خانه

ساخت دستگاه رهیاب نابینایان، گامی در جهت دسترس پذیر کردن اماکن شهری

دستگاه رهیاب نابینایان با نام مستعار «بیا بیا» شامل یک گیرنده و یک فرستنده یعنی ریموت کنترل است. گیرنده باید در مکان های شهری که محل تردد نابینایان می باشد نصب شود. ریموت که شبیه ریموت های درب پارکینگ است در جیب نابینا قرار می گیرد یا به بند عصای او متصل می گردد. وقتی در یک جای شهر، مثلاً در نزدیکی منزل، محل کار، انجمن نابینایان، کلینیک چشم پزشکی، سازمان های دولتی، فرودگاه، چهارراه ها و غیره، فرد نابینا در پیدا کردن محل دقیق درب ورود یا چراغ راهنما یا خط کشی عابر پیاده یا ایستگاه اتوبوس مشکل داشته باشد کافی است دکمه روی ریموت را فشار دهد و با این کار دستگاه را متوجه حضور خود نماید. به محض این که دستگاه متوجه حضور فرد نابینا شود شروع به ایجاد هشدارهای صوتی ملایمی به صورت صدای بوق می کند که نابینا را به سمت خود فرا می خواند. تفاوت رهیاب با دستگاه های کلیدیاب (Key Finder) موجود در بازار این است که تمام ریموت ها و رسیورهای رهیاب با یکدیگر سازگار هستند در حالی که رسیورهای کلیدیاب فقط برای یک ریموت کنترل و یک شخص قابل استفاده می باشد. اگر یک نابینا یا یک سازمان شهری در هر جای دنیا دستگاه رهیاب را نصب کند تمام نابینایانی که ریموت کنترل رهیاب را داشته باشند می توانند از آن استفاده نمایند.
این وسیله توسط جواد حسینی به عنوان سرمایه گذار و ایده پرداز با کمک یک مهندس الکترونیک ساخته شده است و هم اکنون از فروشگاه ایران نوپندار قابل خریداری می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید گیرنده می توانید روی این لینککلیک کنید. خرید ریموت کنترل با کلیک و رفتن به این لینک امکان پذیر است. قیمت های سایت در حال حاضر فقط شامل قیمت تمام شده می باشد و کارمزدی روی آن لحاظ نشده است. در عین حال، جواد حسینی ۱۰ درصد از قیمت را به عنوان تخفیف برای خریداران یک ماه آینده در نظر می گیرد یعنی بعد از یک ماه، قیمت ها خودبخود ۱۰ درصد بیشتر خواهد شد. مهندس الکترونیک که نخواست اسم او آورده شود نیز ۱۰ درصد را از طرف خود به عنوان تخفیف برای دوستان نابینا لحاظ می کند لذا با وارد کردن کلمه mohammad تماماً با حروف کوچک، در قسمت کد تخفیف در سبد خرید خود می توانید ۱۰ درصد تخفیف بگیرید یعنی رسیور و ریموت را به جای ۱۰۰هزار و ۲۰هزار تومان، با قیمت های ۸۰هزار و ۱۶هزار تومان خریداری نمایید. کلیه خریدها مشمول ۳۰ روز ضمانت رضایت و یک سال ضمانت سخت افزاری از طرف نوپندار می باشد. به قیمت های فوق، ۱۲هزار تومان هزینه پستی اضافه می شود.
طرز کار عملی دستگاه را می توانید در زیر گوش دهید یا با کلیک روی این لینک دانلود کنید.

در پایان یادآوری می شود که این دستگاه برای صرفه جویی در هزینه و در مصرف باتری، به صورت سخنگو ساخته نشده ولی می توان انواع مختلفی از امکانات و راهنماهای سخنگو را برای نسخه های آتی طراحی و تعبیه کرد. ما آمادگی کامل برای مجهز کردن مکان های عمومی و شهری از جمله فرودگاه ها، خیابان ها و غیره به تجهیزات هوشمند و سخنگو داریم که بتواند حضور نابینا را در محیط تشخیص دهد و آنها را در پیدا کردن جهت ها و مسیرها هدایت نماید.

۹ دیدگاه دربارهٔ «ساخت دستگاه رهیاب نابینایان، گامی در جهت دسترس پذیر کردن اماکن شهری»

درود
مهندس کم پیدا با دست پر آمدی و خوش آمدی .
خوب این برنامه برای شهرهای شلوغ و بزرگ فعلا حتما در نظر گرفته شده است .راستش فعلا در شهر ما یک چراغ راهنما بمدت بیش از شانزده سال نصب کرده اند که حدودا بیست سال خاموش است ؟! حالا بفرمائید که شما به عنوانسرمایه گزار فقط ریموت را سرمایه گذاری فرموده اید و مابقی را باید فرودگاه ها و شهرداری ها و غیره درخواست بدهند یا خیر فقط با فروش همین دستگاه به نابینا ملزم به نصب دستگاه دیگر در محل چهارراه ها و فرودگاه ها خواهید بود .با تشکر فراوان

سلام دوستان
شرمنده، لینک های صحیح اینجا هستند، ولی لینک های پست را من نمی تونم اصلاح کنم چون سایت اجازه نمیده:
خرید گیرنده از اینجا:
http://www.irannopendar.com/product/%da%af%db%8c%d8%b1%d9%86%d8%af%d9%87-%d8%af%d8%b3%d8%aa%da%af%d8%a7%d9%87-%d8%b1%d9%87%db%8c%d8%a7%d8%a8-%d9%86%d8%a7%d8%a8%db%8c%d9%86%d8%a7%db%8c%d8%a7%d9%86-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%da%a9%d9%85/?v=4f74d343f26b
خرید فرستنده یا ریموت کنترل از اینجا:
http://www.irannopendar.com/product/%d8%b1%db%8c%d9%85%d9%88%d8%aa-%da%a9%d9%86%d8%aa%d8%b1%d9%84-%d9%81%d8%b1%d8%b3%d8%aa%d9%86%d8%af%d9%87-%d8%af%d8%b3%d8%aa%da%af%d8%a7%d9%87-%d8%b1%d9%87%db%8c%d8%a7%d8%a8-%d9%86%d8%a7%d8%a8%db%8c/?v=4f74d343f26b

چطوری به دیوار نصب میشه؟
این جعبه ها، هم آهنربا داره، هم چسب دوطرفه و هم پیچ و جاپیچ برای پیچ کردن به دیوار! به هر سه روش می تونید بچسبونید. با چسب های موجود در بازار هم میشه چسبوند.

پرسیدید آیا رسانه ای شده؟ نه، هنوز رسانه ای نشده! پرسیدید آیا تست شده؟ بله، مرحله ی تست های آزمایشگاهی را پشت سر گذاشته یعنی ما خودمون انواع تست را از لحاظ برد، دوام باتری، میزان مصرف و غیره روی اون انجام داده ایم ولی چون تازه به دنیا اومده نمی تونم بگم که سال ها در عرصه ی عمل امتحان شده! اگه کسی خریداری کنه و به هر دلیل ناراضی باشه تا ۳۰ روز می تونه برگردونه و پولش را پس بگیره. تا یک سال هم خودم ضمانت سخت افزاری می کنم. ما سعی کردیم دستگاه را طوری بسازیم که وقتی نصب میشه بتونه سال های سال کار کنه و حتی اگر بخواهید می تونیم کاری کنیم که تا چند سال نیاز به باتری جدید نداشته باشه، ولی باتری جزء ضمانت محسوب نمیشه. مطمئناً این دستگاه بدون عیب و ایراد نیست و شما ایرادهای اون را به مرور به ما انتقال می دهید تا بهترش کنیم.

پرسیدید که آیا صداش برای خیابان های شلوغ ضعیف نیست؟ چرا، این صدا ضعیف هست. صدایی که در این فایل صوتی شنیده اید خیلی کمتر از صدای واقعی دستگاه هست و علتش هم اینه که من هنگام ضبط اون صدا، مدار داخل دستگاه را طوری قرار داده ام که صدای اون تقریباً خفه شده. اگه کمی مدار را جابجا کنم یا دو تا سوراخ روی جعبه ایجاد کنم صداش چند برابر بیشتر میشه. با وجود این، همین صدایی که الآن شنیدید در محیط های خلوت تا فاصله تقریبی ۲۰ متر شنیده میشه و در محیط های شلوغ تا فاصله ۱۰ متری قابل شنیدن هست. در جایی مثل خیابان معالی آباد شیراز یعنی محل کار من که محیط نسبتاً شلوغی به حساب میاد صدای اصلی دستگاه که ۷۵ دسیبل هست، تا فاصله تقریبی ۱۵ متری شنیده میشه. البته شما دوستان هم باید در این باره نظر بدهید. اگر بخواهید دستگاه را در جایی بگذارید که شدت صدای فعلی کافی نباشه می تونیم بازرها را عوض کنیم که صدا بلندتر بشه ولی مصرف مدار بالاتر میره. بازرهای فعلی، نسبتاً کم مصرف هستند و اونها را از چین آوردیم چون مشابهشون را در ایران نتونستیم پیدا کنیم.

قنبر پرسید:
> حالا بفرمائید که شما به عنوانسرمایه گزار فقط ریموت را سرمایه گذاری فرموده اید و مابقی را باید فرودگاه ها و شهرداری ها و غیره درخواست
بدهند یا خیر فقط با فروش همین دستگاه به نابینا ملزم به نصب دستگاه دیگر در محل چهارراه ها و فرودگاه ها خواهید بود .
قنبر عزیز، من که نفهمیدم سوالت چی بود. سرمایه گذاری اصلی مربوط به ساخت گیرنده هست و ریموت ها را ما نساخته ایم، ریموت ها را فقط رمزگذاری کردیم که با گیرنده سازگار بشوند. اگر نابینا یا سازمان های شهری، این دستگاه گیرنده را بخرند می توانند در هر نقطه ی دلخواه، مثلاً روی چراغ راهنمایی و رانندگی یا داخل فرودگاه نصب کنند ولی ما نمی تونیم اونها را الزام کنیم که نصب بکنند یا نکنند. فقط این را گفتم که اگر سازمان های شهری بخواهند دستگاهی بسازند که ویژگی هایی فراتر از دستگاه فعلی داشته باشه، باید خواسته ی خودشون رو بگویند و ما هم به اونها مشورت می دهیم و براشون می سازیم به شرطی که هزینه اش را بپردازند. اگر نابینایان خودشون بخواهند یکی از اینها را روی چراغ راهنما یا سر کوچه یا روی اماکن شهری نصب کنند، مشکلی نداره و به راحتی نصب می کنند.

ضمناً یکی از عوامل خاموش شدن دستگاه های Push Button روی چراغ های راهنما این هست که از بس شبانه روز سوت می زنه، مردم میان با سنگ می زنند اون رو می شکنند. نزدیک موسسه عصای سفید تهران، یکی از این پوش باتن ها بود که شبانه روز سوت می زد و مردم می اومدند اون رو می شکستند تا اینقدر صدا نده. دستگاه بیابیا دیگه مشکل سوت زدن شبانه روزی نداره.

سلام و تشکر از کار ارزشمندتون.
این دستگاه آیا فقط در شهرهای بزرگ کاربرد داره (اونم زمانی که شهرداریها و مسئولین بخرن)
پس یعنی خود ما خیلی کار خاصی نمیتونیم انجام بدیم اگه مسئولین باهامون همکاری نکنن؟
روستاهای کم جمعیت تکلیفشون چی میشه؟
اینکه کاری کنین سالهای زیاد کار کنه و سالها تعویض باتری نیاز نداشته باشه هم خیلی عالیه.

سلام خانم آیت
خیلی ممنون از دیدگاهی که گذاشتید.

کجای مشخصات دستگاه نوشته که فقط برای شهرهای بزرگ ساخته شده و روستاها یا افراد نمی تونند استفاده کنند؟ همه می تونند این وسیله را هر جایی که بخواهند نصب و استفاده کنند ولی طبیعتاً قدرت مالی و اجرایی دستگاه های شهری برای فراگیر کردن کاربردهای اون بیشتره، مثلاً نابینایان به صورت شخصی نمی تونند عابربانک ها را مجهز به سیستم رهیاب کنند ولی اگر بانک ها بخواهند می تونیم به راحتی تمام عابربانک ها را مجهز به رهیاب کنیم که نابینا به راحتی پیداشون کنه.

درود
جناب آقای حسینی ممنون از پاسخ ارزنده شما و توضیحات مندرج در کامنت ، اینکه دستگاه مربوط تست های مکرر شده و ضمانت آن معتبر است و شما آن را تائید میکنید بسیار خوب است و دیگر اینکه قدرت مانور و گسترش امکانات آن هم مناسب است ، فقط همین قضیه که دستگاه و ریموت آن به مبالغ گفته شده فعلا ارائه می شود و آنچه که این حقیر فهمیدم ریموت ها به همه دیتگاه ها در هر کجای ایران به سادگی وصل می شوند اگر دستگاه فرستنده وجود داشته باشد و حتی مکان خودپردازها ولی عملا تا در سطح شهرها فرستنده نباشد و شهرداری ها اقدام به تهیه آن ننمایند لزوما خود نابینایان بسته به تعداد و رفت و آمدهایشان و لزوم استفاده از آن می توانند علاوه بر گیرنده ، فرستنده ها را هم خریداری نمایند و خودشان در محل مناسب نصب نمایند که در شهرهای کوچک در صورت همه گیر شدن متاسفانه روند کار به صورت درخواست مجوز و جبران خسارت به امکانات عمومی شهر به عنوان مانع اصلی مقابل نابینایان محترم قطعا قدعلم خواهد نمود .
باز هم تاکید می کنم سوای از محدودیت ها از تلاش های شما و کلیه دست اندرکاران برای مناسب سازی و تهیه ابزار مناسب برای نابینایان تقدیر و قدردانی می شود .به امید روزهای خوب و شاد با همت شما عزیزان .

دیدگاهتان را بنویسید

فراموشی رمز عبور

تنظیم دوباره رمز عبور فراموش شده