خانه

درگذشت استاد محمدرضا لکا

بدین وسیله به اطلاع کلیه نابینایان گرامی میرساند, مطلع شدیم استاد گرانقدر نابینا و یکی از نوابغ بزرگ موسیقی ایران جناب استاد محمدرضا لکا به دلیل بیماری امروز صبح دار فانی را وداع گفت.
برای بازماندگان صبر و شکیبایی و برای ایشان از خداوند متعال طلب رحمت و مغفرت میکنیم
استاد محمدرضا لکا نه تنها پیانو را در بالاترین سطح ممکن نواخت, بلکه با در انداختن شیوه ی نوین و علمی آموزش این ساز به نابینایان چشم اندازی جدید برای جامعه ی هدف به وجود آورد.
درگذشت این استاد بی بدیل موسیقی را تسلیت میگوییم.
زندگی صحنه ی یکتای هنرمندی ماست
هر کسی نغمه ی خود خواند و از صحنه رود
صحنه پیوسته به جاست.
خرم آن نغمه که مردم بسپارند به یاد

روحشان شاد و یادشان گرامی باد.

۲۴ دیدگاه دربارهٔ «درگذشت استاد محمدرضا لکا»

سلام. وای که چقدر سر من داغ شد! اصلا باورم نمیشه! همین الآن این خبر تلخ رو خوندمش! ما توی شهید محبی خاطرات زادی با لکا داشتیم! خود من یادمه وقتایی که چروه سرود میخواست سرود تمرین کنه با اجازه آقای بزرگنیا، میشستم پشت پیانو، لکا برام اکورد میگرفت و منم آهنگای کودکانه میزدم! یادش بخیر چه روزایی داشتیم! خیلی استاد خوبی بود خدا رحمتش کنه! یادمه میخواستم براش یه ارگ PSR500 بفروشم ولی خودش دوباره پشیمون شد! خیلی ازش خاطره دارم! خدا رحمتش کنه بنده خدا رو! کی باورش میشه که من بدبخت دومیش باشم!

سلام از شنیدن این خبر بسیار متاثر شدم من نام ایشان را از طریق ایران سفید زیاد خواندده و شنیده بودم اما هیچوقت از نزدیک ملاقاتشان نکرده بودم به هرحال خدا رحمتش کند روحش شاد لطفاً اگر ممکنست شرح حالی از ایشان نوشته شود

سلام. دیروز ظهر مراسم تشییع جنازشون بود. و چقدر جانکاه! انگار جون ما رو هم با خودش برد زیر خاک! هرگز این روز سرد بهاری رو فراموش نمی کنم. عمر همکاریمون به دو سال نرسید ولی سوز رفتنش تا آخر عمر به جونم می مونه. دیروز چقدر سرد بود! خیلی سرد!

محمدرضا لکا رو جسته گریخته تو محبی می دیدم. ولی متأسفانه رابطه خاصی بینمون نبود، اصلا نمی دونم یه بارم سلام علیک کرده باشیم یا نه. با این همه، هنرمند بزرگی بود و البته همیشه قابل احترام. یادش زنده و گرامی باد. ولی یه چیزی عجیبه! دو تا محمدرضا همین اخیرا از جامعه نابینایان رفتن، یکی محمدرضا چشمه اون یکی هم لکا. پست درگذشت هر دوشونم اینجا تو محله زده شد، محمدرضای اولی بیش از صد تا کامنت خورد، ولی این دومی تا الآن ده تا بیشتر نخورده، البته من یازدهمیشم. شما جدی نگیرین! بای تا های.

های بر عقاب تیزپرواز محله. هنوز نمیتونم باور کنم که لکای نازنینمون دیگه پیشمون نیست.
من فکر میکنم دلیل اینکه اولین محمدرضا بیشتر از صدتا کامنت داشت، به خاطر فعالیتی بود که توی محله انجام میداد و اصطلاحا بیشتر جلوی چشم و در دسترس هم‌محلی‌ها بود.

سلام به همگی دوستان عزیز. برای اون دست از عزیزانی که جناب لکا رو نمیشناسند عرض میکنم که مجموعه آلبوم تکدرخت که با هنرمندی خواننده محبوب نابینا، استاد غلامحسین اشرفی و تنظیم آهنگ مرحوم محمود رضایی ضبط شده، کار نوازندگی پیانو در این آلبوم، هم به عهده مرحوم محمدرضا لکا، نوازنده چیره دست پیانو و فکر میکنم در ایران اولین فرد نابینا بودن که این ساز رو بخوبی و چیره دستی خاص خودشون مینواختن، اجرا شده. اونهایی که دوست دارند بیشتر با کارهای استاد لکا آشنا بشن، سری به آلبوم تکدرخت بزنن و به صدای پیانوی این عزیز از دست رفته گوش بدن و یه فاتحه نثار روح پرفتوح ایشون بکنن. روحش شاد و یادش تا ابد در دلها جاوید و گرام باد

مدت‌ها بود با خواندنِ هیچ خبری این اندازه اندوهگین نشده بودم. بی‌اندازه تلخ بود مبتلا‌شدن به بیماری و درگذشتشان. آرزوی شادمانی و آرامشِ جاودانی دارم برای روانِ استادِ نازنینم. تسلیت می‌گم به تمامیِ دوستان، عزیزان، هنرجویان و دوست‌دارانِ ایشان.

سلام. مدتی بود که تصمیم جدی برای یادگیری پیانو داشتم و ایشون تنها استاد انتخابیم بودن اما متاسفانه چون عملی کردن تصمیمم رو به چند سال بعد موکول کردم، سعادت شاگردی ایشون رو برای همیشه از دست دادم. خیلی متاثر شدم خیلی. وقتی آدم با سواد و نابغه ای از بینمون میره، حس میکنم هزار هزار کتاب ارزشمند رو جلو چشمام آتیش میزنن و من هیچ کاری از دستم ساخته نیست و فقط با تمام وجود درد میکشم.
یادشون گرامی

هُوَ الباقی
انجمن علمی-فرهنگی موج نور اصفهان درگذشت استاد نابینای موسیقی محمدرضا لکا را به خانواده، شاگردان، موسیقی‌دوستان و جامعه‌ی نابینایان و کم‌بینایان، تسلیت عرض کرده، برای بازماندگان، عمر با عزت و سرشار از موفقیت آرزو دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

فراموشی رمز عبور

تنظیم دوباره رمز عبور فراموش شده