اطلاعیه انتشار کتاب خودآموز Access 2016 برای نابینایان

به نام خدا

انجمن موج نور اصفهان به اطلاع می‌رساند: کتاب خودآموز Access 2016 برای نابینایان از شنبه، ۱۴ اردیبهشت‌ماه آماده توزیع خواهد‌بود.

جهت اطلاع، مقدمه این کتاب در زیر آورده‌شده. ضمنا می‌ةوانید نمونه‌ای از این کتاب را از

اینجا

دریافت‌کنید.

برای تهیه این کتاب می‌توانید به فروشگاه اینترنتی انجمن به نشانی

http://shop.mnsi.ir

مراجعه‌کنید؛ یا با شماره ۰۳۱۳۶۶۸۷۰۳۳ در روزهای شنبه از ساعت ۱۶ تا ۱۸ و در سایر روزهای هفته از ساعت ۱۲ تا ۱۴ به جز روزهای تعطیل تماس‌بگیرید و یا به پست الکترونیکی انجمن به آدرس

mojenoor84@gmail.com

ایمیل ارسال‌کنید.

به امید روزهای روشن‌تر.

به نام خداوند جان و خرد

مقدمه

یکی از برنامه‌های بسته آفیس شرکت مایکروسافت نرم‌افزار Access است که به کاربران اجازه می‌دهد برای استفاده شخصی اقدام به ایجاد و مدیریت پایگاه داده کنند.

یک پایگاه داده به کاربر این امکان را می‌دهد که داده مورد نظر خود را در آن ذخیره کرده؛ آن را مدیریت کند و در هنگام نیاز اطلاعات مورد نیاز خود را از آن دریافت نماید.

در این کتاب سعی شده کار با Access تا جایی که دسترس‌پذیری نسبتا محدود این برنامه اجازه می‌دهد به کاربران آموزش داده شود تا آنها بتوانند از این نرم‌افزار استفاده نمایند.

ساختار کتاب

 • در فصل اول با مفاهیم پایه Access آشنا می‌شویم. ابتدا می‌بینیم پایگاه داده چیست. سپس چند برنامه پایگاه داده پرکاربرد را به طور مختصر بررسی می‌کنیم. بعد با اشیا در برنامه Access آشنا می‌شویم و در انتها فیلد و رکورد را مورد بررسی قرار می‌دهیم.
 • در فصل دوم به بررسی اجزای مختلف پنجره Access شامل نوار عنوان، ریبون‌ها، منوی فایل، نوار ابزار سریع و بدنه می‌پردازیم.
 • فصل سوم به جدول در Access اختصاص یافته‌است. در این فصل پس از یادگیری نحوه راست به چپ کردن محیط Access؛ با ایجاد جدول در نمای Design، مشخص‌کردن نوع داده فیلدها، تعریف کلید اصلی، ذخیره جدول، وارد کردن داده و در انتها با ایجاد جدول در نمای Datasheet آشنا می‌شویم.
 • در فصل چهارم که به ویرایش جدول اختصاص دارد ابتدا با حرکت در جدول آشنا می‌شویم. سپس به ویرایش در نمای Datasheet شامل ویرایش فیلدها، انتخاب فیلدها و رکوردها، کپی و انتقال و حذف محتوای فیلدها و ایجاد و حذف رکوردها می‌پردازیم. سپس ویرایش در نمای Design شامل تغییر نام و نوع یک فیلد، درج فیلد جدید، حذف یک فیلد، مشخص‌کردن ویژگی‌های یک فیلد و تعیین قواعد اعتبارسنجی را مورد بررسی قرارمی‌دهیم. در انتها با جستجو در Access آشنا می‌شویم.
 • در فصل پنجم که به قالب‌بندی جدول اختصاص دارد، ابتدا با نحوه مشخص‌کردن فونت جداول آشنا می‌شویم؛ سپس به مواردی شامل مشخص‌کردن ضخامت سطرها و عرض ستون‌ها و مخفی و آشکار کردن ستون‌ها می‌پردازیم و در انتها با اعمال تنظیمات مختلف روی جدول با استفاده از کادر محاوره‌ای Datasheet آشنا می‌شویم.
  • در فصل ششم یاد میگیریم که چگونه جداول خود را کارآمد کنیم. ابتدا با مرتب‌کردن رکوردها و سپس با دو روش فیلتر کردن آنها و در انتها با index آشنا می‌شویم.
  • در فصل هفتم با ارتباط بین جداول در Access آشنا می‌شویم. ابتدا می‌بینیم که ارتباط چیست. سپس به نحوه ایجاد ارتباط بین جداول می‌پردازیم.
 • فصل هشتم به پرس و جو یا query اختصاص یافته‌است. در این فصل ابتدا با مفهوم پرس و جو آشنا می‌شویم. سپس به نحوه ایجاد پرس و جو با استفاده از Query wizard، ایجاد پرس و جو با استفاده از Query design با یک و چند جدول و در انتها ویرایش پرس و جو می‌پردازیم.
 • در فصل نهم ابتدا با مفهوم فرم در Access آشنا می‌شویم و سپس ایجاد فرم با استفاده از Form wizard را می‌آموزیم.
 • در فصل دهم ابتدا با مفهوم گزارش یا report آشنا می‌شویم. سپس نحوه ایجاد گزارش خودکار، ایجاد گزارش با استفاده از Report wizard، چاپ گزارش و حذف گزارش را مورد بررسی قرارمی‌دهیم و همچنین با قسمت‌های مختلف یک گزارش آشنا می‌شویم.
 • در یازدهمین و آخرین فصل، تنظیمات Access شامل تنظیمات عمومی، تنظیمات پایگاه داده جاری، تنظیمات صفحه داده، تنظیمات طراح‌های شی و تنظیمات کلاینت را مورد بررسی قرارمی‌دهیم.
 • در ضمیمه ۱ با منوی مجازی virtual ribbon آشنا می‌شویم.

این کتاب دارای یک واژه‌نامه هم هست که در آن اکثر لغات انگلیسی به کار رفته در کتاب، همراه معادل فارسی آن‌ها ارائه شده‌است.

توجه در استفاده

لطفاً در استفاده از کتاب به نکات زیر توجه فرمائید:

 • سیستم‌عامل به كار گرفته شده در اين كتاب Windows 10 Pro نسخه ۳۲ بیتی مي‌باشد.
 • نسخه نرم‌افزار Access به کار گرفته‌شده در این کتاب نسخه ۲۰۱۶ می‌باشد.
 • در این کتاب، زبان پیش‌فرض برای کار در منوها انگلیسی است؛ در عین حال کاربر در صورت تمایل می‌تواند با توجه به امکانات صفحه‌خوان، با تغییر زبان، از سایر زبان‌ها نیز استفاده کند.
 • بهتر است در هر قسمت، پس از تمرین و تسلط نسبی به قسمت بعدی بروید.
 • عبارات دیگری که همراه صحبت‌های گوينده می‌شنوید، خروجی صفحه‌خوان JAWS نسخه ۲۰۱۸ به همراه موتور صوتی پارس‌آوا نسخه ۲ است؛ صفحه‌خوان، نوشته‌های خروجی برنامه‌ها را به گفتار تبدیل می‌کند.
 • با کلمات و عباراتی که از صفحه‌خوان‌ها می‌شنوید به خوبی مأنوس شوید؛ زیرا وقتی با نرم‌افزارها، وب، رايانه و تلفن همراه كار مي‌كنيد؛ عملا توسط صدای آن‌هاست که می بینید.

قدردانی

در این جا فرصت را غنیمت شمرده و از حمایت خانه‌ی ریاضیات اصفهان، به ویژه آقای دکتر علی رجالی، و از همكاري آقايان  میثم امینی، جواد ايزدي، اسماعيل رفاهي، علی شفیعی علویجه، و خانم راضیه جمالیان كه در تهيه‌ي اين كتاب ما را ياري كردند و از شما که با نظرات خود موجب ارتقای این کار و کارهای بعدی می‌شوید قدردانی می‌کنیم.

محسن صدیقی مشکنانی، نصرالله رضائی حسین آبادی

درباره انجمن موج نور

به نام آفریدگار قلم معرفی انجمن علمی-فرهنگی موج نور اصفهان انجمن علمي-فرهنگي موج نور اصفهان با حمايت علمي خانه رياضيات اصفهان و پشتيباني سازمان بهزيستي استان اصفهان و شهرداري اصفهان، به همت جمعی از اساتید دانشگاه و تعدادی از نابینایان و کم‌بینایان تأسیس و فعاليت¬هاي خود را از سال 1384 هجری شمسی (2005 میلادی) آغاز نموده است. هدف اصلی انجمن آموزش رايانه معمولی به نابينايان و کم¬بينايان فارسی زبان برای کارآفرينی و رفع نيازهای روزمره آنهاست. مهم‌ترین فعالیت انجمن، تولید کتب خودآموز در زمینه‌ی رایانه و تلفن همراه است؛ بر این اساس تا کنون حدود ۷۰ عنوان کتاب خودآموز به صورت صوتی، همراه با کار عملی و بر روی لوح فشرده (CD DVD) در انجمن تولید و به گروه هدف ارائه شده است. فعالیت‌های دیگر انجمن عبارت‌اند از: • تولید کتب صوتی در زمینه‌های مختلف فناوری اطلاعات (فاوا)، جهت‌یابی، تلفن همراه و آمار و ریاضی. برگزاری دوره‌های مختلف آموزشی مانند کلاس های آموزش استفاده از رایانه عادی ومهارتهای زندگی به نابینایان،آموزش آمار و ریاضی. • تهیه نرم‌افزارهای کاربردی؛ مثل قرآن و نهج البلاغه. • پاسخ‌گویی تلفنی به سؤالات و ارتباطات موثر با فارسی زبانان داخل وخارج کشور. • شرکت در سمینار‌های برگزار‌شده در داخل و خارج کشور و ارائه مقالات. • اطلاع‌رسانی از طریق سایت و سامانه تلفن گویا. • پیگیری مناسب‌سازی سایت‌ها و برنامه‌ها و تهیه‌ی استانداردهای طراحی برنامه و سایت. • مناسب‌سازی مبلمان شهری از جمله مناسب کردن پیاده‌رو‌ها. • گویاسازی چراغ‌های راهنما و اتوبوس‌های شهری. • برگزاری جلسات برنامه ریزی برای اشتغال نابینایان و کمبینایان و تلاش برای کارآفرینی برای آنان . • تولید فیلمهای مختلف برای شناساندن توانمندیهای نابینایان به مردم وکارفرمایان و خانواده های نابینایان • همکاری با سازمان‌ها، شرکت‌ها، انجمن‌ها و دانشگاه‌ها. راه‌های ارتباط با انجمن علمی-فرهنگی موج نور اصفهان به شرح زیر است: تلفن تماس و پاسخ‌گویی به سؤالات: 03136687033 روزهای یک‌شنبه از ساعت ۱۶ تا ۱۸ و روزهای سه‌شنبه و پنج‌شنبه از ساعت ۱۲ تا ۱۴ به جزء روزهای تعطیل. تلفن سیستم اطلاع‌رسانی: 03136688000 در تمام ساعات شبانه‌روز. پست الکترونیکی: mojenoor84@gmail.com نشانی سایت اینترنتی: www.mnsi.ir نشانی پستی: اصفهان، خیابان سعادت‌آباد، رو به روی مقبره‌ی بانو امین، جنب ورزشگاه امین، خانه‌ی ریاضیات اصفهان، بخش نابینایان. فاکس: 03136692014. کانال انجمن در پیام‌رسان تلگرام: @mojenoor به امید روزهای روشن‌تر.
این نوشته در آموزش, آموزش های خریدنی, اطلاع رسانی, کامپیوتر, کتاب, کتاب صوتی ارسال و , , , , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

6 Responses to اطلاعیه انتشار کتاب خودآموز Access 2016 برای نابینایان

 1. 1

  درود و تشکر از شما برای تهیه این محصول.
  امیدوارم خود آموز استفاده از برنامه
  Microsoft SQL Server
  رو هم برای تهیه در نظر داشته باشید.
  و در نظر داشته باشید که جامعه ی نابینایان, همواره قدردان کوششهای شماست.
  استوار باشید.

 2. 2

  درود بر عزیزان موج نور
  سپاس از تلاش شما.
  مطمئناً آموزش خوب و کارآمدی است.

 3. 3
  گوشه نشین says:

  با سلام و تشکر امیدست که عموم نابینایان بتوانند از این محصولات بهره مند بشوند

دیدگاهتان را بنویسید