اطلاعیه نویسنده ایسپیک فارسی درباره انتشار نسخه جدیدی از ایسپیک

با درود
اخیرا پستی در گوشکن با عنوان “دانلود espeak 1.49.3 – نسخه جدید espeak با پشتیبانی از ایموجی‌ها برای اندروید” منتشر گردیده است، و باعث بروز مشکلاتی برای برخی کاربران شده و برای عده ای از کاربران نیز سوالاتی ایجاد کرده است. آنها لطف کرده اند آن سوالات و مشکلات را با من در میان گذاشته اند.
و از آنجایی که ارسال پاسخ برای تک تک این عزیزان آسان نیست و ممکن است برخی از این مشکلات یا سوالات مسئله دیگر کاربران نیز باشد تصمیم گرفتم پستی را در این مورد منتشر کنم.
اجازه دهید اول به این موضوع اشاره کنم که این نسخه جدید در گوگل پلی منتشر نشده است، و مشخص نیست توسط چه کسی کامپایل شده است آقای پنجه ای در پست خود اشاره نکرده اند که این کار توسط ایشان انجام شده یا شخص دیگری، امیدوارم به ایشان بر نخورد، حتی اگر این برنامه توسط ایشان نیز کامپایل شده باشد، من وظیفه دارم آنچه که گوگل به طور رسمی اعلام می کند را برای کاربران بازنشر کنم. این موضوع خیلی حساستر می شود چون ایسپیک به تمام آنچه که شما تایپ می کنید یا سرچ می کنید می خوانید حتی به پسوردهای شما دسترسی دارد. در نتیجه کاربران توجه داشته باشند که هر برنامه ای که در گوگل پلی منتشر نمی شود ممکن است یک برنامه نا امن یا جاسوس باشد. و از آنجایی که برنامه هایی که می خواهند در گوگل پلی منتشر شوند از نظر امنیت دقیقا بازبینی می شوند، گوگل قویا توصیه می کند تنها برنامه ایی که در گوگل پلی منتشر شده است کاربران نصب کنند.
توجه داشته باشید، وقتی کسی برنامه ای را می خواهد کامپایل کند می تواند قبل از این کار بخشی از کد آن را تغییر داده یا کد مخربی را به بسته نرم افزار اضافه کند و سپس برنامه را کامپایل کند، چنین برنامه ای دیگر برنامه امنی نیست.
برخی کاربران اعلام کردند که ایسپیک جدید تنها روی اندرید 8 به بالا اجرا می شود و از این موضوع نا خورسندند. باید عرض کنم که من تنها نویسنده ایسپیک فارسی هستم و تصمیماتی مانند این که در سطح تمام زبانها و در کد ریشه انجام می شود، در محدود اختیارات من نیست. و مدیر پروژه آقای ریس دان مسئول این تصمیمات هستند. ولی نکاتی را در این مورد بیان می کنم.
اول این که چون این نسخه کامپایل شده انتشار رسمی نیست من نمی توانم تایید کنم که ایسپیک نسخه بعد حتما این طور خواهد بود. بسیاری اوقات برنامه تا انتشار رسمی چندین بار تغییر می کند و با توجه به آزمایشات و تغییرات برای مشکلات، راه های مختلفی امتحان می شود.
دوم، بر فرض و فقط بر فرض، اگر ایسپیک در انتشار بعد خود واقعا دیگر نتواند در اندریدهای خیلی قدیمی اجرا شود دوستان من، مطمئن باشید که برنامه نویسان پروژه تمام سعی خود را کرده اند، و واقعا امکانش نبوده ایسپیک جدید در اندریدهای قدیمی اجرا شود. هیچ برنامه نویسی دلش نمی خواهد برنامه اش در یک پلتفرم نتواند اجرا شود حتی اگر آن پلتفرم قدیمی باشد.
در این حالت، دیگر چاره ای نیست، در این گونه موارد کاربرانی که از نسخه های قدیمی استفاده می کنند باید از ایسپیک های قدیمی استفاده کنند.
سوم، در کل، توجه داشته باشید از نظر فنی، نسخه جدید یک برنامه نمی تواند تا ابد در پلت فرمهای قدیمی نیز اجرا شود. چون وقتی کد برنامه برای امکانات و تکنولوژیهای جدید تغییر می یابد خوب طبیعتا دیگر با نسخه های قدیمی تطابق ندارد، و کار نخواهد کرد. ببینید، این امر، خیلی متداولی است، اگر نیازمندیهای نسخه جدید بسیاری از برنامه ها را مطالعه کنید متوجه می شوید برای مثال نسخه جدید آن، دیگر ویندوز اکس پی را پشتیبانی نکرده است.
چهار هنوز هم قویا پیشنهاد می کنم که، از اپلیکیشن espeak TTS که در پلی استور یا همان گوگل پلی توسط ردزاک منتشر شده است استفاده کنید. این اپلیکیشن رایگان است و در اندرویدهای جدید و قدیمی نیز کار می کند.
با توجه به تجربه گذشته ام مثل زمانی که من و دوستانم آقای محمد رضا راشاد و احسان اسمائلی روی پروژه NVDA کار می کردیم، در آن زمان هر چند روز یک نفر یک نسخه دستکاری شده NVDA با دستکاریهای مختلف و اعمال تغییرات صلیقه ای و بی آنکه مسئولیت عواقب کار خود را بداند یا بپذیرد اینجا و آنجا منتشر می کردند یا عیدی می دادن و در برخی موارد هم از بی اطلاعی کاربران سو استفاده می کردند و نسخه هایی را می فروختند.
لطفا توجه داشته باشید، نرم افزار متن باز به این معنی نیست که هر کسی می تواند کد را تغییر دهد و آن را بدون هیچ ضابطه ای و بدون هیچ مسئولیتی منتشر کند. بله هر کسی می تواند آن را کامپایل کند یا حتی کد آن را برای خود قبل از کامپایل تغییر دهد اما تنها و تنها برای خودش،
بر اساس لایسنس برنامههای متن باز GNU GPL اگر کسی بخواهد این برنامه ها را منتشر کند و کد آن را تغییر داده باشد باید با نام دیگری آن را منتشر کند تا باعث اشتباه کاربران نشود که تصور کنند همان برنامه اصلی است. بعلاوه باید حتما کد منبع تغییر یافته با تمام تغییراتش منتشر شود. این کار اجباری است چون اصل برنامه و لایسنس آن متن باز بوده و نسخه تغییر یافته آن هم هنوز باید متن باز بماند حتی اگر نام آن تغییر کرده باشد. رعایت نکردن لایسنس برنامه های متن باز جرم است حتی در ایران.
البته برنامه نویسان می توانند تغییر کد مورد نظر خود را در پروژه اصلی ارسال کنند و در صورت موافقت مدیران پروژه و دیگر برنامه نویسان، پس از بررسی، آزمایش و اطمینان از صحت و امنیت کد افزوده شده، آن کد جز کد پروژه شده و در انتشار بعد برنامه توسط کاربران دیده خواهد شد.
و نکته دیگر این که بر اساس لایسنس برنامه های با کد منبع باز اگر کسی یک برنامه یا بخشی از یک برنامه متن باز را در برنامه خود استفاده کند به طوری که آن برنامه کاری مشابه کار برنامه متن باز انجام می دهد. برنامه جدید باید حتما متن باز و رایگان باشد چون کسی حق ندارد از دست رنج دیگران که آن را به رایگان در اختیار مردم دنیا گذاشته اند پول در آورد. و مجددا رعایت نکردن این موضوع جرم است حتی در ایران.
بهتر است همین جا اشاره کنم که، ایسپیک یک برنامه رایگان و متن باز است و اگر کسی آن را بفروشد یا موارد بالا را رعایت نکند با توجه به این که قوانین ایران نرم افزارها با کد منبع باز را به رسمیت می شناسد این جرم است و اگر این کار در سطح وسیع انجام شود آن شخص با توجه به قوانین دولت ایران تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت. تاکید می کنم، البته منظورم اصلا این نیست که آقای پنجه ای چنین قصدی داشته اند اما خب در مورد دیگران که ممکن است از فردا یک ایسپیک کامپایل شده منتشر کنند چیزی نمی دانیم. پس بهتر بود این موارد را یاداور شوم.
خیلی از توجه شما که حوصله به خرج دادید و این متن را خواندید، و محبت تمام کاربرانی که با من تماس داشته اند تشکر می کنم.

درباره شادیار خدایاری

طراح و توسعه دهنده  زبان فارسی در پروژه ایسپیک  )متن خوان رایگان برای زبان فارسی و موتور گفتار NVDA( www.espeak.ir طراح و توسعه دهنده پروژه بین المللی نت سفید )برنامه ای که نت موسیقی را برای نابینایان می خوانَد( www.white-note.com مشارکت در توسعه پروژه  NVDA  www.nvaccess.org تحصیلات: کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر - گرایش نرم افزار و کارشناسی موسیقی کلاسیک پیانو دانش آموخته  دانشگاه تهران شغل: برنامه نویس، آهنگساز و نوازنده پیانو
این نوشته در آموزش, آموزش های رایگان, اطلاع رسانی, اندروید, تلفن همراه, حقوقی, کامپیوتر, معرفی ابزار, نرم افزار های کاربردی ارسال و , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

62 Responses to اطلاعیه نویسنده ایسپیک فارسی درباره انتشار نسخه جدیدی از ایسپیک

 1. 1
  Avatar photo محمد عسکری says:

  سلام. ممنون از اینکه در بارۀ espeak اخیراً منتشر شده نکاتی رو گفتید. سؤالم اینه که اگه ما espeak TTS رو از فروشگاه play بگیریم؛ توی گروه های واتساپی که میخوایم اطلاعاتشو بخونیم؛ متوقف نمیشه؟ من اوایل بهمن یه نسخه گرفتم؛ خیلی اذیت می کرد. پیشاپیش از پاسخ گویی شما ممنونم. موفق باشید. راستی مدال طلا فراموش نشه. خیلی وقت بود که توی کامنت دونی اول نشده بودم.

  • 1.1

   دوست من این را هم در پاسخ به شما عرض می کنم هم در پاسخ به بسیاری دیگر از کاربران، وقتی چنین مشکلاتی پیش می آید و براحتی آن را گردن ایسپیک می اندازید موضوع به این سادگی ها نیست مثلا در موردی که فرمودید می تواند مشکل از نسخه واتز اپ شما باشد می تواند مشکل از ادم تطابق واتس اپ و تاک بک یا واتز اپ با نسخه اندروید شما باشد بله واتز اپ خودش اجرا می شود اما با اسکرین ریدرها یا دست کم ایسپیک مشکل پیدا می کند. در موردی که فرمودید چون خودم در موردش کمی تحقیق کردم متوجه شدم همین نسخه واتز اپ با همان نسخه ایسپیک تی تی اس در اندروید بالا مانند هشت یا یا بالاتر مشکلی ندارد. این یعنی مشکل از ایسپیک نیست عدم تطابق واتز اپ با اندرویدهای قدیمی درر مواجه با اسکرین ریدرها. بعلاوه این را هم عرض کنم که در بازار گوشیهای متنوعی وجود دارد با نسخه های اندرید مختلف و بدتر این که برخی از این اندریدها توسط شرکتهای تولید کننده گوشی تغییر می یابند. هیچ راهی برای اطمینان از این که یک برنامه در همه گوشیها و در همه حالتها خوب کار می کند وجود ندارد. البته خوب چون سعی می شود خخطاهای خود اندروید در نسخه های بالاتر برطرف شود این مشکلات در آنها کمتر دیده می شود.

 2. 2
  molti says:

  به نظر این ایسپیک فارسی که شما میگید نویسنده اش هستید کلا دیگه آپدیت نمیشه و مرخص شده
  نمیدونم چرا تا یه نسخه ازش منتشر میشه سریع سر و کله نویسندگان فارسیش پیداشون میشه

  • 2.1

   ممنون که نظرتان را بیان کردید. اما دوست من معنی انتشار دقیقا این که فرمودید نیست. دست کم در دنیای برنامه نویسی این نیست. انتشار دارای قوانین و و منتشر کننده دارای هویت و وظایفی است. بعلاوه ما باید از امنیت کاربران دست کم با آگاهی رسانی به آنها حفاظت کنیم. حالا آنها اگر مایلند با مسئولیت و آگاهی می توانند از برنامه ای که مایلند استفاده کنند. ثانیا نمی فهمم چرا برخی از کاربران نمی خواهند درک کنند که پروژه ایسپیک یک برنامه برای استفاده فقط ما ایرانیها نیست. ملک شخصی من یا شخص دیگری هم نیست. یک پروژه جهانی است که بیش از صد زبان دارد. ما نمی توانیم هر کاری دلمان خواست انجام دهیم. یک کار گروهی است. البته خوب این واژه برای بسیاری از ما ایرانی ها واژه قریبی است. برخی از ما آن را شنیده ایم اما معنیش را نمی دانم چقدر می دانیم. دوست من اگر قرار بود این پروژه به این گستردگی نباشد. هیچ وقت نمی توانست مفید و مجانی باشد. همکاری صدها برنامه نویس است که آن را می سازد. و اگر کسی بخواهد ساز خود را بزند همه چیز از هم می پاشد. در این ساختار که ذکر کردم یک مدیر پروژه وجود دارد که او مدیریت انتشار نسخه های جدید را بر عهده دارد. من بارها از کاربران زبان فارسی ایسپیک خواسته ام در سایت پروژه اصلی کامنت بگذارند و درخواست نسخه جدید بکنند. من دائما سایت را پیگیری می کنم. و دریغ از یک کامنت برای زبان فارسی. من هم اگر جای مدیر پروژه بودم هیچ ضرورتی برای انتشار جدید احساس نمی کردم. چون فید بکی از کاربران نمی آمد. من که نمی توانم جای کاربران حرف بزنم. معنی هم ندارد.

 3. 3

  سلام و تشکر از شما.
  چندتا سؤال تخصصی داشتم.
  یکی درباره موارد دو و سه که فرمودین،
  با خوندن مورد دوم خوشحال شدم و با مورد سوم برعکس!
  در مورد دوم فرمودین که همه برنامه نویسها دوست دارن نرم افزاری که تولید میکنن با هر سیستم عاملی سازگاری داشته باشه که این باعث خوشحالیم شد و قبلا فکر میکردم برنامه نویسها عمدا کاری میکنن که برنامه هاشون با سیستم عاملهای قدیمی سازگار نباشه!
  در مورد سوم دقیقا برعکس! فرمودین که نمیشه برنامه های جدید برای همیشه از سیستم عاملهای قدیمی پشتیبانی کنن.
  حالا بالاخره من متوجه نشدم موضوع چیه؟
  یعنی مثلا برنامه نویسها خواستشون اینه که نرم افزارشون از اولین اندروید تا آخرین،
  یا از ویندوز 95 تا ویندوز ده رو پشتیبانی کنه.
  اما امکان تحقق بخشیدن این اتفاق خجسته براشون وجود نداره.
  یا اینکه کدها رو طوری مینویسن و تغییر میدن که با سخت افزارها و سیستم عاملهای قدیمی سازگار نباشه، در صورتی که واقعا براشون این امکان وجود داره که تمامی سیستم عاملهای ممکن رو پشتیبانی کنن؟
  ببخشید یه کم طولانی شد،
  بقیه سؤالاتم درباره لایسنس برنامه های متنباز و خصوصا با توافقنامه gpl
  هست که در کامنت بعدی میپرسم.

  • 3.1

   بله حالت اول که فرمودید درست است. اغلب هر دو این ها ممکن نیست. و برنامه نویس باید بین امکانات جدید و اجرا روی پلتفرم جدید و اجرا روی پلتفرم قدمی یکی را انتخاب کند. چون پلتفرمها خود را تغییر می دهند. مثل رفتن به میهمانی در دو نقطه شهر که هم زمان در حال برگذاری هستند.

 4. 4
  Avatar photo رضا نظری says:

  درود
  اول با سپاس فراوان بابت زحماتی که تا ۴ سال قبل برای ایسپیک کشیدید
  بعد این که جناب خدایاری عزیز! احتمالا من شخصا ندیدم که شما اطلاعیه ای زده باشید مبنی بر این که بچهها بیان و کامنت بدن تا ایسپیک فارسی رسما بروز بشه. اگر من ندیدم و شما این کارو کردید خواهش میکنم لینک پست رو اینجا بذارید یا پست رو مجدد بروز بفرمایید تا بچهها ببینند و کامنت بذارن …

  همه همیدونیم و خودتون هم همینطور این که شما از این کار دلسرد شدید کاملا هم حق داریدا، اما به نظر من فعلا بجای این که هر بار زحمت نوشتن یک اطلاعیه و هشدار راجع به ایسپیک های غیر رسمی رو بدید، یک بار شما حد اقل پیش قدم بشید و همه جمع بشیم تا کمک کنیم به هم تا این مسئله بچهها هم حل بشه.
  بازم ممنون ازتون.

  • 4.1

   آقای رضا نظری گرامی اول این که فرمودید تا چهار سال پیش… و این طور نیست اگر به سایت رسمی پروژه مراجعه فرمایید آخرین بروز رسانی من تقریبا در حدود یک هفته پیش بوده است. ولی همین طور که عرض شد و در پستهای قبل عرض شده است تا ایسپیک جدید برای تمام زبان ها منتشر نشود شما بروزرسانیهای من را نمی بینید و انجام آن کار و تصمیمش هم با من نیست. دوم در مورد اطلاعیه هایی که فرمودید من نداده ام و درخواست نکرده ام از کاربران که در سایت رسمی پروژه خطاها را گزرش کنند و درخواست انتشار نسخه جدید دهند، نظرتان را به لین زیر که پستی از من در سایت گوش کن است و فرازهایی از آن جلب می کنم:
   توضیحاتی در مورد خبر انتشار نسخه جدید eSpeak TTS
   ارسال شده در سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶ by شادیار خدایاری
   … پاره ای توضیحات ارائه کنم. توجه داشته باشید که من در بخش توسعه زبان فارسی ایسپیک کدهای زبان فارسی را توسعه می دهم و انتشار برنامه ای که در حدود صد زبان و گویش را پشتیبانی می کند بر عهده مدیر پروژه که در حال حاضر آقای ریس دان هستند می باشد.
   این کم لطفی است اگر تصور شود که من و دوستانم زبان فارسی را در این مدت رها کرده و توسعه نداده ایم. …
   … چون این مشکل از کد هسته ایسپیک ناشی می شود و باید توسط مدیر پروژه ایسپیک آقای ریس دان برای آن راه حلی پیدا شود. البته به نظر می آید ناسازگاری های نسخه های جدید ایسپیک با اندریدهای قدیمی به راحتی قابل حل نیست …
   … من بارها از کاربران ایرانی خواسته ام درخواست شان برای انتشار نسخه جدیدتر برای اندروید را در سایت رسمی پروژه ایسپیک در بخش issue بنویسند اگر این درخواستها زیاد باشد فورا رسیدگی می شد. اما متاسفانه گزارشات کمی به تعداد انگشتان دست برای پروژه ارسال شده است. پروژه ایسپیک برنامه ای متعلق به شما است و به طور جدی حمایت و نگهداری توجه و مسئولیت شما کاربران عزیز نیاز دارد.
   با تشکر
   شادیار خدایاری توسعه دهنده زبان فارسی در پروژه ایسپیک

 5. 5
  حسینی says:

  سلام. ممنون که این پست رو زدید، شخصا فقط و فقط از فروشگاه گوگل برنامه هام رو میگیرم اون هم بخاطر امنیتش. دو سال پیش جی 5 پرو خریدم، همون موقع از فروشگاه ایسپیک که نویسنده اش ردزاگ بود رو نصب کردم و تا همین الان دست بهش نزدم. چون هیچجا من رو رها نکرد. هیچجا هنگ نکرد و با اینکه تا الان دو تا اندروید بالا رفت و الان هم قراره اندروید 9 بیاد و من آپدیت کنم، هیچوقت تو هیچ نسخه ای از اندروید یا برنامه ای اذیتم نکرد. بنظر من زمانی باید نسخه جدید برنامه ای رو نصب کرد که یا نسخه قدیمی اذیت کنه و یا ضرورت داشته باشه که نسخه جدید نصب کنیم. الان جاز من نسخه 17 نصبه چون مشکلی باهاش ندارم ضمنا ضرورتی نمیبینم که بالا ببرم ورژنش رو. البته این نظرات من بود، امیدوارم دوستان حاشیه درست نکنند. مهندس مرسی و من با حرفهای شما موافقم.

 6. 6
  آرش says:

  سلام آقای خدایاری ؛ خسته نباشین ؛ من یک سؤالی رو خیلی وقته از شما دارم اما چون هیچ راهی برای تماس با شما نداشتم نمیتونستم بپرسم و حالا تصمیم گرفتم تا اینجا مطرحش کنم.
  توی ایسپیک چطور میتونیم یک دیکشنری رو import کنیم؟ من حتی یک دیکشنری با پسوند .dic با nvda ساختم ولی وقتی ر یختم توی گوشیم توی قسمت import dictionary اصلا برام نشونش نداد. مثلا اگه ایسپیک یک کلمه رو اشتباه بخونه چطور میتونیم اون کلمه رو برای خودمون کاری کنیم که اون طور که ما میخواهیم بخونه؟ اصلا این دیکشنری چه ساختاری باید داشته باشه تا ایسپیک اون رو بشناسه؟ ممنون.

  • 6.1

   درود ممنون که سوالتون رو پرسیدید. البته ما تا چند ماه پیش سایت ایسپیک فارسی را داشتیم که می توانستید در بخش تماس با ما در آن سوالات خود را بپرسید و بخشی هم برای پیشنهادات واژه های جدید یا با تلفظ اشتباه داشت. اما این سایت دیگر وجود ندارد. چون ایسپیک فارسی مدتهاست که دیگر نسخه آزمایشی نیست و بخشی از پروژه اصلی ایسپیک است و باید همه چیز روی سایت رسمی حل و فصل شود. هیچ زبان دیگری هم تا آنجا که من می دانم سایت جداگانه ندارد. باری در پاسخ به شما باید عرض کنم تولید دیکشنری در ایسپیک اصلا به شکلی که تصور می کنید نیست چون فایلی که پسوند dic دارد اصلا دیکشنری نیست. بلکه تمام اطلاعات زبان فارسی است و فایل اجرایی است فایل متنی نیست که قابل ویرایش باشد. اما شما می توانید در NVDA دیکشنری شخصی داشته باشید. در جاز هم حتما مشابه چنین چیزی وجود دارد. برای اطلاع از چگونگی انجام آن به راهنمای NVDA مراجعه کنید. اگر زبان خود NVDA را از بخش settings > general به فارسی تغییر دهید. خواهید دید منوهای خود برنامه فارسی می شود و راهنمای برنامه نیز فارسی خواهد شد و می توانید براحتی آن ر مطالعه کنید. موفق باشید.

 7. 7

  درود خدمت جناب خدایاری و خوانندگان این پست.
  از این که این پست رو خوندم واقعا خوشحال شدم. حد اقل متوجه شدیم حواستون به کاربرا هم هست.
  از اونجایی که این کامنت رو برای پست شما می‌نویسم، حق تقدم رو به دیدگاه خودم درباره پست شما میدم و بعد به مسائل دیگه می‌پردازم. راستش وقتی تیتر این پست رو خوندم کمی انرژی گرفتم؛ با خودم گفتم احتمالا این اطلاعیه درباره نسخه جدید و رسمی ایسپیک نوشته شده و ما این اپلیکیشن های پر از مشکل خودمون‌و پاک میکنیم و نسخه رسمی رو نصب میکنیم. اما متاسفانه صرفا با باز‌نشر مطالبی که گوگل قبلا گفته روبرو شدم. واقعا انتظار داشتم خبری از روند پیشرفت پروژه بشنوم، که متاسفانه چیزی پیدا نشد. پیشنهاد می‌کنم حتما برامون از روند پیشرفت پروژه espeak تو پست های آینده خبر بیارید، تضمین می‌کنم کلی بازخورد میگیرید.
  و اما مسائل دیگه:
  به نظر من نصب برنامه از وبسایت‌ها، بین ما ایرانی‌ها کاملا جا افتاده و حتی گوگل هم موقع نصب به همه هشدار میده که مواظب باشید، خطر شما رو تحدید میکنه. بنابراین وقتی برنامه ای نصب میکنیم، مسئولیتش با خودمونه. این مطلب که برنامه های خارج از گوگل پلی ممکنه مشکل داشته باشن کاملا درسته. امیدوارم به شما هم بر نخوره، اما فکر میکنم سایت espeak فارسی هم (البته تا زمانی که دامنه اش فعال بود،) برای espeak اندروید یه لینک دانلود خارج از گوگل پلی قرار داده بود، و طبق پیشفرض های پست، اون نسخه هم ممکن بود مشکل داشته باشه .من برنامه نویس نیستم و مطمئنا دانش شما هم در دنیای برنامه‌نویسی از من هزاران بار بیشتره. من فقط یه کاربر ماجراجو هستم که یافته های خودم‌و با دیگران به اشتراک میذارم. جدید ترین نسخه Espeak (نسخه پولی) برای 4 سال پیشه و همون 4 سال پیش هم خودم برنامه رو خریدم و پست نسخه 1.48.15 رو زدم در حالی که مرجع رسمی (سایت ایسپیک فارسی) روی نسخه قبلی مونده بود. چند وقت پیش بود که متوجه شدم نسخه اندروید espeak هم در حال به‌روز شدنه ولی منتشر نمیشه، و حاصلش شد پستی که دو سه روز پیش منتشر شده. این نکته رو صرفا جهت اطلاع کاربران محله مینویسم، نسخه 1.49.3 ایسپیک چند ماهی هست که بین کاربران خارجی به همین شکلی که ما استفاده میکنیم دست به دست میشه، اما ما نمیتونستیم ازش استفاده کنیم چون اطلاع نداشتیم. قصدم از نوشتن این کامنت انداختن توپ توی زمین شما نیست. کاملا آگاهم که وظیفه شما کلا توی پروژه ایسپیک چیز دیگه ایه و مربوط به انتشار نمیشه. بالاخره منم یکی از همون ایرانی هایی هستم که کار گروهی رو کمتر از بقیه انسان‌ها درک میکنن، اما این یه مورد بحثش فرق داره. عرضم اینه، امیدوارم کسانی مثل شما که دانش و اطلاعات کافی برای انجام کار‌هایی که امثال من با صرف وقت زیاد و بعضا به اشتباه انجام میدیم رو دارن، به ما بیشتر کمک کنن و حضورشون بیشتر از یه اطلاعیه برای خطرناک بودن اپلیکیشنها باشه.
  از این که کامنتم طولانی شد عذرخواهی میکنم.

  • 7.1
   مسعود says:

   لایک. متاسفانه خیلی وقته که تیمِ برنامه نویسیِ ایسپیک فارسی فقط اطلاعیه میزنه و متاسفانه برای پوشوندنِ ضعفها، از ورود به حوزه هایی مثل فایرفاکس و وِبویسام هم فروگزار نمی کنه. جنابِ خدایاری اگه ممکنه دقیقا بفرمایید ما کاربرهای ایسپیک تا کی قراره صرفا محافظت و محافظت و محافظت بشیم و از امکاناتِ جدیدِ ایسپیک بی بهره باشیم؟

   • 7.1.1
    محمدرضا راشاد says:

    سلام. اگه پستو با دقت خونده باشید، باید متوجه شده باشید که هنوز نسخه‌ی رسمی و مورد تأیید تیم جهانی ایسپیک منتشر نشده. مطمئنا اگه خبر جدیدی بشه به اطلاع کاربران ایسپیک میرسه. متاسفانه تا زمانی که نسخه‌ی رسمی توسط آقای Reece Dunn منتشر نشه، به قول شما از امکانات جدید ایسپیک محرومیم. این اطلاعیه‌ها هم صرفا هشدار هستند. به کار بستن یا نبستنشون به عهده‌ی خود کاربرهاست. منظورتونو از «ورود به حوزه‌های فایرفاکس و وب‌ویسوم» متوجه نشدم.

  • 7.2

   درود آقای پنجه ای ممنون که دیدگاه تان را در میان گذاشتید. اول اینکه ایسپیکی که در سایت ما منتشر شده بود همان نسخه پولی رسمی ایسپیک بود. که من با شرح دادن وضعیت کاربران ایرانی اجازه کتبی انتشار آن را فقط در محدوده مرزهای ایران را از مدیر و بنیان گذار پروژه ایسپیک آقای جاناتان دادینگتون داشتم. هر کاربری با مقایسه checksom برنامه منتشر شده در سایت ما و فایل اصلی می توانست چک کند که این همان فایل است بی هیچ تغییری حتی بدون کامپایل مجدد. برای دوستان کمتر آشنا عرض کنم که چک سام یک کد است که مانند یک اثر انگشت برای یک برنامه تولید شده ثابت و منحصر بفرد است و با اعمال هر تغییر در فایل آن برنامه حتی با باز کردن و افزودن یا کاستن یک اسپیس و کامپایل مجدد آن تغییر می کند. در ضمن سایت ما با آی پی که خارج از ایران می بود بخش دانلودش دیگر قابل دسترس نمی شد. تا فقط ایرانیها بتواند فایل را دریافت کنند.
   درست متوجه شدید، نسخه اندروید espeak هم در حال به‌روز شدنه ولی منتشر نمیشه. من مرتبا فایلهای زبان فارسی را باز به روز می کنم. اما تا فایل رسمی ایسپیک برای تمام زبانها منتشر نشود، شما این تغییرات را نمی بینید. و مدیران تا زمانی که مشکلی وجود نداشته باشند بروز رسانی ها را به تاخیر می اندازند.

 8. 8

  سلام. از اینورا! راه گم کردین آقای خدایاری! اگه مطمئن بشم که به این بهانه میتونیم شما رو اینجا داشته باشیم، هفته ای دوتا پست ایسپیک خرابه منتشر میکنم. فعالیتتون رو بیشتر کنین جناب خدایاری! سرعتتون رو ببرین بالا! این روز ها دانش بعضی از بچه ها داره میره بالا و طبعا منتظر کار شما نمیشینن. منتظر کامنت نباشین و به سرعت مشکلات بچه ها رو توی این زمینه مرتفع کنین. البته اگه دوست دارین که اطلاعیه هاتون برای بچه ها ارزشمند باشه!

  • 8.1
   محمدرضا راشاد says:

   سلام. انتشار ایسپیک دست آقای خدایاری نیست. آقای خدایاری صرفا روی زبان فارسی پروژه‌ی چندزبانه‌ی ایسپیک کار میکنه. حاصل کارشو میتونی با مقایسه‌ی نحوه خوندن کلمات در ایسپیک ۱.۴۸.۱۵ اندروید و ایسپیک آخرین نسخه‌ی NVDA ارزیابی کنی.

 9. 9
  سید عباس حسینی says:

  با درود خدمت آقای خدایاری.
  ببینید شما برای ایسپیک زحمت زیادی کشیدی دمت گرم،
  اما محمد راست میگه دانش بچه ها رفته بالا و منتظر نمیمونند تا شما نقص کارها تون رو که عمدا نبوده پیدا کنید و بگیرید.
  بنا بر این خود شون دست به کار میشن و ایسپیک رو دست کاری میکنند.
  شاید این این نسخه ها غیر رسمی باشند اما بعضیها شون نسخه ی رسمی رو گذاشتن طو جیب عقب شون.
  پس بی زحمت از اینا انتقاد بیجا نکنید.
  ببینید مثلا طو نسخه ی رسمی دیکشنری نقص داشته و یا ایسپیک متوقف میشه. ولی طو بعضی از این نسخه ها این متوقف شدن خیلی کم و یا اصلا رخ نمیده.
  من با وجودی که این ایسپیکی که علی جان پستش رو زد رو گوشیم کار نمیکنه معتقدم که هر چیزی باید مورد تست کاربرا قرار بگیره.
  به نظرم که به جایی که بیایید اینجا با کاربرا بحث کنید بهتره برید طو سایت پست بزنید و لینکش رو اگر به چند نفر بدید اون لینک دست به دست میشه و بیشتری ی کاربرا میرند و کامنت میدند.
  با تشکر

  • 9.1

   دوستان من با چه زبانی بگویم که این خطا ها ربطی به زبان فارسی ندارد. اگر کلمه ای اشتباه خوانده می شود یک کاراکتر مشکل دارد که آن هم فارسی است مثلا عربی یا واژه های غیر رسمی نیستند از زبانهای بیگانه که با حروف فارسی نوشته شده اند. مسئولیت اصلاح آن تازه اگر ممکن باشد. و بتوان الگوریتمی برای تشخیص و اصلاح آن توسط هوش مصنوعی یافت و با بقیه واژگان و قواعد تداخل نداشته باشد. وظیفه برنامه نویس زبان فارسی است که آن را اصلاح کند. در غیرر این صورت این آن مشکل باید در سایت رسمی ایسپیک گزارش شود تا برنامه نویسانی که مسئول آن بخش از برنامه هستند از مشکل با خبر شده و آن را اصلاح کند یا خودتان کد اصلاح شده را به سایت رسمی پیشنهاد دهید. این الفبای کار گروهی در برنامه نویسی است. پس لطفا چیزی را که در محدوده وظیفه من نیست به من نسبت ندهید و نخواهید. می دانید چه دل سرد کننده است؟وقتی مشکلات را در سایت رسمی گزارش نمی کنید. اصلاح شدنش را در خواست نمی کنید. انتشار نسخه جدید را در سایت رسمی درخواست نمی کنید. فقط کامنت می گذارید. یا برای من ایمیل می زنید. دل سرد کننده است. دوستان انجام کارهایی که عرض کردم که چندان سخت نیست. شما هم که می فرمایید دانش بسیاری از دوستان ما حالا افزایش یافته که صد البته باعث خوشحالی است. ولی بدانید دانش و توانمندی بیشتر انتظارات را هم بالا می برد. من نمی توانم جای همه کاربران حرف بزنم خطا پیدا کنم. باور کنید من فقط و فقط یک گوشی دارم و آن هم چندان جدید نیست. من نمی توانم برنامه را در گوشیهای مختلف آزمایش کنم. هم کاری لازم است. همکاری مشارکت. همین واژه ها که هر روز می شنویم.

  • 9.2
   محمدرضا راشاد says:

   سلام آقای حسینی گرامی. بفرمایید این لینک رسمی پروژه‌ی ایسپیک ان جی:
   https://github.com/espeak-ng/espeak-ng
   بسم الله! اول باید در GitHub یک حساب کاربری ایجاد کنید. (Sign Up). بعد وارد لینک Issues بشوید و از آنجا دکمه‌ی New Issue رو پیدا کنید و موضوع و متن مشکل را به زبان انگلیسی بنویسید و ارسال کنید. این لینک رو به دوستان دیگرتون هم بفرستید تا اون‌ها هم به عنوان کاربران ایسپیک مشکل خودشونو که میتونه همین عدم انتشار نسخه‌ی ایسپیک بعد از چهار سال باشه بنویسن و ارسال کنن.

 10. 10

  نخیر! دلسرد کننده نیست. چون که این شما هستین که باید خودتون رو با شرایط بچه ها وفق بدین. این که گوشی شما قدیمیه هم به من و امثالم هیچ ربطی نداره. ما انتظارمون از نویسنده ی پروژه ی ایسپیک فارسی اینه که یا ما رو بروز نگه داره، یا با زدن این اطلاعیه ها باعث دلسردی بچه هایی که هدفشون کمک کردنه نشه. شما از بچه ها همکاری خواستین و نکردن؟ چرا توی تیمتاک جلسه ی هم اندیشی برگزار نکردین؟ چرا پروژه ی شما یه گروه توی واتساپ یا تلگرام نداره که بچه ها اونجا مشکلاتشون رو مطرح کنن؟ چرا یه گروه تست ندارین که ایسپیک رو روی گوشی های مختلف تست کنن و مشکلاتش رو گزارش کنن؟ در نهایت ختم کلام این که توی این ۴ سالی که من فقط اطلاعیه از شما خوندم، این آقای پنجه ای بود که با انتشار نسخه ی ۱.۴۸.۱۵ ایسپیک من رو بروز نگه داشت. با این وجود، من تمام و کمال به ایشون اعتماد دارم و هر نسخه ای که منتشر کنه نصب میکنم.

 11. 11
  • 11.1

   آقای ملکی خوب شما که انتظار دارید من بجای همۀ کاربران وظایفشان را انجام دهم. باید عرض کنم هیچ جای دنیا این گونه نیست که یک نفر بار تمام کارها را برای یک پروژه رایگان به دوش بکشد. اگر این برنامه شغل من بود و از آن انتفاع می کردم حتما این کارها را انجام می دادم.
   شما یا اشخاص مطلع و توانمند دیگر یکی از این کارها را انجام دهند بجای اینکه برخی اشخاص برنامه های دست کاری شده را عیدی دهند بعد وقتی برنامه مشکل دارد می گویند ایسپیک مشکل دارد. وقتی دیکشنری یک نسخه را به خورد یک نسخه دیگر می دهند خوب معلوم است که برنامه دیگر درست کار نمی کند. اصلا توجه ندارند که این اصطلاحا دیکشنری خوانده می شود اگر کد برنامه را مطالعه می کردن می دانستند که این فایل یک فایل اجرایی است و هر نسخه فایل خود را دارد.
   بنظر می رسد شما متاسفانه نتوانستید یا نخواستید سایت رسمی و بین المللی پروژه ایسپیک را پیدا کنید؟ این کار خیلی آسانی بود، فقط باید در گوگل بنویسید espeak-ng project و سایتی که در زیر دامنه github.com باز می شود سایت رسمی و بین المللی پروژه ایسپیک است.
   عرض می کنم غیر ضروری چون ایسپیک سایت رسمی دارد جایی برای گزارش مشکلات برنامه و مراحل پیگیری. فقط کافی است به زبان انگلیسی مشکل را با مدیران در میان بگذارید. برای ترجمه هم می توان از گوگل ترنس لیت استفاده شود. برای برخی کاربران که انگلیسیشان چندان خوب نیست.
   برای دوستانی که حتی گوگل کردن هم برای آنها سخت است، سایت پروژه ایسپیک:
   https://github.com/espeak-ng/espeak-ng

 12. 12
  مهدی says:

  هزاران لایک که حرف دل مارو زدی. علی ب کارت ادامه بده

 13. 13

  شما خواستین و ما همکاری نکردیم؟ شما به عنوان نویسنده ی پروژه ی ایسپیک فارسی حداقل کاری که میتونین بکنین اینه که هر چند ماه یک بار یک جلسه ی هم اندیشی بذارین که بچه ها بدونن که شما حواستون به این پروژه هست. چیزی که من از این پروژه دیدم، اینه که برخلاف شما که ۴ ساله که فقط دارین با اطلاعیه های مختلف (حتی غیر مرتبط) اعلام حضور میکنین، آقای پنجه ای سعیشون بر اینه که بچه ها رو بروز نگه دارن.

  بله! من هم به این واقفم که بچه ها نباید عیدی هر کسی رو قبول و نصب کنن، به جز بچه های اهل فن.

  • 13.1

   ممنون آقای ملکی که ظاهرا پاسخ من به نظرات دوستان دیگر را مطالعه نکرده اید. در پاسخ دوستان دیگر عرض کردم که این پروژه هیچ وقت رها نشده و من آخرین بروز رسانی من حدود یک هفته پیش بوده می توانید در سایت بین المللی پروژه ایسپیک خودتان ببینید تاریخ آپلود دارد. اما انتشار نسخه جدید از اختیار من خارج است. دوستان من خواهش می کنم دستکم نظر دوستان دیگرتان را بخوانید. شاید سوال آنها و پاسخ من سوال شما هم بوده است. با تشکر

   • 13.1.1

    خب خدا رو شکر! من نه وامدار آقای پنجه ای هستم و نه دشمن شما. با جفتتون هم به یک اندازه آشنایی دارم. از جو دادن بیخودی هم متنفرم. فقط تو رو خدا پیگیری کنین که قبل از اطلاعیه ی بعدی، نسخه ی جدید ایسپیک بیاد. البته نه از سر وظیفه! بلکه از سر لطف. تا اون روز هم من به واسطه ی اعتمادی که به آقای پنجه ای دارم، از نسخه ی منتشر شده توسط ایشون استفاده میکنم. روز بخیر.

 14. 14
  Avatar photo رضا نظری says:

  آقای خدایاری
  بخدا خیلی از ماها نمیدونیم کجا باید بریم بگیم. چیکار دقیقا باید بکنیم که این بروزرسانی انجام بشه، شما تازه اومدید گفتی برید به قسمت فلان سایت رسمی ایسپیک و به زبان انگلیسی درخواست بدید.
  خدایی اگه از اول، به طور منسجم، یه پست راهنمایی همینجا قرار میدادید ، و لینک اون پستی که ما باید توش کامنت بذاریم رو توی پستتون میذاشتین، بچهها کاری نمیکردن؟؟ درسته که همه کارا رو شما نباید انجام بدید، ولی من میگم بجای این همه پست هشدار، یه همچین پستی میشد زد که دقیق راهنمایی کنه که آقاجان برو فلان جا این کامنت رو بذار تا انجام بدن.
  خودتون دیدید که بچها برای دسترس پضیر شدن تلگرام چه کار هایی که نکردن. و چه نتیجه ای الان داد.
  باور کنین اگر هر کمکی از هر کدوم از کسایی که یکم علم دارن ، بخواید با جون و دل هستن، حتاي حاضر هستن گوشیشون رو در اختیار بذارن برای تست. واقعا کی دوست نداره برای نرم افزاری که براش بشدت مهمه قدمی بر نداره؟؟؟
  پس شما بخواید، قطعا خیلیا همراهیتون خواهند کرد.

  • 14.1

   دقیقا! رضا بخدا به واسطه ی فعالیتم تو فضای مجازی، افرادی رو میشناسم که حتی با اینجا هم آشنایی ندارن. فقط اومدن توی چندتا کانال تلگرامی عضو شدن و اطلاعات کسب میکنن. حالا که شرایط اینجوریه، من فکر میکنم که حداقل نوشتن یک راهنمایی کامل یا برگزاری یک جلسه ی توجیهی یا هم اندیشی توی فضای مجازی به فاصله ی هر چند ماه و نشر فایل صوتی این جلسه کوچیکترین کاریه که آقای خدایاری میتونن انجام بدند. اگه هم فکر میکنن که تنهان، کافیه با بچه های اهل فن یه تیم چند نفره تشکیل بدند و چند نفری این فرایند رو طی کنن.

  • 14.2

   دوست من آقای نظری این که گفتید من قبلا انجام داده ام در کامنت 4.1 من به خود شما پاسخ دادم و لینک آن پست را گذاشتم. که من از کاربران خواسته ام ولی انجام نشده است.
   و در کامنت 13.1 نیز لینک سایت بین المللی ایسپیک را مجددا گذاشته ام. لطفا کامنتهای دوستانتان و پاسخ من را مطالعه کنید که من و دیگر خوانندگان مطالب تکراری را ننویسیم و نخوانیم.
   با تشکر

 15. 15
  حمیدرضا آب روشن says:

  سلام ممنون از پست و اطلاعیه هایی که منتشر میکنید.
  espeak برای اندروید صفحه ی جدا نداره؟ و در مورد Espeak tts که توی play Store منتشر میشه چی؟ الان ما باید مشکلات رو دقیقا کجا بنویسیم؟
  در مورد کلماتی که صحیح نمیخونه چی اون هم باید توی صفحه ی پروژه ی Espeak گزارش بشه؟
  مرسی از زحماتی که برای این پروژه میکشید.

 16. 16
  سکوت, آرامش says:

  سلام.
  کلا مدیران ایسپیک خوششون میاد تا یه چیزی درست منتشر میشه و باز هم چون از آنها اجازه گرفته نشده بهشون بر بخوره.
  لطفا شما به روز بشید تا تلاش نکنید برای اینکه به سوالهای منطقی جوابهای غیر منطقی بدین.
  این ایسپیک ماههاست در بین نابینایان خارج از ایران دست به دست میشه و حالا به دست بچه های ایران افتاده چون شما حتی نتونستین یه مشکل ایسپیک رو حل بکنید زورتون گرفته که چرا یه برنامه ای که تونسته پیشرفت کنه منتشر شده…
  بهتر نیست به جای اینکه اطلاعات برنامه نویسیتون رو به رخ این دوستان بکشید با همین اطلاعاتتون ایسپیک رو درست کنید.
  شما که مدعی این هستین زبان فارسی ایسپیک دست شماست پس شک نکنید تیم برنامه نویسی که انقدر شما ازش حرف میزنید حرف همدیگه رو رد نمیکنن…
  بهتره یکم به جای مدعی بودن کمی منطقی باشید و قبول کنید هیچ کاری برای این ایسپیک نکردید…
  شک نکنید هر برنامه ای که حتی جدا از ایسپیک باشه و فارسی بخونه ساخته بشه و منتشر بشه شما بهتون بر میخوره و میگید تنها برنامه ی فارسی خوان ایسپیک هست و همه ی برنامه ها جاسوس هست…
  یکم بهتر نیست بزرگ بشید و دست از حرفهای غیر منطقی بردارید؟
  علی عزیز برای پستت که تونستی کمک بزرگی به بچه ها بکنی ازت تشکر میکنم و امیدوارم کسایی که مدعی این کار هستن کمی از غرورشون کم کنن و کمکی بکنن…
  اگر انقدری قدرت ندارید که چیزی رو درست کنید چیزی رو هم خراب نکنید…
  روز خوش.

  • 16.1

   دوست گرامی فکر می کنید این پیشرفتهایی که فرمودید از کجا می آید ایسپیک خودش بچه می کند یا گذاشتیم تو آفتاب رشد کرده. خوب این تغییرات در زبان فارسی را من می نویسم. ایسپیک هیچ وقت تنها تی تی اس فارسی نبوده است.

  • 16.2
   محمدرضا راشاد says:

   سلام. سکوت, آرامش گرامی. پس از مقداری تمدد اعصاب، برید یه بار دیگه متن پست رو بخونید. مقصود از این پست این بود که ایسپیک منتشر شده، انتشار رسمی پروژه‌ی ایسپیک نیست. اینکه فرمودید آقای خدایاری هیچ کاری برای ایسپیک نکرده، بی‌انصافیه. خوبه بدونید که اگه ایسپیک الآن داره فارسی میخونه، حاصل کار آقای خدایاریه. در مورد پیشرفت دایره‌ی واژگان ایسپیک هم میتونید eSpeak TTS رو در کنار ایسپیک منتشر شده توسط آقای پنجه‌ای نصب کنید، یا با ایسپیک آخرین نسخه‌ی NVDA مقایسه کنید و خودتون قضاوت کنید؛ که این هم حاصل کار آقای خدایاری روی زبان فارسی ایسپیک هست. خوبه حداقل برای منصفانه نقد کردن، قدری هم اطلاعات راجع به چیزی یا کاری که میخواید نقدش کنید کسب کنید.

 17. 17

  تشکر از اینکه وقت گذاشتین و به کامنتم جواب دادین.
  پس من اون چیزی که از مطالبتون و پاسختون به کامنتم برداشت کردم میگم شما ببینین درست متوجه شدم؟
  برنامه نویسها خواستشون این هست که نرم افزارشون با تمام سیستم عاملها و ورژنهای مختلفش سازگار باشه.
  اما توسعه دهندگان سیستم عامل، ورژنهای جدید رو به نحوی مینویسن که اگه برنامه ای بخواد خودشو با تکنولوژیها و امکانات ورژن جدید سیستم عامل سازگار کنه، باید پشتیبانیش از سیستم عامل قبلی رو پایان بده؟
  مثلا من راستش متوجه نمیشم اگه nvda قرار بود همیشه با xp سازگار بمونه،
  چه مشکلی پیش می اومد؟
  خب تا آخرین ورژنش که با xp کار میکنه یعنی 2017.3، به نظر من که کمبودی نداره و هم با xp که سیستم قدیمیه سازگاری داره و هم با ویندوز ده که جدیدترین سیستمه کار میکنه.
  خب، چی میشد همیشه همین رویه رو ادامه میدادن و ضمن اینکه پشتیبانی xp و ویستا رو قطع نمیکردن، امکانات جدید ویندوز ده رو هم به برنامه شون اضافه میکردن؟
  الآن من یک برنامه ویرایشگر صدا میشناسم
  mp3 direct cut
  که نوشته بود از ویندوز 95 پشتیبانی میکنه تا ویندوز ده!
  البته مطمئن نیستم 95 بود یا 98 چون خیلی وقت پیش سیستم مورد نیازش رو خونده بودم.

  • 17.1

   خب, شما میتونید ویندوزتون رو آپدیت کنید….
   بیشتر برنامه نویس ها به خاطر اینکه ویندوز های قدیمی دیگه پشتیبانی نمیشن, برنامه هاشون رو با ویندوز های قدیمی سازگار نمیکنن, که ارزش دردسرشو هم نداره.
   بهترین راه حلش اینه که ویندوز رو آپدیت کنین, منم کسیو نمیشناسم که تو سال 2019 از ویندوز های XP 98 و… استفاده کنه.

   • 17.1.1

    خب من الآن هیچ مشکلی با ویندوزم ندارم و تنها چیزی که از دست دادم اسکایپه.
    اگه برای اسکایپ راهکاری پیدا میشد، همین xp هم جوابگوی تمامی نیازهام هست و واقعا سیستم عاملی در جهان به سادگی این ویندوز من ندیدم.

    • به این دلیل که شما اصلا از ویندوزهای دیگه استفاده نکردین, به نظر من ویندوز 10 سادهترین ویندوزه خودمم از ویندوز XP, 7, استفاده کردم قبلا.

     • ده که وحشتناکترین و بدترین سیستم عامل جهانه صد میلیون دلار هم کسی بهم بده حاضر نمیشم برم سراغش!
      هفت خیلی بهتره، اما دلیلی نمیبینم برای تغییر سیستم عامل.
      چون اصلا هدف من از استفاده از تکنولوژی چیز دیگه ای هست، و تغییر فقط برای تغییر نیست!

      • خب, میشه 3 تا دلیل بیارید که چرا 10 بدترین ویندوز ه؟

       • اين خود ما هستيم كه بايد براي خودمون تصميم بگيريم، نه شركتهاي ديگه براي ما!
        اختيار با خودمون هست و هيچكس نبايد و اين حق رو نداره ما رو مجبور كنه به آپديت.
        مگه مايكروسافت امام زمانه كه بگه همه كاربران جهان بايد از ويندوز ده استفاده كنن، ما هم بدون اينكه خودمون بخوايم، فقط براي به روز بودن و همزماني با تكنولوژي راحت بگيم چشم!
        اما ويندوزهاي جديد اينقدر وحشتناكن كه اگه يك ميليارد جايزه هم بدند، حاضر نميشم استفاده كنم!
        به نظر من كه ويندوزهاي قديمي هم مشكل دارن، اما بيشتر ميشه بهشون اعتماد كرد.
        اما براي خودم شخصا، حاضرم لپتاپ جديد نخرم و لپتاپ قديمي استفاده كنم كه با ويندوز قديمي كار كنه!
        من كه مهندس نيستم، نرم افزارهاي انيميشن سازي، مهندسي، معماري و برق و شبكه يا نرم افزاراي فيزيك، رياضي، و … نياز داشته باشم!
        براي كاربرِ معمولي مثل من، چه نيازي به لپتاپ جديد با سخت افزار قوي هست!
        اگه استفاده از ويندوز ده پيشرفته و استفاده نكردنش عقب موندن، من حاضرم هيچوقت پيشرفت نكنم و هميشه عقب بمونم!
        اينقدر بديهاش زياده كه تمام به اصطلاح خوبيهاش رو هم ميپوشونه و براي من كه حداقل هيچ مزيتي نداره!
        من كه شديدا معتقدم اين سيستم عامل براي مهندسها ساخته شده، نه كاربر معمولي!
        حداقل براي من كه با ويندوز خودمم، شايد بگم هشتاد درصد تنظيماتش رو بلد نيستم،
        ويندوز ده هم كه يك بار با remote رفتم ديدم، حتي نتونستم وارد منوي استارتش بشم! و به طرف گفتم خدا صبرتون بده چقدر وحشتناكه!
        و خب وقتي اين همه مشكلات داره، اين همه تنظيمات بايد روش انجام داد كه گزينه هاي جاسوسيش غير فعال بشه،
        وقتي بايد كار با رجيستري و ران رو ياد گرفت و وارد تنظيمات تخصصي و امنيتي شد كه يه مقداري خطراتش رو كم كرد،
        خب معلومه اين گزينه ها رو يك كاربرِ معمولي مثل من بلد نيست و براي همين به اين نتيجه رسيدم اصلا اين سيستم عامل رو براي مهندسها ساختن!
        هر وقت ديگه هم نياز داشتم چيزي رو با remote ببينم، فردي كه توي سيستمشون بودم، لطف كردن و گزينه مورد نظرم رو اوردن، چون همونطوري كه گفتم، حتي منوي استارت رو هم نميتونم بيارم و هرچي دكمه استارت رو ميزنم، كار نميكنه!
        آپدیت اجباریش، به هم ریختن nvda, سازگاری مناسب نداشتن با nvdaهای قبلی،
        اشتراک اینترنت و استفاده بقیه افراد از سیستم من و اینترنت من برای آپدیت ویندوزشون،
        سایر گزینه های جاسوسی که این سیستم عامل رو برای من غیر اعتماد کرده،
        اگه باور ندارین مطالبی مثل ده تنظیم که بلافاصله بعد از نصب ویندوز ده باید غیر فعال کنید!
        رو مطالعه بفرمایین.

        • خب, اون گزینه آپدیتی که خودتون گفتین به صورت پیشفرز فعال نیست,
         مشکل NVDA از خودشون ه و فقط برای ویندوز 10 نیست ی بخشی از کدش برای اینه که processor های قدیمی رو پشتیبانی کنه که دیولپراش نمیخوان اون بخش کد رو بردارن, از سیاستهای جاسوسی مایکروسافت هم خبر ندارم میشه کمی مثال بزنید؟ نمیدونم چرا من که مهندس نیستم چطور تونستم با ویندوز 10 کار کنم.

 18. 18

  سلام.
  من قبلا هم همچین پستاییو تو سایتهای شب روشن و گوش کن دیدم, به نظرتون بهتر نیست که به جای اینکه هر بار نسخه جدید ESpeak که Open Source هم هست منتشر میشه ی پستی بزنید, از نویسنده درخواست کنید که پستشو ادیت کنه و بالاش بنویسه که این نسخه رسمی نیست؟ یا ی پست بزنید و هر وقت نسخه ویرایش شده ای از ایسپیک منتشر شد شما هم بروزرسانیش کنید و بنویسید که این نسخه ای که در لینک فلانی هست نسخه رسمی نیست چون ظاهرا هروقت کسی ایسپیک ویرایش شده منتشر میکنه شما ناراحت میشید.
  بعد من شنیدم که این ایسپیک نسخه رسمیه, ولی توی گوگل پلی منتشر نشده, البته اطلاعاتم میتونن غلط باشن.
  ولی اگه این ایسپیک نسخه رسمی نیست, من تو پست علی ندیدم که گفته باشه این ایسپیک نسخه رسمیه.. ولی اونم امکانش هست که من اشتباه فهمیده باشم و میرم پست رو دوباره بخونم, امیدوارم داریوش اندروید زود منتشر بشه از دست این ایسپیک راحت بشیم, از صداش خوشم نمیاد.

 19. 19
  kianoosh says:

  سلام. کاملا با جناب خدایاری موافقم. ببینید وبگاه igthub تعداد بسیار زیادی از توسعه دهندگان نرم افزار رو دور هم جمع کرده تا کارشون رو آسونتر کنه. توسعه دهندگان مختلف میتونن کدهای بقیه رو تصحیح کنن و درخواست اعمال تغییرات بدند که توسعه دهنده ی اصلی اون کدِ تصحیح شده رو به کد خودش اضافه کنه. به علاوه ی این، github به توسعه دهندگان اجازه میده که نظرات، پیشنهادات و غیره رو از قسمت issue ی هر نرم افزاری که توی github منتشر میکنن، دریافت کنن. خوشبختانه کاربران خارجی توی نظر دادن در پروژه هایی که توی github منتشر شدن خیلی فعال هستند و متأسفانه ایرانیها تقریبا به هیچ وجه اینطور نیستند، خصوصا ما نابینایان. برای مثال توی پروژه ی nvda الان بیش از 2000 issue باز هست و بیش از 10000 issue هم حل شده و بسته شده. جالبتر اینکه بدونیم nvda این پیشرفت روز افزونش رو به همین github و این تعداد issue ها مدیونه. امروزه زمان اینکه بقیه منتشر کنن و ما استفاده کنیم تموم شده. اگر به فکر خودمون نباشیم خیلی پیشرفت نمیکنیم. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد github، کافیه که توی خود گوگل در موردش جست و جو کنید. حتی به فارسی بنویسید گیتهاب چیست. به امید روزهای بهتر

  • 19.1

   سلام.
   ببینین من هم دقیقا تو گیت هاب فعال بودم و با نام کاربری zahra21
   مشارکت داشتم.
   هم باگ و یا درخواست گزارش دادم و هم در باگهای مطرح شده کامنت میذاشتم.
   اما متأسفانه این سایت، تنها سایتیه که من دیدم با فایرفاکسهای قدیمیتر سازگار نیست و مثلا من نمیتونم کامنتی که قبلا نوشتم رو ویرایش کنم.
   یا مثلا یک ورژن از nvda رو باز و باگهایی که توش حل شده رو بخونم.
   مثلا برای nvda 2019.3,
   من این لینک رو باز میکنم.
   https://www.github.com/nvaccess/nvda/milestone/47
   اما نمیتونم باگها رو بخونم و وقتی روی عددی که نوشته مثلا 162 closed, enter

   میکنم، باگها رو برام نمایش نمیده.
   اگه راهکاری دارین که با فایرفاکسهای قدیمیتر بشه از گیت هاب استفاده کرد ممنون میشم.
   شما یا آقای خدایاری یا هر فرد متخصصی راهی داره لطف کنه راهنمایی کنه من رو خدا خیرتون بده.

   • 19.1.1
    kianoosh says:

    درود به شما. والا من خودم خیلی وقت از فایرفاکس استفاده نمیکنم و google chrome رو جایگزینش کردم. همونطور که آقای خدایاری هم گفتند تکنولوژی پیشرفت میکنه و ناچار برخی چیزها از اون عقب میمونند. github قدیمی نیست و روش هم کار میشه. احتمالا تغییراتی که اخیرا اعمال شده، پشتیبانی از نسخه ی فایرفاکس شما رو از بین برده(چه خواسته چه ناخواسته). متأسفانه در این مورد من تنها کمکی که میتونم بهتون بکنم اینه که بگم سعی کنید از گوگل کروم استفاده کنید. اگر نشد به هر حال باید این رو در نظر داشته باشید که دیر یا زود نیاز هست که به نسخه های جدیدتر ویندوز بروزرسانی کنید. به راحتی میشه درک کرد که تغییرات وسیع، برای شما و افرادی که مثل شما مدت طولانی ای هست که از ویندوز xp استفاده میکنند، سنگین و تاقت فرساست اما افسوس اینکه سرعت بالای پیشرفت تکنولوژی باعث میشه که تکنولوژیهای قدیمیتر کارکرد خودشون رو از دست بدند. البته شایان ذکر هست که این پیشرفت تکنولوژی عدتا تغییرات مفیدی را برای قشر معلولین به همراه داره. تمام کمکی که از دست من بر میومد. اما اگر میخواهید همچنان از فایرفاکس استفاده کنید، در باره ی مشکلتون در گوگل جست و جو کنید. در خصوص مشکل شما گاهی جست و جوی انگلیسی بیشتر کمک میکند. فراموش نکنید که نسخه ی فایرفاکس رو هم در جست و جو لحاظ کنید.

    • تشکر میکنم که وقت گذاشتین و پاسخ دادین.
     راستش کروم که اصلا با سیستمم سازگار نیست.
     کروم از قابلیت
     multiprocess
     استفاده میکنه که خب طبیعتا یک سیستم امروزی و قوی میخواد و با سیستم من که مال سال 2006 هست، سازگاری نداره!
     من که هیچ مرورگری رو به فایرفاکس ترجیح نمیدم، اینقدر روش تنظیمات اعمال میکنم که کروم و بقیه مرورگرها یک هزارم این شخصیسازیها رو هم قابلیت انجامشون رو ندارن.
     فایرفاکسم هم بعد از سالها تحقیق و خوندن مقالات انگلیسی و باگهای ورژنهای مختلف، پی بردم واقعا ورژنهای جدیدش مزیت مهمی خدا رو شُکر برای من ندارن و بهترینش که دیگه نخوام تغییرش بدم و همیشگی برام بمونه همون ورژن پنجاه هست.
     در گوگل سرچ کردم
     how to resolve incompatibility of older versions of firefox with github?
     که متأسفانه نتایج غیر مرتبط برام اورد.
     اگه شما راهی برای این مشکل پیدا کردین ممنون میشم به منم یاد بدین.
     ایمیلم هم در شناسنامم موجوده.

 20. 20
  سید عباس حسینی says:

  سلام خانوم آیت ببینید من خودم معتقدم هر چی سنتیش بهتر.
  ولی در عصر تکنولوژی نمیشه این طور بود.
  ببینید اندرویدها و ویندوزهای پایینتر دیگه دارن جم میشن من موندم که شما چطوری هنوزم دارین از ویندوز ایکس پیی استفاده میکنید. بعدش خب هر چه قدر سیستم عاملها به روز میشن برنامه ها هم مجبورن به روز بشن چون اگه این کار رو نکنند کار شون از رونق می افته.
  من پیشنهاد میکنم حالا که از ویندوز 10 خوش تون نمیاد. حد اقل بیاین رو 7.
  من کار با سیستم رو روی ایکس پیی یاد گرفتم. موقعی که سیستم داشتم ویندوزم ایکس پیی بود. من الان سیستم ندارم اما از تغییرات 7 و 10 با خبرم و رو سیستمهای این و اون کار کردم با اینا.
  من پیشنهادم 7 هستش.

  • 20.1

   سلام. از کامنتتون تشکر میکنم.
   درباره اینکه فرمودین من چطوری دارم xp استفاده میکنم،
   خب معلومه همونطوری که بقیه از ویندوزهای جدید استفاده میکنن، منم xp دارم.
   اینکه چیز محالی نیست!
   سیستم رو دادیم خدمات کامپیوتری و برام xp نصب کردن.
   اتفاقا من برعکس، در زمینه تکنولوژی این اعتقاد رو دارم که هرچه سنتی باشه بهتر.
   البته از هفت هم خوشم اومد و خوب بود، اما با سیستمم زیاد سازگار نبود و حتی با wordpad هم داغ میکرد.

   • 20.1.1

    خب, اگه به نظر شما هرچی برنامه سنتی باشه بهتر, چرا میخوایین برنامه های جدید تر با ویندوزهای قدیمی سازگار بشن؟ میتونید از نسخه های اول برنامه ها استفاده کنید.

    • دقیقا خیلی از برنامه های سیستمم همون ورژنهای قدیمی هستن.
     ورژنهای جدید جز سنگینی و کندی و مجبور کردن کاربران به خرید سیستم جدید سود دیگه ای ندارن.
     برای من که سیستمم مال سال 2006 هست، xp از هر سیستمی بهتر جواب میده.
     بعد از سالها تحقیق و خوندن مقالات انگلیسی و باگهای مختلف، به این نتیجه رسیدم که فایرفاکس پنجاه برای من بهترینه و ورژنهای جدید هیچ مزیتی ندارن خصوصا quantum که یک بار امتحانی رو سیستمم ویندوز هفت داشتم و همش crash میکرد!

 21. 21

  آقای کیانوش ممنون از توضیحات تان، این راهنمایی ها می تواند به بهتر شدن همکاری جامعه کمبینایان و نابیناییان خیلی کمک کند.

 22. 22
  مهدی says:

  سلام اگه میشه ب برنامه نویس اسپیک tts بگید که خوندن شکلک یا ایموجی رو ب برنامش اضافه کنه الان موتور های صوتی انگلیسی همه از خواندن شکلک پشتیبانی میکنند

  • 22.1

   آقای مهدی اول این که من خواندن ایموجی ها را مدتهاست که به ایسپیک فارسی اضافه کرده ام. این کار برنامه نویس ایسپیک تی تی اس نیست. مربوط به زبان فارسی می شده. ولی چون هنز مدیر پروژه ایسپیک بین المللی نسخه جدید منتشر نکرده شما این تغییرات را در ان وی دی ای و در ایسپیک تی تی اس انتشار ردزاک در اندروید نمی بینید. همان طور که در جواب به کامنتهای قبلی گفتم. و لینک دادم. لازم است که کاربرانی مثل شما بروند و در خواست انتشار نسخه جدید در پروژه ایسپیک بین المللی بدهید.

 23. 23
 24. 24

  سلام مجدد به آقای خدایاری و سایر دوستان.
  من همین الآن وارد حساب کاربریم در گیت هاب شدم و به هر نحوی که بلد بودم، ازشون خواستم espeak android رو به روز کنن.
  اینم لینک گزارشم و خوشحالم که به عنوان اولین نفر در ایران، این توفیق نصیبم شد که این موضوع رو گزارش بدم!

  https://github.com/espeak-ng/espeak-ng/issues/630

  • 24.1

   خداییش github
   از نظر سادگی و سبک بودن برای منابع سیستم و دسترسپذیری با صفحه خوانها واقعا گزینه مناسبیه،
   به طوری که من لینکهاش رو از حفظ تایپ و باز میکنم، نه اینکه رو یه لینک نوشته شده اینتر کنم تا برام باز بشه!
   فقط تنها مشکلم عدم سازگاری کامل با فایرفاکس مورد علاقم یعنی ورژن پنجاه فایرفاکسه که واقعا خوشحال میشم یه راهی کسی برام پیدا کنه.

 25. 25
  علاء الدین says:

  سلام جناب خدایاری! میشه یه نشانی رایانامه، اینجا یا به‌صورت خصوصی، ارائه کنید تا احتمالاً درباره موضوعی باهاتون مشورت کنم؟

 26. 26
  manchester says:

  با سلام،
  من اصلاً با درستی یا غلط بودن حرفهای هیچ کس کاری ندارم.
  ولی این درصد قدر نشناسی و قضاوت غلط در مورد یک انسان رو هم نمی تونم برتابم.
  دوستان نابینای من طوری با قصه برخورد کردند که گویی جناب شادیار ماهانه هزاران دلار از این پروژه به جیب می زنند و خوش دارند که این قصه طولانی شود و نسخه ها دیر به روز شوند.
  البته منظورم با تمامی بچه هایی که اینجا نظر دادن نیست.
  بعضی وقتها از نابینا بودن خودم شرمنده می شم.
  جناب شادیار من به سهم خودم به خاطر این قضاوتهای غلط از شما عذرخواهم.
  به امید روزی که همه بتوانیم به سهم خود، هرچند کم، یکدیگر را درک کنیم و اینگونه بی پروا بر هم نتازیم.

 27. 27
  m.aliwerdi says:

  جناب خدایاری سلام! لطفا یه راه ارتباطی معرفی کن تا ملت بتونند باهات تماسی بگیرند یا دو کلام اختلاطی چیزی کنند، من خودم چندتا مشکل دارم که حالا اگر ایمیلی چیزی ازت داشته باشم خالی از لطف نیست! وارد سایت ای اسپیک فارسی هم شدم که ظاهرا کلا گذاشتیش برای فروش! احسنت! دمت گرم! ولی دادا، جدای از شوخی ما را بنواز! یاحق

 28. 28
  علی حبیبی says:

  سلام آقای خدایاری یه راه ارتباطی از خودتون بدید آخه اینطوری که نمیشه شاید کسی مشکل داشته باشه بخاد مشکلش رو با شما مطرح کنه

 29. 29
  علی حبیبی says:

  سلام آقای خدایاری این کامنت را حتمن تا آخر بخانید: بنامه خدا
  با سلام وقت بخیر: جناب آقای خدایاری: من مطلبی داشتم که میخواستم به شما بگویم اما راه ارتباط با شما را نمیدانستم برای همین در کامنتی:به شما میگوید و مطرح میکنم: و آن هم این است که:فکری به حال ما نابینایان بکنید: مسأله کدهای امنیتی را میگویم نابینایان نمیتوانند کدهای امنیتی را بخانند: اگر هنوز هم درحال توسعه ی espeak و همینطور صفحهخان nvda هستید فکری برای نابینایان بکنید که نمیتوانند کدهای امنیتی را بخانند: اگر میتوانید برنامه یا افزونه ای برای این منظور بنویسید: برای nvda و espeak که نابینایان هم مانند افراد بینا بتوانند کدهای امنیتی را بخانند: با این وجود که افزونهایی هرچند با تعداد محدود هستند که نابینایان میتوانند کدهای امنیتی را با آنها بخانند اما: آنها پولی هستن و کاربر برای حل کدهای امنیتی باید پولی را هرماه بپردازد تازه بعد از مدتی هم افزونه از کار میافتد و کاربر مجبو است تا برای آن که دوباره بتواند کدهای امنیتی را حل کند همان مبلق را بپردازد: و این اصلن بصرفه نیست: جناب آقای خدایاری اگر امکانش هست برنامه یا افزونه ای رایگان برای حل این مشکل بنویسید:تا نابینایان هم بتوانند به آسانی: بدونه پرداخت پول و حتی بدونه محدودیت بتوانند کدهای امنیتی را بخانند:جناب آقای خدایاری اگر امکانش هم باشد که کاربر نابینا و کمبینا بتواند مستقیمن از طریق صفحهخان کدهای امنیتی را بخاند خیلیخیلی بهتر است: جناب آقای خدایاری اگر شما میتوانید این مشکل را حل کنید حل کنید اما اگر حل این مشکل از حیطه ی اختیار شما خارج است و به مدیر اصلی این پروژه مربوط میشود خاهش میکنم که به نمایندگی از نابینایان این مسأله را با مدیر اصلی پروژه مطرح بفرماعید با تشکر از شما و تمام تیم توسعه ی پروژه ی فارسی espeak.

دیدگاهتان را بنویسید