اطلاعیه انتشار کتاب خودآموز Python برای نابینایان جلد دوم

به نام خدا

انجمن موج نور اصفهان به اطلاع می‌رساند، کتاب خودآموز زبان برنامه‌نویسی Python برای نابینایان جلد دوم آماده توزیع می‌باشد. این کتاب در ادامه کتاب خودآموز Python جلد اول تهیه‌شده و در آن به مباحث پیشرفته‌تری پرداخته‌شده‌است.

برای آشنایی بیشتر مقدمه این کتاب در ادامه آورده‌شده‌است. ضمنا می‌ةوانید به عنوان نمونه قسمتی از این کتاب را به نام خواندن و نوشتن پرونده از اینجا دریافت‌کنید.

برای تهیه این کتاب می‌توانید به فروشگاه اینترنتی انجمن به نشانی

http://shop.mnsi.ir

مراجعه‌کنید؛ یا با شماره ۰۳۱۳۶۶۸۷۰۳۳ در روزهای شنبه از ساعت ۱۶ تا ۱۸ و در سایر روزهای هفته از ساعت ۱۲ تا ۱۴ به جز روزهای تعطیل تماس‌بگیرید و یا به پست الکترونیکی انجمن به آدرس

mojenoor84@gmail.com

ایمیل ارسال‌کنید.

به امید روزهای روشن‌تر.

به نام خداوند جان و خرد

مقدمه

در سال‌های اخیر یادگیری زبان‌های برنامه‌نویسی توسط افرادی که در رشته‌های مربوط به رایانه تحصیل‌نمی‌کنند هم امری متداول شده‌است. این افراد پس از یادگیری یک زبان برنامه‌نویسی می‌توانند از امکانات گسترده‌ای که زبان‌های برنامه‌نویسی در اختیار آنها قرار می‌ دهند در زندگی روزمره و زمینه‌های شغلی و تحصیلی خود بهره‌ببرند.

در این کتاب که جلد دوم آن پیش رویتان است؛ شما Python، یکی از محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی در جهان را فرامی‌گیرید و می‌ توانید با استفاده از این زبان قدرتمند برای انجام بسیاری از اعمال در رایانه برنامه بنویسید.

این کتاب در ادامه جلد اول که در ۱۰ فصل ارائه‌شده‌بود؛ در نه فصل به مطالب پیشرفته‌تری می‌پردازد.

ساختار کتاب

این کتاب در نه فصل و یک ضمیمه تهیه‌شده‌است.

 • در فصل یازدهم با دیکشنری در Python آشنامی‌شویم. ابتدا با نگاشت بودن دیکشنری آشنامی‌شویم. سپس از دیکشنری به عنوان مجموعه‌ای از شمارنده‌ها استفاده‌می‌کنیم. پس از آن با دیکشنری و حلقه کار می‌ کنیم. سپس به نحوه جستجوی معکوس می‌پردازیم و درباره لیست و دیکشنری در ارتباط با یک‌دیگر صحبت‌می‌کنیم. در نهایت هم با متغیرهای سراسری و عیب‌یابی آشنامی‌شویم.
 • در فصل دوازدهم که به تاپل اختصاص دارد ابتدا در مورد تغییرناپذیر بودن تاپل صحبت‌می‌کنیم. سپس با مقداردهی تاپل و استفاده از تاپل به عنوان مقدار برگشتی آشنامی‌شویم. پس از آن درباره نحوه دریافت تعداد نامشخصی آرگومان با استفاده از تاپل صحبت‌می‌کنیم. بعد به لیست، دیکشنری و تاپل در ارتباط با یک‌دیگر می‌پردازیم. سپس با دنباله دنباله‌ها آشنامی‌شویم و در نهایت به عیب‌یابی می‌پردازیم.
 • در فصل سیزدهم به انتخاب ساختار داده مناسب می‌پردازیم. ابتدا به نحوه محاسبه فراوانی کلمات داخل یک متن می‌پردازیم. سپس می‌بینیم چگونه می‌توانیم پرکاربردترین کلمات را از لیست فراوانی کلمات مشاهده‌کنیم. پس از آن با پارامترهای اختیاری آشنامی‌شویم. بعد می‌بینیم که چطور می‌توانیم مقادیری که در یک دیکشنری وجود دارند ولی در دیکشنری دیگری نیستند را به دست بیاوریم. پس از آن با اعداد تصادفی و کلمات تصادفی آشنامی‌شویم و در نهایت باز به عیب‌یابی می‌پردازیم.
 • در فصل چهاردهم که به پرونده اختصاص یافته اول با مفهوم ماندگاری آشنامی‌شویم و سپس با خواندن و نوشتن پرونده، عملگر قالب‌بندی، مسیر و نام پرونده، مدیریت استثناها، پایگاه داده، ماژول pickle، pipe و نوشتن ماژول آشنامی‌شویم. در نهایت نیز به عیب‌یابی می‌پردازیم.
 • در فصل پانزدهم ابتدا با نوع‌های طراحی‌شده توسط برنامه‌نویس و صفات آشنامی‌شویم. سپس مثالی از شی مستطیل می‌زنیم. پس از آن به نمونه‌ها به عنوان مقدار برگشتی می‌پردازیم و سپس با تغییرپذیر بودن اشیا آشنامی‌شویم. بعد درباره کپی‌کردن اشیا صحبت‌می‌کنیم و در نهایت به عیب‌یابی می‌پردازیم.
 • در فصل شانزدهم مثالی از یک شی زمان می‌زنیم. سپس با توابع خالص و توابع تغییردهنده آشنامی‌شویم. پس از آن در مورد نمونه‌سازی در مقابل طرح‌ریزی صحبت‌می‌کنیم و در نهایت طبق معمول به عیب‌یابی می‌پردازیم.
 • در فصل هفدهم اول با امکانات شیگرایی آشنامی‌شویم. سپس به نحوه چاپ اشیا می‌پردازیم. بعد دو مثال می‌زنیم و با دو متد ویژه init و str آشنامی‌شویم. پس از آن با تعیین کاربری عملگرها، انجام بر اساس نوع و مفهوم چندریختی آشنامی‌شویم. در انتها نیز به عیب‌یابی می‌پردازیم.
 • در فصل هجدهم که به وراثت اختصاص دارد ابتدا یک شی ورق ایجادمی‌کنیم. سپس با صفات کلاس آشنامی‌شویم. بعد به مقایسه اشیای ورق، ایجاد دست ورق و چاپ دست ورق می‌پردازیم. پس از آن درباره افزودن، حذف، برزدن و مرتب‌کردن در یک دست ورق صحبت‌می‌کنیم. بعد با مفهوم وراثت آشنامی‌شویم و در نهایت به عیب‌یابی می‌پردازیم.
 • در فصل نوزدهم با امکانات بیشتری از Python آشنامی‌شویم. در این فصل با عبارات شرطی، List comprehension، عبارات تولیدکننده، F-string، مجموعه، شمارنده، دیکشنری پیشفرض و تاپل‌های نامگذاری‌شده آشنامی‌شویم و در انتها به نحوه جمع‌آوری آرگومان‌های کلیدواژه‌ای می‌پردازیم.
 • در ضمیمه ۱ ابتدا با انواع خطاها آشنامی‌شویم و سپس یکی یکی به خطاهای دستوری، خطاهای زمان اجرا و خطاهای معنایی می‌پردازیم.

این کتاب دارای یک واژه‌نامه هم هست که در آن اکثر لغات انگلیسی به کار رفته در کتاب، همراه معادل فارسی آن‌ها ارائه شده‌است.

توجه در استفاده

لطفاً در استفاده از کتاب به نکات زیر توجه فرمائید:

 • سیستم‌عامل به كار گرفته شده در اين كتاب Windows 10 Pro نسخه ۳۲ بیتی مي‌باشد.
 • نسخه Python به کار گرفته‌شده در این کتاب نسخه ۳.۷.۲ و نسخه EdSharp که مورد استفاده قرارگرفته‌است ۴ می‌باشد.
 • پرونده‌های نصبی Python نسخه ۳.۷.۲ و EdSharp نسخه ۴ در پوشه Tools کتاب قرار دارند.
 • اسکریپت‌هایی که در طی آموزش نوشته‌شده‌اند در پوشه Scripts موجودند. در مواردی که اسکریپت در یک قسمت از کتاب چند بار تغییریافته‌است، هر تغییر در یک پرونده جدا قرارگرفته و با حروف الفبای لاتین به ترتیب مشخص‌شده‌است.
 • برای هر فصل تمریناتی در نظر گرفته‌شده‌است. آنها را مطالعه‌کرده و سعی‌کنید با استفاده از آنچه آموخته‌اید به آنها پاسخ‌دهید. بعضی از تمرینات شما را به پرونده‌ای حاوی کد Python ارجاع می‌دهند؛ این پرونده‌ها در پوشه Exercise files موجودند.
 • این کتاب بر پایه کتاب Think Python: How to Think Like a Computer Scientist نوشته Allen B. Downey تهیه‌شده‌است.
 • بهتر است در هر قسمت، پس از تمرین و تسلط نسبی به قسمت بعدی بروید.
 • عبارات دیگری که همراه صحبت‌های گوينده می‌شنوید، خروجی صفحه‌خوان JAWS نسخه ۲۰۱۹ است؛ صفحه‌خوان، نوشته‌های خروجی برنامه‌ها را به گفتار تبدیل می‌کند.
 • با کلمات و عباراتی که از صفحه‌خوان‌ها می‌شنوید به خوبی مأنوس شوید؛ زیرا وقتی با نرم‌افزارها، وب، رايانه و تلفن همراه كار مي‌كنيد؛ عملا توسط صدای آن‌هاست که می بینید.

قدردانی

در این جا فرصت را غنیمت شمرده و از حمایت خانه‌ی ریاضیات اصفهان، به ویژه آقای دکتر علی رجالی، و از همكاري آقايان  میثم امینی، جواد ايزدي، اسماعيل رفاهي، علی شفیعی علویجه، و خانم‌ها نگین رادمنش و شراره تقی‌دستجردی كه در تهيه‌ي اين كتاب ما را ياري كردند و از شما که با نظرات خود موجب ارتقای این کار و کارهای بعدی می‌شوید قدردانی می‌کنیم.

نصرالله رضائی

درباره انجمن موج نور

به نام آفریدگار قلم معرفی انجمن علمی-فرهنگی موج نور اصفهان انجمن علمي-فرهنگي موج نور اصفهان با حمايت علمي خانه رياضيات اصفهان و پشتيباني سازمان بهزيستي استان اصفهان و شهرداري اصفهان، به همت جمعی از اساتید دانشگاه و تعدادی از نابینایان و کم‌بینایان تأسیس و فعاليت¬هاي خود را از سال 1384 هجری شمسی (2005 میلادی) آغاز نموده است. هدف اصلی انجمن آموزش رايانه معمولی به نابينايان و کم¬بينايان فارسی زبان برای کارآفرينی و رفع نيازهای روزمره آنهاست. مهم‌ترین فعالیت انجمن، تولید کتب خودآموز در زمینه‌ی رایانه و تلفن همراه است؛ بر این اساس تا کنون حدود ۷۰ عنوان کتاب خودآموز به صورت صوتی، همراه با کار عملی و بر روی لوح فشرده (CD DVD) در انجمن تولید و به گروه هدف ارائه شده است. فعالیت‌های دیگر انجمن عبارت‌اند از: • تولید کتب صوتی در زمینه‌های مختلف فناوری اطلاعات (فاوا)، جهت‌یابی، تلفن همراه و آمار و ریاضی. برگزاری دوره‌های مختلف آموزشی مانند کلاس های آموزش استفاده از رایانه عادی ومهارتهای زندگی به نابینایان،آموزش آمار و ریاضی. • تهیه نرم‌افزارهای کاربردی؛ مثل قرآن و نهج البلاغه. • پاسخ‌گویی تلفنی به سؤالات و ارتباطات موثر با فارسی زبانان داخل وخارج کشور. • شرکت در سمینار‌های برگزار‌شده در داخل و خارج کشور و ارائه مقالات. • اطلاع‌رسانی از طریق سایت و سامانه تلفن گویا. • پیگیری مناسب‌سازی سایت‌ها و برنامه‌ها و تهیه‌ی استانداردهای طراحی برنامه و سایت. • مناسب‌سازی مبلمان شهری از جمله مناسب کردن پیاده‌رو‌ها. • گویاسازی چراغ‌های راهنما و اتوبوس‌های شهری. • برگزاری جلسات برنامه ریزی برای اشتغال نابینایان و کمبینایان و تلاش برای کارآفرینی برای آنان . • تولید فیلمهای مختلف برای شناساندن توانمندیهای نابینایان به مردم وکارفرمایان و خانواده های نابینایان • همکاری با سازمان‌ها، شرکت‌ها، انجمن‌ها و دانشگاه‌ها. راه‌های ارتباط با انجمن علمی-فرهنگی موج نور اصفهان به شرح زیر است: تلفن تماس و پاسخ‌گویی به سؤالات: 03136687033 روزهای یک‌شنبه از ساعت ۱۶ تا ۱۸ و روزهای سه‌شنبه و پنج‌شنبه از ساعت ۱۲ تا ۱۴ به جزء روزهای تعطیل. تلفن سیستم اطلاع‌رسانی: 03136688000 در تمام ساعات شبانه‌روز. پست الکترونیکی: mojenoor84@gmail.com نشانی سایت اینترنتی: www.mnsi.ir نشانی پستی: اصفهان، خیابان سعادت‌آباد، رو به روی مقبره‌ی بانو امین، جنب ورزشگاه امین، خانه‌ی ریاضیات اصفهان، بخش نابینایان. فاکس: 03136692014. کانال انجمن در پیام‌رسان تلگرام: @mojenoor به امید روزهای روشن‌تر.
این نوشته در آموزش, آموزش های خریدنی, اطلاع رسانی, صوتی, کامپیوتر, کتاب, کتاب صوتی ارسال و , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

8 Responses to اطلاعیه انتشار کتاب خودآموز Python برای نابینایان جلد دوم

 1. 1

  سلام, خیلی عالیه که جلد دومش هم تولید شد

 2. 2
  Eagle says:

  سلام. بَه بَه! دمتان گرم و البته سرتان خوش باد. کار را آن کرد که تمام کرد. خب، الآن دیگه می تونم بگم منتظر C++ هستیم. یه ویژوال بیسیکم بذارین تنگش. موفق باشید و پایدار. تا های.

  • 2.1
   حمیدرضا آب روشن says:

   سلام مرسی از زحماتی که میکشید امیدوارم همین راه رو ادامه بدید قطعا با خوندن یکی دو جلد کتاب نمیشه برنامه نویس تربیت کرد. امیدوارم همین راه و همین زبان رو ادامه بدید برای مثال ساختن صفحات گرافیکی که کاربر بتونه باهاشون کار کنه gui و اتصال برنامه به اینترنت network programming و اتصال برنامه ها توی یه شبکه ی کامپیوتری socket programming و در سطوح پیشرفته تر نوشتن برنامه های تحت سرور back-end programming هنوز مطالبی هستند که میتونید روش مانور بدید البته پایتون از اون زبونهایی هست که توی هوش مصنوعی ai هم خیلی کاربرد داره واقعا امیدوارم که به کارتون ادامه بدید و ما یه پکیج کامل رو داشته باشیم نه این که از هر زبون یکی دو جلد بزنید و آخرش با هر کدومشون هیچ کاری نشه کرد.
   ولی بعد از پایتون به قول آقای مصدق حتما c++ vb.net و یا هر زبون دیگه ای هم بزنید به این روش کلی به درد بچه ها میخوره.

  • 2.2

   درود، اول، دل‌شاد و خندان‌لب باشید؛ دوم امیدواریم روزی به آنجاهایی که شما فرمودید هم برسیم. سپاس‌گزاریم.

 3. 3
  امین مسافرتی says:

  سلام خدمت دست اندر کاران محترم انجمن موج نور.
  بابت خدمات ارزشمندی که به افراد نابینا ارائه میکنید از شما سپاسگزارم.
  ببخشید یه سوال داشتم از حضورتون.
  میخواستم بپرسم برای آموزش نرم افزارهای word و powerpoint و سایر برنامه های microsoft office جدیدترین کتابی که تهیه کردید برای چه ورژنی هست؟
  و اینکه آیا برای ورژن 2019 هم کتاب خودآموز تولید خواهید کرد یا خیر.
  با تشکر.

  • 3.1

   سلام و تشکر. آنچه کردیم و به امید خدا در آینده خواهیم کرد؛ چیزی جز انجام وظیفه نیست و خوب می‌دانیم که شأن نابینایان و کم‌بینایان خیلی بیشتر از این‌هاست اما چه کنیم که توان ما بیش از این نیست. درمورد Office 2019 هم نه هنوز تصمیمی در این مورد نگرفته‌ایم و این کار بستگی به تفاوت‌های اساسی این نرم‌افزار با ورژن‌های قبلیش دارد که به نظر نمی‌رسد با آخرین ورژنی که ما برایش آموزش تهیه کردیم تفاوتی جدی داشته‌باشد. ما برای Office 2010 و Office 2013 آموزش تهیه کردیم.
   برای دریافت آخرین لیست محصولات و اطلاعیه‌های انجمن می‌توانید در کانال انجمن در تلگرام به نشانی
   @mojenoor
   عضو شوید.

دیدگاهتان را بنویسید