خبر انتشار نسخه جدید eSpeak NG TTS برای اندروید و پاسخ به سوالات کاربران در مورد بروز برخی مشکلات از جمله حرف به حرف خوانده شدن متون فارسی

چند روز پیش نسخه جدید اپلیکیشن رایگان eSpeak NG TTS انتشار redzac منتشر گردید، به کاربران ایسپیک پیشنهاد می کنم که در صورتی که این اپلیکیشن را نصب ندارید آن را نصب کنید و اگر آن را نصب دارید و هنوز بروز نشده است، با باز کردن play store یا همان دکه یا فروشگاه پلی و سپس انتخاب navigation drawers یا که نمی دانم فارسی اش چه می شود چون در نسخه های مختلف اندروید فرق دارد یک چیزی شبیه کشوهای ناوبری و انتخاب گزینه my apps and games یا همان اپ ها و بازیهای من و سپس انتخاب گزینه updates یا همان بروز رسانیها یک لیست از اپلیکیشن ها برای شما باز می شود و از لیست اپلیکیشن espeak TTS را پیدا کرده و فشردن دکمه update اپلیکیشن را بروز رسانی کنید.

برخی کاربران با نصب یا بروز رسانی این اپلیکیشن با مشکل حرف به حرف خواندن متون فارسی مواجه شده اند و در این مورد از من سوال کرده اند. البته این مشکل جدید نیست اما با استفاده بیشتر کاربران سوالات بیشتری در این مورد پرسیده می شود.

پس من تصمیم گرفتم پستی منتشر کنم و کاربران عزیز ایسپیک را راهنمایی کنم. ولی لطفا بخاطر داشته باشید که من مالک ایسپیک نیستم. تمام قسمتهای آن را نمی نویسم. پس این وظیفه من نیست که پاسخ گوی تمام مشکلات ایسپیک یا مشکلاتی که دیگر برنامه ها ایجاد می کنند باشم. من فقط بخش زبان فارسی ایسپیک را می نویسم. و فقط در مورد کار خودم می توانم پاسخ گو باشم. دقت فرمایید راهنمایی به قصد کمک به کاربران عزیز ایسپیک و این به این معنی نیست که کدی که من نوشته ام این مشکلات را ایجاد کرده یا مسئول حل آن من هستم.

لذا آن دسته از دوستان که مایلند نظراتی حاوی سوالات بی ارتباط با من بپرسند یا انتقاد از چیزهایی بکنند که در اختیار من نیست، مختارند، ولی انتظار پاسخ نداشته باشید. و توجه داشته باشند که مخاطبین فرهیخته تر فرهنگ و درک آنها را قضاوت خواهند کرد.

برخی از دوستان هر مشکلی در هر جایی از گوشیشان پیش می آید که باعث می شود چیزی درست خوانده نشود، آن را به ایسپیک فارسی نسبت می دهند. مثلا وقتی watsapp آنها بروز نیست یا اندرویدشان قدیمی است و نسخه جدید واتزپ با آن مشکل دارد، و گاه بسته می شود، مشکل را گردن ایسپیک آن هم زبان فارسی آن می اندازند. برخی مشکلات ممکن است مربوط به ایسپیک باشد ولی اغلب به کد زبان فارسی آن مربوط نیست.

مثال دیگر لینک زیر را ملاحظه کنید دوستی چون از تاکبک نسخه قدیمی استفاده می کرده به مشکل بر خورده بود و در گوشکن سوال پرسیده و تصور می کند مشکل از ایسپیک است. این اصلا ارتباطی با ایسپیک ندارد.
http://qa.gooshkon.ir//625/%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%86%D8%AF%D9%86-%D9%87%D9%85%D9%87-%D8%B9%D9%84%D8%A7%D8%A6%D9%85-%D8%AA%D9%88%D8%B3%D8%B7-espeak-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%B1%D9%88%DB%8C%D8%AF?show=899#a899

 

مشکل حرف به حرف خوانده شدن کلمات در دو موقعیت رخ می دهد. که البته هیچ یک ربطی به زبان فارسی ایسپیک ندارند. بلکه به خود تاکبک و عدم تطابق ایسپیک و نسخه اندروید دارد. در ادامه این دو موقعیت را شرح می دهم و راه حل موقت حل آن را توضیح می دهم.

حالت اول:
در برخی از نسخه ها و برخی مدلهای گوشی، وقتی ایسپیک نصب می شود، با این که زبان پیش فرض فارسی است اما در عمل زبان ایسپیک انگلیسی است. این مشکل به عدم تطابق نسخه اندروید یا نسخه تاکبک با ایسپیک مربوط می شود. مثلا ممکن است تاکبک بروز نباشد یا اندروید شما قدیمی است و غیره، نکته دیگر اینکه اگر اندروید شما قدیمی باشد نمی توانید از امکانات تاک بک جدید استفاده کنید و این خود برای ایسپیک مشکلاتی بوجود می آورد. لطفا دوستان در بخش نظرات نفرمایید که من اندرویدم فلان است جدید است و چرا این مشکل را دارم. اینها چند مثال بود که نشان دهم این مشکل به عوامل زیادی وابسته  است و چندین عامل باید با هم هماهنگ باشند تا همه چیز درست پیش رود.

راه حل: این دسته از کاربران ناچارند هر بار که گوشی خود را ریستارت یا روشن می کنند مجددا زبان ایسپیک را بر روی فارسی قرار دهند.

ملاحظه می کنید که این مورد هم ارتباطی به کدهای زبان فارسی ایسپیک ندارد. هسته مرکزی خود ایسپیک چون نیاز دارد با چندین برنامه دیگر در ارتباط باشد کار هماهنگی همۀ این برنامه ها آسان نیست. مثلا به انتشار اندروید شما وابسته است. که کدام کمپانی آن را منتشر کرده است سامسونگ است یا مثلا ایچ تی سی آن را منتشر کرده چون کمپانیها اندروید را برای خود سفارشی و دست کاری می کنند.

تغییر در کد هسته ایسپیک با مدیران پروژه است. من نمی دانم آیا واقعا با این همه تنوع در نسخه های مختلف اندروید و گوشیهای مختلف می توان این مشکل را حل کرد یا خیر ولی به هر حال این وظیفه شما کاربران گرامی است که مشکل را به زبان انگلیسی در سایت رسمی بین المللی پروژه ایسپیک در بخش issues اعلام کنید تا بررسی شود. به یاد داشته باشید چون ممکن است مشکلات دیگری هم برای بررسی وجود داشته باشد، همیشه اولویت با مشکلاتی است که بیشتر گزارش شده اند. یعنی کاربران بیشتری با آن مواجه شده اند پس مهمتر هستند. و باید زودتر حل شوند.

سایت رسمی بین المللی پروژه ایسپیک:

https://github.com/espeak-ng

دوستان من، به یاد داشته باشید شما خود مالک ایسپیک هستید و وظیفه نگهداری از آن از طریق اعلام مشکلات، آن هم مشکلاتی واقعا مربوط به خود ایسپیک، به زبان انگلیسی ساده و روشن و البته دقیق در سایت پروژه ایسپیک بر عهده خود شما است. این کمترین وظیفه کاربران در قبال یک برنامه رایگان و متن باز است.

حالت دوم:
در یک حالت دیگر نیز این مشکل رخ می دهد، زمانی که شما در برخی اپلیکیشنها که web app هستند و در محیط وب باز می شوند یا در برخی سایتهای اینترنتی، که با مرورگر آنها را باز می کنید.

علت آن به سادگی این است که برنامه نویس محترم فراموش کرده اند یا تنبلی کرده اند که زبان صفحه وب را در کد آن مشخص کنند و چون این یک استاندارد است که باید زبان صفحه وب در ابتدای آن مشخص شود و در غیر این صورت به زبان ماشین کاربر یا به انگلیسی فرض می شود. پس تاک بک زبان آن را انگلیسی فرض می کند و وقتی به حروفی که بین فارسی و عربی مشترک هستند می رسد، فرض می کند زبان آن کلمات عربی است و چون نمی تواند اسپیک عربی بخواند آنها را حرف به حرف می خواند.

ملاحظه می کنید که بروز این مشکل به الگوریتمهای تشخیص زبان تاک بک مربوط می شود و هیچ ربطی به ایسپیک ندارد. و این الگوریتم تشخیص زبان برای همۀ زبان ها کار می کند. البته اگر استاندارد ها رعایت شود. در مورد داستان ایران و رعایت استاندارد ها، نمی دانم چه بگویم…

راه حل: باید در این گونه موارد به طور دستی زبان صفحه را برای تاکبک مشخص کنید. برای انجام این کار global contex menue یا همان منوی زمینه یا منوی بافت کلی را باز کنید و با انتخاب گزینه language یا همان زبان و انتخاب زبان فارسی، زبان این صفحه را برای تاک بک مشخص کنید. تاک بک این تنظیم را برای این سایت یا اپلیکیشن تا زمانی که گوشی خاموش یا ریستارت نشود به خاطر خواهد سپرد.

درباره شادیار خدایاری

طراح و توسعه دهنده  زبان فارسی در پروژه ایسپیک  )متن خوان رایگان برای زبان فارسی و موتور گفتار NVDA( www.espeak.ir طراح و توسعه دهنده پروژه بین المللی نت سفید )برنامه ای که نت موسیقی را برای نابینایان می خوانَد( www.white-note.com مشارکت در توسعه پروژه  NVDA  www.nvaccess.org تحصیلات: کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر - گرایش نرم افزار و کارشناسی موسیقی کلاسیک پیانو دانش آموخته  دانشگاه تهران شغل: برنامه نویس، آهنگساز و نوازنده پیانو
این نوشته در آموزش, آموزش های رایگان, اطلاع رسانی, اندروید, تلفن همراه, معرفی ابزار ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

37 Responses to خبر انتشار نسخه جدید eSpeak NG TTS برای اندروید و پاسخ به سوالات کاربران در مورد بروز برخی مشکلات از جمله حرف به حرف خوانده شدن متون فارسی

 1. 1

  با وجود این که تلفظ مکسش رو اصلا نمیپسندم و به همین دلیل همچنان از ایسپیک منتشر شده توسط علی استفاده میکنم، بر خودم واجب میدونم که از زحماتتون تشکر کنم. موفق باشید آقای خدایاری!

  • 1.1
   Eagle says:

   سلام محمد، این که مشکلی نیست شما espeak NG رو نصب کن بعد برو به تنظیماتش در بخش varient که روی پیشفرض هستش صدای دومی رو انتخاب کن، کار تمومه. صداش میشه همون قدیمی با امکانات جدید. البته پیشفرضش باید روی male بمونه. تا های

 2. 2
  آرش says:

  سلام. از زحمات بی وقفه ی شما ممنونم. سؤالی که من دارم اینه که با توجه به اینکه گفته میشه این نسخه ای ایسپیک از emoji ها پشتیبانی میکنه آیا شکلکها رو هم در برنامه هایی مثل واتسپ میخونه؟ و ما میتونیم ارسالشون کنیم؟

  • 2.1

   دوست گرامی مدتها است که ایموجی ها به زبان فارسی ایسپیک اضافه شده است. اگر با ان وی دی ای سایتی که از ایموجی های استاندارد استفاده می ند مثلا فیس بوک سری بزنید می بینید منظورم این که می شنوید که اموجی ها را ایسپیک به فارسی روان می خواند. در مورد ایسپیک اندروید بستگی به نسخه برنامه ای دارد که از آن استفاده می کنید دارد و اینکه آن اپلیکیشن از ایموجیهای استاندارد استفاده کرده یا خیر. در مورد واتس اپ این مورد را خود هم می توانید امتحان کنید. که آیا این طور است یا خیر.

 3. 3

  سلام.
  دیروز خبرش رو در سایت پکتوس خوندم و اینجا هم اومدم ازتون تشکر کنم.
  مشکلی که فرمودین با بعضی مرورگرها و برنامه های وب با متون فارسی پیش میاد که زبان صفحه رو تعریف نکردن،
  یعنی این مشکل در کامپیوتر وجود نداره آیا؟
  من در nvda خیلی کم پیش میاد با چنین مشکلاتی مواجه بشم.
  اما بعضی از آیات قرآن رو با کامپیوتر مشکل دارم و برای دوستم فرستادم اونم با اندروید امتحان کرد و مشکل رو تأیید کرد.

  ای کاش فقط حرف به حرف میخوند! یه چیزای عجیبی میگه که واقعا نمیفهمم مشکلش چیه.
  و متأسفانه هیچ برنامه متنخوان فارسی دیگه ای هم موجود ندارم که باهاش امتحان کنم ببینم آیا با همه فارسیخوانها مشکل داره یا نه.

  دو نمونه از آیات رو برای نمونه اینجا میذارم ممنون میشم راهنمایی بفرمایین.

  من از هرکس پرسیدم گفت espeak هم دامنه لغاتش بالاست هم بیشترین سازگاری رو با متون عربی داره.
  حالا درسته شما بخش فارسی رو بر عهده دارین،
  اما من هم خب طبیعتا زبان espeak رو فارسی تنظیم کردم اما در مواردی با عربیها مشکل داره.
  و یادمه مثلا در کامنتهایی که در سایتهای بینایی گذاشته میشه و پیامی رو از شبکه های اجتماعی کپی کرده بودن هم این مشکل بود.
  پس صرفا مربوط به عربی نمیشه.
  اما از اونجایی که متن فارسیش در اختیارم نیست،
  دو نمونه از آیات قرآن که یکیشو تو یک کتاب پیدا کردم!
  اینجا کپی میکنم ممنون میشم کمکم کنین.

  وَ الَّذِیۡنَ یَقُوۡلُوۡنَ رَبَّنَا ہَبۡ لَنَا مِنۡ اَزۡوَاجِنَا وَ ذُرِّیّٰتِنَا قُرَّۃَ اَعۡیُنٍ وَّ اجۡعَلۡنَا لِلۡمُتَّقِیۡنَ اِمَامًا
  يَـٰٓأَيُّهَا ٱلَّذِينَ ءَامَنُواْ لَا تَأۡكُلُوٓاْ أَمۡوَٰلَكُم بَيۡنَكُم بِٱلۡبَـٰطِلِ إِلَّآ أَن تَكُونَ تِجَـٰرَةً عَن تَرَاضٍ مِّنكُمۡ وَلَا
  تَقۡتُلُوٓاْ أَنفُسَكُمۡ إِنَّ ٱللَّهَ كَانَ بِكُمۡ رَحِيمًا

  • 3.1

   من این مورد را چند بار عرض کرده ام، خانم آیت این مورد را لطفا بپذیرید که من نمی توانم برای زبان دیگری مثل عربی که زبان مادری من نیست کد بنویسم. چون تسلط کامل بر زبانی که روی آن کار می کنید برای برنامه نویسی که آن زبان را می نویسد اجباری است. باید شما از تی تی اس عربی استفاده کنید. در ضمن هیچ تی تی اسی تاکید می کنم هیچ تی تی اسی حتی زبانهای دیگر ایسپیک دو زبان را نمی خوانند و شما باید زبان تی تی اس خود را تغییر دهید بویژه زمانی که هر دو زبان از حروف مشترک استفاده می کنند. مثلا اگر شما در وسط یک متن انگلیسی یک عبارت ایتالیایی بنویسید فکر می کنید ایسپیک یا تی تی اس های دیگر چه کار می کنند؟ ایتالیایی را با قواعد انگلیسی می خوانند یعنی غلط می خوانند. شما باید زبان تی تی است را به ایتالیایی تغییر دهید. خودتان هم می توانید این مورد را امتحان کنید.

   • 3.1.1

    خب من که عرض کردم در پیامکهایی که در شبکه های اجتماعی افراد مینویسن یا کپی میکنن هم این مشکل وجود داره.
    اما چون الآن به اونها دسترسی نداشتم، همین دو نمونه عربی رو دیدم.
    پس یعنی بعضی وقتا پیش میاد که با حروف فارسی هم چنین مشکلاتی داشته باشه!
    و خب از اونجایی که حروف فارسی و عربی با هم مشترک هستن، وجود مشکل در هر دو زبان انتظار میره.
    دنبال راهکارش میگردم و از هرکس پرسیدم راهی برام نداشت.
    یک نفر میگفت باید فونتهای استاندارد زبان فارسی رو نصب کنیم،
    دوستم که فونتهای استاندارد فارسی رو هم داشت، وقتی این آیات رو براش میفرستادم هم با اندروید و هم با کامپیوتر مشکل داشت.
    یادمه قبلا که در متون فارسی هم چنین چیزی میدیدم، متنش رو برای کسی کپی میکردم و اونام تأیید میکردن که نمیتونه براشون بخونه.

 4. 4
  سعید says:

  با سلام و خسته نباشید من چند سالی است که گوشی j7 2017 دارم ولی هیچ گونه نسخه ای از espeak را با خوبی قبول نکرد و یا موقعی که این موتور صوتی انتخاب می شد بی صدا می شد. بنابراین از پارسی گو استفاده می کنم تا این که این نسخه آمد آن را از فروشگاه پلی دانلود و نصب کردم فقط مشکلی که با این نسخه دارم ایموجی ها و استیکر ها هستند که خوانده می شوند و درک متن پیام ها را دشوار می کند آیا برای این مشکل راه حلی نیست که این موارد خوانده نشوند تشکر

  • 4.1

   دوست گرامی در مورد خوانده شدن ایموجی ها در همۀ حالتها، این مورد به زبان فارسی مربوط نمی شود. باید برای خود این اپلیکیشن feed back ارسال کنید. این کار را می توانید از طریق گوگل پلی انجام دهید. و مشکل را به زبان انگلیسی شرح دهید. و پیشنهاد دهید که گزینه ای برای این مورد ایجاد شود.

 5. 5
  آرتیمان says:

  سلام گوشی بنده قدیمی هست و طبیعتا این جدید شدن واسه من کاربردی نداره فقط اومدم تا از کار ارزشمند شما تشکر کنم بازم لطف بفرمایید و محبت کنید از این پستای مفید واسه بچه ها بگذارید با سپاس فراوان

 6. 6

  سلام مرسی بابت انتشار این پست
  من یه مشکلی که در این ایسپیک ِنجین دیدم اینه که نمیتونیم سرعت ایسپیک رو زیاد کنیم مثلا من از داخل متن به گفتار سرعت رو گذاشتم روی صد در صد و از داخل تقویت کننده ی سرعت گفت و گو سرعت رو گذاشتم روی ۴۵۰ w p m یعنی از هر دو بخش روی صد در صد گذاشتم ولی باز سرعتش خیلی پایینه برای بالا بردن سرعت این ایسپیک چه راه حلی وجود داره با سپاس در ضمن تلفظ چندین لغت بد شده که تو نسخه های قدیمی زیاد مشکل تلفظ نداشت در کل تلفظ در این نسخه خیلی بد شده و این که نمیتونیم سرعتش رو زیاد کنیم مشکل بزرگیه خدا نگهدار

  • 6.1

   دوست گرامی در مورد واژگانی که می فرمایید بد خوانده می شود توضیح دهید و این واژگان را برای من در همین صفحه کامنت کنید. و در مورد سرعت ایسپیک این مورد به زبان فارسی مربوط نمی شود. باید برای خود این اپلیکیشن feed back ارسال کنید. این کار را می توانید از طریق گوگل پلی انجام دهید. و مشکل را به زبان انگلیسی شرح دهید.

  • 6.2

   در ضمن اگر کلا از تلفظ این صدا راضی نیستید می توانید صدای ایسپیک را همان طور که یکی از دوستان در کامنت 1.1 گفته اند تغییر دهید. نقل قول از کامنت 1.1: “سلام محمد، این که مشکلی نیست شما espeak NG رو نصب کن بعد برو به تنظیماتش در بخش varient که روی پیشفرض هستش صدای دومی رو انتخاب کن، کار تمومه. صداش میشه همون قدیمی با امکانات جدید. البته پیشفرضش باید روی male بمونه…”

 7. 7
  شاهرخ says:

  درود خدمت شما. و سپاس از زحمات شما.
  بنده اندرویدم ۷.۱ و تاکبک ۶.۰۱ و ایسپیک ۲.۵۱ NG هستش و طبق راهنمایی شما هم از داخل تنظیمات ایسپیک هم در منوی گلوبال زبان را روی فارسی گذاشتم ولی هنوز به صورت حرف حرف یا هجا هجا با حالت نامطلوب میخونه.
  من دیروز برای پشتیبانی در پلی استور پیام گذاشتم ولی اگر راه حلی موقت دارید بهم بگید تا از دست این دردسر خلاص بشم.. با سپاس.

  • 7.1

   دوست گرامی برای این که کلا در محیط اندروید ایسپیک شما حرف به حرف نخواند عرض کردم باید بروید در settings > accessibility > Text to speech settings > espeak TTS settings > language > persian یا یک راه دیگر این است که اپلیکیشن espeak NG TTS گزینه more options را بزنید سپس general settings > language > persian تا مشکل حل شود. آنچه که گفتم از طریق منوی گلوبال زبان را انتخاب کنید زمانی است که ایسپیک شما در کل مشکلی ندارد فارسی را می خواند ولی فقط در داخل یک اپ خاص یا در یک وب سایت خاس شروع به حرف به حرف خواندن می کند. آنگاه وقتی در داخل آن اپ یا وب سایت منوی گلوبال را را باز کنید.

 8. 8
  علاء الدین says:

  سلام جناب خدایاری!
  می‌تونم برای یک مشورت نرم‌افزاری نشونی رایانامه‌تونو داشته باشم؟ پیشتر هم دو بار ازتون این درخواستو داشتم که گویا اونا رو نخوندید.

 9. 9
  Avatar photo کامبیز says:

  سلام. من میزنم برا UPDATE فقط میگه DOWNLOADING
  و هیچ اتفاقی هم نمیفته.
  بقیه برنامه ها به راحتی به روز میشه

 10. 10
  Avatar photo رعد بارانی says:

  سلام.
  چطور باید کش پلی استور را پاک کنیم؟
  ممنون از شما.‌

 11. 11
  سید مجتبی مرتضوی says:

  سلام. واقعا این نسخه برای من خیلی خیلی خوب کار میکنه. فقط یه کلمه دیدم اشتباه خوند اونم فروزش هست. پریشب با شهاب سر این قضیه داشتیم حرف میزدیم. به جای اینکه بگه فُروزِش میگه فُروزَش

 12. 12
  Avatar photo سید کیان says:

  سلام. سپاسگزارم جهت زحمات شما در بهینه سازی E Speak من هم مشکل آقا سعید را دارم که خواندن ایموجیها است. به زبان لاتین هم آشنایی ندارم که بخواهم گزارشی برای مسوولین مربوط بنویسم. لذا خواهشمندم قبول زحمت کنید و این مورد را بعنوان مشکلی که برای بسیاری از کاربران آزار دهنده است مطرح کنید. مطمئنا به گزارش شما بعنوان همکار و و فرد مسؤول توجه و اهمیت بیشتر خواهند داد. بابت قبول این زحمت نیز از شما متشکرم.

  • 12.1

   دوست من عرض کردم که اصلا ایسپیک برای اندروید بخش جدایی از زبانها است و عرض کردم مهم است که تعداد درخواستهایی برای یک موضوع زیاد باشد. اگر نه اولویت ندارد. چون در بقیه زبانها مردم همین طوری وسط متن ایموجی نمی گزارند. و و د ضمن یک لشکر ایموجی هم نمی گزارند یک ایموجی انتهای جمله لا اقل در مورد زبان انگلیسی این طور است. که من بلد هستم. زبانهای دیگر را بلد نیستم. بعضی مردم که کم هم نیستند. اینجا دستور نگارش زبان مادری را هم رعایت نمی کنند. پس احتمالا چنین درخواستی را بسیاری از زبانها اصلا نیازش را احساس نمی کنند.

 13. 13
  مهدی says:

  سلام در گوشی من هم اسپیک کلمات را حرف ب حرف میخواند مثلا بجای تنظیمات میگوید تن ظ ی مات اربیک اربیک نمیخواند فقط حرف ب حرف روشهایی هم که گفته شد امتحان کردم اما تاثیری نداشت اندروید گوشیم ۶.۰.۱

 14. 14
  Avatar photo کامبیز says:

  درود.
  من هر کاری کردم باز حرف به حرف خوند.
  تنظیمات هم انجام دادم ولی همونه که هست.
  کاش یکی ورژن قبلیشو برام دوستانه میفرستاد

 15. 15
  میرهادی says:

  سلام بر شما.
  بعد از نصب نرم افزار، علامت کاما (در فارسی) برای من خوانده نمیشود و تلفظ برخی کلمات -که پیش از این درست خوانده میشد- دچار تغییر شده اند؛ به عنوان مثال، کلمه ی میخَرَم میخُرم (با تشدید) تلفظ میشود و کلمه ی دیگِ دیگَه خوانده میشود. همچنین در هنگام خوانش، پرشها زیاد تر از پیش شده اند که گمان میکنم این موضوع در حیطه ی کار شما نباشد.
  برقرار باشید.

 16. 16
  شاهرخ says:

  دروددوباره برای من که بعد از تمام تنظیمات هنوز به صورت هجا هجا و حرف به حرف میخونه این مشکل احتمالا در این نسخه قابل حل نیست. اگر کسی به نتیجه مثبت رسید بگه بقیه تو کف نمونن.

 17. 17
  دریا says:

  با عرض سلام و احترام خدمت شما از آنجایی که سرکار با گوشیهای اندروید کار میکنید میخواستم ببینم با کامپیوتر هم کار میکنید راستش میخواهم ببینم با کامپیوتر ما هم میتوانیم از بانک ملت استفاده کنیم تشکر از شما

دیدگاهتان را بنویسید