اطلاعیه انتشار کتاب خودآموز wxPython برای نابینایان جلد دوم

به نام خدا

انجمن موج نور اصفهان به اطلاع می‌رساند، جلد دوم و آخر کتاب خودآموز wxPython برای نابینایان که در ادامه مطالب جلد اول تهیه‌شده‌است آماده توزیع می‌باشد.

برای آشنایی بیشتر مقدمه این کتاب در ادامه آورده‌شده‌است.

برای تهیه این کتاب می‌توانید به فروشگاه اینترنتی انجمن به نشانی

http://shop.mnsi.ir

مراجعه‌کنید؛ یا با شماره ۰۳۱۳۶۶۸۷۰۳۳ در روزهای یک‌شنبه از ساعت ۱۶ تا ۱۸ و در روزهای سه‌شنبه و پنج‌شنبه از ساعت ۱۲ تا ۱۴ به جز روزهای تعطیل تماس‌بگیرید و یا به پست الکترونیکی انجمن به نشانی

mojenoor84@gmail.com

ایمیل ارسال‌کنید.

به امید روزهای روشن‌تر.

 

به نام خداوند جان و خرد

مقدمه

یکی از عواملی که باعث محبوبیت بسیار زبان برنامه‌نویسی Python شده‌است؛ وجود پکیج یا کتابخانه‌های فراوانی است که انجام عملیات مختلف را با این زبان برنامه‌نویسی ممکن‌می‌کند.

یکی از این پکیج‌ها wxPython است که به برنامه‌نویسان Python این امکان را می‌دهد که برنامه‌های گرافیکی را برای سیستم‌عامل‌های ویندوز، مک و سیستم‌عامل‌های بر پایه یونیکس بنویسند.

در کتاب پیش رو که جلد دوم مجموعه wxPython می‌باشد؛ سعی شده‌است روش استفاده از این پکیج برای نوشتن برنامه‌های گرافیکی با زبان برنامه‌نویسی Python به شما آموزش‌داده‌شود.

ساختار کتاب

این کتاب در شش فصل و دو ضمیمه تهیه‌شده‌است.

 • در فصل هفتم که به ویجت‌ها اختصاص دارد در ادامه جلد قبلی، با ویجت‌های دکمه، دکمه‌ی دو وضعیتی، متن ایستا، خط ایستا، جعبه ایستا، کامبو باکس، چک باکس، نوار وضعیت، دکمه رادیویی، نشانگر پیشرفت یک فرایند، نوار لغزنده و ویجت انتخاب اعداد آشنامی‌شویم.
 • در فصل هشتم که به بررسی و آموزش ویجت‌های پیشرفته پرداخته‌شده، با جعبه لیست، پنجره html و نمای لیست و افزونه‌های آن آشنامی‌شویم.
 • در فصل نهم کشیدن و انداختن را آموزش می‌دهیم؛ ابتدا نحوه ایجاد مقصد برای کشیدن و انداختن متن و سپس ایجاد مقصد برای کشیدن و انداختن پرونده یا پوشه را بررسی‌کرده‌ایم.
 • در فصل دهم که مربوط به گرافیک‌ها است. ابتدا کمی در مورد این موضوع صحبت‌می‌کنیم. سپس مثالی از کشیدن یک خط به صورت موقتی و دائم را مورد بررسی قرار می‌دهیم. پس از آن با گرافیک‌های کامپیوتری و سپس با عناصر اصلی گرافیکی مثل رنگ، قلم، اتصال و سری، تغییر تدریجی رنگ، قلمو و اشکال هندسی مختلف آشنامی‌شویم.
 • در فصل یازدهم نحوه ایجاد ویجت‌های سفارشی را یاد می‌گیریم ؛ ابتدا یک ویجت لینک یا پیوند را ایجاد می‌کنیم و سپس به طراحی ویجتی برای نمایش پیشرفت رایت سی‌دی می‌پردازیم.
 • در فصل دوازدهم که به راهنما اختصاص‌یافته ابتدا با راهنمای wxPython و سپس با بسته نمونه‌های ارائه شده برای امکانات مختلف wxPython آشنامی‌شویم.
 • ضمیمه ۱ لیستی است از نام رنگ‌هایی که می‌توان در wxPython از آنها استفاده‌کرد.
 • نهایتا در ضمیمه ۲ به نحوه تبدیل یک برنامه Python به پرونده اجرایی ویندوز پرداخته‌ایم

توجه در استفاده

لطفاً در استفاده از کتاب به نکات زیر توجه فرمائید:

 • سیستم‌عامل به كار گرفته شده در اين كتاب Windows 10 Pro نسخه ۳۲ بیتی مي‌باشد.
 • نسخه JAWS به کار گرفته‌شده در این کتاب نسخه ۲۰۱۹، بروزرسانی سپتامبر می‌باشد.
 • در این کتاب برنامه Python نسخه ۳.۷.۴، پکیج wxPython نسخه ۴.۰.۶ و برنامه EdSharp نسخه ۴.۰.۶۳۵۹ مورد استفاده قرارگرفته‌است.
 • اسکریپت‌هایی که در طی آموزش نوشته‌شده‌اند در پوشه Scripts برای مشاهده شما ارائه‌شده‌اند.
 • پرونده بسته نمونه‌های wxPython در پوشه Tools کتاب قرار دارد.
 • بهتر است در هر قسمت، پس از تمرین و تسلط نسبی به قسمت بعدی بروید.
 • عبارات دیگری که همراه صحبت‌های گوينده می‌شنوید، خروجی صفحه‌خوان JAWS نسخه ۲۰۱۹ است؛ صفحه‌خوان، نوشته‌های خروجی برنامه‌ها را به گفتار تبدیل می‌کند.
 • با کلمات و عباراتی که از صفحه‌خوان‌ها می‌شنوید به خوبی مأنوس شوید؛ زیرا وقتی با نرم‌افزارها، وب، رايانه و تلفن همراه كار مي‌كنيد؛ عملا توسط صدای آن‌هاست که می بینید.

قدردانی

در اینجا فرصت را غنیمت شمرده و از حمایت خانه‌ی ریاضیات اصفهان، به ویژه آقای دکتر علی رجالی، و از همكاري آقايان  میثم امینی، سعید درفشیان، اسماعيل رفاهي، علی شفیعی علویجه، و خانم نگین رادمنش كه در تهيه‌ي اين كتاب ما را ياري كردند و از شما که با نظرات خود موجب ارتقای این کار و کارهای بعدی می‌شوید قدردانی می‌کنیم.

نصرالله رضائی

درباره انجمن موج نور

به نام آفریدگار قلم معرفی انجمن علمی-فرهنگی موج نور اصفهان انجمن علمي-فرهنگي موج نور اصفهان با حمايت علمي خانه رياضيات اصفهان و پشتيباني سازمان بهزيستي استان اصفهان و شهرداري اصفهان، به همت جمعی از اساتید دانشگاه و تعدادی از نابینایان و کم‌بینایان تأسیس و فعاليت¬هاي خود را از سال 1384 هجری شمسی (2005 میلادی) آغاز نموده است. هدف اصلی انجمن آموزش رايانه معمولی به نابينايان و کم¬بينايان فارسی زبان برای کارآفرينی و رفع نيازهای روزمره آنهاست. مهم‌ترین فعالیت انجمن، تولید کتب خودآموز در زمینه‌ی رایانه و تلفن همراه است؛ بر این اساس تا کنون حدود ۷۰ عنوان کتاب خودآموز به صورت صوتی، همراه با کار عملی و بر روی لوح فشرده (CD DVD) در انجمن تولید و به گروه هدف ارائه شده است. فعالیت‌های دیگر انجمن عبارت‌اند از: • تولید کتب صوتی در زمینه‌های مختلف فناوری اطلاعات (فاوا)، جهت‌یابی، تلفن همراه و آمار و ریاضی. برگزاری دوره‌های مختلف آموزشی مانند کلاس های آموزش استفاده از رایانه عادی ومهارتهای زندگی به نابینایان،آموزش آمار و ریاضی. • تهیه نرم‌افزارهای کاربردی؛ مثل قرآن و نهج البلاغه. • پاسخ‌گویی تلفنی به سؤالات و ارتباطات موثر با فارسی زبانان داخل وخارج کشور. • شرکت در سمینار‌های برگزار‌شده در داخل و خارج کشور و ارائه مقالات. • اطلاع‌رسانی از طریق سایت و سامانه تلفن گویا. • پیگیری مناسب‌سازی سایت‌ها و برنامه‌ها و تهیه‌ی استانداردهای طراحی برنامه و سایت. • مناسب‌سازی مبلمان شهری از جمله مناسب کردن پیاده‌رو‌ها. • گویاسازی چراغ‌های راهنما و اتوبوس‌های شهری. • برگزاری جلسات برنامه ریزی برای اشتغال نابینایان و کمبینایان و تلاش برای کارآفرینی برای آنان . • تولید فیلمهای مختلف برای شناساندن توانمندیهای نابینایان به مردم وکارفرمایان و خانواده های نابینایان • همکاری با سازمان‌ها، شرکت‌ها، انجمن‌ها و دانشگاه‌ها. راه‌های ارتباط با انجمن علمی-فرهنگی موج نور اصفهان به شرح زیر است: تلفن تماس و پاسخ‌گویی به سؤالات: 03136687033 روزهای یک‌شنبه از ساعت ۱۶ تا ۱۸ و روزهای سه‌شنبه و پنج‌شنبه از ساعت ۱۲ تا ۱۴ به جزء روزهای تعطیل. تلفن سیستم اطلاع‌رسانی: 03136688000 در تمام ساعات شبانه‌روز. پست الکترونیکی: mojenoor84@gmail.com نشانی سایت اینترنتی: www.mnsi.ir نشانی پستی: اصفهان، خیابان سعادت‌آباد، رو به روی مقبره‌ی بانو امین، جنب ورزشگاه امین، خانه‌ی ریاضیات اصفهان، بخش نابینایان. فاکس: 03136692014. کانال انجمن در پیام‌رسان تلگرام: @mojenoor به امید روزهای روشن‌تر.
این نوشته در آموزش, آموزش های خریدنی, اطلاع رسانی, صوتی, کامپیوتر, کتاب, کتاب صوتی ارسال و , , , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

6 Responses to اطلاعیه انتشار کتاب خودآموز wxPython برای نابینایان جلد دوم

 1. 1

  سلام، خدا قوت، خسته نباشید، امیدوارم شاهد انتشار جلد بعدی این کتاب و مبحث پایگاههای داده در این زبان نیز باشم. از این که چند وقتی است سعادت حضور در جمع شما دوستان پرتلاش را را ندارم، عذرخواهی می کنم، به امید موفقیت روز افزون.

 2. 2
  حمیدرضا آب روشن says:

  سلام دمتون گرم! امیدوارم که کلی کتابهای خوب بدید بیرون!
  پایگاه داده, network programming جنگو و flask, Ai, و کلی چیز های دیگه

 3. 3
  Eagle says:

  سلام. برنامه نویسی که حرف نداره. شمام که کارتون درسته. فقط اگه مبحث عیبیابی و خطاهای احتمالی رو بیش از پیش پی بگیرین، خیلی بهتره. بهتره در هر مبحثی نگاهی مبسوط به خطاهای مرتبط هم انداخته بشه. خلاصه دمتون گرم و سرتون خوش باد. تا های.

دیدگاهتان را بنویسید