گزارش بازدید نمایندگان انجمن موج نور از ضلع جنوبی پیاده‌روی خیابان آتشگاه اصفهان و اطلاع‌رسانی چگونگی استفاده از سامانه معبر

به نام آفریدگار توانایی

در پی نامه‌نگاری‌ها و پیگیریهای انجمن موج نور اصفهان برای استفاده از موزاییک‌های مناسب برای نابینایان و کم‌بینایان در خطوط ویژه و حتی ساخت ماکت چوبی از این موزاییک و ارائه آن به مسؤولین، شهرداری اصفهان از انجمن دعوت کرد که در بازدید حضوری این مسأله را بررسی و پیگیری کنند؛ بر این اساس؛

در تاریخ چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ آقایان رفاهی و شریفی از طرف انجمن علمی-فرهنگی موج نور اصفهان با حضور نمایندگانی از شهرداری و آقایان ابراهیمیان مشاور معلولین و عباسی مشاور جوانان شهردار اصفهان از ضلع جنوبی پیاده‌روی خیابان آتشگاه اصفهان از ابتدای خیابان تا سر کوچه شماره ۱۸ بازدید کردند.

در این بازدید مشکلات موجود در این پیاده‌رو به صورت جزء به جزء بررسی و پیشنهادهای لازم ارائه شد؛ برخی از این مشکلات به شرح زیر بود.

 1. عدم مستقیم بودن خط ویژه نابینایان.
 2. وجود پیچ‌های زیاد و سرگردانی فرد نابینا هنگام رسیدن به آنها؛ (تأکید بر لزوم مستقیم بودن خط ویژه نابینایان و کم‌بینایان از ابتدا تا انتهای یک پیاده‌رو).
 3. عدم استفاده از موزاییک‌های مناسب چه برای موزاییک‌های لوبیایی و چه برای موزاییک‌های سکه‌ای.
 4. بی‌توجهی به نصب نوارهای شب‌رنگ روی میله‌ها برای کم‌بینایان.
 5. عدم اطلاع‌رسانی به شهروندان درمورد دلیل ایجاد و کاربرد خط ویژه.
 6. استفاده از انواع مختلفی از موزاییک که باعث گیجی فرد نابینا و کم‌بینا می‌شود.
 7. وجود موانعی از طرف مغازه‌داران در پیاده‌رو و دشوار کردن استفاده از این خط برای نابینایان و کم‌بینایان.
 8. وجود شاخه‌های درختان و آزار سر و صورت افرادی که روی خط ویژه حرکت می‌کنند.
 9. وجود میله‌های پیشگیری‌کننده از ورود اتومبیل در کنار خطوط ویژه که مشکل‌ساز بود.
 10. لقی و کنده‌شدگی موزاییک‌ها در بخش‌هایی از پیاده‌رو.

یکی از نکات مثبت که در این بازدید به چشم آمد و جای قدردانی دارد؛ ایجاد خط ویژه در محل‌های تلاقی  کوچه و پیاده‌رو بود به این ترتیب که هنگام عبور از پیاده‌رو و رسیدن به کوچه ضمن حذف ارتفاع و همسطحی عرض کوچه و پیاده‌رو، موزاییک‌های ویژه هم ادامه می‌یافت که امیدواریم این طرح برای همه پیاده‌روها و همه کوچه‌ها اجرا شود.

در صحبت‌هایی که با آقای عباسی انجام شد ایشان گفتند: که نامه انجمن با شماره … مورخ … در شهرداری ثبت شده و برای برگزاری جلسه با آقای حسینی معاون شهرسازی باید این نامه را پیگیری کنید.

در این بازدید اعلام شد که یک سامانه پیامکی به نام معبر وجود دارد که همه افراد می‌توانند با ارسال پیامک و ذکر نام محل و نوع مشکل، در هر مکانی از جمله داخل سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی، خواستار رسیدگی شوند که اطلاعیه آن نیز در سایت و کانال تلگرامی انجمن و سایت گوش‌کن قابل دسترس خواهد بود.

 

اطلاع‌رسانی وجود سامانه معبر و چگونگی استفاده از آن

از قرار اطلاع به منظور ثبت و رسیدگی به گزارش‌های مردمی در حوزه دسترس‌پذیری؛

»سامانه پیامکی معبر با شماره ۳۰۰۰۰۱۲۳۲۲ راه‌اندازی شده‌است.

این سامانه صرفا در حوزه مناسب‌سازی کشور است و پیام‌های ارسالی هموطنان توسط کارشناسان بررسی می‌شود و پس از پیگیری از ۳۹ دستگاه‌ عضو، نتیجه منعکس و اطلاع‌رسانی خواهد شد.

رئیس دبیرخانه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب‌سازی کشور، افزود: کارشناسان استان‌ها موظفند هر مورد را بصورت جداگانه بررسی و از دستگاه ذیربط پیگیری و نتیجه را به دبیرخانه گزارش کنند. جمع‌آوری  مشکلات مناسب‌سازی در هر استان و بیشترین شکایات طرح شده برای هر استان، همچنین نوع مشکلات مناسب‌سازی و پیگیری همه جانبه این مشکلات از اهداف فعالسازی این سامانه است.

وی با بیان اینکه سازمان بهزیستی کشور بصورت یک مطالبه‌گر از طریق دبیرخانه ستاد مناسب سازی تهران مشکلات و شکایات مردم را در این زمینه پیگیری می‌کند، در پایان یادآور شد: مشکلات هر یک از استان‌ها به تفکیک دستگاه‌های اجرایی براساس این سامانه هر سه ماه یکبار جمع‌آوری و به مسئولان ذیربط و دولت اطلاع‌رسانی خواهد شد.

منبع : اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بهزیستی کشور«

متأسفانه براساس شنیده‌ها استقبال از این سامانه به خصوص در اصفهان بسیار پایین بوده و همین امر می‌تواند باعث ایجاد این شائبه شود که شاید مشکلی وجود ندارد یا… بنابر این از همه دوستان خواهشمندیم با استفاده از این سامانه مشکلات را به مسؤولین اطلاع دهند.

 

درباره انجمن موج نور

به نام آفریدگار قلم معرفی انجمن علمی-فرهنگی موج نور اصفهان انجمن علمي-فرهنگي موج نور اصفهان با حمايت علمي خانه رياضيات اصفهان و پشتيباني سازمان بهزيستي استان اصفهان و شهرداري اصفهان، به همت جمعی از اساتید دانشگاه و تعدادی از نابینایان و کم‌بینایان تأسیس و فعاليت¬هاي خود را از سال 1384 هجری شمسی (2005 میلادی) آغاز نموده است. هدف اصلی انجمن آموزش رايانه معمولی به نابينايان و کم¬بينايان فارسی زبان برای کارآفرينی و رفع نيازهای روزمره آنهاست. مهم‌ترین فعالیت انجمن، تولید کتب خودآموز در زمینه‌ی رایانه و تلفن همراه است؛ بر این اساس تا کنون حدود ۷۰ عنوان کتاب خودآموز به صورت صوتی، همراه با کار عملی و بر روی لوح فشرده (CD DVD) در انجمن تولید و به گروه هدف ارائه شده است. فعالیت‌های دیگر انجمن عبارت‌اند از: • تولید کتب صوتی در زمینه‌های مختلف فناوری اطلاعات (فاوا)، جهت‌یابی، تلفن همراه و آمار و ریاضی. برگزاری دوره‌های مختلف آموزشی مانند کلاس های آموزش استفاده از رایانه عادی ومهارتهای زندگی به نابینایان،آموزش آمار و ریاضی. • تهیه نرم‌افزارهای کاربردی؛ مثل قرآن و نهج البلاغه. • پاسخ‌گویی تلفنی به سؤالات و ارتباطات موثر با فارسی زبانان داخل وخارج کشور. • شرکت در سمینار‌های برگزار‌شده در داخل و خارج کشور و ارائه مقالات. • اطلاع‌رسانی از طریق سایت و سامانه تلفن گویا. • پیگیری مناسب‌سازی سایت‌ها و برنامه‌ها و تهیه‌ی استانداردهای طراحی برنامه و سایت. • مناسب‌سازی مبلمان شهری از جمله مناسب کردن پیاده‌رو‌ها. • گویاسازی چراغ‌های راهنما و اتوبوس‌های شهری. • برگزاری جلسات برنامه ریزی برای اشتغال نابینایان و کمبینایان و تلاش برای کارآفرینی برای آنان . • تولید فیلمهای مختلف برای شناساندن توانمندیهای نابینایان به مردم وکارفرمایان و خانواده های نابینایان • همکاری با سازمان‌ها، شرکت‌ها، انجمن‌ها و دانشگاه‌ها. راه‌های ارتباط با انجمن علمی-فرهنگی موج نور اصفهان به شرح زیر است: تلفن تماس و پاسخ‌گویی به سؤالات: 03136687033 روزهای یک‌شنبه از ساعت ۱۶ تا ۱۸ و روزهای سه‌شنبه و پنج‌شنبه از ساعت ۱۲ تا ۱۴ به جزء روزهای تعطیل. تلفن سیستم اطلاع‌رسانی: 03136688000 در تمام ساعات شبانه‌روز. پست الکترونیکی: mojenoor84@gmail.com نشانی سایت اینترنتی: www.mnsi.ir نشانی پستی: اصفهان، خیابان سعادت‌آباد، رو به روی مقبره‌ی بانو امین، جنب ورزشگاه امین، خانه‌ی ریاضیات اصفهان، بخش نابینایان. فاکس: 03136692014. کانال انجمن در پیام‌رسان تلگرام: @mojenoor به امید روزهای روشن‌تر.
این نوشته در اجتماعی, اخبار, اطلاع رسانی, گزارش ارسال و , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

2 Responses to گزارش بازدید نمایندگان انجمن موج نور از ضلع جنوبی پیاده‌روی خیابان آتشگاه اصفهان و اطلاع‌رسانی چگونگی استفاده از سامانه معبر

 1. 1
  سمانه کریم زاده says:

  با سلام و سپاس فراوان بابت پیگیریهایتان. من چند ماه پیش خبر بودن سامانه معبر رو در جای دیگری خونده بودم ولی حقیقتا نمیدونستم که این سامانه برای کل کشور فعال هست و فکر میکردم تنها برای شهر تهران این امکان فراهم شده و تشکر از شما که این موضوع رو اطلاع رسانی کردید. تا جایی که من یادمه انجمن موج نور برای مناسب سازی فضای شهری خیلی تلاش کرده و اگر یادتون باشه دو سه سال پیش خبر مجهز شدن چراغهای راهنمایی 4راههای اصفهان به هشدار صوتی رو به ما دادید، میخواستم بدونم سرانجام این موضوع چی شد؟ و آیا همانند مجهز شدن اتوبوسهای خطوط BRT به اعلام مکان و نام ایستگاهها به یک رویا برای نابینایان و به کل از طرف شهرداری فراموش شده؟! واقعا جا داره از تلاشهای همه جانبه این انجمن فعال و ارزشمند تشکر فراوان کنم. به امید روز به روز بهتر و حل شدن مشکلات و مسائل معلولین در جامعه.

  • 1.1

   درود و سلام فراوان بر شما خانم کریم‌زاده، از حسن توجه و دقت نظر شما متشکریم
   بله؛ سامانه معبر برای کل کشور طراحی شده و امیدواریم دوستان با استقبال از آن و ارائه مشکلات محل ترددشان باعث فعال‌تر شدن این سامانه بشوند؛ تا دیگر محلی از اشکال برای مسئولین باقی نماند.
   درمورد دسترس‌پذیری محیط‌های شهری بسیار کوشیدیم و نامه‌ها نوشتیم و جلسه‌ها رفتیم اما آنچه کمتر نصیبمان شد حصول به نتیجه دل‌خواه بود؛ هم شما و هم دیگر دوستان بدانید که هرگز از پا نخواهیم نشست و در حد توان برای به بار نشستن تلاش‌ها اقدامات لازم را انجام خواهیم داد.
   درمورد تجهیز چراغ‌های راهنمایی به هشدار صوتی هم جلساتی تشکیل شد و طرح‌هایی از طرف انجمن ارائه شد؛ حتی فیلم‌هایی را از نابینایان خارج از کشور تهیه کردیم و در قالب لوح فشرده همراه با نامه‌های متعدد به شهرداری و سازمان ترافیک ارائه کردیم اما در نهایت با استناد به دلایلی که هرگز نفهمیدیم چه بود؛ از اجرای طرح امتناع کردند.
   در پایان می‌ماند شرمندگی ما در برابر دوستان نابینا و کم‌بینا به خاطر کم‌بودها و قصور و نبود دسترس‌پذیری مناسب در معابر شهری و مشکلات بسیار دیگر.
   برای شما آرزوی موفقیت و سربلندی می‌کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید