جلسه هشتم آموزش شطرنج و نظر‌خواهی برای شروع دوره تاکتیک‌های شطرنج!

ثسلاااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااام هم محلیها!

چطووووووورین؟ چی کارا میکنین؟ شما دانش آموز نابینا با زندگی و شاد نادسترس پذیرت چیکار میکنی؟ حال و احوالتون خوب هست؟ اگه خوب نیست هر چه سریعتر خوبش کنین که من عاشق اون وقتاییم که حال شما خوب هست!

بزرگمهر تو اومدی با یه پست؟ چرا دیروز ننوشتیش؟

الآن بهتون میگم!

خب دوستان عزیز، نداشتن برنامه دقیق باعث اتفاق افتادن اینجور مشکلات میشه. مثلاً می‌بینی کلی کار رو سرت ریخت، بعد از اینکه همشون رو انجام دادی یهویی می‌بینی که به قولت عمل نکردی و این خیییییلی بد هست! مخصوصاً برای من که از عمل نکردن به قول‌ها اصلاً خوشم نمیاد! اما بالاخره بعد از انجام دادن اون همه کار برنامم رو ریختم

شاید باور نکنین کارای من چی هستند.

پس الآن لیست کار‌هام رو براتون می‌نویسم

1 باید هر روز برم و یه درس دیگه از کتاب خود آموز bgt رو گوش بدم چون دارم bgt یاد میگیرم

2 باید چند تا از تمرینات شطرنجم رو حل میکردم

3 داشتم یه کتاب برا وبلاگم ضبط میکردم

4 داشتم ایده هام برای بازی رو می‌نوشتم.

خب بین این همه کار، نباید یه ذره تفریح میکردم؟ اما وقتی دو تا تفریح انجام دادم دیدم که هنوز جلسه ی هشتم آموزش شطرنج رو تو محله نذاشتم!

وقتی یاد این موضوع افتادم فهمیدم که گند زدم و سریع گَندَم رو جمع کردم. چجوری؟ رفتم و موضوع جلسه هشتم آموزش شطرنج رو خوندم و بعدش هم ضبطیدمش!

اما دوستان عزیز قبل از قرار دادن لینک جلسه ی هشتم، یه نظرخواهی از شما دوستان دارم:

دوستان تا اونجایی که من نگاه کردم، دیگه این دوره اولیمون داره به پایان میرسه و وقتشه که بریم تو دوره ی تاکتیکهای شطرنج.

تاکتیک چی هست؟ توی فایل هم گفتم ولی اینجا هم میگم.

تاکتیک به ترفند‌های بازی شطرنج میگند. شطرنج هم مثل کامپیوتر ترفند‌های زیادی داره با این تفاوت که ما در شطرنج به جای ترفند، واژه تاکتیک رو به کار می‌بریم.

مثلاً آچمزی. آچمزی یه تاکتیک شطرنج هست که در موردش باید بگم که اگه هنوز آچمزی رو بلد نیستید، به این دلیل نیست که تمرین نکردید.

به دلیل اینه که آچمزی جز تاکتیک‌های شطرنج محسوب میشه و من در دوره اول آموزش شطرنج فقط یک توضیح کوچولو در موردش دادم ولی اگه دوره تاکتیک‌های شطرنج شروع بشه نه تنها در مورد آچمزی توضیحات بیشتری میدم، بلکه تاکتیک‌های دیگه شطرنج رو هم میگم و برای یادگیری بیشتر اونها برای شما دوستان تمرین میذارم

البته به هر حال برای حل تمرین دو نکته رو باید در نظر داشته باشیم

اول اینکه باید کامل صفحه شطرنج رو بلد باشیم و اگر بلد نیستید جلسه ی اول شطرنج رو از اینجا دانلود کنید و مرورش کنید

دوم برای حل تمرینات باید یه صفحه شطرنج داشته باشیم که برای اینکه بفهمیم کدوم مهره چه شکلی هست، متأسفانه باید من یا یه شطرنجباز دیگه بیاد و بهتون بگه که کدوم مهره چجوری هست چون من نمی‌تونم شکل ظاهری مهره ها رو بهتون توضیح بدم فقط می‌تونم بگم که مهره هایی که روشون یک نقطه هست مهره های سیاه و مهره هایی که روشون هیچ نقطه ای نیست مهره های سفید هستند.

خب به هر حال اگه تاکتیک رو خوووووب یاد بگیریم دیگه مشکلی نیست

و ضمنا تمرینات شطرنج رو از لیست تمرینات معلمم بهتون میدم. یعنی خودم ضبطشون نکردم.

در هر پست هم تمرین اون جلسه آموزش یه تاکتیک رو قرار میدم، هم اینکه توضیحی که در مورد اون تاکتیک دادم رو قرار میدم.

اگه با شروع شدن دوره تاکتیک‌های شطرنج موافقت کنید این اتفاقات می افته و می‌تونید بهتر تاکتیک‌های شطرنج رو بفهمید.

خب بریم سراغ این جلسه اما قبلش تکرار میکنم در مورد این نظرخواهی من یه کامنتی چیزی لطفاً بدید ممنون میشم.

خب من در این جلسه شما رو با به اوج رسیدن بازی قسمت دوم آشنا کردم.

اما نکته اصلی به اوج رسیدن بازی تاکتیک هست وگرنه بدون تاکتیک یعنی شما اصلاً شطرنج بلد نیستید.

خب شما دوستان میتونید جلسه هشتم آموزش شطرنج رو از اینجا دانلود کنید.

فعلاً خداحافظ که باید برم یکمی تفریح کنم.

 

 

Avatar photo

درباره بزرگمهر باحال

درود من بزرگمهر ام که خیلی احساس خوشبختی میکنم! متولد 5 آبان سال 1388, و از همون اول نابینا بودم: از بچگی عاشق شیطونی و خرابکاری و مسخره بازی و این جور چیزا بودم: تقریباً مثل همه بچه ها, ولی یکمی بدتر: خیلی کم پیدا میشه که حوصلم سر بره: از پنج سالگی مامانم منو به کلاس زبان میبرد: مدرسه رفتنم هم از این سن شروع شد, که از مدرسه امام علی شروع شد و از الآن به بعد هم میرم مدرسه امید, هر چند که قرار بود برم مدرسه بیناها ولی چون پر بود نشد: همیشه خودمو با چیزایی که بلد نبودم, سرگرم میکردم: مثلاً تو کلاس اول حروفای چرت تو دفترم مینوشتم ولی تا معلم درسشون نمیداد, نمیفهمیدم اون حرف چی بود: از کلاس سوم, یاد گیری موسیقی رو شروع کردم که خیلی واسم باحال بود: الآن هم تو پیانو توی قسمت گلچین آهنگ هاشَم: ولی بعد از کُرُنا چیز خیلی جالبی به ذهنم نرسید, به خاطر همین یادگیری کامپیوتر رو شروع کردم (البته به کمک مامانم): نمیدونم چی شد که توی یک و نیم روز کل کیبورد رو یاد گرفتم و بعدش رفتم سراغ یادگیری بخشها و برنامه های کامپیوتر: ولی از اونجایی که کامپیوتر مال کل افراد خونه بود و من خیلی دوست داشتم بیشتر با کامپیوتر کار کنم, برام یک لپتاپ به درد نخور و آشغال خریدند: خیلی طول کشید که کامپیوتر رو به صورت کامل یاد بگیرم چون همیشه دوست داشتم برم سراغ سایتا و اینا: وقتی به کلاس پنجم رفتم که کلاً در اوج کامپیوتر بودم, خیلی بیشتر از قبل وارد فضای مجازی شدم: بیشتر سال وقتم رو واس بازیهای مسخره گذاشتم: که دقیقاً وسط اونا هم برنامه نویسی رو با زبان bgt, شروع کردم: بالاخره بعد از تقریباً 6 7 ماه حسابی چیز با bgt یاد گرفتم و به پیشنهاد دوستان برا اینکه به bgt عادت نکنم رفتم سراغ پایتون که خدا رو شکر الآن پایتون رو هم در حد نوشتن یه برنامه یکم باحال و همینطورم افزونه سازی برا nvda بلدم: عاشق کمک کردن به بغیه ام در مورد هر چیزی, البته اگه کاری از دستم بر بیاد: در حال حاضر هم در حال یادگیری زبان c plus plus هستم: در زمان یادگیری برنامه نویسی, 2 بار باهام مصاحبه کردند که دومین مصاحبه هم تقریباً در بیشتر سایتهای خبر مثل سایت news منتشر شد: همونطور که اول گفتم از اول نابینا بودم, ولی کلاً همیشه حس میکنم که کمبینام, چون خیلی وقتها از چشمم استفاده میکنم و الآن هم برای بهبود چشمم سعی میکنم: الاوه بر کامپیوتر و کمک کردن به بغیه, خیلی کتاب خوندن و گوش دادن کتاب رو دوست دارم: کتابهای باحال و هیجان انگیز مثل کتاب زنان کوچک, کتاب دلتورا, و دیگر کتابهایی که معمولاً نسخه صوتیشان در وبسایت ایران صدا منتشر شدند رو, بیشتر از 20 بار گوش دادم و یا خوندم: همچنین از بچگی کتابهای قصه های خوب برای بچه های خوب رو هم گوش میدادم هر چند که بیشتر مال بچه هاست, هنوز هم بهشون علاقه مندم: اطلاعات تماس: ایمیل: bozorgmehrgoldfish88@gmail.com: شماره تماس: 09355418670: آیدی تلگرام: @bozorgmehremad: اگه سؤال, پیشنهادی یا چیزی داشتید میتونید با استفاده از اطلاعات بالا, از طریق تماس تلفنی, چت تلگرام یا ایمیل باهام در ارتباط باشید: امیدوارم که براتون هم محلیه خوبی باشم!
این نوشته در آموزش, آموزش های رایگان, بازی, صوتی, کودکان و نونهالان ارسال و , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

8 Responses to جلسه هشتم آموزش شطرنج و نظر‌خواهی برای شروع دوره تاکتیک‌های شطرنج!

 1. 1
 2. 2

  سلاااااااااا مهدی عابدی! باشه چشم، چرا ادامه ندم؟ حتماً ادامه میدم! خب بگو ببینم فایل رو دانلود کردی؟ زووووود دانلود کن وگرنه دوم یا سوم میشی خخخخخخخخخخخخخخ!

 3. 3
  manchester says:

  سلام به همکار خودم،
  اولاً بهم بگو خود آموز bgt رو از کجا آوردی؟ منم می خوام داداشی.
  ثانیاً عاشق روزی هستم که برای دیگران کلاس بذارم که منم تاکتیک بلدم و تاکتیکی شما رو می برم.
  جان من ادامه بده

 4. 4
  حمیدرضا آب روشن says:

  سلام عالیه ادامه بده.

 5. 5
  حمیدرضا آب روشن says:

  اگه تونستی با bgt یه شطرنج هم برای بچه ها بنویس برن حال کنن.
  در کل ولی یادگیری bgt رو توصیه نمیکنم.
  چون دیگه پشتیبانی نمیشه یعنی اگه به مشکلی بخوری تقریبا کسی نیست که جوابت رو بده.
  ولی اگه زبونهای عمومی مثل python رو یاد بگیری هر جایی که به مشکل بخوری کلی آدم به فارسی و انگلیسی میتونی پیدا کنی.
  کلی هم آموزش میتونی پیدا کنی.
  اتفاقا موج نور هم یه آموزش خوب داره.
  میتونی آموزش مقدمات برنامه نویسی با جادی رو هم از یوتوب پیدا کنی.

 6. 6

  سلام من همونطور که پیشبینی میکنم، بمیرم هم python رو یاد نمیگیرم. نه python رو، نه visual basic رو، آخه من هنوز تو اون سنی نیستم که بخوام اینها رو یاد بگیرم اولاً، دوماً کسی نیست که بهم یادش بده به غیر از موج نور که البته باید فکر کنم به غیر از python یا visual basic ، چه زبان برنامه نویسی میتونم یاد بگیرم که به دردم بخوره. ولی فعلاً دارم bgt رو یاد بگیرم که بتونم باهاش بازی بنویسم، اما خب برای اینکه برنامه نویس بشم مجبورم یک زبان برنامه نویسی رو انتخاب کنم که نمیدونم کدومشون رو انتخاب کنم

 7. 7
  Avatar photo ايمان says:

  درود بر بزرگمهر عزیز، دوست داشتنی، شاد و سرشار از نیروی محله. لطفا ادامه بده عزیز دل! یادت باشه که ما خیلی خیلی روی تو حساب میکنیم، از آموزشهایی که میدی لذت میبریم و بهت افتخار میکنیم. به امید روزهای بهتر و قشنگتر با هم و در کنار هم.

دیدگاهتان را بنویسید