تجربه اولین شغل قسمت 1: من چه زبونی رو انتخاب کردم و چرا

سلام.
چطوری؟
چرا زودتر نگفتی پست بزنم؟
باید چهارشنبه پست رو میفرستادم.
تو برنامه هام این بود.
تقصیر خودته.
حالا بریم سراغ ادامش.
سعی میکنم بین خاطراتم یه سری مطالبی که فکر میکنم میتونه مفید باشه رو بنویسم که صرفا خاطره نباشه و نکات آموزنده هم داشته باشه.

برنامه نویسی چقدر به ریاضی نیاز داره و آیا باید من با صفر و یکها کار کنم؟

بذارید اول از دنیای قشنگ صفر و یکها شروع کنم.
ببینید بر خلاف تصور عام الآن تقریبا هیچ برنامه نویسی با صفر و یک کار نمیکنه و برنامه نویسان پیشین که دستشون درد نکنه زحمت کشیدن و زبانهای برنامه نویسی درست کردن که به زبان انسان نزدیکتره مثلا.
نمونه کد کوتاه با توضیح.
یک عدد صحیح در نظر بگیر و اسمش رو mynumber بزار.
int myNumber;
ببینید از توضیحات فارسی من هم کوتاهتر بود!
اگر mynumber بزرگتر از 18 بود چاپ کن خوش آمدید
if ( myNumber >18 ) {
System.out.println(“wellcome!”);
}
در غیر این صورت چاپ کن شما مجاز به ثبت نام نمیباشید
else {
System.out.println(“you are not allowed to register”);
}
من اینجا قصد ندارم که توضیحات فنی بدم و فقط خواستم بگم که اونقدری که فکر میکنید به ریاضیات وابسته نیست مگر رشته های خاصی مثل هوش مصنوعی یا رمز نگاری و…

من باید رشته کامپیوتر خونده باشم تا بتونم برنامه نویسی رو یاد بگیرم؟

این بستگی داره. همونطور که بالا گفتم نمیشه گفت همه شاخه های برنامه نویسی رو میشه کاملا بدون مطالعات آکادمیک یاد گرفت ولی به طور کلی میتونم بگم خیلی از افرادی که در این ضمینه کار میکنن اصلا رشته تحصیلیشون کامپیوتر یا ریاضیات نبوده و برای ساخت خیلی از برنامه ها مثلا یک وبسایت فروشگاهی یا یه player یا یه بازی تقریبا به ریاضیات زیادی نیاز ندارید. مثلا تو ساخت فروشگاه شما مالیات رو بر قیمت کالا حساب میکنید که یه درصد سادست که تو اینترنت هم بزنید فرمولش رو به دست میارید.
پس شما میتونید با مطالعه کتب یا دوره های آموزشی مربوطه و یا کلاسهای برنامه نویسی وارد این حوزه بشید.

اگه من رشته تحصیلیم غیر مربوط باشه با مشکلی مواجه نمیشم؟

راستش از اونجایی که نمیتونم تمام حالتها یا فرصتهای کاری که برای شما پیش بیاد رو پیشبینی کنم، پس طبق تجربه خودم و چندین دوستی که میشناسم میگم.
توی سایتهای کاریابی که میگشتم و رزومه میفرستادم تقریبا نود درصد اون آگهی هایی که من میدیدم فیلد تحصیلی رو میزدن که مهم نیست.
و وقتی از دوستانم هم میپرسیدم خیلیهاشون همین رو میگفتند.
تو تجربه های مصاحبه های کاریم که براتون خواهم نوشتخواهم گفت که هیچ کدومشون من رو برای نا مرتبط بودن رشته تحصیلیم رد نکردند.

آشنایی با آقای خدایاری و انتخاب یک زبان حرفه ای برنامه نویسی.

یه موضوعی رو درست متوجه نمیشدم و آقای حسینی توی گفتگوهاشون به من گفتن که شماره ی آقای خدایاری رو دارن و با اجازه خودشون معرفیم میکنند.
چند باری برای سوالهایی که برام پیش اومده بود وقت ایشون رو گرفتم و ایشون یادگیری یک زبان حرفه ای تر رو بهم پیشنهاد دادند.
کمی فکر کردم و ازشون خواستم که اگر ممکنه آموزشهای مقدماتی یک زبان حرفه ای رو با هم داشته باشیم.
واقعا دست تقدیر یا قانون جذب یا شانس و هر چیزی که اسمش رو میذارید آدمهای درست رو سر راه کسی قرار بدن میتونه اتفاقهای خوبی رقم بزنه. و من همون طوری که برام این اتفاقها افتاد خیلی دوست دارم که به صورت دومینویی به همه سرایت کنه.
قرار شد که بین یادگیری زبان cplusplus و java یکی رو انتخاب کنم که با راهنمایی دوستان و خود آقای خدایاری java رو انتخاب کردم.

توضیحاتی در مورد زبان java

شاید با شنیدن java یاد سیستم عامل java بیفتید که روی نوکیا قدیمیها نصب بود. اون هم با java نوشته شده بود ولی این دلیل بر این نمیشه که این زبان بروز نشه.
الآن زبان java زبان رسمی سیستم عامل اندروید و همچنین در ساخت سیستمهای بزرگ سازمانی مثل اتوماسیونهای اداری و سیستم های بانکی استفاده میشه. برای اطمینان بیشتر میتونید java رو در برنامه های کار یابی سرچ کنید و ببینید که سازمانهایی که به دنبال برنامه نویسان java هستند چه نوع سازمانهایی هستند و چه نوع برنامه هایی تولید میکنند.
همچنین این زبان میتواند روی پلتفورمهای زیادی از جمله ویندوز لینوکس مک و اندروید و تحت سرور هم اجرا شود.

برنامه نویسی به آن آسونی که فکر میکردم نبود!

بعد از چندین جلسه کلاس رفتن تمارین نسبتا سخت من شروع شد.
هم از سختگیری شادیار خوشم میومد و هم حرصم در می اومد.
برای این که یه کار ساده رو به کامپیوتر بفهمونم مثلا برای پیدا کردن یک عدد تکراری در بین 100 عدد باید حدود 100 خط کد میزدم و اونجا بود که برنامه نویسی اون روی سگ خودش رو بهم نشون داد.
تازه اگه این الگوریتم پیچیده تر هم میشد مثلا پیدا کردن همون اعداد با کمترین میزان پردازش و محاسبه کار سخت تر هم میشد!
البته اینها که گفتم خیلی به فرمولهای ریاضی نیاز نداره بلکه باید فرایند این کار رو توصیف کنی.
مثلا عدد اول رو بخون عدد بعدی رو هم بخون و اگه بزرگتر بود با عدد اول جاش رو عوض کن. در این حالت کامپیوتر نمیفهمه که داره چی کار میکنه. مثلا نمیتونی بگی همه اعداد رو بخون یا نمیتونی بگی کوچیکترین عدد رو پیدا کن.
البته این رو هم بگم که این کارهایی که مثال زدم توی همه زبانهای برنامه نویسی امروز پیاده سازی شده ولی برای تمرین الگوریتم نباید از اون امکانات استفاده میکردم.
خلاصه همراه با دروس دانشگاهی یا شاید هم بهتره بگم بیشتر از دروس دانشگاهی تقریبا هر روز به طور مستمر تمرین برنامه نویسی میکردم.
این هم بگم که java نسخه های مختلفی داره مثلا نسخه استاندارد و نسخه سازمانی و…
و حدود 2 سال تلاش کردم تا نسخه استاندارد رو یاد بگیرم!
حدودا هر هفته حداقل 1 جلسه کلاس داشتم و تا هفته بعد باید تمارین اون جلسه رو آماده میکردم وگرنه جلسه بعدی در کار نبود!
البته شاید اگر درس و دانشگاه نبود این روند کمتر هم میشد.
در کل معتقدم وجود یک راهنمای سختگیر به علاوه سختکوشی به علاوه کمی استعداد میتونه فرمول موفقیت باشه.
البته الآن نمیخوام بگم که خیلی کار خفنی کردم و از کارهای خفنترم در پستهای بعد براتون تعریف میکنم خخخ.

از چالش نترسید.

همینطوری که جناب حافظ میگه “که عشق آسان نمود اول ولی افتاد مشکلها.”
مصرع اولش رو نپرسید سخته خخخ.
آره من هم اولش فکر نمیکردم که سخت باشه ولی به اینجای کار که رسید گفتم ولش کن بیخیال.
اصلا چرا باید به خاطر این کاری که یه کم دوسش دارم زحمت بکشم؟
منم میرم توی یه اداره ای چیزی البته نه با سختی به هر حال یکی پیدا میشه یه کار همینجوری الکی به من بده.
مگه حقوقش چقدر با شغلهای دیگه فرق داره!
اصلا بگیم یه level از کارمند معمولی پایه ی حقوقش بالاتر باشه یه کم هم با کلاس تر خب که چی؟
اگه تو محل کار از من ui (User interface) خواستن بزنم چی؟ (ui همان طراحی صفحات گرافیکی است.)
اگه به خاطر این که مردم عقلشون به چشمشونه اصلا کار پیدا نکردم کی جواب این وقتی که با دوستام تفریح نکردم, پولی که باهاش گشت نزدم, مقاله آبکی که ننوشتم رو میده؟
خب این بود خاطره من.
اما چون این فیلم ایرانیه و نباید اینجا تموم بشه میخوام در ادامه یه کم کشش بدم خخخ.

چالش اول: دسترسی سخت به منابع آموزشی.

خب اول رفتم که یه سری کتاب pdf فارسی آموزش برنامه نویسی پیدا کنم.
تقریبا همشون یا به هم میریختن یا ocr میخواستن که اون موقع فارسیش نبود و یا خیلی سطح بالا بودن که ازشون چیزی نمیفهمیدم پس رفتم سراغ فیلم.
تو فیلم میگفت همونطوری که میبینید ما اینجا رو کلیک میکنیم.
خب حالا این رو مینویسیم.
صدای تایپ کیبورد.
خب حالا با زدن این دکمه ی آبی سمت چپ صفحه میتونیم برناممون رو run کنیم.
خب این هم از فیلم.
(البته براتون میگم که وقتی راه افتادید و از level مبتدی در اومدید چجوری از خیلی از فیلمها هم میتونید چیز یاد بگیرید.)
خب پس من رفتم سراغ کلاس آموزش برنامه نویسی که توضیحاتش رو قبلا براتون گفتم و صرفا این مطلب رو برای این که با چالشها ی این مسیر آشنا بشید مینویسم.

دسترس پذیر نبودن اکثر محیطهای برنامه نویسی.

از 3 محیط برنامهنویسی معروف برای java فقط eclipse اون وقت دسترسپذیر بود که همین هم باید خدا را شکر میکردیم.
البته الآن intellij هم داره دسترسپذیر میشه که واقعا خیلی خوبه.
یعنی اگه مبتدی بودی و یه کتاب یا فایل آموزشی میخواست با یه ide یا محیط برنامهنویسی آموزش بده بیچاره بودی!
البته خب بعدها که تجربه پیدا کنی میتونی این آموزش رو با ide خودت تطبیق بدی و به مشکل زیادی بر نمیخوری.
(ide همان integrated development environment یا سادش محیط برنامه نویسی.)
نکته آخر:
حتما اگه سؤال داری همینجا بپرس نذارش برای بعدا.
اصلا بیایید یه بحث راه بندازید! سوال بپرسید و حتما به دوستاتون بگید, به دوستاشون بگن, “این پست رو بخونید و انتشار بدید.”
تقدیم به هر کسی که فکر میکنه ته انگیزه ای حداقل براش مونده.

درباره حمیدرضا آب روشن

سلام حمیدرضا آب روشن هستم. برنامه نویس پلتفرم تحت وب و desktop به زبان java, سابقه ی آموزش کامپیوتر به افراد دارای آسیب بینایی, لیسانس علوم تربیتی از دانشگاه علامه طباطبایی, کمبینام و دلیلش هم نه ژنتیک بوده و نه سانحه فقط یه بی دقتی یه اشتباه پرستاری که چون یه کمی زود به دنیا اومدم و باید چشمامو میبست و اکسیژن به اعصاب چشم آسیب رسوند معمولا سعی میکنم زندگیم رو بر اساس علاقم شکل بدم, یه گیک کامپیوتر و تکنولوژی, به زبان هم علاقه دارم. راستی یه آبانی هفتاد و پنجی با خصوصیات منحصر به فرد! از کمک به دوستان هم خوشحال میشم. راههای ارتباط, skype: live:hamidrezaabroshan hamidreza.abroshan@gmail.com
این نوشته در آموزش, آموزش های رایگان, اجتماعی, صحبت های خودمونی, کامپیوتر ارسال و , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

27 Responses to تجربه اولین شغل قسمت 1: من چه زبونی رو انتخاب کردم و چرا

 1. 1

  سلام. من واقعا عشقم برنامه نویسیه. باور کن که من دو سال هست visual basic رو دارم کار میکنم و تا حدود زیادی درش پیشرفت کردم. پارسال یادمه یه بازی نوشتم از نوع پازل و بعدش چندتا بازی جنگی نوشتم که به سختی فراوون تموم شد. واقعا نمیدونم چرا visual basic ورژن 6 که کم حجمه با صفحه خوان دسترسپذیر نیست. من به هر بدبختی بود visual studio 2010 رو دانلود کردم و شروع به تکمیل پروژه های خودم شدم. باورت میشه، من پارسال با نسخه ی 2015 برنامه ی ویژوال استدیو کار میکردم که اونم آبشنهای پیچیده ای داشتا! حالا من الا هم ویژوال بیسیک نسخه ی 6 روی کامپیوترمه و هم نسخه ی 2010 ویژوال استدیو. چون زبونهای زیادی در ویژوال استدیو هست مثل سی شارپ، c++, c و زبانهایی که من دیدم توی ویژوال استدیو هست رو همه شون رو دارم کار میکنم. تازه امسال با زبان bgt آشنا شدم و حدود سه چهار ماه هست که این زبون رو کار کردم و به دلیل سخت بودنش، از راهنماش و اموزش موج نور کمک گرفتم. میدونی که من زبان اسکریپت ویندوز رو کار کردم و تا حالا دو سه تا برنامه با استفاده از cmd نوشتم که همه شون به سختی انجام میشد. یعنی باید خیلی کد میزدی. بعدش رفتم سراغ html و php. نمیدونی چه قدر لذت داره این اچ تی ام ال. ولی پی اچ پی یه کم سختتر بود. قصدم ایجاد یک سایت هست و با خودم گفتم بذار این دوتا زبون رو خوب کار کنم تا یه چیزایی دستگیرم بشه. حالا سراغ زبان پایتون میخوام برم و از دوستانی مثل شما و کتابهای انجمن موج نور میخوام کمک بگیرم. کلا برنامه نویسی، زندیگیم رو از اینرو به اونرو تغییر داده. بزرگترین عشق من برنامه نویسی هست. چون حالشو میبرم که هی کد میزنم. بعضی وقتا با صبر و حوصله کار میکنم. من برنامه نویس اندروید هستم و دارم میرم جلوتر. نرم افزار کتابخوان فارسی برای اندروید داره توسط من نوشته میشه و آماده ی انتشار میشه. میدونی چه قدر باید کد بزنم؟ زبون جاوا هم دارم میرم دنبالش. ولی سختترین زبون برای من bgt بود که به لطف خدا این زبان داره برای من آسون میشه. خیلی ممنونم از این پست! بدرود.

  • 1.1
   حمیدرضا آب روشن says:

   سلام.
   خوشحالم که اینجایی.
   ببین همین اول میگم این اشتباه رو نکن چه خبر این همه زبان رو یاد میگیری!
   یه زبون درست و حسابی رو یاد بگیر ولی درست و درمون تا تهش برو.
   در مورد اندروید و کلا شاخه های برنامه نویسی در پست های بعد توضیح میدم.

  • 1.2

   سلام امیرعلی.
   خب اول اینکه طبق چیزی که آقای آب روشن گفتن عمل نکن.
   چرا؟
   چون تو هر چقدر زبون یاد بگیری مهم نیست. بلکه مهم اینه که همشون رو یاد بگیری اونم با صبر و حوصله.
   البته به نظر من برای نوشتن برنامه های ویندز از python و برای بازی نویسی هم از ویژوال بِیسیگ یا bgt استفاده بکن.
   و بعدی هم که باید بگم، من نمیخوام شما رو از اینکار دور کنم ولی،
   برنامه ی کتاب خوان فارسی قبلاً اونم برای اندرید ساخته شده.
   از کجا میدونم؟
   نه تنها که میدونم، بلکه ازش استفاده هم میکنم البته اسمش رو یادم رفته ولی مجتبی آموزشش داده بود
   آهان راستی در مورد java.

   • 1.2.1

    برای php بگم که من اصلاً اون رو بلد نیستم ولی html رو کامل بلدم.
    اونقدر خوب html بلدم که حتی کدهای وبلاگم رو هم ویرایش کردم.
    مثلاً اسم اون سرنوشتاری که زیرش مطالب ماهبندی شده اسمش هست نوشته های پیشین ولی من، عنوانش رو اگه دقت کرده باشی کردم مطالب در زیر به صورت ماهانه قابل مشاهده است.
    حتی عنوان هدینگ آرشیو موضوعی رو به موضوع های مربوط به محله تغییر دادم.
    نویسندگان رو به نویسندگان گرامی تغییر دادم.
    حتی مطالب وبلاگم رو با کدهای جاوا اسکریپت صفحه بندی کرده و یه سری از کدهاش رو هم ویرایش کردم.
    مثلاً قسمت دریافت کد اون ابزار رو برداشتم چون اگه همینجور کنار همه ی ابزارهای وبلاگم نوشته شده باشه که این ابزار از کدوم سایت هست، وبلاگم زشت میشه و من به سلیقه ی خودم اینجور کدها رو حذف کردم.
    و همونطور که گفتم python رو یاد بگیر و برنامه های کامپیوتری رو فقط با اون بنویس.
    من هم میخوام بعد از اینکه در bgt حرفه ای شدم برم سراغ python.
    موفق باشی.

 2. 2

  سلام.
  خیلی تشکر میکنم از به اشتراک گذاری تجربیات ارزشمندتون.
  همیشه دوست داشتم بدونم برنامه نویس شدن برای نابیناها و کمبیناها تا چه حد امکانپذیره؟
  ولی خب امکان ارتباط با افراد زیاد رو ندارم.
  یعنی در حال حاضر هیچکس نیست که بهم در این راه کمک کنه.
  حتی نمیدونم چقدر علاقه و استعداد در این زمینه دارم و اصلا از من برمیاد یا نه.
  خصوصا اینکه با محیطهای ترمینال اصلا بلد نیستم کار کنم و هیچوقت هم خوشم نیومد از ترمینال و cmd و محیطهای مشابهش.
  رشته دانشگاهم هم که کامپیوتر نیست، ریاضی هم همیشه با کمک معلمها به زور پاس میکردم.
  نمیدونم واقعا میتونم یا فقط میخوام از مشکلاتی که در نرم افزارها باهاشون مواجهم خلاص بشم و برنامه متناسب با علایق و سلایق و نیازهای خودم رو داشته باشم.
  در اسکایپ هم شما رو اد کردم اگه کمک کنین تشکر میکنم ازتون.

  • 2.1
   حمیدرضا آب روشن says:

   سلام.
   در مورد این که میتونید یا نه میشه امتحان کرد.
   ولی من آموزش یه سری برنامه های پایه ای رو برای شما ضروریتر احساس میکنم تا زبان برنامه نویسی.
   مثلا ویندوز 7 که میگید نصب کردید خیلی اتفاق خوبی و اگه کار باهاش رو یاد بگیرید حتما کلی جلو می افتید.
   اسکایپم هم عوض شده که شناسنامم رو بروز کردم و میتونید دوباره add کنید.

 3. 3

  سلام آقای آب روشن.
  ممنون از این پست.
  من یک سؤال در مورد این داشتم.
  gava چیست؟
  آیا تو نسخه های دیگش دسترسپذیر میشه.
  منظورم از اینکه java چیست اینه که با java چه برنامه هایی میشه نوشت؟

  • 3.1

   سلام بزرگمهر. اولا gava نه java. این زبون، خیلی پیشرفته هست و سیستم عامل اندروید و خیلی از برنامه های پیشرفته با این زبون نوشته شده اند. اون ویژوال بیسیکی که برای شما توی وبلاگ فرستادم حجمش دو گیگه و توی همه ی ویندوزها نصب میشه. خیلی عجیبه برای شما نصب نشد.

   • 3.1.1

    خب اونی که گذاشتی اولاً که آموزشهای ویژوال بِیسیگ بود، دوماً چون دو گیگ برای اینترنت من زیاده یعنی خیلی طول میکشه که دانلود بشه، اصلاً دیگه نمیخوام دانلود کنم دوم، من گفتم که ویندز من قدیمی هست تازه نصب ویندز رو یاد گرفتم میخوام ویندز 10 رو دانلود کنم ولی چون حجمش زیاده و طول میکشه تا دانلود بشه باید صبر کنم تا این دو هفته بگذره و بعدش هم مغازه ها باز بشه به بابام بگم که از سیدیفروشی برام سیدی ویندز 10 رو بخره چون حوصله ندارم دانلود کنم طول میکشه و از این طول کشیدنها، اونقدر بدم میاد که دلم میخواد اون کسی که این اینترنت مسخره رو بهم میده رو پیدا کنم، تو دماق و دهن و چونش اونقدر مشت بزنم تا خون از چونش بیاد بیرون خخخخخخ.
    خب حالا مگه چیه؟ من یه بار java رو gava نوشتم.

  • 3.2
   حمیدرضا آب روشن says:

   سلام.
   gava نه java خخ.
   جاوا یه زبون چند منظورست که شعارش اینه.
   Write once, run anywhere
   یک بار بنویس, همه جا اجرا کن.
   یعنی java هر جایی که jre نصب بشه اجرا میشه بدونه دوباره کامپایل شدن!
   روی لینوکس, اندروید, ویندوز, مک, حتی Solaris !
   ولی بیشتر برای نوشتن برنامه های تحت وبی که امنیت خیلی زیادی میخوان و سرعت قابل قبولی هم میخوان و اندروید و گاهی هم دسکتاپ استفاده میشه.
   در موردش میتونی بیشتر سرچ کنی.

 4. 4

  سلام
  نمیدونم چرا به جاوا که فکر میکنم اصلا نمیتونم تصورش کنم خخخخ, حس میکنم پیچیدست
  اما خب شاید رفتم سمتش. فعلا از bgt با اینکه منقرض شده و html خوشم اومده و من تا وقتی بشه bgt رو کنار نمیزارم. با پایتون زیاد دوست نشدم بچه ی بدی بود, شاید چون یه کم ریاضیاتیک یادش گرفتم
  به به چه اصطلاح جدیدی خخخ
  کامنتم بسی پراکندست. کدی که نوشتی همون کوتاهه چه زبونی بود؟ از زبونای اینجوری خوشم میاد, نزدیک به bgt
  مرسی بابت پست

 5. 5

  درسته که نسل bgt منقرض شده، باید هم منقرض میشد چون خیلی سخته!
  به نظر من یا php سخت رو یاد بگیر، یا python رو که خیلی ازش تعریف میکنن رو یاد بگیر.

 6. 6

  سلام آقای آب روشن. واقعاً مرسی که تجربیاتتون را با ما به اشتراک میذارید. من که حسابی دارم کیف میکنم.

 7. 7

  سلام.
  عجب پست طولانی و مفصلی.
  برای نوشتن این پست هم بیش از صد خط کد زدی!
  جالب بود.
  ماشاء الله به اعصاب برای مشکلاتی که بر خوردی.
  شادیار هم که اینجا ذکر خیرش شد، خیلی عزیزه.
  منتظر یه پست سه متری با حال دیگه ازت هستم.
  موفق باشی.

 8. 8
  حمیدرضا آب روشن says:

  سلام.
  واقعا ندیده بودم کسی پستی رو متر کنه!
  مرسی.

 9. 9
  بانو. says:

  سلام واقعا جالب و علمی و آموزنده نوشتید, خداییش اگه من بودم فقط چرت و پرت تحویل ملت می دادم شکلک متنبه شدم از نحوه نگارشتون.
  واقعا آفرین و مرحبا بر شما.
  ان شا الله همیشه موفق و سربلند باشید که البته به نظرم موفقید, موفقترترتر باشید و بشید.

 10. 10
  حمیدرضا آب روشن says:

  سلام.
  لطف دارید.
  من این مجموعه رو مینویسم که بچه های دیگه هم انگیزه بگیرن و من هم از تجربیاتشون حتما یاد میگیرم.
  مرسی.

 11. 11
  سمانه کریم زاده says:

  سلام. چه داستان جذاب و قابل تاملی بود، چقدر توضیحاتتون عالی و کامل هستند، واقعا من از خوندنش لذت بردم و افتخار میکنم که دوستان هم محله ای هم چون شما اینجا هستید و از تجارب ارزشمندتون برامون مینویسید. همیشه خوندن داستان زندگی افراد، دونستن فراز و نشیبهای سر راهشون و تلاشهاشون برام خیلی خیلی ارزشمند بوده و هست و به شدت دنبال خوندن این دست مطالب مفید هستم. مطمئن باشید من مشتاقانه منتظر خوندن ادامه این داستان و این راه هستم. سربلند باشید.

 12. 12
  حمیدرضا آب روشن says:

  سلام.
  مرسی.
  واقعا نمیدونم چی بگم.
  لطف داریدد.

دیدگاهتان را بنویسید