انتشار کتاب خودآموز PotPlayer برای نابینایان

انجمن علمی-فرهنگی موج نور اصفهان به اطلاع می‌رساند؛ کتاب خودآموز PotPlayer برای نابینایان به صورت صوتی-متنی آماده ارائه به علاقه‌مندان است.

این کتاب با قیمت ۱۰۰۰۰۰ ریال معادل ۱۰ هزار تومان عرضه خواهد شد.

به منظور آشنایی بیشتر با این کتاب مقدمه و فهرست آن در ادامه می‌آید؛

برای تهیه این کتاب یک‌شنبه‌ها از ساعت ۱۶ تا ۱۸ و سه‌شنبه‌ها و پنج‌شنبه‌ها از ساعت ۱۲ تا ۱۴ به جز روزهای تعطیل با تلفن 03136687033 تماس بگیرید؛ همچنین می‌توانید با ارائه نام و نام خانوادگی و تلفن تماس به ایمیل انجمن به نشانی

Mojenoor84@gmail.com

درخواست تهیه این کتاب را ثبت کنید.

به امید روزهای روشن‌تر.

مقدمه

به نام خداوند جان و خرد

PotPlayer یک نرم‌افزار تحت Windows برای پخش پرونده‌های چندرسانه‌ای است که امکانات بسیار زیادی را در خود جا داده‌است و همچنین با داشتن دسترس‌پذیری مناسب و ارائه تنظیمات خاص دسترس‌پذیری به پخش‌کننده‌ای مناسب برای افراد نابینا تبدیل‌شده‌است.

با استفاده از این برنامه می‌توانیم انواع قالب‌های صوتی و تصویری از جمله MP3، WAV، WMA، M4B، MP4، AVI، WMV و MKV را پخش‌کنیم. همچنین این برنامه امکان استفاده از پرونده‌های زیرنویس را به ما می‌دهد و علاوه بر نمایش متن زیرنویس می‌تواند در صورت متنی‌بودن زیرنویس آن را با استفاده از صفحه‌خوان‌ها یا موتورهای صوتی SAPI5 برای کاربران نابینا اعلام‌کند.

PotPlayer همچنین امکانات متعددی مثل کاهش و افزایش سرعت صدا، تکرار، نشانه‌گذاری، انجام تنظیمات مختلف مربوط به صدا و تصویر، استفاده از زبان‌های مختلف از جمله فارسی و غیره را نیز پشتیبانی‌می‌کند.

در این کتاب با مهم‌ترین امکانات این نرم‌افزار کاربردی آشنا می‌شوید.

ساختار کتاب

 • در فصل اول کار با PotPlayer را شروع می‌کنیم. در این فصل با دریافت و نصب برنامه، مناسب‌سازی منوی برنامه برای صفحه‌خوان‌ها، انجام تنظیمات دسترس‌پذیری، محیط برنامه و نحوه تغییر زبان در نرم‌افزار آشنا می‌شویم.
 • در فصل دوم که به پخش اختصاص دارد، نحوه باز کردن یک پرونده، پخش محتویات چندرسانه‌ای یک پوشه، پخش یک جریان چندرسانه‌ای آنلاین، پخش یک ویدئوی YouTube در PotPlayer، تغییر سرعت پخش و تکرار بخشی از یک پرونده را می‌آموزیم.
 • در فصل سوم مبحث پخش را ادامه می‌دهیم. در این فصل به روش تکرار یک یا چند پرونده، درج یک نشانه‌گذاری، رفتن به نشانه‌گذاری‌ها، ویرایش نشانه‌گذاری‌ها و انجام سایر عملیات مربوط به پخش می‌پردازیم.
 • در فصل چهارم به استفاده از زیرنویس پرداخته‌ایم. در این فصل با افزودن زیرنویس، انتخاب زیرنویس، استفاده از زیرنویس، همسان‌سازی زیرنویس و ذخیره زیرنویس آشنا می‌شویم.
 • در فصل پنجم و آخر که به مطالب متفرقه اختصاص یافته‌است، نحوه انجام تنظیمات خروجی صدا، اعمال تنظیمات حجم صدا، استفاده از توازنگر، استفاده از جلوه‌های صوتی، ضبط صدا، تعیین عملی که باید بعد از پخش انجام‌شود، تعیین عملی که باید پس از بازشدن یک پرونده انجام شود و مشاهده اطلاعات مربوط به پخش و سیستم را یاد می‌گیریم.
 • نهایتا در ضمیمه ۱ این کتاب لیستی از کلیدهای میانبر PotPlayer ارائه‌شده‌است.

این کتاب دارای یک واژه‌نامه هم هست که در آن اکثر لغات انگلیسی به کار رفته در کتاب، همراه معادل فارسی آن‌ها ارائه شده‌است.

توجه در استفاده

لطفاً در استفاده از کتاب به نکات زیر توجه فرمائید:

 • سیستم‌عامل به‌کارگرفته‌شده در این کتاب، Windows 10 Pro نسخه ۶۴ بیتی است.
 • کتاب با استفاده از نسخه انگلیسی PotPlayer تهیه‌شده‌است.
 • پرونده نصبی نرم‌افزار PotPlayer برای سیستم‌های ۳۲ و ۶۴ بیتی در پوشه Tools کتاب قرار دارد.
 • بهتر است در هر قسمت، پس از تمرین و تسلط نسبی به قسمت بعدی بروید.
 • عبارات دیگری که همراه صحبت‌های گوینده می‌شنوید، خروجی صفحه‌خوان JAWS نسخه ۲۰۲۱ به همراه موتور صوتی پارس‌آوا نسخه ۳ است؛ صفحه‌خوان، نوشته‌های خروجی برنامه‌ها را به گفتار تبدیل می‌کند.
 • با کلمات و عباراتی که از صفحه‌خوان‌ها می‌شنوید به خوبی مأنوس شوید؛ زیرا وقتی با نرم‌افزارها، وب، رایانه و تلفن همراه کار می‌کنید؛ عملا توسط صدای آن‌هاست که می بینید.
 • نسخه متنی این کتاب نیز در دو قالب .DOCX و .EPub در پوشه کتاب موجود است. می‌توانید طبق تمایل خود قالب .DOCX را با نرم‌افزار Word یا قالب .EPub کتاب را با برنامه Thorium Reader در ویندوز و @Voice Aloud Reader در اندروید مطالعه کنید.

قدردانی

در این جا فرصت را غنیمت شمرده و از حمایت خانه‌ی ریاضیات اصفهان، به ویژه آقای دکتر علی رجالی، و از همکاری خانم سارا منوچهری که در تهیه‌ی این کتاب ما را یاری کردند و از شما که با نظرات خود موجب ارتقای این کار و کارهای بعدی می‌شوید قدردانی می‌کنیم.

نصرالله رضائی

فهرست کتاب خودآموز PotPlayer برای نابینایان

مقدمه

فصل 1. شروع به کار

1-1. دریافت و نصب PotPlayer

1-2. مناسب‌سازی منوی برنامه

1-3. انجام تنظیمات دسترس‌پذیری

1-4. آشنایی با محیط PotPlayer

1-5. تغییر زبان PotPlayer

فصل 2. پخش، (قسمت اول)

2-1. پخش یک پرونده چندرسانه‌ای

2-2. پخش محتویات چندرسانه‌ای یک پوشه

2-3. پخش یک جریان چندرسانه‌ای آنلاین

2-4. پخش یک ویدئو YouTube در PotPlayer

2-5. حرکت در پرونده در حال پخش

2-6. تغییر سرعت پخش

2-7. تکرار بخشی از یک پرونده

فصل 3. پخش، (قسمت دوم)

3-1. تکرار یک یا چند پرونده

3-2. نشانه‌گذاری

3-2-1. درج یک نشانه‌گذاری

3-2-2. رفتن به نشانه‌گذاری‌ها

3-2-3. ویرایش نشانه‌گذاری‌ها

3-3. گزینه‌های دیگر پخش

فصل 4. استفاده از زیرنویس

4-1. مقدمه

4-2. افزودن زیرنویس

4-3. انتخاب زیرنویس

4-4. استفاده از زیرنویس

4-5. همسان‌سازی زیرنویس

4-6. ذخیره زیرنویس

فصل 5. موارد متفرقه

5-1. مقدمه

5-2. تنظیمات خروجی صدا

5-3. تنظیمات حجم صدا

5-4. استفاده از توازنگر

5-5. استفاده از جلوه‌های صوتی

5-6. ضبط صدا

5-7. تعیین عملی که باید بعد از پایان پخش انجام‌شود

5-8. تعیین عملی که باید پس از بازشدن یک پرونده انجام‌شود

5-9. مشاهده اطلاعات مربوط به پرونده در حال پخش و سیستم

ضمیمه ۱: کلیدهای میانبر PotPlayer

واژه‌نامه

 

درباره انجمن موج نور

به نام آفریدگار قلم معرفی انجمن علمی-فرهنگی موج نور اصفهان انجمن علمي-فرهنگي موج نور اصفهان با حمايت علمي خانه رياضيات اصفهان و پشتيباني سازمان بهزيستي استان اصفهان و شهرداري اصفهان، به همت جمعی از اساتید دانشگاه و تعدادی از نابینایان و کم‌بینایان تأسیس و فعاليت¬هاي خود را از سال 1384 هجری شمسی (2005 میلادی) آغاز نموده است. هدف اصلی انجمن آموزش رايانه معمولی به نابينايان و کم¬بينايان فارسی زبان برای کارآفرينی و رفع نيازهای روزمره آنهاست. مهم‌ترین فعالیت انجمن، تولید کتب خودآموز در زمینه‌ی رایانه و تلفن همراه است؛ بر این اساس تا کنون حدود ۷۰ عنوان کتاب خودآموز به صورت صوتی، همراه با کار عملی و بر روی لوح فشرده (CD DVD) در انجمن تولید و به گروه هدف ارائه شده است. فعالیت‌های دیگر انجمن عبارت‌اند از: • تولید کتب صوتی در زمینه‌های مختلف فناوری اطلاعات (فاوا)، جهت‌یابی، تلفن همراه و آمار و ریاضی. برگزاری دوره‌های مختلف آموزشی مانند کلاس های آموزش استفاده از رایانه عادی ومهارتهای زندگی به نابینایان،آموزش آمار و ریاضی. • تهیه نرم‌افزارهای کاربردی؛ مثل قرآن و نهج البلاغه. • پاسخ‌گویی تلفنی به سؤالات و ارتباطات موثر با فارسی زبانان داخل وخارج کشور. • شرکت در سمینار‌های برگزار‌شده در داخل و خارج کشور و ارائه مقالات. • اطلاع‌رسانی از طریق سایت و سامانه تلفن گویا. • پیگیری مناسب‌سازی سایت‌ها و برنامه‌ها و تهیه‌ی استانداردهای طراحی برنامه و سایت. • مناسب‌سازی مبلمان شهری از جمله مناسب کردن پیاده‌رو‌ها. • گویاسازی چراغ‌های راهنما و اتوبوس‌های شهری. • برگزاری جلسات برنامه ریزی برای اشتغال نابینایان و کمبینایان و تلاش برای کارآفرینی برای آنان . • تولید فیلمهای مختلف برای شناساندن توانمندیهای نابینایان به مردم وکارفرمایان و خانواده های نابینایان • همکاری با سازمان‌ها، شرکت‌ها، انجمن‌ها و دانشگاه‌ها. راه‌های ارتباط با انجمن علمی-فرهنگی موج نور اصفهان به شرح زیر است: تلفن تماس و پاسخ‌گویی به سؤالات: 03136687033 روزهای یک‌شنبه از ساعت ۱۶ تا ۱۸ و روزهای سه‌شنبه و پنج‌شنبه از ساعت ۱۲ تا ۱۴ به جزء روزهای تعطیل. تلفن سیستم اطلاع‌رسانی: 03136688000 در تمام ساعات شبانه‌روز. پست الکترونیکی: mojenoor84@gmail.com نشانی سایت اینترنتی: www.mnsi.ir نشانی پستی: اصفهان، خیابان سعادت‌آباد، رو به روی مقبره‌ی بانو امین، جنب ورزشگاه امین، خانه‌ی ریاضیات اصفهان، بخش نابینایان. فاکس: 03136692014. کانال انجمن در پیام‌رسان تلگرام: @mojenoor به امید روزهای روشن‌تر.
این نوشته در آموزش, آموزش های خریدنی, اخبار, اطلاع رسانی, صوتی, کامپیوتر, کتاب, کتاب صوتی, معرفی ابزار, نرم افزار های کاربردی ارسال و , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

10 Responses to انتشار کتاب خودآموز PotPlayer برای نابینایان

 1. 1
  محمد شریفی says:

  درود به شما دوستان خوبمان در انجمن موج نور.
  ابتدا تشکر و خدا قوت میگم بابت زحماتتون که باعث پیشرفت دوستان نابینا میشوید.
  از ی طرف هم با این گرونی ها حواستون به شرایط بچه ها هست و کتاب ها را با قیمت خیلی پایین در اختیار بچه ها قرار میدین.
  من خودم چون تو کار آموزش ضبط کردنم میفهمم چقدر کارتون سخت هست.
  تشکر و خدا قوت بنده را پزیرا باشید
  چند نکته خدمتتون ارز میکنم که امیدوارم باعث رنجش شما عزیزان نشود و پیشاپیش عذر خواهی میکنم
  1 PotPlayer نرم افزاری شناخته میان دوستان نابینا میباشد لزومی به تهیه کتاب چه برای آن نبود و کتابچه کار با آن در محله موجود میباشد.
  2 بهتر است در آموزش های خود از صفحه خوان nvda استفاده کنید.
  3 بهتر است کتابچه هایی برای دوستان ضبط شود که به اشتغال آنها کمک کند.
  مثل کتابچه راه اندازی فروشگاه اینترنتی که مثل آموزش وردپرس ولی کامل باشد
  به این شکل که افراد نابینا بتونن با فروشگاه های حضوری صحبت کنن و با آن ها به توافق برسن و برای فروشگاه های حضوری سایت طراحی کنن.
  ببینید یک نابینا اگر در ماه 3 تا سایت طراحی کند میتواند به استقلال مالی برسد.
  4 تولید کتاب چه انجام شبکه: یک نابینا اگر شبکه بلد باشد میتواند با شرکت های مختلف کار کند.
  5 تولید کتابچه راه اندازی خدمات کامپیوتر و کافی نت. این کار را افراد نابینا میتواند به صورت مستقل انجام دهند من تو این کارم و درآمدش بستگی به تلاش فرد داره,
  باور کنید چون مسعولیت کار و زندگی رو دوشم هست اگر وقتم آزاد بود با افتخار این کار را برای دوستان نابینا انجام میدادم. ولی چنان چه کسی مشاوره بخواد در خدمتش هستم.
  رسیدن به استقلال مالی دوستان نابینا آرزوی قلبی بنده هست.

 2. 2

  سلام خوب هستین؟ واقعا این یک مورد رو خیلی بهش نیاز دارم خدا خیرتون بده. فرمت text یا html هم براتون مقدوره بفرستین؟

 3. 3
  دریا says:

  سلام ضمن تشکر از شما میخواستم ببینم روش تهیه کتاب به چه طریق است

دیدگاهتان را بنویسید