به‌روز‌رسانی، از تاریخ 9 اردیبهشت ماه‌ با پخش کتاب 6سال در میان زنان وحشی آمازون، در برنامه صدای کتاب از رادیو گوش‌کن در خدمتتان هستیم.

سلام.

یه سلام ویژه خدمت دوستاران کتاب و کتاب‌خوانی.

به اطلاع شما دوستان گرامی میرسانم، از روز سه‌شنبه مورخ: 15 مهر ماه سال 1399، طبق یک قرار مجازی هر شب ساعت 21 میخواهیم در کنار هم و با هم کتاب بخوانیم.

قرار ما هر شب ساعت 21 در کانال رادیو گوش‌کن، تیم‌تاک محله نابینایان.

لازم به ذکر است این برنامه با عنوان صدای کتاب از رادیو گوش‌کن و هر روز در ساعتهای 9صبح و 15 تکرار برنامه شب گذشته نیز از این رادیو پخش میگردد.

این بار کتاب: “6سال در میان زنان وحشی آمازون”، برای برنامه رادیویی صدای کتاب انتخاب شده است.

 

 

مشخصات کتاب جدید:

 

عنوان کتاب: 6سال در میان زنان وحشی آمازون
نویسنده: منوچهر مطیعی.
انتشارات دبیر.
ضبط شده در کتابخانه عمومی گویای اصفهان.
تعداد قسمتها: 43.
تدوین برای رادیو: محمد بَروژی.
آمازون، این رودخانه ی مشهور و جنگل وسیع اطراف آن با قبایل پر رمز و راز و ناشناخته اش، همواره مکانی جالب توجه برای افراد ماجراجو بوده است. در حاشیه ی این رود قبیله ای زندگی می کند که جمعیت آن را تماما زنان تشکیل داده اند. آن هم زنانی که در زیبایی بی مثال اند و به همان اندازه جنگجو و خطرناک. آوازه ی این جنگل دهشتناک و این زنان دلفریب و در عین حال مخوف، هر جهانگردی را از آنجا دور نگه می دارد اما داستان “شش سال در میان زنان وحشی آمازون” به نگارش “منوچهر مطیعی” داستان متفاوتی است از مردی که علاوه بر ورود و زندگی کردن به مدت “شش سال در میان زنان وحشی آمازون”، سرانجام باید راهی برای گریز پیدا می کرد.
“شش سال در میان زنان وحشی آمازون” اثری است که “منوچهر مطیعی” آن را بر اساس یادداشت های یک شخص به رشته ی تحریر در آورده است. این فرد که در رشته ی مردم شناسی تحصیل کرده، بعد از فارغ التحصیلی به این نتیجه می رسد که بر خلاف سایر رشته های تحصیلی، برای او شغل چندان مناسبی وجود ندارد. او چند هفته را در پی یافتن کاری مناسب و اندیشیدن درباره ی گزینه هایی که در آینده رو به روی او قرار دارد می گذراند، ولی به نتیجه ای نمی رسد. تا اینکه گردشی با رفقا در کافه ای دورافتاده، او را به این فکر وا می دارد که پی ماجراجویی برود و هرگاه در طلب این زندگی هیجان انگیز، به شهرت و ثروت کافی رسید بازگردد؛ بنابراین نخستین بارقه های ماجراجویی و سفر، از اینجا در ذهن و فکر او شکل می گیرد و در نتیجه ی آن به گذران زندگی به مدت “شش سال در میان زنان وحشی آمازون” منجر می شود.

مشخصات کتابهای پیشین پخش‌ شده:

 

41-عنوان کتاب: آنگاه هدایت شدم.
نویسنده: دکتر سید محمد تیجانی سماوی.
مترجم: سید محمدجواد مهری.
ناشر: بنیاد معارف اسلامی قم.
ضبط شده در بخش نابینایان کتابخانه عمومی حسینیه ارشاد.
تعداد قسمتها: 13.
تدوین برای رادیو: فاطمه میرزاعلیان.
آنگاه هدایت شدم ترجمه فارسی کتاب «ثُمَّ اهْتَدَیتُ» نوشته محمد تیجانی سماوی است که ماجرای تغییر مذهب خود از اهل سنت به شیعه را نوشته است.
تیجانی ضمن نقل زندگینامه‌اش، ماجرای سفرش به عراق و نجف و دیدار و گفتگوهایش با عالمان شیعه از جمله سید ابوالقاسم خوئی و سید محمد باقر صدر را بازگو کرده است.
نویسنده در این کتاب با استناد به احادیث اهل سنت، از عقاید مذهب شیعه دفاع می‌کند. این کتاب به چهارده زبان ترجمه و چندین بار در ایران چاپ شده است. انتشار این کتاب با واکنش‌هایی از سوی برخی علمای اهل سنت مواجه شد و برخی شخصیتِ نویسنده و داستان را ساختگی دانسته‌اند.
در پیشگفتار، نویسنده، کتاب را چنین معرفی می‌کند:
«این کتاب، داستان یک مسافرت است و داستان یک کشف نوین، نه اکتشاف در جهان اختراع‌ها و ابتکارات تکنیکی و فیزیولوژی، بلکه در جهان عقاید و در میان سیلی از مکتب‌های مذهبی و فلسفه‌های دینی. و از اینکه این کشف، نخست تکیه بر خردی سالم و ذهنی پاک دارد، از این روی کتابم را به هر عقل سالمی که حق را تشخیص داده و از میان توده‌های باطل می‌گزیند و سخنان را با ترازوی عدالت می‌سنجد و کفه راستین را ترجیح می‌دهد و با مقارنه گفتگوها و حرف‌ها، آنچه که منطقی و متین است از سخن شیرین و دلربا جدا می‌سازد، اهدا می‌کند که همانا خداوند می‌فرماید: «آنان که سخن را می‌شنوند و بهترینش را پیروی می‌کنند، همانا آنان را خدای هدایت کرده و آنان خردمندانند.» به همهٔ آنها، کتابم را هدیه می‌کنم و از خدای سبحان می‌خواهم دل‌های ما را پیش از دیدگانمان برای شنیدن حق بگشاید و ما را هدایت و قلوبمان را روشن و حق را به ما بنمایاند؛ همان حق نابی که هرگز غباری بر آن نباشد تا آن را دنبال کنیم و باطل را همانگونه که هست به ما نشان دهد تا از آن دوری جوییم و ما را در زمرۀ بندگان شایسته‌اش قرار دهد که به تحقیق او شنوا و اجابت کننده است.»

40-عنوان کتاب: معشوقه آخر.
نویسنده: مهناز سید جواد جواهری.
انتشارات البرز.
ضبط شده در بخش نابینایان کتابخانه ثامن الائمه آبادان.
تعداد قسمتها: 26.
تدوین برای رادیو: نسیبه زارع.
این کتاب داستان زندگی جیران است دختری که به ادعای نویسنده توانست ملکه همیشگی قلب فاتح قاجار باشد. البته در هنگام مطالعه رمانهای تاریخی باید دقت کرد که در این کتابها شرح تاریخ نمی‌شود و الزاما تمام وقایع آن حقیقت تاریخی ندارند و به هیچ عنوان منبع مناسبی برای استناد تاریخی نیستند.

39-عنوان کتاب: گفتگویی که به عشق انجامید
نویسنده: مهدی عدالتیان.
ناشر: گلمحمدی.
ضبط شده به سفارش بخش نابینایان کتابخانه مرکزی ایلام.
تعداد قسمتها: 5.
تدوین برای رادیو: مهدی محمدقاسمی.
این کتاب، قصه جوان کنجکاوی است که با کوله باری از سوالات و ابهامات درباره امام زمان علیه السلام مواجه است که هرگز برای آن پاسخی نیافته است تا اینکه در مسیر زندگی خویش با استاد فرزانه ای آشنا می شود که صمیمانه و مهربانانه تمام سوالات او را پاسخ می دهد و سرانجام قلب او را از عشق به آن حضرت آکنده می سازد.

38-عنوان کتاب: زندگی در پیش رو
نویسنده: رومن گاری
مترجم: لیلی گلستان.
ناشر: انتشارات بازتاب نگار
تهیه شده در شبکه کتابخوان.
تدوین برای رادیو: مهدی محمدقاسمی.
داستان از زبان محمد که او را – مومو – صدا می‌کنند، روایت می‌شود و درباره‌ی زندگی خودش و افرادی مثل خودش، که در یک ساختمان زندگی می کنند، است. در این ساختمان زنی به نام رزا از آن‌ها مراقبت می‌کند.
رزا زمانی فاحشه بوده و از این کار هزینه‌هایش را تامین می‌کرده ولی با بالا رفتن سنش این کار را کنار گذاشته و از بچه‌هایی که ناخواسته از مادرانی فاحشه به دنیا می‌آمدند مراقبت می‌کند. مادران این بچه‌ها با پرداخت مبلغی به رزا بچه‌هایشان را تحویل میدادند.
محمد کسی است که هیچ اطلاعی از والدینش ندارد و از اول پیش رزا بزرگ شده است. هر چند مقرری او قطع شده بود ولی رزا از او مراقبت می‌کرد.
با پیش رفتن در داستان به شخصیت رزا که شخصی بسیار مهربان و خوش قلب است می‌رسیم و با افرادی آشنا می‌شویم که کار همه‌ی آن ها حول فاحشه‌ها میچرخد و اصل داستان از جایی شروع می‌شود که رزا بیمار می‌شود و به خاطر وزن بالایش و کهولت سن دیگر نمی‌تواند به کارهایش برسد حتی زمین‌گیر هم می‌شود و…
کتاب با زبان بسیار عامیانه و خودمانی نوشته شده است و جمله‌های بسیار جالبی از زبان محمد گفته می‌شود که خواننده را به تعجب وا میدارد. یک نگرش جالب و جدید نسبت به زندگی به زبانی بسیار خودمانی.
محمد پسری باهوش و تیز است که نسبت به مسائل و افراد اطرافش دیدی جالب دارد. برای او تنها شخص مهم زندگیش رزا است و هر کاری برای سلامتی او می‌کند.
رمان زندگی در پیش رو مفاهیم جالبی را دنبال می‌کند و محور اصلی آن درباره‌ی قشری در حاشیه یعنی فاحشه‌ها و افراد مرتبط با آن‌ها است. همچنین کتاب درباره عاقبتی که در انتظار فاحشه‌ها و افرادی که به وجود می‌آورند است. اینکه چه سرانجامی خواهند داشت.
هر چند کتاب دیدی جالب و جدید به مسئله می‌دهد ولی اصل قضیه تغییری نمی‌کند. افراد تا جایی که مصرف می‌شوند ارزش دارند و بعد دور انداخته می‌شوند و این در مورد افرادی که در این کار هستند شدیدا احساس می‌شود. کتاب زندگی در پیش رو به این دوره از زندگی می‌پردازد و ما می‌بینیم انسان خوب در هر شغل و قالبی خوب است، چه در مقام فاحشه، چه در مقام یک پادو و چه در مقام یک مواد فروش معتاد. ما با همه‌ی آن‌ها در داستان رو‌به‌رو می‌شویم.
در قسمتی از پشت جلد کتاب زندگی در پیش رو آمده است:
او بچه‌ ایست که می‌بیند، خوب هم می‌بیند، تیز هم می‌بیند و همه را هم ضبط می‌کند. هم صحبتهایش یک پیرمرد مسلمان عاشق قرآن و عاشق ویکتور هوگو است و یک زن پیر دردمند. هرچند با بچه‌ها حرف می‌زند و بازی می‌کند، اما با آن ها یکی نمی‌شود. در مجاورت آن‌ها بچه نمی‌شود. او بچه ایست ساخته نویسنده. اما بچه‌یی به شدت پذیرفتنی و دوست داشتنی.

37-عنوان کتاب: ستاره آخرین عشق نادر
نویسنده: سِر هِنری مورتیمِر دوراند.
مترجم: افشین مبصر.
ناشر: انتشارات شمع و مه.
تهیه شده در پایگاه کتاب گویای ایران صدا.
تدوین برای رادیو: مهدی محمدقاسمی.
تعداد قسمتها: 10.
در این اثر، ماجرای تاریخی آخرین عشق نادر روایت شده است که درحقیقت وقایع سه سال آخر سلطنت نادر را دربرمی‌گیرد و بخشی از رازهای دگرگونی ناگهانی نادر را بازگو می‌کند. در این سه سال نادر ناامید، با اندیشه‌ای پریشان، چنان ستمی بر مردم خود روا داشت که به گفته‌ی میرزا مهدی خان استرآبادی مردم از ظلم و جور او به غارها پناه بردند.
خون‌ریزی و ستم‌کاری شعله‌ی غضب نادر را تیز‌تر می‌کرد؛ تا جایی که خود نیز در آن آتش سوخت و پرده‌ی تاریکی بر تاریخ حیات خود کشید و قلم‌رویی را که به زور شمشیر، از رود سِند تا کنار دجله، زیر فرمان درآورده بود، با مرگش از هم پاشید.
این رمان شرح ماجرای عشق نادر به یک دختر هندی به نام «ستاره» است که او را به عنوان خدمه برای نادر فرستادند، اما زیبایی شگفت‌انگیز ستاره باعث شد که نادر عاشق او شود. از شما دعوت می‌کنیم این کتاب گویا را که علاوه بر جنگ‌طلبی نادر، داستانی عاشقانه را در خود جای داده است، بشنوید.

36-عنوان کتاب: برو دیده‌بانی بگمار
نویسنده: هارپر لی
مترجم: محمد عباس‌آبادی
ناشر: انتشارات افراز
ضبط شده در کتابخانه عمومی ولی عصر اصفهان
تدوین برای رادیو: نسیبه زارع.
تعداد قسمتها: 11.
کتاب برو دیده‌بانی بگمار اثر هارپر لی، نویسنده‌ امریکایی است که با نخستین رمانش، یعنی«کشتن مرغ مینا»، به شهرت جهانی رسید و جوایز متعددی ازجمله جایزه‌ی پولیتزر را از آن خود کرد. این رمان، تنها چند ساعت پس از عرضه در رتبه نخست فهرست کتاب‌های پرفروش سایت آمازون قرار گرفت.
رمان برو دیده‌بانی بگمار (Go Set a Watchman) در واقع قبل از کشتن مرغ مینا نوشته شده اما داستان آن مربوط به حدود بیست سال پس از وقایع کتاب اول می‌شود. این کتاب در حالی منتشر شد که گمان می‌رفت دست‌نوشته‌ی آن گم شده باشد، اما در اوایل سال جاری به‌طور غیرمنتظره‌ای اعلام شد که این کتاب توسط وکیل خانم لی پیدا شده و به‌زودی منتشر خواهد شد. ناشر اختصاصی خانم هارپر لی (Harper Lee) که دو میلیون نسخه از این کتاب را چاپ کرده، انتشار آن را یک رویداد ادبی خوانده است.
برو دیده‌بانی بگمار داستانی است از زبان یک دختر جوان با همان شخصیت‌های کشتن مرغ مینا که ماجراهای بیست سال بعد را روایت می‌کند. جین لوییز، شخصیت اصلی داستان، به شهر زادگاهش میکم در آلاباما باز می‌گردد تا با خانواده‌اش دیدار کند. بخش‌های اول کتاب به بازگشت وی و ماجراهای روز شهر می‌پردازد. او غیر از تجدید دیدار با خانواده‌اش، هِنری کلینتون، دوست دوران کودکی خود را هم ملاقات می‌کند. مابقی کتاب حول ماجراهای بین جین لوییز و سایر شخصیت‌ها به‌ویژه پدرش، عمو و عمه‌اش، و هِنری می‌چرخد، و در لابه‌لای این جریانات، خاطراتی از دوران کودکی و نوجوانی‌اش را مرور می‌کند.

35-عنوان کتاب: خون دلی که لعل شد
نویسنده: محمدعلی آذرشب

ناشر: انتشارات انقلاب اسلامی وابسته به دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی خامنه ای(مدّ ظلّه‌العالی).

نسخه صوتی این کتاب از پایگاه انتشارات انقلاب اسلامی دریافت شده است.

تدوین برای رادیو: فاطمه میرزاعلیان.

تعداد قسمتها: 11.

کتاب «خون دلی که لعل شد» حاوی خاطرات حضرت آیت‌الله العظمی سیّد علی خامنه‌ای(مدّظلّه‌العالی) از زندانها و تبعید دوران مبارزات انقلاب اسلامی است.
این کتاب ترجمه‌ی فارسی کتاب «إنّ مع الصّبر نصراً» است که پیش از این به زبان عربی در بیروت منتشر و توسط سید حسن نصرالله معرّفی شد.
آنچه کتاب حاضر را از کتابهای مشابه متمایز میکند، بیان حکمتها، درسها و عبرتهایی است که به فراخور بحثها بیان شده و هر کدام از آنها میتواند چراغ راهی برای آشنایی مخاطب کتاب بویژه جوانان عزیز با فجایع رژیم منحوس پهلوی، و همچنین سختی‌ها، مرارتها و رنجهای مبارزان و در مقابل پایمردی‌ها، مقاومتها، خلوص و ایمان انقلابیون باشد.

 

34-عنوان کتاب: قتل در قطار سریع‌السِیر شرق
نویسنده: آگاتا کریستی

اقتباس شنیداری: مریم صابونی.

تهیه شده در پایگاه کتاب گویای ایران صدا.

تدوین برای رادیو: مهدی محمدقاسمی.

تعداد قسمتها: 3.

این کتاب از مجموعه داستان‌های «پُآرو»، در تاریخ اول ژانویه ۱۹۳۴ در بریتانیا از سوی انتشارات «کولینز کرایم کلوب» و در همان سال در آمریکا از سوی انتشارات «داد، مید اند کمپانی» با نام «قتل در قطار کاله» به چاپ رسید. دلیل تغییر نام در آمریکا شباهت آن با نام کتاب تازه چاپ شده «گراهام گرین» با نام «قطار استانبول» بود که در این کشور با نام «قطار سریع‌السیر شرق» چاپ شده بود.
در سال ۱۹۷۴ «سیدنی لومت» فیلمی بر اساس داستان این کتاب ساخت که بسیار موفق بود. در سال ۲۰۱۰ در ادامه مجموعه تلویزیونی پُآرو، نسخه‌ی تلویزیونی از این کتاب با تغییراتی در داستان آن ساخته شد. همچنین در سال ۲۰۱۷ فیلم «قتل در قطار سریع‌السیر شرق» بر اساس آن ساخته شد.
اقتباس شنیداری این کتاب، با صدای ماندگار «اکبر منانی» دوبلور مشهور شخصیت پُآرو، شنیدنی و جذاب است.

33-عنوان کتاب: به خاطر زندگی
نویسندگان: یئان می پارک و مریان ولرز.

مترجم: مریم علی محمدی.

ناشر: انتشارات کتاب کوله پشتی.

ضبط مشترک کتابخانه فارسی زبان برلین و بخش نابینایان کتابخانه مرکزی ایلام.

تدوین برای رادیو: نسیبه زارع.

تعداد قسمتها: 12.

این کتاب، داستان فرار دختری نوجوان از کره شمالی را روایت می‌کند؛ یئان می پارک (Yeonmi Park) زمانی که تصمیم گرفت از سرزمین تاریک و خفقان‌آلود کره شمالی بگریزد تنها سیزده سال داشت و برای دستیابی به آزادی سختی‌های بسیاری را متحمل شد. این دختر هیچ تصوری از آزادی نداشت چون تصویری که از دنیا و زندگی داشت بسیار محدود و کوچک بود. او در ابتدای امر برای نجات خود و خانواده‌اش فرار کرد و برای رسیدن به آزادی و جایگاه کنونی بهای گزافی پرداخت نمود. یئان می پارک در کتاب به خاطر زندگی (In Order to Live) حقایق تلخ و گزنده‌ای را از شرایط زندگی در کره شمالی بیان می‌کند؛ حقایقی که از چشم جهانیان پنهان مانده است.

32-عنوان کتاب: جادو

نویسنده: فریده گلبو (کردوانی).

ناشر: نشر علم

ضبط شده در کتابخانه عمومی حسینیه ارشاد تهران.

تدوین برای رادیو: فاطمه میرزاعلیان.

تعداد قسمتها: 12.

رمان “جادو ” داستان بلندی است از سه نسل در یک خانواده. وقایع رمان از سال 1306 یعنی کمتر از دو سال پس از تاج‌گذاری رضاخان شروع می‌شود و تا نسل سوم، تا اوایل دهه هفتاد ادامه می‌یابد. زندگی نسل اول در دهات اطراف دامغان و دو نسل بعدی در تهران می‌گذرد. رمان به شکلی ابداعی فصل‌بندی شده که نویسنده خود در پیش‌گفتار درباره آن خاطر نشان می‌کند”: خواننده این داستان می‌تواند آن را همچون گیسوی بافته شده‌ای فرض کند که از سه شاخه جدا و در عین حال درهم تنیده تشکیل شده و ممکن است در ابتدا ساخت رمان به نظرش نامأنوس جلوه کند. ولی رفته رفته به شکل ویژه آن عادت خواهد کرد و خواهد پذیرفت که این نیز یک صورت از صور مختلف سخن گفتن و شرح یک ماجراست که شاید قدری جادو زده است. بیان ماجرایی که در اصل سه ماجراست با نقاط مشترکی که می‌تواند در نظری تصادف چندان عجیب و پر رنگ و چشمگیر جلوه نکند و در چشم دیگری اتفاق حیرت‌آوری تلقی شود.”

 

31-عنوان کتاب: خوشه‌های خشم.
نویسنده: جان اشتاین بک (John Steinbeck).
مترجم: شاهرخ مسکوب و عبدالرحیم احمدی.
ناشر: انتشارات امیر کبیر.
ضبط شده در کتابخانه گویای نابینایان رودکی تهران.
تعداد قسمتها: 29.
تدوین برای رادیو: سارا شاهپورجانی.
این رمان درباره دوره‌ای از تاریخ آمریکاست که قحطی و ماشینیسم باعث آواره شدن هزاران هزار خانوار شد و داستان کتاب روایت یکی از این خانواده‌هاست. اتفاقات کتاب در دهه ۱۹۳۰ یعنی سال‌های پس از بحران اقتصادی آمریکا رخ می‌دهد. این رمان درباره زندگی سخت کارگران آمریکایی است که به دنبال زندگی بهتر در حال مهاجرت هستند. داستان اصلی رمان درباره خانواده جادها است اما در فصل‌های کوتاه نیز به بررسی کلی زندگی کارگران مهاجر پرداخته می‌شود.

30-عنوان کتاب: توجه به جنبه های مثبت، قدرت سپاسگزاری

نویسنده: مایک رابینز.

مترجم: مهدی قَراچه داغی.

ناشر: انتشارات آسیم.

ضبط شده در بخش نابینایان و کم‌بینایان کتابخانه مرکزی استان خوزستان.

تعداد قسمتها: 6.

تدوین برای رادیو: فاطمه میرزاعلیان.

قدرشناس بودن، ابزار سپاسگذاري و متقابلا مورد قدرشناسي واقع شدن از جمله مهم‌ترين مهارت‌هايي است كه انسان بايد آن را بياموزد. براي اينكه همه دوست دارند مورد قدرداني واقع شوند. سپاسگذاري از اشخاص سبب مي‌شود آنها بهتر عمل كنند و نسبت به خود احساس بهتري داشته باشند. وقتي اشخاص احساس قدرشناسي مي‌كنند، در اوج قرار مي‌گيرند، خلاقيت پيدا مي‌كنند، انعطاف‌پذير، وفادار و صميمي مي‌شوند. به همين دليل است كه اين كتاب تا اين اندازه جالب و موثق است. در اين كتاب به سه درس قدرتمند اشاره مي‌كند كه بايد بلافاصله آنها را به اجرا بگذاريد…

 

29-عنوان کتاب: سالهای شکسته.
نویسنده: روح‌انگیز شریفیان.
ناشر: انتشارات مروارید.
ضبط به سفارش کتابخانه گویای فارسی زبان برلین.
تعداد قسمتها: 9.
تدوین برای رادیو: الهه شیخی.
این کتاب به نگرانی‌ها و دغدغه‌های دختر جوانی به نام آیینه می‌پردازد که پدری بیمار و در آستانه‌ی مرگ دارد. او این اتفاق را به دلیل تأثیری که بر عقاید و باورهایش می‌گذارد، مهم تلقی می‌کند.
رمان سال‌های شکسته به سرنوشت گروهی می‌پردازد که زمانی عقاید استواری داشته‌اند اما پس از رخ دادن حادثه یا تلنگری این عقاید در هم شکسته و همین درهم شکستگی منجر می‌شود تا این افراد دست به جست‌وجویی در درون خویش بزنند.
روح انگیز شریفیان در این رمان، مسائلی مانند مذهب، خدا و اختلاف میان ادیان را از دیدگاه شخصیت اصلی داستان بررسی می‌کند.

 

 

28-عنوان کتاب: پرواز بر فراز آشیانه فاخته.
نویسنده: کن کیسی (Ken Kesey).
مترجم: سعید باستانی.
ناشر: انتشارات نیل.
ضبط شده در شرکت فرهنگی هنری سبز فیلم، به سفارش سازمان بهزیستی.
تدوین برای رادیو: فاطمه جوادیان.
تعداد قسمتها: 18.
این کتاب داستان معروف و به یاد ماندنی دیوانه خانه‌ای است که در آن خودکامه‌ای در لباس سوپر استار با استفاده از ضعف‌های باوری و عاطفی بیماران و پزشکان بر آنان حکمرانی می‌کند.
نویسنده داستان را از زبان بیمار روانی دورگه‌ای قوی هیکل اما بی‌جربزه به اسم «چیف برامدون» روایت می‌کند. برامدون به دلیل اینکه خودش را به کری و لالی زده‌ می‌تواند به رازهای بین کارکنان آسایشگاه پی ببرد. همچنین او از قدیمی‌ترین بیماران روانی آسایشگاه‌ محسوب می‌شود و با وجود سابقه ورزشکاری، بعد از شرکت در جنگ جهانی دوم به بیماری روانی دچار شده‌ است.
این آسایشگاه روانی در ظاهر زیر نظر یک دکتر روانشناس اداره می‌شود اما قدرت حقیقی در دستان پرستاری به نام رچد مشهور به پرستار بزرگ است که با انضباطی بسیار خشک و سخت و با رنج دادن بیماران و کارکنان و شرمسار کردن آن‌ها در برابر دیگران، همه چیز را تحت اختیار خود دارد.
قهرمان اصلی رمان پرواز بر فراز آشیانه‌ی فاخته (One flew over the cuckoo’s nest)، یک زندانی عادی به نام «رندال مک مورفی» از کهنه سربازهای جنگ کره است که به دلیل همخوابگی با دختری جوان‌تر از سن قانونی، محکوم به زندان شده‌ اما برای فرار از کار اجباری در زندان معمولی تمارض به دیوانگی کرده‌ است تا بتواند دوران سهلی را در آسایشگاه روانی بگذراند…

 

 

27-عنوان کتاب: سمفونی مردگان
نویسنده: عباس معروفی
نشر: گردون

 

 

26-عنوان کتاب: زن در ریگ روان
نویسنده: کوبو آبه
مترجم: مهدی غبرایی
انتشارات نیلوفر

 

25-عنوان کتاب: شما که غریبه نیستید
نویسنده: هوشنگ مرادی کرمانی
ناشر: معین

 

 

24-عنوان کتاب: زمانی برای بزرگ شدن
نویسنده: محسن مؤمنی
ناشر: انتشارات هزار برگ

 

23-عنوان کتاب: دزد و سگها
نویسنده: نجیب محفوظ
مترجم: بهمن رازانی
انتشارات زردیس

 

22-عنوان کتاب: دفترچه یادداشت قرمز
نویسنده: آنتوان لورن (Antoine Laurain)
مترجم: شکیبا محب‌علی
انتشارات: هیرمند

 

21- عنوان کتاب: هفت شهر عشق
نویسنده: مهدی خدامیان آرانی
ناشر: انتشارات وثوق

20-عنوان کتاب: نامیرا

نویسنده: صادق کرمیار

ناشر: نیستان

19-عنوان کتاب: تبریز مه‌آلود، روایتی دیگر از انقلاب مشروطیت. (5جلد)

نویسنده: محمدسعید اردوبادی

مترجم: سعید منیری

ناشر: جلدهای 1تا3 انتشارات دنیا، جلدهای 4و5 انتشارات علمی

 

18- عنوان کتاب: اقیانوس مشرق
نویسنده: مجید پور‌‌ولی کلشتری
ناشر: عصر داستان

 

 

17- عنوان کتاب: چهار اثر از فلورانس اِسکاوِل شین
نویسنده: فلورانس اِسکاوِل شین (Florence Scovel Shinn)
مترجم: گیتی خوشدل
انتشارات: پیکان

 

 

16- عنوان کتاب: سه دقیقه در قیامت؛ تجربه ای نزدیک به مرگ
مؤلف و ناشر: گروه فرهنگی شهید ابراهیم هادی

 

 

15- عنوان کتاب: کشتن مرغ مینا.
نویسنده: هارپر لی (Harper Lee)
مترجم: فخرالدین میر‌رمضانی
ناشر: امیر‌کبیر

 

14- عنوان کتاب: یک عاشقانه آرام.
نویسنده: نادر ابراهیمی
ناشر: روزبهان

 

13- عنوان کتاب: ندای کوهستان
نویسنده: خالد حسینی
مترجم مهدی غبرایی
نشر ثالث

 

12- عنوان کتاب: جای خالی سلوچ
نویسنده: محمود دولت‌آبادی
ناشر: سازمان انتشارات جاویدان

11- عنوان کتاب: دخترم فرح
نویسنده: فریده دیبا
مترجم: الهه رئیس فیروز
ناشر: مؤسسه انتشارات به آفرین

 

10- عنوان کتاب: دنیای سوفی؛ داستانی دربارۀ تاریخ فلسفه.
نویسنده: یوستین گُردِر (Jostein Gaarder)
مترجم: حسن کامشاد.
ناشر: نیلوفر.

 

9- عنوان کتاب: حیفا.
نویسنده: محمدرضا حدادپور جهرمی.
ناشر: نشر معارف.

 

8- عنوان کتاب: حاج مَم‌جعفر در پاریس.
نویسنده: ایرج پزشکزاد.
ناشر: صفی علیشاه.

 

7- عنوان کتاب: سه سال در دربار ایران، خاطرات دکتر فووریه پزشک ویژه ناصرالدین‌شاه قاجار.
نویسنده: ژوانس فووریه.
مترجم: عباس اقبال آشتیانی.
ناشر: دنیای کتاب.

 

6- عنوان کتاب: قله‌ها و دره‌ها.

نویسنده: دکتر اسپنسر جانسون.

مترجم: فریبا جعفری نمینی.

انتشارات: نسل نو‌اندیش.

 

5- عنوان کتاب: کوری.
نویسنده: ژوزه دی سوزا ساراماگو (José de Sousa Saramago).
مترجم: مینو مشیری.
ناشر: نشر علم.

 

4- عنوان کتاب: استاد عشق.
نویسنده: ایرج حسابی.
ناشر: سازمان چاپ و انتشارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی.

 

3- عنوان کتاب: پدران و پسران.

نویسنده: ایوان تورگنیف (Ivan Turgenev).
مترجم: مهری آهی.

انتشارات: علمی و فرهنگی.

 

2- عنوان کتاب: مدیر مدرسه.

نویسنده: جلال آل احمد.

انتشارات: دیدگاه.

 

1- عنوان کتاب: در غرب خبری نیست.

نویسنده: اریش ماریا رمارک (Erich Maria Remarque).

مترجم: سیروس تاج‌بخش.

انتشارات: ناهید.

 

مهمانی یار مهربان را فراموش نکنید.

اگر شما دوست گرامی هم میخواهید کتابی را برای این برنامه معرفی کنید، میتوانید مشخصات کتاب مورد نظر خویش را از طریق راههای زیر برای ما بفرستید تا پس از بررسیهای لازم و داشتن شرایط برنامه، در لیست پخش قرار گیرد.

پست الکترونیک: karimzadeh.s.87@gmail.com

ID تلگرام: @mmgh67

 

درباره سمانه کریم زاده

سمانه کریم‌زاده کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی و زاده‌ی نصفه جهانم. تا به حال در زندگیم موفقیت قابل توجهی کسب نکردم، تا در این بخش حرفی برای گفتن داشته باشم. عاشق ریاضیات و شطرنجم و بسیار دوست دارم به دیگران هم در حد توانم آموزش بدهم، البته همواره به دنبال آموختن نیز هستم. در این محله‌ی با‌صفا دوستان خوبی پیدا کردم و مطالب مفید بسیاری آموختم. امیدوارم بتوانم، به عنوان عضو کوچکی از محله نابینایان دوست خوبی برای شما باشم. به امید موفقیت روز‌افزون تک تک شما دوستان گرامی.
این نوشته در اطلاع رسانی, برنامه های رادیویی ویژه نابینایان, صوتی, کتاب, کتاب صوتی ارسال و , , , , , , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاه‌ها غیرفعال هستند.