خانه
جستجو
Close this search box.
جستجو

انتشار کتاب خودآموز کار با گوشی‌های لمسی با سیستم عامل اندروید برای نابینایان نگارش دوم جلد اول

امروزه گوشی‌های تلفن همراه به عنوان جزئی جدایی‌ناپذیر از زندگی بشر در آمده و بسیاری از خدمات مورد نیاز در حوزه فاوا توسط این ابزار به ظاهر کوچک ولی قدرتمند در اختیار کاربران قرار‌می‌گیرد.

بسیاری از مردم ازجمله نابینایان و کم‌بینایان از گوشی‌های لمسی دارای سیستم عامل اندروید استفاده می‌کنند و آموزش صحیح استفاده از این وسیله و بهره‌گیری حداکثری از امکانات آن می‌تواند، زندگی، اشتغال و آموزش این افراد را به صورت مثبتی تحت تأثیر قرار دهد.

برای محقق شدن این هدف و به منظور پاسخ‌گویی به درخواست‌های مکرر نابینایان و کم‌بینایان علاقه‌مند، انجمن علمی-فرهنگی موج نور اصفهان کتاب خودآموز کار با گوشی‌های لمسی با سیستم عامل اندروید نگارش دوم جلد اول را آماده انتشار کرده‌است.

جلدهای بعدی این کتاب در آینده نزدیک منتشر و اطلاع‌رسانی خواهدشد.

این کتاب دارای مقدمه، ۱۲ فصل، سه ضمیمه و واژه‌نامه می‌باشد.

به منظور آشنایی بیشتر با این محصول مقدمه و فهرست آن در ادامه می‌آید؛

برای تهیه این کتاب یک‌شنبه‌ها از ساعت ۱۶ تا ۱۸ و سه‌شنبه‌ها و پنج‌شنبه‌ها از ساعت ۱۲ تا ۱۴ به جز روزهای تعطیل با تلفن 03136687033 تماس بگیرید؛ همچنین می‌توانید با ارائه نام و نام خانوادگی و تلفن تماس به ایمیل انجمن به نشانی

Mojenoor84@gmail.com

درخواست تهیه این کتاب را ثبت کنید.

در بستر واتساپ و فقط با ارسال پیام متنی یا صوتی و با ارائه نام و نام خانوادگی به شماره 00989304424149  نیز می‌توانید درخواست تهیه این محصول را ارائه کنید.

به امید روزهای روشن‌تر.

مقدمه

به نام خداوند جان و خرد

سیستم‌عامل اندروید که شرکت گوگل آن را ارائه کرده است یکی از محبوب‌ترین سیستم‌عامل‌های تلفن همراه در ایران و جهان است که به‌دلیل رایگان و منبع‌باز بودن اکثر شرکت‌های تولیدکننده تلفن همراه از آن روی دستگاه‌های خود استفاده می‌کنند.

سیستم‌عامل اندروید دارای امکانات دسترس‌پذیری است و افراد نابینا می‌توانند با استفاده از صفحه‌خوان TalkBack یا صفحه‌خوان‌های دیگری که برای این سیستم‌عامل ارائه شده است با گوشی‌های تلفن همراه دارای این سیستم‌عامل کار کنند.

در این کتاب که اولین جلد از مجموعه سه‌جلدی خودآموز کار با گوشی‌های لمسی با سیستم‌عامل اندروید برای نابینایان نگارش دوم است و دو جلد بعدی این کتاب کار با این سیستم‌عامل را با استفاده از صفحه‌خوان TalkBack یاد می‌گیرید.

ساختار کتاب

 • در فصل اول که مفاهیم اولیه نام دارد با مفاهیم سیستم‌عامل، سیستم‌عامل اندروید، دسترس‌پذیری در اندروید، موتور صوتی و صفحه‌خوان و همچنین نکاتی درباره صفحه‌خوان TalkBack آشنا می‌شویم.
 • در فصل دوم کار با صفحه‌خوان TalkBack را شروع می‌کنیم. در این فصل به مباحثی شامل فعال‌سازی TalkBack برای اولین‌بار، روشن و خاموش کردن صفحه دستگاه، باز کردن قفل کشیدن انگشت، افزایش و کاهش حجم صدای TalkBack، افزایش و کاهش سرعت گفتار TalkBack، متوقف کردن موقتی گفتار TalkBack، کاوش با لمس، کاوش با مرور و خاموش کردن امکان اعلام راهنمایی‌های استفاده برای گزینه‌ها در TalkBack می‌پردازیم.
 • فصل سوم به روشن و خاموش کردن و شروع مجدد دستگاه اختصاص یافته است. در این فصل نحوه روشن کردن، خاموش کردن و شروع مجدد دستگاه را یاد می‌گیریم.
 • در فصل چهارم آشنایی با محیط گوشی را شروع می‌کنیم. در این فصل ابتدا با مفهوم لانچر و به‌طور خلاصه با بخش‌های مختلف سیستم‌عامل اندروید و سپس با بخش‌های صفحه اصلی و صفحه برنامه‌ها در لانچرهای One UI Home سامسونگ و Microsoft Launcher آشنا می‌شویم.
 • در فصل پنجم مبحث آشنایی با محیط گوشی را دنبال می‌کنیم. در این فصل بخش‌های نوار پیمایش، مجموعه اعلان، تنظیمات سریع، تنظیمات دستگاه و صفحه موارد اخیر را مورد بررسی قرار می‌دهیم.
 • فصل ششم به سفارشی‌سازی صفحه اصلی و صفحه برنامه‌ها در لانچر One UI Home سامسونگ اختصاص دارد. در این فصل روش انجام تنظیمات صفحه اصلی و صفحه برنامه‌ها، ایجاد میان‌بر یک برنامه بر روی صفحه اصلی، حذف میان‌بر یک برنامه از صفحه اصلی، افزودن یک ویجت به صفحه اصلی و حذف آن، جابه‌جایی برنامه‌ها و ویجت‌ها در صفحه اصلی، تعیین یک صفحه به‌عنوان صفحه پیش‌فرض در بخش صفحه اصلی، افزودن یک صفحه به بخش صفحه اصلی، پاک‌سازی صفحه برنامه‌ها و مرتب کردن صفحه برنامه‌ها بر اساس ترتیب حروف الفبا را می‌آموزیم.
 • فصل هفتم مربوط به سفارشی‌سازی صفحه اصلی و صفحه برنامه‌ها در لانچر عمومی Microsoft Launcher است. در این فصل چگونگی انجام تنظیمات صفحه اصلی و صفحه برنامه‌ها، ایجاد میان‌بر یک برنامه بر روی صفحه اصلی، حذف میان‌بر یک برنامه از صفحه اصلی، افزودن یک ویجت به صفحه اصلی و حذف آن، جابه‌جایی برنامه‌ها و ویجت‌ها در صفحه اصلی، تعیین یک صفحه به‌عنوان صفحه پیش‌فرض در بخش صفحه اصلی، افزودن یک صفحه به بخش صفحه اصلی و حذف یک صفحه از بخش صفحه اصلی و تعیین چیدمان صفحه نمایش در بخش صفحه برنامه‌ها را بررسی می‌کنیم.
 • در فصل هشتم سفارشی‌سازی سایر بخش‌های دستگاه را مورد بحث قرار می‌دهیم. در این فصل با نحوه سفارشی‌سازی نوار پیمایش، بخش مجموعه اعلان، بخش تنظیمات سریع و بخش موارد اخیر آشنا می‌شویم.
 • در فصل نهم که مقدمات تایپ در گوشی عنوان دارد ابتدا با تایپ در گوشی آشنا می‌شویم. سپس به چگونگی فعال کردن یک صفحه‌کلید مجازی نصب‌شده، مشخص کردن صفحه‌کلید پیش‌فرض، تغییر سریع صفحه‌کلید مجازی و انتخاب حالت تایپ در TalkBack می‌پردازیم. نهایتاً با نکاتی در مورد صفحه‌کلیدهای مجازی آشنا می‌شویم.
 • در فصل دهم تایپ با صفحه‌کلید سامسونگ را یاد می‌گیریم. در این فصل ابتدا نحوه مدیریت زبان‌های ورودی در صفحه‌کلید سامسونگ را یاد می‌گیریم. سپس به‌طور کلی با صفحه‌کلید سامسونگ آشنا می‌شویم و تایپ به فارسی و انگلیسی با این صفحه‌کلید را می‌آموزیم. نهایتاً به روش کار با صفحه‌کلید نمادها و صفحه‌کلید اعداد، استفاده از امکان پیش‌بینی متن و پیشنهاد تصحیح املایی و انجام تنظیمات صفحه‌کلید می‌پردازیم.
 • فصل یازدهم به تایپ با صفحه‌کلید GBoard اختصاص یافته است. در این فصل اول چگونگی مدیریت زبان‌های ورودی در صفحه‌کلید GBoard را بررسی می‌کنیم. سپس به‌طور کلی با صفحه‌کلید GBoard آشنا می‌شویم. در ادامه هم نحوه تایپ فارسی و انگلیسی با صفحه‌کلید GBoard، کار با صفحه‌کلید نمادی، و صفحه‌کلید عددی، استفاده از امکان پیش‌بینی متن، تایپ با گفتار و انجام تنظیمات صفحه‌کلید را مورد بحث قرار می‌دهیم.
 • فصل دوازدهم مربوط به کار با صفحه‌کلید فیزیکی و بلوتوسی است. در این فصل ابتدا با امکان استفاده از صفحه‌کلید فیزیکی و بلوتوسی و سپس چگونگی اتصال صفحه‌کلید فیزیکی به دستگاه، اتصال صفحه‌کلید بلوتوسی به دستگاه، تنظیمات صفحه‌کلید فیزیکی و بلوتوسی، تایپ با صفحه‌کلید فیزیکی یا بلوتوسی به دو زبان فارسی و انگلیسی و کار با گوشی با صفحه‌کلید فیزیکی یا بلوتوسی آشنا می‌شویم.
 • در ضمیمه ۱ به نحوه نصب یک برنامه در فروشگاه Play می‌پردازیم.
 • در ضمیمه ۲ راه‌اندازی Microsoft Launcher را یاد می‌گیریم.
 • نهایتاً در ضمیمه ۳ یاد می‌گیریم که چطور Microsoft Launcher را به‌عنوان لانچر پیش‌فرض مشخص کنیم.

این کتاب دارای یک واژه‌نامه هم هست که در آن اکثر لغات انگلیسی به کار رفته در کتاب، همراه معادل فارسی آن‌ها ارائه شده‌است.

توجه در استفاده

لطفاً در استفاده از کتاب به نکات زیر توجه فرمائید:

 • دستگاه استفاده‌شده در این کتاب گوشی سامسونگ گلکسی A34 می‌باشد.
 • سیستم‌عامل به کار گرفته شده در این کتاب اندروید نسخه ۱۴ می‌باشد.
 • پرونده نصبی موتور صوتی eSpeak NG در پوشه Tools این کتاب موجود است.
 • عبارات دیگری که همراه صحبت‌های گوینده می‌شنوید، خروجی صفحه‌خوان TalkBack سامسونگ نسخه ۱۴ به همراه موتور صوتی Espeak NG است. صفحه‌خوان، نوشته‌های خروجی برنامه‌ها را به گفتار تبدیل می‌کند.
 • با کلمات و عباراتی که از صفحه‌خوان‌ها می‌شنوید به خوبی مأنوس شوید؛ زیرا وقتی با نرم‌افزارها، وب، رایانه و تلفن همراه کار می‌کنیم؛ عملا توسط صدای آن‌هاست که می‌بینید.
 • بهتر است در هر قسمت، پس از تمرین و تسلط نسبی به قسمت بعدی بروید.
 • نسخه متنی این کتاب نیز در قالب‌های docx، html و pdf ارائه شده که می‌توانید آن را در پوشه کتاب بیابید. می‌توانید برای خواندن نسخه docx از برنامه Microsoft Word، نسخه html از یک مرورگر مثل Chrome یا Firefox و برای مطالعه نسخه pdf از برنامه Adobe Reader استفاده کنید.

قدردانی

در این جا فرصت را غنیمت شمرده و از حمایت خانه ریاضیات اصفهان، به ویژه آقای دکتر علی رجالی، و از شما که با نظرات خود موجب ارتقای این کار و کارهای بعدی می‌شوید قدردانی می‌کنیم.

محسن صدیقی مشکنانی، نصرالله رضائی

فهرست کتاب خودآموز کار با گوشی‌های لمسی با سیستم‌عامل اندروید برای نابینایان نگارش دوم جلد اول

مقدمه

فصل 1. مفاهیم اولیه

1-1. سیستم‌عامل چیست؟

1-2. سیستم‌عامل اندروید چیست؟

1-3. دسترس‌پذیری در اندروید

1-4. موتور صوتی چیست؟

1-5. صفحه‌خوان چیست؟

1-6. نکاتی درباره صفحه‌خوان TalkBack

فصل 2. شروع کار با TalkBack

2-1. فعال‌سازی TalkBack برای اولین‌بار

2-2. روشن و خاموش کردن صفحه دستگاه

2-3. باز کردن قفل کشیدن انگشت

2-4. افزایش و کاهش حجم صدای TalkBack

2-5. افزایش و کاهش سرعت گفتار TalkBack

2-6. متوقف کردن موقتی گفتار TalkBack

2-7. کاوش با لمس

2-8. کاوش با مرور

2-9. خاموش کردن امکان اعلام راهنمایی‌های استفاده برای گزینه‌ها در TalkBack

فصل 3. روشن و خاموش کردن و شروع مجدد دستگاه

3-1. روشن کردن دستگاه

3-2. خاموش کردن دستگاه

3-2-1. خاموش کردن دستگاه از طریق بخش تنظیمات سریع

3-2-2. خاموش کردن دستگاه با دکمه پاور

3-2-3. انجام تنظیمات مربوط به دکمه پاور در گوشی‌های سامسونگ

3-3. شروع مجدد دستگاه

3-3-1. شروع مجدد دستگاه با دکمه پاور

3-3-2. شروع مجدد دستگاه با کلیدهای فیزیکی

فصل 4. آشنایی با محیط گوشی (قسمت اول)

4-1. لانچر چیست؟

4-2. بخش‌های مختلف سیستم‌عامل اندروید

4-3. آشنایی با صفحه اصلی و صفحه برنامه‌ها در لانچر One UI Home سامسونگ

4-3-1. صفحه اصلی

4-3-2. صفحه برنامه‌ها

4-4. آشنایی با صفحه اصلی و صفحه برنامه‌ها در لانچر عمومی Microsoft Launcher

4-4-1. صفحه اصلی

4-4-2. صفحه برنامه‌ها

فصل 5. آشنایی با محیط گوشی (قسمت دوم)

5-1. نوار پیمایش

5-2. مجموعه اعلان

5-2-1. مشاهده اطلاعات ضروری بدون باز کردن مجموعه اعلان

5-2-2. مشاهده اطلاعات ضروری بعد از باز کردن مجموعه اعلان

5-2-3. تغییر برخی تنظیمات در مجموعه اعلان

5-2-4. اعلانات برنامه‌ها

5-3. تنظیمات سریع

5-4. بخش تنظیمات

5-5. صفحه موارد اخیر

فصل 6. سفارشی‌سازی صفحه اصلی و صفحه برنامه‌ها در لانچر One UI Home سامسونگ

6-1. انجام تنظیمات صفحه اصلی و صفحه برنامه‌ها

6-2. ایجاد میان‌بر یک برنامه بر روی صفحه اصلی

6-2-1. ایجاد میان‌بر یک برنامه روی صفحه اصلی با کمک امکانات ویژه دسترس‌پذیری

6-2-2. ایجاد میان‌بر یک برنامه روی صفحه اصلی به روش خود سیستم‌عامل

6-3. حذف میان‌بر یک برنامه از صفحه اصلی

6-4. افزودن یک ویجت به صفحه اصلی و حذف آن

6-5. جابه‌جایی برنامه‌ها و ویجت‌ها در صفحه اصلی

6-6. تعیین یک صفحه به‌عنوان صفحه پیش‌فرض در بخش صفحه اصلی

6-7. افزودن یک صفحه به بخش صفحه اصلی

6-8. پاک‌سازی صفحه برنامه‌ها

6-9. مرتب کردن صفحه برنامه‌ها بر اساس ترتیب حروف الفبا

فصل 7. سفارشی‌سازی صفحه اصلی و صفحه برنامه‌ها در لانچر عمومی Microsoft Launcher

7-1. انجام تنظیمات صفحه اصلی و صفحه برنامه‌ها

7-2. ایجاد میان‌بر یک برنامه بر روی صفحه اصلی

7-2-1. ایجاد میان‌بر یک برنامه روی صفحه اصلی بدون تعیین محل

7-2-2. ایجاد میان‌بر یک برنامه روی صفحه اصلی با تعیین محل

7-3. حذف میان‌بر یک برنامه از صفحه اصلی

7-4. افزودن یک ویجت به صفحه اصلی و حذف آن

7-5. جابه‌جایی برنامه‌ها و ویجت‌ها در صفحه اصلی

7-6. تعیین یک صفحه به‌عنوان صفحه پیش‌فرض در بخش صفحه اصلی

7-7. افزودن یک صفحه به بخش صفحه اصلی و حذف یک صفحه از بخش صفحه اصلی

7-8. تعیین چیدمان صفحه نمایش در بخش صفحه برنامه‌ها

فصل 8. سفارشی‌سازی سایر بخش‌های دستگاه

8-1. سفارشی‌سازی نوار پیمایش

8-2. سفارشی‌سازی بخش مجموعه اعلان

8-2-1. انجام تنظیمات مربوط به اعلان‌های برنامه‌ها

8-2-2. تغییر تنظیمات دردسترس در مجموعه اعلان

8-3. سفارشی‌سازی بخش تنظیمات سریع

8-3-1. تغییر چیدمان گزینه‌ها در بخش تنظیمات سریع

8-3-2. تغییر تنظیمات دیگر بخش تنظیمات سریع

8-4. سفارشی‌سازی بخش موارد اخیر

فصل 9. مقدمات تایپ در گوشی

9-1. مقدمه

9-2. فعال کردن یک صفحه‌کلید مجازی نصب‌شده

9-3. مشخص کردن صفحه‌کلید پیش‌فرض

9-4. تغییر سریع صفحه‌کلید مجازی

9-5. انتخاب حالت تایپ در TalkBack

9-6. نکاتی در مورد صفحه‌کلیدهای مجازی

فصل 10. تایپ با صفحه‌کلید سامسونگ

10-1. مدیریت زبان‌های ورودی در صفحه‌کلید سامسونگ

10-2. آشنایی کلی با صفحه‌کلید سامسونگ

10-3. تایپ فارسی با صفحه‌کلید سامسونگ

10-3-1. آشنایی با صفحه‌کلید فارسی

10-3-2. تایپ فارسی

10-4. تایپ انگلیسی با صفحه‌کلید سامسونگ

10-4-1. آشنایی با صفحه‌کلید انگلیسی

10-4-2. تایپ انگلیسی

10-5. کار با صفحه‌کلید نمادها

10-6. کار با صفحه‌کلید اعداد

10-7. استفاده از امکان پیش‌بینی متن و پیشنهاد تصحیح املایی

10-8. انجام تنظیمات صفحه‌کلید

فصل 11. تایپ با صفحه‌کلید Gboard

11-1. مدیریت زبان‌های ورودی در صفحه‌کلید Gboard

11-1-1. افزودن یک زبان به صفحه‌کلید

11-1-2. حذف یک یا چند زبان از صفحه‌کلید

11-2. آشنایی کلی با صفحه‌کلید GBoard

11-3. تایپ فارسی با صفحه‌کلید GBoard

11-3-1. آشنایی با صفحه‌کلید فارسی

11-3-2. تایپ فارسی

11-4. تایپ انگلیسی با صفحه‌کلید GBoard

11-4-1. آشنایی با صفحه‌کلید انگلیسی

11-4-2. تایپ انگلیسی

11-5. کار با صفحه‌کلید نمادی

11-6. کار با صفحه‌کلید عددی

11-7. استفاده از امکان پیش‌بینی متن

11-8. تایپ با گفتار

11-9. انجام تنظیمات صفحه‌کلید

فصل 12. کار با صفحه‌کلید فیزیکی و بلوتوسی

12-1. آشنایی با امکان استفاده از صفحه‌کلید فیزیکی و بلوتوسی

12-2. اتصال صفحه‌کلید فیزیکی به دستگاه

12-3. اتصال صفحه‌کلید بلوتوسی به دستگاه

12-4. تنظیمات صفحه‌کلید فیزیکی و بلوتوسی

12-5. تایپ با صفحه‌کلید فیزیکی یا بلوتوسی به دو زبان فارسی و انگلیسی

12-6. کار با گوشی با صفحه‌کلید فیزیکی یا بلوتوسی

12-6-1. کار با گوشی با استفاده از کلیدهای سیستم‌عامل اندروید

12-6-2. مشاهده کلیدهای میان‌بر TalkBack برای صفحه‌کلیدهای فیزیکی و بلوتوسی

12-6-3. کار با گوشی با کلیدهای میان‌بر TalkBack

ضمیمه ۱: نصب یک برنامه در فروشگاه Play

ضمیمه ۲: راه‌اندازی Microsoft Launcher

ضمیمه ۳: انتخاب لانچر پیش‌فرض

واژه‌نامه

تماس با ما

محصولات دیگر

یک پاسخ به «انتشار کتاب خودآموز کار با گوشی‌های لمسی با سیستم عامل اندروید برای نابینایان نگارش دوم جلد اول»

سلام ضمن قدر دانی از زحمات شما. یه سوال دارم. میخواستم بدونم در اندروید ۱۴ گوشی من شیائومی هست یه سری گزینه ها اگر در جای دیگه گوشی باشم باید وارد اعلانات بشم مثل پاسخ دهی به تماس انتخاب حالت usb و غیره هم باید برم تو اعلانات. آیا راهی برا حل این مورد وجود داره؟

دیدگاهتان را بنویسید