خانه
جستجو
Close this search box.
جستجو

به محله نابینایان خوش آمدید

اینجا محله نابینایانه. محله‌ای برای همه. مکانی مجازی با تاریخچه‌ای شاید نه چندان طولانی، اما پربار.
محله نابینایان از سال 1390 به عنوان یک وبلاگ شخصی کوچک متولد شد، و از اون زمان راهی طولانی و دشوار در جهت رسیدن به اهداف دراز‌مدت موسسان و گردانندگانش‌رو طی کرده و همچنان در حال پیش رفتنه.
گوش‌کن در ابتدا یک وبلاگ شخصی بود. وبلاگی که مدتی بعد از تأسیسش به وبسایتی برای اجتماع کوچک نابینایان تبدیل شد. اجتماعی که رفته‌رفته بزرگ شد و تمام نابینایان و همراهان بینای محله در سراسر ایران‌رو در بر گرفت.
پست‌های اون مکان مجازی کوچک در آغاز داستان فقط حرف‌های دل و تجارب شخصی بودن، اما این وضع خیلی زود تغییر کرد. به مرور مواردی بیش از گفتار وارد محتوای اینجا شد. مواردی از قبیل نرم افزارها، بازی‌ها، دستور‌العمل‌ها، کتاب‌های صوتی و متنی و بسیاری موارد دیگه که همگی برای افراد نابینا دسترس‌پذیر بوده یا قابلیت دسترسی به راه حل‌های قابل اجرا به منظور حل مشکلات نابینایان‌رو در بر داشتن.
با گذشت زمان افراد بیشتری وارد ماجرا می‌شدن. پست‌ها بیشتر و بار محتوایی وبسایت گوش‌کن سنگینتر می‌شد. اهداف اعضای محله بزرگتر و در نتیجه راه رسیدن بهشون سختتر و طولانیتر می‌شد. نابینایان به خیلی چیزها احتیاج داشتن. کودکان، نوجوانان، دانش آموزان، دانشجویان و بزرگسالان نابینا در هر مقطع و موقعیتی نیاز داشتن که هرچه بیشتر به محدودیت حاصل از ندیدن غلبه کرده و با دنیای اطرافشون هماهنگتر بشن. نیازهایی از قبیل امکان دسترسی به منابع درسی و غیر درسی برای مطالعه، استفاده از نرم افزارهایی که در زندگی روزمره نقش داشتن، بهره گیری از شبکه‌های متعدد اجتماعی، حتی موارد تفریحی از جمله بازی‌های کامپیوتری و تماشای فیلم و سریال بدون نیاز به یک فرد بینا که در کنارشون بشینه و صحنه‌های مختلف‌رو واسشون توضیح بده و بسیاری موارد دیگه. اینها تنها بخشی از مسیری بودن که اعضای محله نابینایان به منظور هموارتر کردنشون برای نابینایان دست به عمل می‌زدن.
موانع بسیار و تجربه و امکان عمل به شدت محدود، اما عزم بچه‌ها مثل کوهی محکم استوار و پابرجا بود.
محله نابینایان وارد مرحله آزمایش و خطا و تجربه در عرصه‌های گوناگون شده و دیر یا زود راه درست‌رو پیدا می‌کرد. کمبود بودجه مادی، کمبود اطلاعات لازم، کمبود دسترس‌پذیری به منابع اطلاعاتی مورد نیاز، کمبود افراد آگاه و مطلع که بتونن کمک کنن، و بسیاری کمبودهای دیگه، تنها تعداد کمی از موانع موجود در راه اعضای محله بودن.
در طی ماه‌ها و سال‌ها محله نابینایان به علت فعالیت‌های اعضا و همراهانش در عرصه‌های مختلف هرچه گسترده تر می‌شد و سطح آگاهی و تجربه بچه‌ها به همراه آمار نفرات و تعداد اعضای محله بالاتر می‌رفت.
امروز وبسایت گوش‌کن با گذشت سال‌ها از تولد محله نابینایان، تنها بخشی از این مجموعه گسترده و فراگیره. بخشی کوچک اما بسیار مهم که به عنوان قلب مجموعه عمل می‌کنه و نتیجه تلاش‌های اعضا و همراهان محله در قلمروهای مختلف برای اونهایی که حرکت این مکان مجازی‌حقیقی‌رو دنبال می‌کنن درش منتشر و منعکس میشه.
در حال حاضر مجموعه محله نابینایان در زمینه‌های متنوعی از جمله بخش‌های آموزشی، تفریحی، فرهنگی، علمی، اجتماعی، و بسیاری زمینه‌های دیگه به شدت فعاله و در تلاشه که این فعالیت‌رو هرچه بیشتر در جهات مختلف گسترش بده.
تولید کتاب‌های صوتی اعم از کتب درسی و غیر درسی و گسترش هرچه بیشتر و پربارتر کردن آرشیو کتابخانه محله نابینایان به منظور استفاده دانش آموزان، دانشجویان و بزرگسالان نابینا، یکی از مهمترین بخش‌های فعالیت محله نابینایانه که تا امروز پیشرفت خوبی داشته و همچنان در جریانه.

«نشریه جهان آزاد» یکی از بخش‌های اختصاصی محله نابینایانه که در جهت تلاش برای ارتقا هرچه بیشتر سطح آگاهی اعضای نابینا و اطلاع از وضعیت، مشکلات و مسائل معلولین به خصوص نابینایان دیگر نقاط جهان و راه‌های برون‌رفت از این مشکلات شروع به کار کرده و در طی سال‌های فعالیتش از طریق ترجمه مقالات مختلفی که بر اساس تجربیات نابینایان، والدین و مربیانشون نوشته شدن، از انگلیسی به فارسی، و انتشار در شماره‌های متعدد از دیگر شاخه‌های در حال گسترش این مجموعه محسوب میشه.
تشکیل کلاس‌های گوناگون آموزشی از جمله کلاس‌های مهارت‌های زندگی، آشپزی، برنامه‌نویسی، نویسندگی، زبان انگلیسی، و مواردی از این قبیل به صورت آنلاین در تیمتاک محله، به اعضای نابینا و همراهان بینای مجموعه کمک می‌کنه تا توانایی‌هاشون‌رو با هم به اشتراک گذاشته و سطح آگاهی و توانایی‌های خودشون‌رو هرچه بالاتر ببرن.
مصاحبه با افراد مختلف از طبقات متعدد اجتماع از جمله فعالان در مشاغل گوناگون مانند روانشناس، غواص، دوبلور، خواننده، بازیگر، نقاش، نویسنده، برنامه‌نویس، خلبان، ستاره‌شناس، و مانند این‌ها، این فرصت‌رو به اعضای محله میده که اطلاعات مختلفی در زمینه‌های متعدد کسب کرده و از دنیای اطراف هرچه بیشتر بدونن.

لذت بردن از فیلم و سریال بدون دیدن صحنه‌ها همیشه یکی از دغدغه‌های نابینایان بوده و محله نابینایان تلاش داشته و همچنان در تلاشه تا این مشکل‌رو با توضیح دار کردن فیلم‌ها و سریال‌های به روز کمرنگتر کنه و در این راه به موفقیت‌های قابل توجهی هم دست پیدا کرده. برای اون دسته از عزیزان که شاید با این فرایند کمی بیگانه باشن باید بگیم که برای توضیح دار کردن یک فیلم یا سریال، صحنه‌ها به وسیله یکی از همراهان بینای محله نوشته میشن، در مرحله بعد این روایت کتبی توسط یک عضو بینا یا
نابینا خونده و ضبط میشه، روایت‌ها و توضیحات ضبط شده به وسیله تیم تدوینگر‌های محله که متشکل از اعضای نابیناست بر روی صحنه‌های مربوطه قرار گرفته و در آخر فیلم مذکور برای استفاده اعضای نابینا به محله ارائه میشه.
رادیو اینترنتی محله نابینایان یک شبکه رادیویی مستقل مخصوص این مجموعه هست که ساخت برنامه‌ها و پخش نمایش‌های رادیویی تنها بخشی از مواردیه که در این شبکه به مرحله انجام رسیده.
محدودیت منابع مطالعه برای افراد نابینا به دلایل مختلف از جمله دسترس‌پذیر نبودن فایل‌های الکترونیکی و غیر قابل استفاده بودن این منابع از طریق صفحه خوان‌های نابینایی، مشکلیه که از طریق تولید و گسترش آرشیو کتب به صورت صوتی و جمع آوری و معرفی نرم افزارهای مبدل فایل‌های پی‌دی‌اف و دیگر فرمت‌ها به فایل‌های متنی تا حد زیادی قابل استفاده برای نابینایان قابل حله و محله نابینایان سعی داره که در این زمینه به پیشرفت‌هایی بیش از امروز دست پیدا کنه.
در دسترس قرار دادن نسخه‌های به روز صفحه‌خوان‌های متعدد قابل استفاده در کامپیوتر و تلفن همراه برای افراد نابینایی که به این صفحه‌خوان‌ها احتیاج دارن، گردآوری و آموزش بسیاری از بازی‌های دسترس‌پذیر به منظور استفاده اعضای نابینا، ساخت و اجرای برنامه‌های شاد مناسبتی با همکاری اعضای محله در مناسبت‌هایی از قبیل یلدا، نوروز و دیگر مناسبت‌ها، و تولید محتوای آموزشی، فرهنگی و تفریحی برای نابینایان در رده‌های سنی مختلف، و بسیاری موارد از این قبیل بخش‌های مختلف فعالیت‌های مجموعه محله نابینایان‌رو تشکیل میدن.
محله نابینایان از آغاز تا امروز بدون وابستگی به هیچ نهاد یا ارگانی به فعالیتش ادامه داده و بسیار مفتخره که در امتداد این راه از کمک و همراهی همراهان عزیزی برخورداره که در بخش‌های مختلف به طرق مختلف همگام با ما و محله در این جاده پرمخاطره به گذشتن از موانع موجود کنارمون هستن.
ما همچنان در این مسیر دشوار اما ارزشمند با یاری خدا پیش خواهیم رفت و برای رسیدن به هدف‌های بیشتر و بزرگتر تلاش خواهیم کرد. اگر تو هم خواهان آزمودنی با ما همسفر شو. لذت پیروزی بر شب‌رو به همراه اعضا و همراهان محله نابینایان تجربه کرده و از گرمای حضور و همراهی خودت بهره مندمون کن.
اینجا محله نابینایانه. مکانی حقیقی از جنس همدلی و احساس در دنیای صفر و یک. محله‌ای برای همه.