خانه
جستجو
Close this search box.
جستجو

راهنمای استفاده از محله نابینایان

این راهنما در نهمِ مردادِ 99 بروز شده است.

درود.

خوشحالیم که برای برطرف کردن مشکلات احتمالیتان از این صفحه بازدید می فرمایید.

لطفا چنانچه خودتان یا دوستانتان پرسشی در مورد استفاده از سایت داشتید، ابتدا مطالب این صفحه را مطالعه کنید و اگر مشکلتان حل نشد با ما تماس بگیرید.

این صفحه به پرسش های رایج در مورد استفاده از سایت که ممکن است در ذهن شما باشد می پردازد. با تماس هایی که با ما میگیرید و با پرسش های جدیدی که مطرح می کنید، این پرسش ها به همراه پاسخ هایشان مرتبا به روز می گردند.

 1. آیا برای استفاده از این سایت، باید قوانین خاصی رو رعایت کنم؟

بله. برای مطالعه ی قوانین محله ی نابینایان، از این لینک استفاده بکن.

 1. من دوست دارم تیتر پست های محله را هر روز در ایمیلم دریافت کنم. آیا این امکان وجود دارد؟

بله. برای یادگیری عضویت در خبرنامه ی محله، از این آموزش استفاده بکن.

 1. چطور برای محله کمک مالی بفرستم؟

برای فرستادن کمک مالی میتونی از این صفحه شماره حساب ها رو پیدا کنی و کمکت رو پرداخت کنی.

 1. من کار کردن با فرم پرداخت آنلاین رو بلد نیستم. چه کار کنم؟

جهت یادگیری کار با فرم پرداخت، از این آموزش، استفاده بکن.

 1. آیا جایی در محله برای مطرح کردن پرسش های مربوط به جوانب مختلف زندگی نابینایان وجود دارد؟ اگر هست، چطور با آن قسمت کار کنم؟

بله چنین جایی برای طرح تمام پرسش های مربوط به زندگی نابینایان و پرسش های مهارتی فنی موبایلی کامپیوتری و غیره طراحی شده. برای یادگیری استفاده از مرکز پرسش و پاسخ نابینایان، از این آموزش استفاده کن.

 1. من بلد نیستم با اندروید در محله گشت و گذار کنم و پست بدهم. چه کار کنم؟

خیلی راحت. مرورگرت ترجیحا chrome رو باز کن، و توی اون بخش که صفحه خوانت بِهِت میگه نشانی را وارد کنید gooshkon.ir رو وارد کن و دکمه ی برو روی صفحه کلیدت رو بزن. سایت باز میشه و میتونی در محله گشت و گزار کنی. صفحه ی اصلیِ محله متشکل از گزینه های دمِ دستی و میانبرهای لازم، همچون جدید  ترین مطالب، دسترسی به رادیو اینترنتی، صفحه ی ثبتِ نامِ تیمتاکِ محله، و… هست. که روی هر کدوم که بخوای به راحتی دو بار ضربه میزنی و واردِ اون بخش میشی. برای مرورِ تیتر به تیتر توی بخشِ جدیدترین مطالب، میتونی عنوان به عنوان جابجا بشی که خیلی کارتو ساده تر میکنه. برای این کار، اگه از تاکبک استفاده میکنی با یه انگشت روی صفحه به پایین بکش تا سرصفحه ها یا عناوین و علامتهای مشخصه رو بشنوی. اگه هم از samsung voice asistent استفاده میکنی، باید با دوتا انگشتت روی صفحه به پایین بکشی. و بعد میتونی عنوان به عنوان روی صفحه حرکت کنی که معمولا هر عنوان، تیترِ یک نوشته ی مجزا هست. روی هر عنوانی اگه ضربه بزنی صفحه ی مربوط به اون مطلب برات باز میشه و میتونی محتوای نوشته رو مرور کنی. با توجه به پیچیدگیِ مختصر و زریفکاریهای این بخش، اگه به مشکلی خوردی میتونی توی گروههای پرسش و پاسخِ ما توی واتساپ و تلگرام از هم مَحَلّی هات کمک بگیری.

 1. چطور با کامپیوتر در مطالب محله گردش کنم؟

جهت یادگیری نحوه ی گردش با کامپیوتر در مطالب محله، از این آموزش و این آموزش استفاده بکن.

 1. چطور مسدودی دانلود مطالب شما را در ضد ویروس nod32 برطرف کنم؟

جهت یادگیری رفع مسدودی دانلود های گوشکن از این آموزش استفاده بکن.

 1. چطور با کامپیوتر کامنت بدهم؟

برای کامنت دادن اگر از صفحه‌خوان استفاده میکنی، پست مورد نظرت را باز بکن یعنی روی تیترش کلید enter را بزن. بعد که پست باز شد، حرف h را آنقدر بزن تا به پاسخ دهید برسی. سپس با کلید جهتی پایین بیا پایین و فرم مربوط به کامنت را پر کن. در آخر، دکمه ی فرستادن دیدگاه را با کلید جهتی پایین پیدا کن و کلید enter را بزن تا دیدگاهت فرستاده شود. یادت باشد اگر با نام کاربریت وارد محله شده باشی، فرم دیدگاه فقط از تو دیدگاهت را میخواهد که بنویسی ولی اگر عضو محله نباشی یا با نام کاربریت وارد نشده باشی، طبق قوانینِ جدید، با ارزِ تاسف نمیتونی کامنتی ارسال کنی.

 1. چطور با گوشی اندرویدی کامنت بدهم؟

برای این کار، همون طور که توی بخشِ گشت و گزار در محله با اندروید توضیح داده شد، از بخشِ جدیدترین مطالب و یا جستجو و یا از هر کجا که تونستی مطلبِ موردِ نظرت رو باز کن، عنوان به عنوان صفحه رو پیمایش کن تا به سرتیترِ پاسخ دهید برسی. بعدش پیمایشِ صفحه خوانت رو از طریق انگشت کشیدن به بالا به پیشفرض برگردون و صفحه رو پیمایش کن و روی کادرِ ویرایش دیدگاه دو بار ضربه بزن، دیدگاهت رو بنویس و نهایتا دکمه ی فِرِستادَنِ دیدگاه رو بزن. بازم اگه مشکلی بود، ما هم مَحَلّی هات توو واتساپ و تلگرام و تیمتاک هستیم!

 1. من تازگیا تو سایتهای وردپرسی که از افزونه ی معادله ی امنیتی استفاده میکنن با این افزونه مشکل دارم. راه حل مشکلم چیه؟

درسته. فقط شما نیستی. خیلی های دیگه هم این مشکل رو دارند که با این آموزش کلا مشکل‌تون حل میشه.

 1. چطور در کامنتم لینک بگذارم؟

جهت یادگیری لینک گذاشتن در کامنت ها از این آموزش استفاده بکن.

 1. من نام کاربری ندارم و ثبت نام نکرده ام. آیا میتوانم کامنت بگذارم و در بحث ها شرکت کنم؟

خیر.

 1. چطور ثبت نام کنم؟

با مراجعه به این صفحه فرم ثبت نام رو با وارد کردن تمامی مشخصات خواسته شده به صورت کامل، صحیح و واقعی تکمیل و ارسال کن.

ما مشخصاتی رو که وارد کردی میبینیم و اگه با شرایطی که در بالا خوندی مطابقت داشت، حساب کاربریت رو تأیید میکنیم. و از طریق ایمیلت با خبر میشی که حسابت تأیید شده.

فقط نکته ی مهم توی بررسیِ ایمیلهات اینه که ممکنه سرویسِ ایمیلت نامه ی پاسخِ ما رو هرزنامه تشخیص بده. پس موقعِ چک کردنِ ایمیلت، هرزنامه یا spam رو هم چک کن، شاید تاییدِ کاربریت اونجا باشه!

از اون به بعد میتونی وارد حساب کاربریت بشی و از امتیازات کاربران بهره مند بشی.

حواست باشه اگه نخواستی اسم واقعیت در محله به نمایش در بیاد، یا توی فرم یه نام نمایشی برای خودت وارد کن، یا بعد از ورودت به حساب کاربری توی پیشخوان وارد شناسنامهت شو و غیر از اسم اصلیت در فیلد لقب، اسم مستعار مورد نظرت رو بنویس و در لیست نامهای نمایشی همون اسم رو انتخاب کن.

 1. چطور برای کاربران محله پیام خصوصی بفرستم؟

برای یادگیری فرستادن پیام خصوصی، از این آموزش استفاده بکن.

 1. من رمزم را برای ورود به محله، فراموش کرده ام. چه کار کنم؟

برای اینکه رمز جدیدی برایت ایمیل بشود، به صفحه ی فراموشی رمز برو. این صفحه، دو کادر اصلی دارد. در صفحه ی فراموشی رمز، در کادر اول، یا نام کاربریت و یا ایمیلت، یکی از این دو را وارد کن، سپس در کادر بعدی، جواب معادله ی امنیتی را بنویس. در پایان، دکمه ی “دریافت رمز تازه” را فعال کن. یک رمز جدید به آدرس ایمیلت فرستاده میشود. اگر ایمیلت را بررسی کردی و رمزت را پیدا نکردی، پوشه ی spam یا هرز‌نامه هایت را نیز بررسی کن تا رمزت را پیدا کنی.

 1. چه پست هایی در محله پذیرفته می شوند؟

پست هایی که مرتبط با نابینایان باشند و کاری از جامعه ی نابینایی را آسان کنند. پست هایی که سطح دانش بچه ها را بالا ببرند، به استقلال نابینایان کمک کنند و باعث شادی بچه ها بشوند. پست هایی که آثار نابینایان را منعکس کنند، دستنوشته یا خاطره ای از نابینایان باشند یا افراد نابینای موفق را معرفی کنند. پست هایی که مطالب به درد بخور برای نابینایان داشته باشند، کتاب های درسی ای که گویا شده اند، رمان ها و کتاب های علمی گویا یا کتاب هایی که در قالب MSWord هستند و نابینایان میتوانند آن کتاب ها را با صفحه‌خوان، مطالعه کنند. پست هایی که کار با ابزار مختلف را به نابینایان بیاموزند، نابینایان را در جهتیابی و حرکت کمک کنند و باعث بشوند نابینا مستقل شود. پست هایی که زمینه ی اشتغال و ازدواج نابینایان را فراهم کنند، موجب تقویت روحیه ی نابینایان شوند و پست هایی که اخبار مربوط به نابینایان را منعکس کنند. در پایان، هر چیزی که حاصل خلاقیت خود شما باشد خواه یک شعر طنز خواه یک فایل صوتی که خودتان درست کرده اید یا صحبتی که با بچه ها دارید می تواند در محله منتشر شود.
همچنین پستهای مذهبی شما هم با رعایت چارچوبهایی که مشخص شده امکان انتشار در این محله رو دارن.
برای آشنایی با شرایط انتشار پستهای مذهبی در محله
این لینک
رو مطالعه نمایید.

 1. چطور با اندروید پست بفرستم؟

برای یادگیری نحوه پست فرستادن با اندروید، از این آموزش استفاده بکن.

 1. چطور با کامپیوتر پست بفرستم؟

جهت یادگیری فرستادن پست با کامپیوتر از این آموزش استفاده بکن.

 1. من پستم را فرستاده ام ولی هنوز منتشر نشده است، چه کار کنم؟

اگر مطمئنی که پستت با موفقیت فرستاده شده، باید حدود یکی دو روز صبر کنی تا مدیران و ویرایشگران پستت را بررسی کنند. یادآوری می کنیم پست های مذهبی و سیاسی در محله ما منتشر نمی شوند. اگر نوشته ی شما نیاز به اصلاح داشته باشد، ویرایشگران، تغییرات را در نوشتهت اعمال می کنند تا منتشر شود. برای اینکه ببینی نوشتهت جهت بازبینی فرستاده شده یا خیر، از لینک نوشته ها، بازدید بکن.

 1. چطور در پستم لینک بگذارم؟

جهت یادگیری نحوه ی درج لینک در پست هایت از این آموزش استفاده بکن.

 1. چطور با اندروید میتونم فایل هام رو توی محله آپلود کنم؟

برای یادگیری نحوه قرار دادن پرونده های مختلف در محله با اندروید، از این آموزش استفاده کن.

 1. چطور یک فضای ذخیره سازی اختصاصی خودم در محله بگیرم؟

متاسفانه به دلایلِ فنّی، فعلا امکانِ داشتنِ قفسه ی اختصاصی فراهم نیست. اگه مطلبتون دارای فایلِ آموزشی هست، اون فایل رو از طریق تلگرام و یا واتسپ به یکی از مدیرها ارسال کنید، ایمیل کنید و یا توی یه فضای دیگه آپلود کنید. این مطالب در نهایت به فضای ذخیره سازیِ محله منتقل میشه. توی گروههای واتسپ و تلگرامِ محله که در بخشِ گشت و گزار لینکش قرار گرفت، میتونید به صفحه ی چتِ شخصی با مدیران دسترسی داشته باشید.

 • چطور از طریق مای‌کامپیوتر فایل هایم را در فضایی که به من دادید قرار بدهم؟
  برای یادگیری نحوه کپی فایل با مای‌کامپیوتر در فضای اختصاصیت از این آموزش استفاده بکن.
  1. چطور با برنامه ی فایل زیلا فایل هایم را در فضایی که به من دادید بگذارم؟

  جهت یادگیری قرار دادن فایل با برنامه ی فایل زیلا در فضایی که گرفتی، از این آموزش استفاده بکن یا از این صفحه بازدید بکن.

  1. اخیرا موقع ورود به فضای ذخیره سازیم از طریق My Computer, Computer وThis PC  با این که مطمئنم مشخصات رو درست وارد میکنم بهم خطا میده. چی کار باید بکنم؟

  برای رفع مشکلت این راه حل رو ببین.

  1. اگر ویرایشگر شدم، چطور کامنت ها را ویرایش کنم؟

  جهت یادگیری ویرایش کامنت ها از این آموزش استفاده بکن.

  1. پرسشی دارم که در این لیست نبود. چطور با شما مطرح کنم؟

  جهت طرح پرسش هایت از این صفحه بازدید بکن.