ارائه کتاب خودآموز آشنایی مقدماتی با WordPressبرای نابینایان

انجمن علمی-فرهنگی موج نور اصفهان با توجه به سطح دسترس‌پذیری خوبی که WordPress برای ساخت سایت و مدیریت آن دارد و از آنجایی که بسیاری از نابینایان و کم‌بینایان سایت‌های موفقی را با این نرم‌افزار طراحی کرده‌اند یا علاقه دارند این کار را انجام دهند اقدام به تهیه کتاب خودآموز آشنایی مقدماتی با WordPress برای نابینایان کرده‌است.

این کتاب بر روی یک لوح فشرده، به صورت خودآموز، عملی و صوتی، آماده توزیع می‌باشد.

برای آشنایی بیشتر شما قسمتی از مقدمه‌ی کتاب به حضورتان تقدیم می‌شود.

 

سایت‌ها می‌توانند به طور قطع در کاهش مشکلات نابینایان و کم‌بینایان در تولید محتوا، دسترسی به محتوا، و کاهش مشکلات تعامل و همکاری با دیگران کمک کننده باشند.

کتاب خودآموز آشنایی مقدماتی با Word press برای نابینایان تلاشی برای آشنایی شما با چگونگی طراحی یک سایت ساده و نحوه ی اداره و استفاده از خدمات آن با استفاده از نرم‌افزار Word Press و تلاشی برای بهره وری بیشتر از توانمندی‌های شماست.     امید که با استفاده از مطالب این کتاب، و طراحی و استفاده از سایت، محیط بهتری را برای تعامل و همکاری با مخاطبان خود، به ویژه بینایان، فراهم‌کنید.

استفاده از نرم‌افزار Word press برای طراحی سایت برای نابینایان می‌تواند گزینه ای مناسب باشد؛ چرا که این نرم‌افزار سازگاری خوبی با صفحه‌خوان‌ها دارد و دسترس‌پذیری سایت‌های طراحی شده با آن برای نابینایان مطلوب است.

 

ساختار کتاب

مطالب کتاب به شکل زیر سازمان دهی شده است.

 • در فصل اول: با نصب و راه‌اندازی نرم‌افزار Word press و سیستم مدیریت محتوا (WCMS)آشنا می‌شوید.
 • در فصل دوم: به بحث درباره‌ی نوشته‌ها می‌پردازیم و موضوعاتی از قبیل همه‌ی نوشته‌ها، دسته‌ها، افزودن نوشته، ویرایش نوشته‌ها، رسانه‌ها و دیدگاه‌ها، مورد بحث قرار می‌گیرد.
 • فصل سوم: برگه‌ها را مورد توجه قرار داده، مباحثی از قبیل همه‌ی برگه‌ها و افزودن برگه، در آن مطرح شده اند.
 • فصل چهارم: به آشنایی با افزونه‌ها اختصاص یافته است و شما را با افزونه‌های نصب‌شده،افزودن افزونه، تنظیمات افزونه‌ها، تنظیمات Word press فارسی و تنظیمات معادله‌ی امنیتی آشنا می‌کند.
 • در فصل پنجم: به مبحث پوسته‌ها پرداخته ایم و مباحثی از قبیل سفارشی کردن پوسته‌ها، ابزارک‌ها، فهرست‌ها و ایجاد و ویرایش فهرست‌ها را شرح داده‌ایم.
 • فصل ششم با محوریت کاربران تنظیم شده، موضوعاتی مثل تعریف کاربر، افزودن کاربر و همه‌ی کاربران، در آن شرح داده‌شده است.
 • فصل هفتم: که آخرین فصل کتاب نیز می‌باشد شما را با تنظیمات سایت، مثل تنظیمات همگانی، تنظیمات نوشتن، تنظیمات خواندن، تنظیمات گفتگوها تنظیمات پیوندهای یکتا، تنظیمات ابزارها و راهنما آشنا می‌کند.

این کتاب دارای یک واژه‌نامه هم هست که در آن اکثر لغات به کار رفته در کتاب، همراه معنی فارسی آن آمده است.

ذکر این نکته لازم است که تمام مباحث این کتاب توسط مؤلف نابینای آن – مهندس نصرالله رضایی – به طور عملی ارائه شده‌است. عبارات دیگری که همراه صحبت‌های ایشان می‌شنوید، خروجی صفحه‌خوان Jaws، نگارش ۱۷ و موتور صوتی پارس‌آوا، نگارش ۳ است.

 

توجه در استفاده

در استفاده از این کتاب به موارد زیر توجه فرمایید:

 1. فرض ما این است که شما به کار با اينترنت   مسلط هستید. اگر این طور نیست، می‌توانید از کتاب‌ خود آموز اینترنت برای نابینایان و کتاب تسهیل زندگی با استفاده از وب برای نابینایان، که توسط انجمن موج نور ارائه شده، استفاده کنید.
 2. سیستم عامل به کار گرفته شده در این کتاب Windows 7 نسخه ی ۳۲ Bit می باشد.
 3. نسخه ی Internet Explorer و Mozilla Firefox به کار گرفته شده در این کتاب به ترتیب ۱۱ و ۵۲ می باشد.
 4. تغییر و به روز رسانی در برنامه‌های ارائه دهنده خدمات طراحی سایت، نرم‌افزارهای صفحه خوان، موتورهای صوتی، مرورگرها و سیستم‌های عامل امری ضروری و حتمی است. بنابراین ممکن است در آینده مطابقت کاملی بین مطالب این کتاب و طراحی یک سایت وجود نداشته باشد. اما آنچه مسلم است این است که شما با آموختن مطالب این کتاب و تعمیم آن، می توانید در هر زمان و مکانی با سایت‌ها کار کنید.
 5. در دفعات اولی که قصد ساخت و طراحی یک سایت با نرم‌افزار WordPressرا دارید؛ سعی کنید دید کلی از آن پیدا کنید.

 

نصرالله رضائی حسین آبادی

برای تهیه این کتاب می‌توانید روزهای زوج از ساعت ۱۶ تا ۱۸ و روزهای فرد از ساعت ۱۲ تا ۱۴ به جز روزهای تعطیل با تلفن ۰۳۱۳۶۶۸۷۰۳۳ تماس بگیرید.

به امید روزهای روشن‌تر.

درباره انجمن موج نور

به نام آفریدگار قلم معرفی انجمن علمی-فرهنگی موج نور اصفهان انجمن علمي-فرهنگي موج نور اصفهان با حمايت علمي خانه رياضيات اصفهان و پشتيباني سازمان بهزيستي استان اصفهان و شهرداري اصفهان، به همت جمعی از اساتید دانشگاه و تعدادی از نابینایان و کم‌بینایان تأسیس و فعاليت¬هاي خود را از سال 1384 هجری شمسی (2005 میلادی) آغاز نموده است. هدف اصلی انجمن آموزش رايانه معمولی به نابينايان و کم¬بينايان فارسی زبان برای کارآفرينی و رفع نيازهای روزمره آنهاست. مهم‌ترین فعالیت انجمن، تولید کتب خودآموز در زمینه‌ی رایانه و تلفن همراه است؛ بر این اساس تا کنون حدود ۵۰ عنوان کتاب خودآموز به صورت صوتی، همراه با کار عملی و بر روی لوح فشرده (CD DVD) در انجمن تولید و به گروه هدف ارائه شده است. فعالیت‌های دیگر انجمن عبارت‌اند از: • تولید کتب صوتی در زمینه‌های مختلف فناوری اطلاعات (فاوا)، جهت‌یابی، تلفن همراه و آمار و ریاضی. برگزاری دوره‌های مختلف آموزشی مانند کلاس های آموزش استفاده از رایانه عادی ومهارتهای زندگی به نابینایان،آموزش آمار و ریاضی. • تهیه نرم‌افزارهای کاربردی؛ مثل قرآن و نهج البلاغه. • پاسخ‌گویی تلفنی به سؤالات و ارتباطات موثر با فارسی زبانان داخل وخارج کشور. • شرکت در سمینار‌های برگزار‌شده در داخل و خارج کشور و ارائه مقالات. • اطلاع‌رسانی از طریق سایت و سامانه تلفن گویا. • پیگیری مناسب‌سازی سایت‌ها و برنامه‌ها و تهیه‌ی استانداردهای طراحی برنامه و سایت. • مناسب‌سازی مبلمان شهری از جمله مناسب کردن پیاده‌رو‌ها. • گویاسازی چراغ‌های راهنما و اتوبوس‌های شهری. • برگزاری جلسات برنامه ریزی برای اشتغال نابینایان و کمبینایان و تلاش برای کارآفرینی برای آنان . • تولید فیلمهای مختلف برای شناساندن توانمندیهای نابینایان به مردم وکارفرمایان و خانواده های نابینایان • همکاری با سازمان‌ها، شرکت‌ها، انجمن‌ها و دانشگاه‌ها. راه‌های ارتباط با انجمن علمی-فرهنگی موج نور اصفهان به شرح زیر است: تلفن تماس و پاسخ‌گویی به سؤالات: 03136687033 روزهای فرد از ساعت ۱۲ تا ۱۴ و روزهای زوج از ساعت ۱۶ تا ۱۸ به جزء روزهای تعطیل. تلفن سیستم اطلاع‌رسانی: 03136688000 در تمام ساعات شبانه‌روز. پست الکترونیکی: mojenoor84@gmail.com نشانی سایت اینترنتی: www.mnsi.ir نشانی پستی: اصفهان، خیابان سعادت‌آباد، رو به روی مقبره‌ی بانو امین، جنب ورزشگاه امین، خانه‌ی ریاضیات اصفهان، بخش نابینایان. فاکس: 03136692014. کانال انجمن در پیام‌رسان تلگرام: @mojenoor به امید روزهای روشن‌تر.
این نوشته در آموزش, آموزش های خریدنی, اجتماعی, اخبار, اطلاع رسانی, صوتی, کامپیوتر, کتاب, کتاب صوتی, گزارش, معرفی ابزار, نرم افزار های کاربردی ارسال و , , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

12 پاسخ به ارائه کتاب خودآموز آشنایی مقدماتی با WordPressبرای نابینایان

 1. 1

  درود. کار فوق العاده خوبیه, شما که هدفتون قطعاً ایجاد اشتغاله, ای کاش افزونه ی فروشگاهسازش رو هم آموزش میدادید.
  البته خدا رو شکر اَ نظر اطلاعاتی بهش نیازی ندارم.
  باز هم مرسیها اَ تلاشهاتون.
  پایدار باااشید.

 2. 2

  سلام.
  اين خيلي عاليه.
  هم به كتاب آموزش امنيت شبكه كه دادين نياز دارم هم اين.
  واقعا ممنونم از كارهاي ارزشمندتون اجرتون با خدا.

  ضمنا بازم در سايتتون فايل excel all dictionaries كه لغات كلي كامپيوتر رو در كتابهاي مختلف آموزش ميده، با خطاي ۴۰۴ not found همراهه.
  يادم رفت بپرسم آموزش wordpress يك جلده يا دو جلد؟
  و اگه ادامه داره در جلد بعد چه مطالبي مطرح ميكنين؟

  • 2.1

   سلام، با تشکر از حضور شما؛ اول؛ ما کتاب امنیت شبکه نداریم اما در کتاب سایت‌سازی اشاره‌ای بسیار مختصر به این بحث کردیم؛ دوم؛ کتاب خودآموز WordPress هم یک جلد است؛ سوم؛ درمورد all dictionary هم به مسؤول سایت اطلاع خواهیم داد؛ چهارم؛ ممکن است در صورت استقبال دوستان ادامه این کتاب را هم تهیه کنیم اما درمورد اینکه چه مباحثی در آن مطرح می‌شود در حال حاضر نمی‌توان اظهار نظر کرد.

 3. 3
  مهدی احمدی says:

  سلام. عاااالیه

 4. 4
  molti says:

  با سلام و تشکر ان‌شاء الله آموزش برنامه نویسی هم در برنامه‌هاتون قرار بدید البته برنامه نویسی مبحث بسیار گسترده‌ای است ولی مقدمه و پایه این کار رو هم طرف یاد بگیره بقیش هم با تمرین و ممارست میتونه فرا بگیره

  • 4.1

   سلام، ضمن تشکر از شما، به اطلاع می‌رسانیم؛ تلاش‌هایی برای انجام این کار در انجمن موج نور آغاز شده اما درباره‌ی اینکه این کار منتج به نتیجه بشود یا نه و اینکه این نتیجه در چه زمانی حاصل شود در حال حاضر نمی‌توان صحبت کرد.

 5. 5

  درود مجدد. آیا مشکلی که در پست قبلی مبنی بر ایجاد اختلال در قسمت ثبتنام فروشگاه انجمن عنوان کرده بودم رفع شده یا خیر؟
  ما همچنان منتظر حل این مشکلیم, چرا که دوستان خواهان ثبت سفارش محصولات انجمن هستند.
  با تشکر و آرزوی توفیقات بیشتر.

 6. 6
  مهدی 313 says:

  سلام تشکر. من که حتما تهیه می کنم و قطعا من و دیگران که دنبال کار در اینترنت هستند اگر چندین جلد هم منتشر کنید باز هم تهیه خواهیم کرد. چون حتما نکاتی بیان خواهد شد که در روند طراحی سایت بسیار به درد خواهد خورد. موفق و پیروز باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ fifty two = fifty nine