انتشار کتاب خودآموز Reaper برای نابینایان جلد دوم

انجمن علمی-فرهنگی موج نور اصفهان اولین محصول تولیدی در سال ۱۴۰۱ را به نابینایان و کم‌بینایان فارسی‌زبان ارائه می‌کند؛ بر همین اساس به اطلاع می‌رساند؛ کتاب خودآموز Reaper برای نابینایان جلد دوم به صورت صوتی-متنی آماده ارائه به علاقه‌مندان است.

این کتاب با قیمت ۲۰۰۰۰۰ ریال معادل ۲۰ هزار تومان عرضه خواهدشد.

به منظور آشنایی بیشتر با این محصول مقدمه و فهرست آن در ادامه می‌آید.

برای تهیه این کتاب یک‌شنبه‌ها از ساعت ۱۶ تا ۱۸ و سه‌شنبه‌ها و پنج‌شنبه‌ها از ساعت ۱۲ تا ۱۴ به جز روزهای تعطیل با تلفن 03136687033 تماس بگیرید؛ همچنین می‌توانید با ارائه نام و نام خانوادگی و تلفن تماس به ایمیل انجمن به نشانی

Mojenoor84@gmail.com

درخواست تهیه این کتاب را ثبت کنید.

در بستر واتساپ و فقط با ارسال پیام متنی یا صوتی و با ارائه نام و نام خانوادگی به شماره 00989304424149  نیز می‌توانید درخواست تهیه این محصول را ارائه کنید.

به امید روزهای روشن‌تر.

مقدمه کتاب خودآموز Reaper برای نابینایان جلد دوم

به نام خداوند جان و خرد

Reaper یک برنامه کارگاه صدای دیجیتالی یا DAW کامل برای رایانه‌های با سیستم‌عامل Windows و MacOS است که امکاناتی مثل ضبط، ویرایش، پردازش، میکس و مستر صدا و MIDI را به‌صورت چندترکه در اختیار ما قرار می‌دهد.

این برنامه از سخت‌افزارها، قالب‌های دیجیتالی و افزونه‌های متعددی پشتیبانی می‌کند و قابلیت سفارشی‌سازی بالایی را دارد که آن را به برنامه‌ای مناسب برای استفاده در استودیوهای تجاری و خانگی، تولید موسیقی، ساخت صدا و تولید محتوای صوتی بدل کرده است.

این برنامه از دسترس‌پذیری بالایی برخوردار است و افزونه OSARA و اسکریپت تهیه‌شده برای JAWS جهت استفاده از این برنامه این دسترس‌پذیری را افزایش داده‌اند.

در این کتاب که جلد دوم از آموزش Reaper است، تلاش کرده‌ایم شما را با بخش‌ها و امکانات متعدد این برنامه آشنا و راه را برای یادگیری مواردی که در این کتاب مورد بحث قرار نگرفته‌اند هموار کنیم.

ساختار کتاب

 • در فصل سیزدهم که به مدیریت و ویرایش آیتم‌ها اختصاص دارد ابتدا با نحوه استفاده از یک ویرایشگر خارجی آشنا می‌شویم. سپس در مورد مفاهیم اولیه در ویرایش آیتم‌ها در Reaper بحث می‌کنیم. پس از آن با نحوه تقسیم‌بندی، حرکت‌دادن، کپی، کات، پیست و حذف آیتم‌ها آشنا می‌شویم. نهایتاً به ویژگی‌های آیتم و جداسازی انتخاب حلقه از انتخاب زمان می‌پردازیم.
 • در فصل چهاردهم بحث مدیریت و ویرایش آیتم‌ها را ادامه می‌دهیم. در این فصل با چگونگی تعیین وضعیت موقعیت آزاد آیتم‌ها، پاک‌کردن پس‌زمینه در هنگام ویرایش، استفاده از پنجره Nudge/set items برای حرکت‌دادن آیتم‌ها، عادی‌سازی حجم صدای آیتم‌ها، تغییر حالت کانال آیتم‌ها، درج سکوت در محل انتخاب‌شده، تغییر ویژگی‌های منبع برداشت و گروه‌بندی آیتم‌ها آشنا می‌شویم.
 • در فصل پانزدهم مباحث دو فصل قبلی را دنبال می‌کنیم. در این فصل روش چسباندن آیتم‌های انتخاب‌شده، اعمال ویژگی‌های یک آیتم به آیتم‌های هم‌نام، کار با حالت Ripple editing، حذف قبل و بعد قسمت انتخاب‌شده در آیتم، حذف خودکار سکوت، جمع‌آوری چند آیتم در یک ترک و تبدیل چند ترک به یک پرونده صوتی را بررسی می‌کنیم.
 • فصل شانزدهم به مدیریت، ترکیب و ویرایش برداشت‌ها اختصاص دارد. در این فصل به نحوه استفاده از جلوه‌های صوتی بر روی یک برداشت، جداسازی برداشت‌ها در چند ترک، جداسازی برداشت‌ها در چند آیتم، اعمال ویژگی‌های یک برداشت به برداشت‌های فعال هم‌نام، استفاده از گزینه‌های مختلف زیرمنوی Take و کار با دستورات و گزینه‌های بیشتری برای برداشت‌ها می‌پردازیم.
 • در فصل هفدهم که به استفاده از حلقه‌ها، نشانه‌ها و ناحیه‌ها مربوط است، روش فعال و غیرفعال‌کردن حلقه بودن آیتم‌ها، ایجاد نشانه‌ها و پیمایش با استفاده از آنها، استفاده از نشانه‌های شروع و پایان انتخاب زمان، امتداد انتخاب به نشانه‌ها، حذف نشانه‌ها، ایجاد ناحیه، مدیریت ناحیه‌ها و نشانه‌ها، کار با نشانه‌ها و media cue‌ها و تقسیم‌بندی پویا را یاد می‌گیریم.
 • در فصل هجدهم که به تغییر زیر و بمی و زمان صدا اختصاص یافته، مواردی شامل تغییر زیر و بمی صدا، افزایش و کاهش سرعت صدا، ایجاد نشانه‌های کشش، ایجاد نشانه‌های تغییر کسر میزان و سرعت و ایجاد تاخیر در پخش ترک، را می‌آموزیم.
 • فصل نوزدهم به مدیریت کلی پروژه مربوط است. در این فصل با نحوه مشخص‌کردن زمان شروع پروژه، حذف بخش‌های اضافی از یک پروژه، قفل عناصر مختلف پروژه و ذخیره نسخه جدیدی از پروژه آشنا می‌شویم.
 • در فصل بیستم که به تغییر و ویرایش آیتم‌های MIDI اختصاص دارد، ابتدا با MIDI بیشتر آشنا می‌شویم. سپس به نحوه فعال‌کردن دستگاه‌های MIDI، نظارت بر روی یک synthesizer، استفاده از کنترل‌های ترک برای کنترل MIDI، کار با پنجره MIDI editor، انجام تنظیمات پیشنهادی برای MIDI editor، کار با شبکه یا grid، ویرایش نت‌ها در نمای Piano roll و تغییر ویژگی‌های نت‌ها در نمای Piano roll می‌پردازیم.
 • نهایتاً در فصل بیست و یکم که مباحث فصل قبلی را دنبال می‌کند، چگونگی تغییر ویژگی‌های نت‌ها در نمای Event list، فیلتر موارد نمایش داده‌شده در پنجره MIDI editor، هم‌ترازکردن داده‌های MIDI، ضبط گام به گام یا ورودی گام به گام MIDI، تغییر patch یا bank، ویرایش پیام‌های کنترل و استفاده از کیبورد مجازی MIDI را بررسی می‌کنیم.
 • در ضمیمه ۱ کتاب می‌توانید کلیدهای میانبر Reaper را مشاهده کنید.

این کتاب دارای یک واژه‌نامه هم هست که در آن اکثر لغات انگلیسی به کار رفته در کتاب، همراه معادل فارسی آن‌ها ارائه شده‌است.

توجه در استفاده

لطفاً در استفاده از کتاب به نکات زیر توجه فرمائید:

 • سیستم‌عامل به کار گرفته شده در این کتاب Windows 10 Pro نسخه ۶۴ بیتی می‌باشد.
 • نسخه نرم‌افزار Reaper به کار گرفته‌شده در این کتاب ۶٫۴۲ می‌باشد.
 • نسخه افزونه OSARA به کار گرفته‌شده 2021.1pre-652 می‌باشد.
 • نسخه افزونه sws به کار گرفته‌شده نسخه ۲٫۱۲٫۱٫۳ می‌باشد.
 • نسخه اسکریپت JAWS به کار رفته در این کتاب نسخه ۵۰ می‌باشد.
 • در این کتاب، زبان پیش‌فرض برای کار در منوها انگلیسی است؛ در عین حال کاربر در صورت تمایل می‌تواند با توجه به امکانات صفحه‌خوان، با تغییر زبان، از سایر زبان‌ها نیز استفاده کند.
 • بهتر است در هر قسمت، پس از تمرین و تسلط نسبی به قسمت بعدی بروید.
 • عبارات دیگری که همراه صحبت‌های گوینده می‌شنوید، خروجی صفحه‌خوان JAWS نسخه ۲۰۲۱ به همراه موتور صوتی پارس‌آوا نسخه ۳ است؛ صفحه‌خوان، نوشته‌های خروجی برنامه‌ها را به گفتار تبدیل می‌کند.
 • با کلمات و عباراتی که از صفحه‌خوان‌ها می‌شنوید به خوبی مأنوس شوید؛ زیرا وقتی با نرم‌افزارها، وب، رایانه و تلفن همراه کار می‌کنیم؛ عملا توسط صدای آن‌هاست که می‌بینید.
 • نسخه متنی این کتاب نیز در دو قالب .DOCX و .EPub در پوشه کتاب موجود است. می‌توانید طبق تمایل خود قالب .DOCX را با نرم‌افزار Word یا قالب .EPub کتاب را با برنامه Thorium Reader در ویندوز و @Voice Aloud Reader در اندروید مطالعه کنید.

قدردانی

در این جا فرصت را غنیمت شمرده و از حمایت خانه‌ی ریاضیات اصفهان، به ویژه آقای دکتر علی رجالی، و از همکاری خانم سارا منوچهری که در تهیه‌ی این کتاب ما را یاری کردند و از شما که با نظرات خود موجب ارتقای این کار و کارهای بعدی می‌شوید قدردانی می‌کنیم.

نصرالله رضائی

فهرست کتاب خودآموز Reaper برای نابینایان جلد دوم

مقدمه

فصل 13. مدیریت و ویرایش آیتم‌ها (قسمت اول)

13-1. استفاده از یک ویرایشگر خارجی

13-2. مفاهیم اولیه ویرایش آیتم‌ها در Reaper

13-3. تقسیم‌بندی آیتم‌ها

13-4. حرکت‌دادن آیتم‌ها

13-5. کپی، کات و پیست آیتم‌ها

13-6. حذف آیتم‌ها

13-7. ویژگی‌های آیتم

13-8. جداسازی انتخاب حلقه از انتخاب زمان

فصل 14. مدیریت و ویرایش آیتم‌ها (قسمت دوم)

14-1. تعیین وضعیت موقعیت آزاد آیتم‌ها

14-2. پاک‌کردن پس‌زمینه در هنگام ویرایش

14-3. استفاده از پنجره Nudge/Set Items برای حرکت‌دادن آیتم‌ها

14-4. عادی‌سازی حجم صدای آیتم‌ها

14-5. تغییر حالت کانال آیتم‌ها

14-6. درج سکوت در محل انتخاب شده

14-7. ویژگی‌های منبع برداشت

14-8. گروه‌بندی آیتم‌ها

فصل 15. مدیریت و ویرایش آیتم‌ها (قسمت سوم)

15-1. چسباندن آیتم‌های انتخاب شده

15-2. اعمال ویژگی‌های یک آیتم به آیتم‌های هم‌نام

15-3. حالت Ripple Editing

15-4. حذف قبل و بعد قسمت انتخاب شده در آیتم

15-5. حذف خودکار سکوت

15-6. جمع‌آوری چند آیتم در یک ترک

15-7. تبدیل چند ترک به یک پرونده صوتی

فصل 16. مدیریت، ترکیب و ویرایش برداشت‌ها

16-1. استفاده از جلوه‌های صوتی بر روی یک برداشت

16-2. جداسازی برداشت‌ها در چند ترک

16-3. جداسازی برداشت‌ها در چند آیتم

16-4. اعمال ویژگی‌های یک برداشت به برداشت‌های فعال هم‌نام

16-5. نگاهی به گزینه‌های زیرمنوی Take

16-6. دستورات و گزینه‌های بیشتری برای برداشت‌ها

فصل 17. استفاده از حلقه‌ها، نشانه‌ها و ناحیه‌ها

17-1. فعال و غیرفعال‌کردن حلقه بودن آیتم‌ها

17-2. ایجاد نشانه‌ها و پیمایش با استفاده از آنها

17-3. نشانه‌های شروع و پایان انتخاب زمان

17-4. امتداد انتخاب به نشانه‌ها

17-5. حذف نشانه‌ها

17-6. ایجاد ناحیه

17-7. مدیریت ناحیه‌ها و نشانه‌ها

17-8. نشانه‌ها و media cue‌ها

17-9. تقسیم‌بندی پویا

فصل 18. تغییر زیر و بمی و زمان صدا

18-1. تغییر زیر و بمی صدا

18-2. افزایش و کاهش سرعت صدا

18-3. نشانه‌های کشش

18-4. نشانه‌های تغییر کسر میزان و سرعت

18-5. ایجاد تاخیر در پخش ترک

فصل 19. مدیریت کلی پروژه

19-1. مشخص‌کردن زمان شروع پروژه

19-2. حذف بخش‌های اضافی از یک پروژه

19-3. قفل عناصر مختلف پروژه

19-4. ذخیره نسخه جدیدی از پروژه

فصل 20. تغییر و ویرایش آیتم‌های MIDI (قسمت اول)

20-1. مقدمه

20-2. فعال‌کردن دستگاه‌های MIDI

20-3. نظارت بر روی یک Synthesizer خارجی

20-4. استفاده از کنترل‌های ترک برای کنترل MIDI

20-5. آشنایی با پنجره MIDI Editor

20-6. تنظیمات پیشنهادی برای MIDI Editor

20-7. آشنایی با مفهوم شبکه یا grid

20-8. ویرایش نت‌ها در نمای Piano Roll

20-9. تغییر ویژگی‌های نت‌ها در نمای Piano Roll

فصل 21. تغییر و ویرایش آیتم‌های MIDI (قسمت دوم)

21-1. تغییر ویژگی‌های نت‌ها در نمای Event list

21-2. فیلتر موارد نمایش‌داده شده در پنجره MIDI Editor

21-3. هم‌ترازکردن داده‌های MIDI

21-4. ضبط گام به گام یا ورودی گام به گام MIDI در Reaper

21-5. تغییر patch و bank

21-6. مفهوم پیام‌های تغییر کنترل

21-7. ویرایش پیام‌های کنترل

21-8. استفاده از کیبورد MIDI مجازی

ضمیمه ۱: کلیدهای میانبر Reaper

واژه‌نامه

 

درباره انجمن موج نور

به نام آفریدگار قلم معرفی انجمن علمی-فرهنگی موج نور اصفهان انجمن علمي-فرهنگي موج نور اصفهان با حمايت علمي خانه رياضيات اصفهان و پشتيباني سازمان بهزيستي استان اصفهان و شهرداري اصفهان، به همت جمعی از اساتید دانشگاه و تعدادی از نابینایان و کم‌بینایان تأسیس و فعاليت¬هاي خود را از سال 1384 هجری شمسی (2005 میلادی) آغاز نموده است. هدف اصلی انجمن آموزش رايانه معمولی به نابينايان و کم¬بينايان فارسی زبان برای کارآفرينی و رفع نيازهای روزمره آنهاست. مهم‌ترین فعالیت انجمن، تولید کتب خودآموز در زمینه‌ی رایانه و تلفن همراه است؛ بر این اساس تا کنون حدود ۷۰ عنوان کتاب خودآموز به صورت صوتی، همراه با کار عملی و بر روی لوح فشرده (CD DVD) در انجمن تولید و به گروه هدف ارائه شده است. فعالیت‌های دیگر انجمن عبارت‌اند از: • تولید کتب صوتی در زمینه‌های مختلف فناوری اطلاعات (فاوا)، جهت‌یابی، تلفن همراه و آمار و ریاضی. برگزاری دوره‌های مختلف آموزشی مانند کلاس های آموزش استفاده از رایانه عادی ومهارتهای زندگی به نابینایان،آموزش آمار و ریاضی. • تهیه نرم‌افزارهای کاربردی؛ مثل قرآن و نهج البلاغه. • پاسخ‌گویی تلفنی به سؤالات و ارتباطات موثر با فارسی زبانان داخل وخارج کشور. • شرکت در سمینار‌های برگزار‌شده در داخل و خارج کشور و ارائه مقالات. • اطلاع‌رسانی از طریق سایت و سامانه تلفن گویا. • پیگیری مناسب‌سازی سایت‌ها و برنامه‌ها و تهیه‌ی استانداردهای طراحی برنامه و سایت. • مناسب‌سازی مبلمان شهری از جمله مناسب کردن پیاده‌رو‌ها. • گویاسازی چراغ‌های راهنما و اتوبوس‌های شهری. • برگزاری جلسات برنامه ریزی برای اشتغال نابینایان و کمبینایان و تلاش برای کارآفرینی برای آنان . • تولید فیلمهای مختلف برای شناساندن توانمندیهای نابینایان به مردم وکارفرمایان و خانواده های نابینایان • همکاری با سازمان‌ها، شرکت‌ها، انجمن‌ها و دانشگاه‌ها. راه‌های ارتباط با انجمن علمی-فرهنگی موج نور اصفهان به شرح زیر است: تلفن تماس و پاسخ‌گویی به سؤالات: 03136687033 روزهای یک‌شنبه از ساعت ۱۶ تا ۱۸ و روزهای سه‌شنبه و پنج‌شنبه از ساعت ۱۲ تا ۱۴ به جزء روزهای تعطیل. تلفن سیستم اطلاع‌رسانی: 03136688000 در تمام ساعات شبانه‌روز. پست الکترونیکی: mojenoor84@gmail.com نشانی سایت اینترنتی: www.mnsi.ir نشانی پستی: اصفهان، خیابان سعادت‌آباد، رو به روی مقبره‌ی بانو امین، جنب ورزشگاه امین، خانه‌ی ریاضیات اصفهان، بخش نابینایان. فاکس: 03136692014. کانال انجمن در پیام‌رسان تلگرام: @mojenoor به امید روزهای روشن‌تر.
این نوشته در آموزش, آموزش های خریدنی, اطلاع رسانی, صوتی, کامپیوتر, کتاب صوتی, نرم افزار های کاربردی ارسال و , , , , , , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

6 Responses to انتشار کتاب خودآموز Reaper برای نابینایان جلد دوم

 1. 1

  سلام. کاش یه روز دست از تنبلی بردارم ریپرو یادش بگیرم. میدونم واسم ضروریه ولی حسو حالش نیس😁. حس میکنم کلمه ها یه کم زیادی فارسیه. حالا شاید برا من اینطوره و من متوجه بعضی بحثای کتاب نمیشم, دو سه فصلش رو اگه فقط بخوام داشته باشم میشه؟ مرسی

 2. 2

  سلام. ببخشید یک سؤال داشتم. وقتی فایل epub رو قرار میدین مینویسین با برنامه Thorium Reader اون رو در ویندوز بخونیم.
  میشه بفرمایین رایگانه یا کرک میخواد؟
  و حجمش چقدره؟ و جزو نرم افزارهای ساده هست یا پیچیده؟
  تا حالا چنین برنامه ای جایی ندیده و نشنیده بودم اصلا باهاش آشنایی ندارم.

 3. 3

  سلام، قبلاً که خیلی منابع آموزشی کم بود، آرزو می کردم روزی برسه و این آموزشها در اختیار من و دوستانم قرار بگیره.
  واقعاً خسته نباشید و امید که روز به روز قوی تر بشید و اسپانسرهای بهتری پیدا کنید.
  https://asarekhas.com/%D9%BE%DB%8C%D8%B4%D9%86%D9%87%D8%A7%D8%AF_%D8%B9%D8%A7%D9%84%DB%8C_%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C_%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D8%B4_%D9%86%D8%B1%D8%AE_%D8%AA%D8%A8%D8%AF%DB%8C%D9%84/

دیدگاهتان را بنویسید