انتشار کتاب خودآموز Reaper برای نابینایان جلد سوم

انجمن علمی-فرهنگی موج نور اصفهان به اطلاع می‌رساند؛ سومین و آخرین جلد از کتاب خودآموز Reaper برای نابینایان به صورت صوتی-متنی آماده ارائه به علاقه‌مندان است.

این کتاب با قیمت ۲۵۰۰۰۰ ریال معادل ۲۰ و پنج هزار تومان عرضه خواهدشد.

به منظور آشنایی بیشتر با این محصول مقدمه و فهرست آن در ادامه می‌آید.

برای تهیه این کتاب یک‌شنبه‌ها از ساعت ۱۶ تا ۱۸ و سه‌شنبه‌ها و پنج‌شنبه‌ها از ساعت ۱۲ تا ۱۴ به جز روزهای تعطیل با تلفن 03136687033 تماس بگیرید؛ همچنین می‌توانید با ارائه نام و نام خانوادگی و تلفن تماس به ایمیل انجمن به نشانی

Mojenoor84@gmail.com

درخواست تهیه این کتاب را ثبت کنید.

در بستر واتساپ و فقط با ارسال پیام متنی یا صوتی و با ارائه نام و نام خانوادگی به شماره 00989304424149  نیز می‌توانید درخواست تهیه این محصول را ارائه کنید.

به امید روزهای روشن‌تر.

مقدمه کتاب خودآموز Reaper برای نابینایان جلد سوم

به نام خداوند جان و خرد

Reaper یک برنامه کارگاه صدای دیجیتالی یا DAW کامل برای رایانه‌های با سیستم‌عامل Windows و MacOS است که امکاناتی مثل ضبط، ویرایش، پردازش، میکس و مستر صدا و MIDI را به‌صورت چندترکه در اختیار ما قرار می‌دهد.

این برنامه از سخت‌افزارها، قالب‌های دیجیتالی و افزونه‌های متعددی پشتیبانی می‌کند و قابلیت سفارشی‌سازی بالایی را دارد که آن را به برنامه‌ای مناسب برای استفاده در استودیوهای تجاری و خانگی، تولید موسیقی، ساخت صدا و تولید محتوای صوتی بدل کرده است.

این برنامه از دسترس‌پذیری بالایی برخوردار است و افزونه OSARA و اسکریپت تهیه‌شده برای JAWS جهت استفاده از این برنامه این دسترس‌پذیری را افزایش داده‌اند.

در این کتاب که جلد سوم و نهایی از آموزش Reaper است، تلاش کرده‌ایم شما را با بخش‌ها و امکانات متعدد این برنامه آشنا و راه را برای یادگیری مواردی که در این کتاب مورد بحث قرار نگرفته‌اند هموار کنیم.

ساختار کتاب

 • در فصل بیست و دوم که به افزونه‌ها اختصاص دارد، ابتدا با افزونه و انواع آن آشنا می‌شویم. سپس به‌عنوان نمونه نحوه کنترل حجم صدا با فشرده‌سازی، کنترل حجم صدا با noise gate، کاهش نویز با افزونه ReaFir و فشرده‌سازی چندبانده با افزونه ReaXComp را یاد می‌گیریم.
 • در فصل بیست و سوم مبحث خودکارسازی با استفاده از envelope‌ها را بررسی می‌کنیم. در این فصل ابتدا با مفهوم خودکارسازی و envelope، و envelope‌های قابل استفاده آشنا می‌شویم. سپس روش خودکارسازی با ایجاد نقطه و کنترل‌های برنامه، کار با گزینه‌های نقطه‌های envelope، خودکارسازی بی‌صدا‌کننده، استفاده از حالت‌های مختلف خودکارسازی و مدیریت و تغییر envelope‌ها را می‌آموزیم.
 • در فصل بیست و چهارم مبحث خودکارسازی را ادامه می‌دهیم. در این فصل اول با شکل‌های envelope‌ها آشنا می‌شویم. سپس به نحوه انتقال و کپی envelope‌ها به همراه آیتم‌ها، قفل‌کردن envelope‌ها، خودکارسازی ارسال‌های ترک، خودکارسازی با استفاده از پارامترهای جلوهها، خودکارسازی در برداشت‌ها، فیلترکردن پنجره envelope‌های خودکارسازی و خودکارسازی مترونوم می‌پردازیم.
 • فصل بیست و پنجم به موضوع مدولاسیون پارامتر اختصاص یافته است. در این فصل اول با این مفهوم آشنا می‌شویم. سپس می‌بینیم که چطور می‌توانیم عملیاتی شامل تعیین یک پارامتر برای مدولاسیون، استفاده از حجم صدا برای مدولاسیون پارامتر، استفاده از یک شکل LFO برای مدولاسیون پارامتر، استفاده از مدولاسیون پارامتر برای فشرده‌سازی پویا، به‌کارگیری حالت Bypass و استفاده از یک پارامتر دیگر برای مدولاسیون پارامتر را انجام دهیم.
 • در فصل بیست و ششم که به برون‌بری پرونده‌ها، میکس و تحویل نهایی مربوط است. با روش تبدیل پرونده‌ها به‌صورت دسته‌جمعی، ادغام و برون‌بری، تحویل نهایی یک پروژه، حذف ابتدا و انتهای پروژه از تحویل نهایی، تحویل نهایی به‌صورت دسته‌جمعی، تحویل نهایی آیتم‌های انتخاب‌شده و تهیه تحویل نهایی از یک ترک آشنا می‌شویم.
 • در فصل بیست و هفتم به سفارشی‌کردن برنامه Reaper می‌پردازیم. ابتدا با محیط پنجره ویرایشگر لیست کنش‌ها آشنا می‌شویم. سپس ایجاد یک کلید میانبر جدید برای یک کنش، حذف و تغییر یک کلید میانبر، ایجاد کلید میانبر برای درج یک جلوه، برون‌بری و درون‌ریزی کلیدهای میانبر، ایجاد ماکرو برای کنش‌های سفارشی و سفارشی‌کردن منوهای Reaper را بررسی می‌کنیم.
 • فصل بیست و هشتم به تنظیمات Reaper اختصاص دارد. در این فصل با تنظیمات عمومی، برون‌بری و درون‌ریزی تنظیمات، تنظیمات مسیرها، تنظیمات صفحه‌کلید، تنظیمات پیش‌فرض‌های ترک و ارسال، مفاهیم Buffer و Latency، تنظیمات صدا، تنظیمات بی‌صدا‌کردن و solo‌کردن صدا و تنظیمات پخش صدا آشنا می‌شویم.
 • در فصل بیست و نهم مبحث تنظیمات را ادامه می‌دهیم. در این فصل به بررسی تنظیمات ضبط حلقه‌ای، تنظیمات مربوط به ویرایش، تنظیمات Envelope‌ها، تنظیمات خودکارسازی، تنظیمات موارد چندرسانه‌ای، تنظیمات MIDI، تنظیمات افزونه‌ها، پاک‌سازی پوشه پروژه و گزینه‌های شروع Reaper می‌پردازیم.
 • در فصل سی که آخرین فصل از این کتاب است با برخی از مهم‌ترین امکانات اسکریپت JAWS شامل کاوش لبه‌های آیتم‌ها، تشخیص پنجره‌های باز، تشخیص آیتم در محل جاری، توقف اعلام شماره ترک و تنظیم حالت حرکت در پروژه آشنا می‌شویم.
 • در ضمیمه ۱ کتاب می‌توانید کلیدهای میانبر Reaper را مشاهده کنید.

این کتاب دارای یک واژه‌نامه هم هست که در آن اکثر لغات انگلیسی به کار رفته در کتاب، همراه معادل فارسی آن‌ها ارائه شده‌است.

توجه در استفاده

لطفاً در استفاده از کتاب به نکات زیر توجه فرمائید:

 • سیستم‌عامل به کار گرفته شده در این کتاب Windows 10 Pro نسخه ۶۴ بیتی می‌باشد.
 • نسخه نرم‌افزار Reaper به کار گرفته‌شده در این کتاب ۶٫۴۲ می‌باشد.
 • نسخه افزونه OSARA به کار گرفته‌شده 2021.1pre-652 می‌باشد.
 • نسخه افزونه sws به کار گرفته‌شده نسخه ۲٫۱۲٫۱٫۳ می‌باشد.
 • نسخه اسکریپت JAWS به کار رفته در این کتاب نسخه ۵۰ می‌باشد.
 • پروژه نمونه استفاده‌شده در برخی از دروس این کتاب در پوشه Tools کتاب موجود است.
 • در این کتاب، زبان پیش‌فرض برای کار در منوها انگلیسی است؛ در عین حال کاربر در صورت تمایل می‌تواند با توجه به امکانات صفحه‌خوان، با تغییر زبان، از سایر زبان‌ها نیز استفاده کند.
 • بهتر است در هر قسمت، پس از تمرین و تسلط نسبی به قسمت بعدی بروید.
 • عبارات دیگری که همراه صحبت‌های گوینده می‌شنوید، خروجی صفحه‌خوان JAWS نسخه ۲۰۲۱ به همراه موتور صوتی پارس‌آوا نسخه ۳ است؛ صفحه‌خوان، نوشته‌های خروجی برنامه‌ها را به گفتار تبدیل می‌کند.
 • با کلمات و عباراتی که از صفحه‌خوان‌ها می‌شنوید به خوبی مأنوس شوید؛ زیرا وقتی با نرم‌افزارها، وب، رایانه و تلفن همراه کار می‌کنیم؛ عملا توسط صدای آن‌هاست که می‌بینید.
 • نسخه متنی این کتاب نیز در دو قالب .DOCX و .EPub در پوشه کتاب موجود است. می‌توانید طبق تمایل خود قالب .DOCX را با نرم‌افزار Word یا قالب .EPub کتاب را با برنامه Thorium Reader در ویندوز و @Voice Aloud Reader در اندروید مطالعه کنید.

قدردانی

در این جا فرصت را غنیمت شمرده و از حمایت خانه‌ی ریاضیات اصفهان، به ویژه آقای دکتر علی رجالی، و از همکاری خانم سارا منوچهری که در تهیه‌ی این کتاب ما را یاری کردند و از شما که با نظرات خود موجب ارتقای این کار و کارهای بعدی می‌شوید قدردانی می‌کنیم.

نصرالله رضائی

فهرست کتاب خودآموز Reaper برای نابینایان جلد سوم

مقدمه

فصل 22. افزونه‌های Reaper

22-1. افزونه چیست؟

22-2. انواع افزونه‌ها

22-3. جلوه‌های شکل‌دهی صدا

22-4. جلوه‌های بر پایه زمان

22-5. افزونه‌های تحلیلگر

22-6. افزونه‌های تغییردهنده حجم صدا

22-7. کنترل حجم صدا با فشرده‌سازی

22-8. کنترل حجم صدا با Noise Gate

22-9. کاهش نویز با افزونه ReaFir

22-10. فشرده‌سازی چند‌بانده با افزونه ReaXComp

فصل 23. خودکارسازی با استفاده از envelope‌ها (قسمت اول)

23-1. مقدمه

23-2. envelope‌های در دسترس برای ترک و ارسال

23-3. خودکارسازی با ایجاد نقطه

23-4. خودکارسازی با استفاده از کنترل‌های برنامه

23-5. گزینه‌های نقطه‌های envelope

23-6. خودکارسازی بی‌صدا‌کننده

23-7. حالت‌های خودکارسازی

23-8. مدیریت و تغییر envelope‌ها

فصل 24. خودکارسازی با استفاده از envelope‌ها (قسمت دوم)

24-1. شکل‌های envelope‌ها

24-2. انتقال و کپی envelope‌ها به همراه آیتم‌ها

24-3. قفل‌کردن envelope‌ها

24-4. خودکارسازی ارسال‌های ترک

24-5. خودکارسازی با استفاده از پارامترهای جلوهها

24-6. خودکارسازی در برداشت‌ها

24-7. فیلترکردن پنجره envelope‌های خودکارسازی

24-8. خودکارسازی مترونوم

فصل 25. خودکارسازی با استفاده از مدولاسیون پارامتر

25-1. مقدمه

25-2. تعیین یک پارامتر برای مدولاسیون

25-3. استفاده از حجم صدا برای مدولاسیون پارامتر

25-4. استفاده از یک شکل LFO برای مدولاسیون پارامتر

25-5. استفاده از مدولاسیون پارامتر برای فشرده‌سازی پویا

25-6. حالت Bypass

25-7. استفاده از یک پارامتر دیگر برای مدولاسیون پارامتر

فصل 26. برون‌بری پرونده‌ها، میکس و تحویل نهایی

26-1. تبدیل پرونده‌ها به‌صورت دسته‌جمعی

26-2. ادغام و برون‌بری

26-3. تحویل نهایی یک پروژه

26-4. حذف ابتدا و انتهای پروژه از تحویل نهایی

26-5. تحویل نهایی به‌صورت دسته‌جمعی

26-6. تحویل نهایی آیتم‌های انتخاب‌شده

26-7. تهیه تحویل نهایی از یک ترک

فصل 27. سفارشی‌کردن Reaper

27-1. مقدمه

27-2. محیط پنجره ویرایشگر لیست کنش‌ها

27-3. ایجاد یک کلید میانبر جدید برای یک کنش

27-4. حذف و تغییر یک کلید میانبر

27-5. ایجاد کلید میانبر برای درج یک جلوه

27-6. برون‌بری و درون‌ریزی کلیدهای میانبر

27-7. ایجاد ماکرو برای کنش‌های سفارشی

27-8. سفارشی‌کردن منوهای Reaper

فصل 28. تنظیمات Reaper (قسمت اول)

28-1. تنظیمات عمومی

28-2. برون‌بری و درون‌ریزی تنظیمات

28-3. تنظیمات مسیرها

28-4. تنظیمات صفحه‌کلید

28-5. تنظیمات پیش‌فرض‌های ترک و ارسال

28-6. Buffer و Latency

28-7. تنظیمات صدا

28-8. تنظیمات بی‌صدا‌کردن و solo‌کردن صدا

28-9. تنظیمات پخش صدا

فصل 29. تنظیمات Reaper (قسمت دوم)

29-1. تنظیمات ضبط حلقه‌ای

29-2. تنظیمات مربوط به ویرایش

29-3. تنظیمات Envelope‌ها

29-4. تنظیمات خودکارسازی

29-5. تنظیمات موارد چندرسانه‌ای

29-6. تنظیمات MIDI

29-7. تنظیمات افزونه‌ها

29-8. پاک‌سازی پوشه پروژه

29-9. گزینه‌های شروع Reaper

فصل 30. امکانات بیشتر اسکریپت JAWS برای Reaper

30-1. کاوش لبه‌های آیتم‌ها

30-2. تشخیص پنجره‌های باز

30-3. تشخیص آیتم در محل جاری

30-4. توقف اعلام شماره ترک

30-5. تنظیم حالت حرکت در پروژه

ضمیمه ۱: کلیدهای میانبر Reaper

واژه‌نامه

 

درباره انجمن موج نور

به نام آفریدگار قلم معرفی انجمن علمی-فرهنگی موج نور اصفهان انجمن علمي-فرهنگي موج نور اصفهان با حمايت علمي خانه رياضيات اصفهان و پشتيباني سازمان بهزيستي استان اصفهان و شهرداري اصفهان، به همت جمعی از اساتید دانشگاه و تعدادی از نابینایان و کم‌بینایان تأسیس و فعاليت¬هاي خود را از سال 1384 هجری شمسی (2005 میلادی) آغاز نموده است. هدف اصلی انجمن آموزش رايانه معمولی به نابينايان و کم¬بينايان فارسی زبان برای کارآفرينی و رفع نيازهای روزمره آنهاست. مهم‌ترین فعالیت انجمن، تولید کتب خودآموز در زمینه‌ی رایانه و تلفن همراه است؛ بر این اساس تا کنون حدود ۷۰ عنوان کتاب خودآموز به صورت صوتی، همراه با کار عملی و بر روی لوح فشرده (CD DVD) در انجمن تولید و به گروه هدف ارائه شده است. فعالیت‌های دیگر انجمن عبارت‌اند از: • تولید کتب صوتی در زمینه‌های مختلف فناوری اطلاعات (فاوا)، جهت‌یابی، تلفن همراه و آمار و ریاضی. برگزاری دوره‌های مختلف آموزشی مانند کلاس های آموزش استفاده از رایانه عادی ومهارتهای زندگی به نابینایان،آموزش آمار و ریاضی. • تهیه نرم‌افزارهای کاربردی؛ مثل قرآن و نهج البلاغه. • پاسخ‌گویی تلفنی به سؤالات و ارتباطات موثر با فارسی زبانان داخل وخارج کشور. • شرکت در سمینار‌های برگزار‌شده در داخل و خارج کشور و ارائه مقالات. • اطلاع‌رسانی از طریق سایت و سامانه تلفن گویا. • پیگیری مناسب‌سازی سایت‌ها و برنامه‌ها و تهیه‌ی استانداردهای طراحی برنامه و سایت. • مناسب‌سازی مبلمان شهری از جمله مناسب کردن پیاده‌رو‌ها. • گویاسازی چراغ‌های راهنما و اتوبوس‌های شهری. • برگزاری جلسات برنامه ریزی برای اشتغال نابینایان و کمبینایان و تلاش برای کارآفرینی برای آنان . • تولید فیلمهای مختلف برای شناساندن توانمندیهای نابینایان به مردم وکارفرمایان و خانواده های نابینایان • همکاری با سازمان‌ها، شرکت‌ها، انجمن‌ها و دانشگاه‌ها. راه‌های ارتباط با انجمن علمی-فرهنگی موج نور اصفهان به شرح زیر است: تلفن تماس و پاسخ‌گویی به سؤالات: 03136687033 روزهای یک‌شنبه از ساعت ۱۶ تا ۱۸ و روزهای سه‌شنبه و پنج‌شنبه از ساعت ۱۲ تا ۱۴ به جزء روزهای تعطیل. تلفن سیستم اطلاع‌رسانی: 03136688000 در تمام ساعات شبانه‌روز. پست الکترونیکی: mojenoor84@gmail.com نشانی سایت اینترنتی: www.mnsi.ir نشانی پستی: اصفهان، خیابان سعادت‌آباد، رو به روی مقبره‌ی بانو امین، جنب ورزشگاه امین، خانه‌ی ریاضیات اصفهان، بخش نابینایان. فاکس: 03136692014. کانال انجمن در پیام‌رسان تلگرام: @mojenoor به امید روزهای روشن‌تر.
این نوشته در آموزش, آموزش های خریدنی, اخبار, اطلاع رسانی, صوتی, کامپیوتر, کتاب, کتاب صوتی, معرفی ابزار, موسیقی, نرم افزار های کاربردی ارسال و , , , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

8 Responses to انتشار کتاب خودآموز Reaper برای نابینایان جلد سوم

 1. 1

  درود. واقعا ۳ جلد برای ریپر لازم بود؟! روز های بدی رو داریم میگذرونیم. حال دل و جیب خیلیامون خوب نیست! مراقب باشید که نمک روی زخم نشید! بد نبود که کسانی که جلد اول و دوم رو خریدن، مشمول تخفیف بشن

  • 1.1

   سلام به شما دوست گرامی، تشکر از اظهار لطفی که نسبت به انجمن دارید؛ درمورد اوضاع و احوال مالی بچه‌ها تا جایی که بشود حواسمان هست؛ در دادن تخفیف دستمان باز است؛ ما به دوستان می‌گوییم که قیمت این است اگر مشکل پرداخت ندارید مبلغ را بپردازید؛ تا اندکی از راه برای کارهای بعدی هموار بشود؛ اما اگر مشکل دارید هرچقدر که می‌توانید بپردازید؛ البته با هماهنگی؛ بیشتر اینکه بچه‌ها به منابع دست‌رسی داشته‌باشند برایمان مهم است؛ اما فکر می‌کنیم؛ اگر برای خدمتی که دریافت می‌شود؛ هزینه، اگرچه اندک پرداخت شود؛ قدر آن بهتر دانسته می‌شود؛ به هرجهت از اینکه دغدغه دوستان را دارید تشکر می‌کنیم؛ اگر مورد خاصی هم بود می‌توانید؛ با انجمن به صورت خصوصی در میان بگذارید. سلامت باشید.

 2. 2
  Avatar photo محسن محمدقلی says:

  سلام و ضمن تشکر فراوان از شما خواستم سؤالی از شما داشته باشم و این که جلد اول و دوم این کتاب همچنان با قیمت ۲۰۰۰۰ تومان به فروش میرسه یا با قیمت ۲۵۰۰۰ تومان هست.

 3. 3

  سلام. مثل همیشه عالی و کامل. ولی کاش به جای جاز از nvda استفاده کنید, چون… بخوام بنویسم تا فردا طول میکشه. کلا به نظرم nvda خیلی بهتر از جازه.

دیدگاهتان را بنویسید