خانه
جستجو
Close this search box.
جستجو

فناوری جدید گوگل برای نابینایان

 

گوگل، اختراع لنز تماسی هوشمندی را به ثبت رسانده است که با تعبیه یک دوربین فوق کوچک در آن، امکان دیدن را برای نابینایان فراهم می آورد.
به گزارش مهر، این شرکت از برنامه خود برای ساخت لنزی با یک دوربین تعبیه شده در آن خبر داده است؛ پیشرفتی که می تواند سامانه عینک گوگل را به طور  قابل توجهی کوچک کند. ویژگی منحصر به فردی که امکان “سوپر زوم” را برای کاربر فراهم آورده و حتی نابینایان می توانند با آن ببینند.
بر اساس اعلام PatentBolt – مرکز مالکیت معنوی آمریکا- این سیستم می تواند بینایی را به شکل جدیدی برای نابینایان فراهم آورد.
به عنوان مثال، یک نابینا که لنز تماسی دوربین دار گوگل را به چشم می زند می تواند در پیاده رو راه برود و به طور ایمنی به تقاطع نزدیک شود.
مولفه تحلیل گر این لنز تماسی می تواند داده های خام تصویری دوربین را به داده های تصویری پردازش شده تبدیل کند به طوری که وقتی عابر نابینای پیاده رو به تقاطع و چهارراه نزدیک می شود این سیستم نزدیک شدن یک خودرو به تقاطع را خبر می دهد.
این لنز همچنین دارای قابلیت های بی سیم است به گونه ای که می تواند با تلفن هوشمند ارتباط حاصل کند تا رایانه تلفن همراه داده ها را پردازش کرده و دستورات صوتی به کاربر بدهد.
گوگل می گوید همچنین این سیستم قادر به تشخیص چهره هاست؛ توانایی که به طور بالقوه برای افراد نابینا کاربر دارد تا بتوانند افراد را تشخیص دهند.
این شرکت در حال حاضر لنز هوشمندی را ساخته است که به اندازه گیری میزان گلوکز خون برای افراد دیابتی کاربرد دارد.
دکتر بابک پرویز دانشمند ایرانی و یکی از مجریان این لنز امیدوار است این فناوری در نهایت برای همه مبتلایان به دیابت رایج و همه گیر شود.
وی می گوید: اکنون در حال آزمایش لنزهای تماسی هوشمندی هستیم تا میزان گلوکز در اشک را با استفاده از یک تراشه بیسیم ریز و حسگر گلوکز مینیاتوری  که بین دولایه نرم مواد لنز تماسی قرار می گیرد اندازه گیری کنیم.
پرویز اظهار داشت: ما در حال آزمایش نمونه های اولیه ای هستیم که می تواند در هر ثانیه گلوکز را بررسی  کند.
اگرچه گوگل در تلاش برای متقاعد کردن سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا FDA برای این لنز تماسی است اما می گوید برای کاربردهای بالینی و روزمره، باید کارهای بیشتری  بر روی این فناوری انجام شود.

۴ دیدگاه دربارهٔ «فناوری جدید گوگل برای نابینایان»

سلام از اطلاع رسانی به روز و فعال شما ممنونم، اما از شما که امکان ارتباط با شرکتهای مختلف را دارید، انتظار می رود گزارشهایی جامع تر از آنچه نشریات مانند خبرگزاری مهر در اختیار ما می گذارند تهیه نموده و ارائه فرمایید، با تشکر.

دیدگاهتان را بنویسید