خانه
جستجو
Close this search box.
جستجو

شهر خبر معلولین. انتشار 36 خبر در شمارگان بیستم

با سلام و احترام به شما عزیزان.
در بیستمین شمارگان شهر خبر معلولین، 36 خبر تقدیم شما گرامیان می شود.

 

اخبار معلولین در سایر خبرگزاری ها

تعداد اخبار: 25 خبر

 

مهر: دغدغه نابینایان نه ندیدن که دیده نشدن است

باشگاه خبرنگاران جوان: سهم نابینایان کشور از کتاب و نشر چقدر است؟

مهر: نقض حقوق شهروندی باحذف نابینایان از انتخابات مجلس/نواقص منشور حقوقی

ایسکا نیوز: نگاه جامعه به نابینایان باید حقوق مدار باشد

مهر: فراکسیون حمایت از حقوق معلولان در مجلس راه اندازی شود

ایرنا: استفاده رایگان نابینایان از آثار فرهنگی جهان در گرو تصویب مجلس

آنا: راه‌اندازی مراکز تربیت مربی شغلی و اشتغال نابینایان

مهر: اشتغال و مناسب‌سازی معابر مهم‌ترین دغدغه نابینایان خراسان شمالی

ایرنا: مسکن 11 هزار و 340 خانوار دارای دو معلول به بالا تامین می شود

مهر: مناسب سازی پارک بهاران در روز جهانی نابینایان

روزنامه ی ایران: مشکلات نابینایان و چشم های بسته ی مسئولان

فارس: ارائه تسهیلات گردشگری به کودکان و معلولان در سال گردشگری برای همه

مهر: اجرای ناقص قوانین مرتبط با معلولان/ثبت مشخصات ۱.۴ میلیون معلول

مهر: ۴۰ درصد فارغ التحصیلان نابینای فارس بیکار هستند

مهر: تشکیل جلسه شورایعالی معلولیت/اختلالات ژنتیکی عامل بروز معلولیت

ایرنا: اعضای هیات رئیسه کمیسیون مشترک رسیدگی به لایحه حمایت از حقوق معلولان انتخاب شد

وبسایت نابینایان پکتوس: رصد آن سوی مرز. گشت در سایت ها و نشریات خبری ویژه نابینایان در جهان

مهر: ۳۰ درصد نابینایی‌ها به دلیل اختلالات ژنتیکی روی می‌دهد

به نقل از  اداره کل روابط عمومی و امور ‌بین الملل کانون، ۱۹ کتاب بریل برای نوجوانان علاقه‌مند به شعر منتشر شد

مهر: برخی وزارتخانه ها قانون ۳ درصد استخدام معلولان را اجرا نمی کنند

مهر: تعداد کتاب‌های بریل پاسخگوی نیاز نابینایان نیست

مهر: ۱۱۰ عنوان کتاب صوتی در اردبیل تولید شد

مهر: کتابخانه گویا ویژه روشن‌دلان استان بوشهر راه‌اندازی می‌شود

به نقل از روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی کردستان: 182 عنوان کتاب بریل در کتابخانه های عمومی کردستان وجود دارد

فدراسیون نابینایان: رئیس هیأت ورزشی نابینایان مازندران در سمت خود ابقا شد

 

اختصاصی ایران سپید

تعداد اخبار: 11 خبر

 

آینده روشن، پیش روی نابینایان/افتتاح سامانه بانکی ویژه نابینایان در بانک آینده

به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی عصای سفید، سامانه خدمات بانکی ویژه نابینایان در یکی از شعب بانک آینده افتتاح شد. پروژه راه اندازی سامانه خدمات بانکی ویژه نابینایان مدتیست از سوی شرکت پکتوس، با همکاری انجمن نابینایان ایران اجرا میشود که در تازه ترین گام، طراحان این پروژه شعبه مرکزی بانک آینده، واقع در دوراهی یوسفآباد را برای راه اندازی این سامانه انتخاب کرده اند. در این پروژه، مشتری نابینا با استفاده از سخت افزار نمایشگر بریل موسوم به برجسته نگار و نرم افزارهای مخصوص آن، این امکان را مییابد که مستقلاً امور بانکی خود مثل افتتاح حساب، انتقال وجه، واریز مبلغ و… را انجام دهد.  برجسته نگار به مشتری نابینا امکان میدهد که با استفاده از کلیدهای مکان نما، روی عنوان فرم مد نظر خود قرار بگیرد و با فشردن کلید inter, وارد صفحه جزئیات آن فرم شود و مشخصات لازم را با استفاده از کلیدهای نوشتاری نمایشگر، نوشته و ثبت کند. به محض ورود مشتری نابینا، یکی از پرسنلهای بانک او را در محل باجه 1 مستقر میکند و مسئول باجه، برای حفظ مسائل امنیتی، یک گوشی در اختیار او قرار میدهد. پس از انجام امور بانکی از سوی مشتری نابینا و وارد کردن کلید ثبت، فرم پر شده به وسیله چاپگر چاپ میشود. دکتر رشیدی، معاون امور شعب بانک آینده، در گفتگو با ایران سپید، نگاه بانک آینده به معلولان را اجتماعی دانست: «دکتر رسول اف، مدیر عامل محترم بانک آینده، از دوران جوانی با سمتهایی که در عرصه اقتصاد کشور داشتند، نگاهی ملی را تعقیب میکنند و این نگاه در بانک آینده پر رنگتر شده، چرا که به مسئولیت اجتماعی ارزش خاصی قائل هستند. بر همین مبنا، شعار بانک آینده، بر سرنوشت نسل آینده متمرکز است: (آینده روشن است) بنابر این شعار، استراتژی بانک آینده، برنامه ریزی برای اجرای طرحهای پیشگام به منظور ارائه خدمات بهتر به اقشار جامعه است. ما معلولیت را محدودیت نمیدانیم؛ مهم، استعداد فرد در انجام مشارکتهای اجتماعیست، این مهم نیست که او یک پا دارد یا قدرت بینایی ندارد.» رشیدی در پاسخ به پرسشی پیرامون توسعه این سامانه در سایر شعب بانک آینده اظهار داشت: «ما عملکرد این سامانه و بازخوردهای آن را بررسی میکنیم. در صورت مشاهده استقبال از سوی مشتریان، قطعاً شعب دیگر را آماده اجرای این پروژه خواهیم کرد.» سعید صادقپور، مدیر عامل شرکت پکتوس در گفتگو با ایران سپید، از راه اندازی این سامانه در 8 بانک خبر داد: «خوشبختانه سامانه خدمات بانکی ویژه نابینایان که با همکاری انجمن نابینایان و شرکت پکتوس راه اندازی میشود، در 8 بانک اجرایی شده؛ پست بانک، بانک شهر، بانک آینده، بانک کشاورزی، بانک تجارت، بانک سپه، بانک صادرات و بانک رفاه که مورد اخیر در همین هفته و قبل از افتتاح شعبه مرکزی بانک آینده، در شعبه مرکزی رفاه نصب شد، اما افتتاح آن و بانکهای صادرات و کشاورزی منوط به مناسبت خاصیست.

 

از شش نقطه ی جهان. نقاشیهای باور نکردنی نابینای نقاش

آدمهای زیادی را در اطرافمان میشناسیم که نابینا شدن برایشان به معنای پایان راه است و وقتی در سنین جوانی یا میانسالی بنا به حادثه یا عارضه ای دچار نابینایی میشوند، زندگی را به کلی به فراموشی میسپارند و صبح تا شامشان را در کنج عزلت میگذرانند. اما از سوی دیگر، کم نیستند آنهایی که انگار نابینایی برایشان آغاز دوباره ای به حساب میآید. این اتفاق را تولد دوباره ای مییابند و برای خودشان اینطور انگار میکنند که پا به دنیای تازه ای گذاشته اند، با مختصات تازه. سعی میکنند خود را با شرایط جدید وفق دهند و حتی افزون بر آن، در دنیای جدید، عنصر تأثیرگذاری هم به حساب آیند. «John Bramblitt»، یکی از همین دسته آدمها است. آمریکایی است و متولد ۱۹۷۱. درست وقتی میانه مسیر جوانی را پشت سر میگذاشته، در سی سالگی، به خاطر عوارض ناشی از یک حمله صرع، به کلی بیناییش را از دست داده است و حالا چشمانش فقط از قدرت تشخیص نور برخوردارند. او اما سعی کرد از اندوخته ای که از رنگ و نور و خط و سایه در دوران بینایی در حافظه انباشته بود، پا به دنیای بی انتهای هنر نقاشی بگذارد. نکته جالب توجه هم در مورد «جان» همین است که نقاشی را پس از نابینا شدنش آغاز کرده است و پیش از این اتفاق، تجربه ویژه ای در این زمینه نداشته است.

(John Bramblitt)، بر روی بوم نقاشی میکند و از بافت رنگ برای پیدا کردن مسیر خود بر روی بوم استفاده میکند. مشکل دیگر این نقاش نابینا، تشخیص رنگها از یکدیگر است. او این مشکل را به سادگی حل کرده است. برچسبهای بریلی را برای خود طراحی کرده که بر روی بطریهای رنگهای مختلف میچسباند و به این ترتیب، میتواند رنگها را از یکدیگر تشخیص دهد. هنر این نقاش نابینا تا به حال در بیش از سی کشور جهان به نمایش در آمده و زندگیش هم سوژه ساخت فیلمهای مستند زیادی شده است. به طور نمونه، یکی از ویدئوهایی که بر اساس کار و زندگی جان ساخته شده، در سال ۲۰۰۸ به عنوان تأثیرگذارترین ویدئوی شبکه اشتراک ویدئوهای آنلاین «youtube» شناخته شده است. از دیگر افتخاراتی که این نقاش نابینا به دست آورده، جایزه ویژه کاخ سفید است. او سه بار در سالهای ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۷ این جایزه را از رئیس جمهوری آمریکا دریافت کرده است. «جان» این جایزه را به دلیل تلاشهایش برای شناساندن هنر نقاشی در میان مردم دریافت کرده است. این نقاش نابینا کارگاههای زیادی را با موضوع هنر نقاشی در محدوده زندگی خود برگزار کرده. او هدف از برگزاری این کارگاهها را فراهم کردن دسترسی مردم عادی و آنهایی که از دانش کافی درباره این هنر محرومند به منابع موثق هنری عنوان کرده است. جان همچنیندر زمان دانشجویی، به عنوان میهمان در یکی از برنامه های «باب فیلیپس»، از مستندسازان برجسته آمریکایی حاضر شده است که در نوع خود برای این نقاش نابینا افتخار بزرگی محسوب میشود.

 

ثبت یک رکورد ملی توسط عرفان علیزاده در مسابقه سیمولتانه شطرنج نابینایان

: همزمان با روز 24 مهر، مصادف با روز جهانی نابینایان، مسابقه سیمولتانه شطرنج نابینایان توسط عرفان محمدعلیزاده برگزار شد. علیزاده در گفتگو با ایران سپید در خصوص ثبت این رکورد گفت: ایده برگزاری این مسابقه چند ماه پیش به ذهن من رسید و قصد داشتم با این کار، شطرنج نابینایان را به سایر مردم جامعه به ویژه شطرنجبازان بینا معرفی کنم. مسابقه سیمولتانه، اصطلاحاً به مسابقه همزمان یک شطرنجباز با چند نفر دیگر اطلاق میشود. با پیگیریهایی که انجام دادم، این اتفاق برای اولین بار در ایران رخ داد و حتی در سطح جهان، مسابقه سیمولتانه در بخش شطرنج نابینایان، تا به حال برگزار نشده است. البته کمی دیر متوجه این مسئله شدم، از این رو نتوانستیم زمینه ثبت رکورد این بازی در کتاب گینس را فراهم کنیم. علیزاده ادامه داد: قطعاً در میان شطرنجبازان نابینای ایرانی، افراد بسیار شایسته تر و بهتری نیز نسبت به من حضور دارند، اما از آنجایی که دوست داشتم این اتفاق را یک نابینای کلاس b1 یعنی یک نابینای مطلق رقم بزند، برای این کار پیشقدم شدم. عرفان محمدعلیزاده بیان داشت: در این مسابقه که حدود پنج ساعت به طول انجامید، با 10 شطرنجباز نابینا و کمبینا بازی کردم که در هشت دیدار به پیروزی رسیدم و در دو بازی نیز شکست خوردم. بنابر این توانستم 80 درصد امتیازات لازم را به دست آورم و این رکورد را در سطح ملی ثبت کنم. شطرنجباز نابینای کشورمان در ارتباط با بازتابهای این واقعه گفت: با همت روابط عمومی فدراسیون شطرنج، خبر برگزاری این مسابقه در سطح گسترده ای رسانه ای شد. همچنین جا دارد از احسان قائم مقامی که زمان برگزاری مسابقه در فدراسیون شطرنج حضور یافتند و خانم پریدر که خیلی برای من زحمت کشیده اند، تشکر کنم. نایب قهرمان جوانان کشور در پاسخ به این سؤال که چرا برای خلق این حماسه با تعداد نفرات بیشتری رقابت نکرده است گفت: در ابتدا که این ایده به ذهنم رسید، قصد داشتم با 20 یا 25 نفر مسابقه دهم تا رکورد بهتری را ثبت کنم . اما وقتی با اساتید برجسته شطرنج از جمله آقای قائم مقامی که خود با برگزاری مسابقه سیمولتانه با حضور 614 نفر رکوردار جهان محسوب میشود مشورت کردم، همگی مسابقه با تعداد 10 نفر را پیشنهاد دادند. البته از نظر فنی، آمادگی مسابقه با 20 نفر را هم داشتم، اما از نظر جسمانی این توان در من نبود. برای همین رویداد هم چهار ساعت و نیم پیاده روی کردم و انرژی زیادی از من گرفته شد. علیزاده در پایان گفت: امیدوارم فدراسیون نابینایان با مهربانی بیشتری به شطرنج این قشر نگاه کند. متأسفانه در میان هشت رشته ورزشی تحت نظر فدراسیون، شطرنج اولویت آخر را دارد. این در حالی است که پتانسیل مدالآوری در میان شطرنجبازان نابینا وجود دارد، اما لازمه آن شرکت در مسابقات بین المللی است.

مشروح این مصاحبه را در قالب فایل صوتی از
این لینک در وبسایت ایران سپید
به مدت 12 دقیقه و با حجم 11 مگابایت دانلود کرده و گوش کنید.

 

 

برابری در دسترسی، برخورداری از ایمنی، اولویتهای سال نابینایان ایران

15 اکتبر، روز جهانی عصای سفید امسال با 24 مهر و ایام سوگواری سالار شهیدان و کاروان شهدای کربلا مصادف شده است. با استعانت از پیام این واقعه تاریخی، یعنی پایداری تا حصول نهایی اهداف عالی انسانی و معنوی ما نابینایان و کمبینایان ایران نیز با یکدیگر عهد میبندیم تا تحقق حقوق برابر و خواستهای برحق اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی خود، یعنی برخورداری از فرصتها و امکانات برابر رشد و تعالی همپای همه آحاد جامعه فعالیت مستمر داشته و تا به دست آوردن اهداف عالیه حقوق انسانی و اجتماعی خود از پا نیفتیم. فرصتهای برابر آموزش، تأمین اجتماعی، اشتغال پایدار و رفاه معادل متوسط برخورداریهای جامعه، رئوس حقوق اجتماعی نابینایان و کمبینایان ایران است. اما در سالی که پیش رو داریم، یعنی سال منتهی به روز جهانی عصای سفید در سال 96 اولویتهای نابینایان و کمبینایان و تشکلهای آنان چیست؟ اهداف تشکلهای نابینایان و کمبینایان کشور به دو دسته تقسیم میشوند. نخست اهدافی که با سایر افراد دارای محدودیتهای جسمی و حسی کشور یکسان است و دستاورد تحقق آنها شامل همه افراد دارای معلولیت است. مانند تصویب لایحه حمایت از حقوق معلولان در مجلس دهم که چتر آن بر سر همه ما خواهد بود و در تحقق برابر حقوق اجتماعی افراد معلول نقش اهرم زیربنایی را بازی میکنند. تشکیل فراکسیون جدید حمایت از حقوق افراد معلول در مجلس، گام اجرایی بعدی است که تضمینی است برای تصویب قوانین مورد نیاز همه افراد معلول و نیز نظارت مؤثر مجلس بر اجرای قوانین. پیگیری اجرای مواد مصوبه هیأت دولت در زمینه حقوق افراد معلول، ابلاغی پانزدهم شهریور سال 94 خود هدفی بسیار مهم برای تشکلهای نابینایان و کل تشکلهای افراد معلول کشور است. مصوبه ای که بخشی از حقوق افراد معلول را حتی قبل از تصویب در مجلس قانونی و لازم الاجرا میکند. باید با پیگیریهای خود اجازه ندهیم این بخش از قوانین حمایتی به سرنوشت سایر قوانین حمایت از حقوق افراد معلول دچار شود و با کمی و کاستیهای چشمگیر در اجرا رو برو شود. تحقق این مهم وظیفه روز کلیه تشکلهای معلولین از جمله نابینایان و کمبینایان است. دسته دوم اهداف تشکلهای نابینایان و کمبینایان که اهداف اختصاصی این گروه است، شامل تحقق برابری در دسترسی به فناوریهای کمک زیستی و توانبخشی نابینایان و کمبینایان در همه عرصه هاست. مهمترین نیاز و وظیفه در این زمینه نظارت بر خرید تجهیزات و فناوریهای توانبخشی نابینایان و کمبینایان توسط سازمان بهزیستی در سال جاری است که متأسفانه تا کنون به آن بی توجهی شده است. اما نباید اجازه داد این بی توجهی ادامه یابد. مسئولان سازمان در سال گذشته وعده دادند به بی توجهی سازمان در خرید تجهیزات توانبخشی برای نابینایان و کمبینایان پایان دهند و از بودجه خرید این تجهیزات سهم عادلانه نابینایان را رعایت کنند. اما تا امروز خبری دال بر اعمال این توجه به دست نرسیده است که وظیفه همه تشکلهای نابینایان کشور است در کنار شبکه تشکلهای نابینایان کشور، «چاووش» این امر را دنبال کرده و از مسئولین سازمانهای بهزیستی استانها گزارش عملکرد بخواهند. اولویت اختصاصی دیگر تحقق ایمنی محیطی برای تردد نابینایان و کمبینایان است. علیرغم گذشت بیش از دو دهه از شکلگیری روند مناسبسازی محیطی کشور برای دسترسی افراد معلول، همچنان این امر بدون نظارت واحد، بدون رعایت استانداردهای لازم الاجرا در سطح کشور و به صورت جزیره ای اجرا میشود. شبکه حمل و نقل مترو همچنان برای نابینایان و کمبینایان خطر آفرین است. پیاده روها معبر امن تردد نابینایان و کمبینایان نیست و انواع موانع محیطی و تردد بی محابای موتورسیکلتها تهدید جدی نابینایان است. باید ستاد مناسبسازی کشور و کمیته های تابعه را در استانداریها و فرمانداریها به پرسش گرفت و خواهان گزارش عملکرد از آنها شد. عمده دستاورد این نهادها تشکیل جلسات بی نظم و فاقد برنامه و عدم پاسخگویی دستگاههای اجرایی مختلف است. باید به این عدم پاسخگوییها پایان داد و این امر فقط از پیگیری تشکلهای نابینایان و دنبال کردن حقوق مصوب نابینایان بر میآید. البته نابینایان خواسته های دیگری نیز دارند. از جمله توجه ویژه و برنامه ریزی برای ایجاد اشتغال پایدار برای نابینایان بویژه در بخش غیر دولتی. تأمین منابع و وسایل کمک آموزشی نابینایان در همه سطوح آموزشی اولویت دیگر ما است. یکی از ضرورتها واکاوی برنامه های حمایت از دانشآموزان نابینا و کمبینا در مدارس عادی است که با مشکلات چشمگیر رو بروست و مستلزم مرور و بررسی جدی و پیشبینی راهکارهای مؤثر گره گشاست. تضمین تحقق این اولویتها اتحاد نزدیک تشکلهای نابینایان در سطح ملی با یکدیگر، تقویت شبکه تشکلهای نابینایان کشور (چاووش) و به صحنه آمدن نخبگان فعال نابینا است تا حقوق اجتماعی این گروه از روی کاغذ به عرصه عمل منتقل شود. آینده مان را از همین امروز و با هم بسازیم.

 

واگویه های یک شهروند، در بامداد یک روز خاص

امروز مثل هر روز، مثل هر شهروند، مثل هر فعال، مثل هر شاغل، مثل هر دردمند، از درِ خانه قدم در کوچه ها و خیابانهای شهر میگذارم، با این اندیشه که امروز روزی از روزهای سال است، اما با کمی تفاوت؛ گرچه این تفاوت برای همه ملموس نیست؛ چه، اثر آن مشهود اقشار مختلف نمیتواند باشد. اما چه باک که فکر کردن به چنین روزی –حد اقل برای من و همنوعان من-، غیر عادی نمینماید. بگذریم! از فکر کردن گفتم، اما مقصودم این نیست که در بامداد امروز، 24 مهر و در مسیری که هر روز قدم میزنم، با واژه های مغلق ذهنم را در پیچ و خم عبارات گیر بیندازم. آنچه از صبح و قبل از خروج از خانه ذهنم را به خود گرفته، تقارن این شنبه، با شنبه شومیست که چند سال پیش دل من و همنوعانم را به درد آورد. شگفتا که آن شنبه هم مثل این شنبه، 24 مهر، روز جهانی عصای سفید بود. شاید در دقایقی مثل همین دقایق، یک معلم، یک دردمند، یک پر شر و شور در عرصه فعالیتهای مختلف فرهنگی و اجتماعی، به علت یک بی توجهی بزرگ، از ادامه زندگی باز ماند و خاطره تلخش تا امروز باقی ماند. مطمئنم در چنین روزی ذهن همه یاران و همنوعان من، هما را در صدر تمام دغدغه های روزانه قرار میدهند و مثل من، با خود می اندیشند که از آن روز تا امروز، چه اتفاقاتی رخ داد تا چنان واقعه ای تکرار نشود؟ چه تدبیری از سوی مسئولان اندیشیده شد تا جان معلولان در همه اماکن پر تردد در امنیت بماند؟ این بدیهیست که مرگ «هما بدر» معلم نامآشنا نقطه عطفی در باز اندیشی مسئولان حوزه های مختلف، پیرامون وضعیت معلولان، خاصه نابینایان قلمداد شد. اما تا چه میزان از آن اندیشه ها جامه عمل بر تن کردند؟ حال که با خودم در طلیعه بیست و چهارمین روز از مهر ماه 1395، فعالیتهای چند سال اخیر را مرور میکنم، نقاط مختلفی در ذهنم برجسته میشوند که خالی از توجه نیستند. هرچند که بسیاری از ما نابینایان در چنین روزی درِ صندوق گلایه هامان را میگشاییم و ناله سر میدهیم، اما بد نیست کمی وسیعتر ببینیم و نظر دهیم. با خودم فکر میکنم، از روزی که همایمان را از دست دادیم، این تلنگر در ذهن مسئولان شرکت مترو ایجاد شد که باید به نابینایان توجه کرد؛ نه توجه ویژه، توجه درست. گرچه این توجه به قیمت از دست دادن خون عزیزی به دست آمد. میبینم که به محض ورود من و امثال من به هر کدام از ایستگاههای مترو، مأموران در همراهی تا سوار شدن به قطار، گوی سبقت را از هم میربایند؛ شاید این صحنه ها در تمام ایستگاهها به شکلی که من مشاهده میکنم اتفاق نیفتد، اما دور از انصاف است که بگوییم هیچ توجهی از سوی مسئولان مترو صورت نمیگیرد. علاوه بر تغییر نگرش مسئولان شرکت مترو، میبینم با تمام مشقات، قانون جامع حمایت از حقوق معلولان بازنگری شده و امروز در مجلس با تشکیل فراکسیون جدید معلولان، بررسی این قانون همچنان جزو دغدغه های  نمایندگان است. قطعاً اینها همه قصه نیست و برای نیل به خواسته هایمان راهی بس دشوار در پیش داریم، اما با همین دستاوردهای به ظاهر ناچیز، نشان داده ایم که همچنان محکم و استوار هستیم. نمیدانم در آن روز شوم، هما به چه می اندیشید؟ شاید به این فکر میکرد که راه صحیح دستیابی به خواسته های نابینایان، چگونه باید به تمام افراد دارای آسیب بینایی تبیین شود؟ از چه روشهایی باید بهره جست تا به همنوعان نحوه صحیح مطرح کردن نیازها را آموخت و شایدهایی که فقط امروز و بعد از گذشت چند سال در ذهن من نقش بسته است. اما قدر مسلم این است، هما از آن دسته افراد مثبت اندیش بود که با درک تمام سختیها، اطمینان داشت با اتحاد میتوان کارها کرد کارستان. در نهایت، در این بامداد بیست و چهارم مهر، این نهیب را به خودم و یارانم میزنم که یاران! افق روشنی پیش رو و چشم اندازی وسیع در مقابلمان ترسیم شده است، اگر بر اساس اندیشه صحیح، منطقی استوار، بیانی منسجم و با اتکا به انسانهای آگاه و کارشناس قدم برداریم، قطعاً نتایج قابل قبولی به دست خواهیم آورد.

 

 

نابینایان رانندگی میکنند، نابینایان به فضا میروند. گزارشی از مجمع عمومی اتحادیه جهانی نابینایان در آمریکا

ماه گذشته اورلاندوی ایالت فلوریدای آمریکا میزبان مجمع عمومی اتحادیه جهانی نابینایان بود. نشستی با حضور 99 کشور جهان و با مشارکت 8 مؤسسه و اتحادیه بین المللی فعال در حوزه نابینایان، معلولین و امور تخصصی مانند آموزش افراد دارای اختلالات پایدار بینایی. در این نشست که به طور مشترک با کنفرانس جهانی آموزش افراد دارای اختلال بینایی برگزار شد. بر اساس برنامه ثابت مجمع عمومی اتحادیه جهانی نابینایان که هر چهار سال یک بار برگزار میشود، رئیس وقت اتحادیه جهانی نابینایان «آرنت هولت» از نروژ طی گزارشی به مجمع به بررسی دستاوردها و چالشهای عمده نابینایان جهان ظرف چهار سال گذشته پرداخت. هولت با تأکید بر اینکه در چهار سال گذشته جهان برای زندگی نابینایان بویژه در کشورهای در حال توسعه بیش از گذشته نا امن و خطرناک بوده است، نمونه هایی از این نا امنی و خطرات را برای بیش از 300 میلیون تن از جمعیت سیاره زمین که به نوعی با مشکل بینایی رو برو هستند تشریح کرد. وی فجایع انسانی سوریه و آوارگی صدها هزار تن از نابینایان و کمبینایان این کشور را نمونه ای بارز از این خطرات شمرد. حملات تروریستی کور به افراد غیر نظامی در سطح جهان به گفته رئیس اتحادیه جهانی نابینایان امنیت و آرامشی برای هیچ یک از نابینایان و کمبینایان جهان باقی نگذاشته است و افزون بر آن، خود این حملات زاینده نابینایی و آسیبهای بینایی برای بسیاری از مردم است. آرنت هولد پس از تشریح نا امنی روز افزون در جهان برای ساکنین دارای اختلال بینایی آن، به توضیح دستاوردها و موفقیتهای جامعه آسیبمندان بینایی جهان پرداخت. امضای معاهده مراکش به گفته او از بزرگترین دستاوردهای تاریخی نابینایان در جهان است. معاهده ای که حقوق آسیبمندان بینایی و خوانشی را در دسترسی برابر به منابع اطلاعاتی به رسمیت شناخت. به گفته رئیس اتحادیه جهانی نابینایان، این یعنی متقاعد کردن صاحبان صنایع، مدیران امور مالی و دولتمردان به ارجح دانستن عدالت در دسترسی به منابع اطلاعاتی افزون بر پول و ارزشهای مادی. به گزارش سخنران نشست، با پیوستن کانادا به معاهده مراکش به عنوان بیستمین کشور تصویب کننده این معاهده، اکنون این دستاورد بزرگ جهانی نابینایان عملاً وارد مرحله اجرایی شده است و وظیفه نابینایان در سراسر جهان توسعه قلمرو این معاهده به همه زبانهای جهان است. دستاورد بزرگ دیگر نابینایان در چهار سال گذشته ورود به عرصه تولید فناوریهای کمکی برای افراد نابینا است. از جمله گردهمایی چند مؤسسه نابینایی به رهبری انجمن سلطنتی نابینایان بریتانیا برای تولید نمایشگرهای بریل ارزان قیمت که امکان داده است نمایشگرهای بریل بیست سلولی با قیمتی کمتر از یک دستگاه آیفون در دسترس نابینایان قرار گیرد و روند ارزانی این فناوری که موجب دسترسی مستقل نابینایان به منابع اطلاعاتی از طریق خط بریل است، همچنان ادامه دارد. آرنت هولد تأکید کرد: این پروژه امکان داد نابینایان جهان به جای بهره گیری از فناوریهای موجود، خود طرحهای مبتکرانه تولید فناوریهای کمکی را کلید بزنند و در این عرصه خود سرنوشت نابینایان را به دست گیرند. به گفته رئیس سابق اتحادیه جهانی نابینایان، در این چهار سال یکی از رؤیاهای نابینایان به حقیقت پیوسته است و آن رانندگی مستقل نابینایان با خودروهای هوشمند «خودران» بسته است. (در حاشیه مجمع عمومی اتحادیه جهانی نابینایان، امکان رانندگی مستقل نابینایان فراهم بود) بزرگترین آرزوی هر نابینا زندگی مستقل است و تحقق رانندگی مستقل برای نابینایان به راستی فتح یکی از آرزوهای دست نیافتنی برای نابینایان جهان است. هولت با بیان این عبارت، ضمن توصیف اهمیت این دستاورد، نابینایان جهان را به تحقق سایر رؤیاهایی که هنوز دست نیافتنی مینمایند، فرا خواند. به گفته وی، رؤیای دیگری که نابینایان جهان در آستانه تحقق آن هستند، سفر به فضا است که پروژه آن در آژانس فضایی آمریکا (ناسا) کلید خورد است و به زودی شاهد سفر نخستین فضانورد نابینای جهان به مدار زمین خواهیم بود. رئیس اتحادیه جهانی نابینایان از چالشهای فناوریهای جدید برای نابینایان نیز سخن گفت و آن خطر ورود روز افزون خودروهای خاموش به جاده ها و خیابانها است. (خودروهای خاموش، خودروهای الکتریکی جدید هستند که موتور آنها به دلیل استفاده از برق، بی صدا کار کرده و در عین آنکه دستاوردی بزرگ برای انسان محسوب میشوند، به دلیل بی صدایی برای تردد ایمن نابینایان خطرناک هستند.) آرنت هولت خواهان فعالیت جمعی همه تشکلهای نابینایی برای وضع مقررات حفاظت از نابینایان در برابر هجوم خودروهای خاموش شد و این امر را یکی از وظایف مبرم پیش روی اتحادیه جهانی نابینایان توصیف کرد. مجمع عمومی اتحادیه جهانی نابینایان، 2016، (فردریک شرودر) معاون اول اتحادیه را به عنوان رئیس جدید اتحادیه جهانی نابینایان تا چهار سال آینده انتخاب کرد.

 

 

مناسبت های دیگرِ ۱۵ اکتبر را بشناسیم

تقویم را که ورق میزنی، هر روزش پر است از مناسبتهای تولد و سالمرگ آدمها و سالگرد وقوع رویدادهای مهم در عمرِ بیش از دو هزار ساله تقویم به شکل امروزی آن بر روی کره زمین. در این نوشتار، مروری کرده ایم به مهمترین این رویدادها.

 

 

 

به گزارش ایران سپید قطعاً برای ما نابینایان، نامگذاری این روز به عنوان روز جهانی ایمنی عصای سفید یا آنطور که بعضی به غلط عنوان میکنند، روز جهانی نابینایان از اهمیت بیشتری برخوردار است اما جالب است بدانید که در طول ۴۰۰ سال اخیر، تعداد دفعاتی که این روز با دوشنبه، پنجشنبه و شنبه مطابق بوده است، بیشتر از روزهای دیگرِ هفته بوده به طوری که این اتفاق ۵۸ بار در طول چهار قرنِ اخیر رخ داده است. در حالی که سه شنبه یا پنجشنبه بودنش ۵۷ بار و جمعه یا یکشنبه بودن این رویداد هم ۵۶ بار اتفاق افتاده است. یکی از مناسبتهای جالبی که با روز جهانی ایمنی عصای سفید در یک روز قرار گرفته، روز جهانی شستن دست است. این روز در سال ۲۰۰۸ و به منظور ایجاد فرهنگ شستن مکررِ دستها با صابون در طول یک روز، برای پیشگیری از بیماریهای ناشی از انتقال انواع آلودگیها، از سوی سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته شده است.

 

از دیگر رویدادهای ۱۵ اکتبر، یکی هم روز محکوم شناخته شدنِ «ماری آنتوانت»، آخرین ملکه سلسله بوربنها در فرانسته است. همسر اتریشی لویی شانزدهم، آخرین پادشاه فرانسویها، در چنین روزی محاکمه شد و در یک دادگاه فوق العاده کوتاه، به مرگ محکوم شد و در روز ۱۶ اکتبر هم به گیوتین سپرده شد.

از دیگر مناسبتهای این روز، شاید یکی از جالب توجهترینهایش برای ما ایرانیها، آغاز جشنهای ۲۵۰۰ ساله پادشاهی در ایران در سال ۱۳۵۰ باشد. جشنهایی که محمدرضا پهلوی بنیان گذاشت تا به خیال خود، قدرت ایران را به دنیا بشناساند و شکوه از بین رفته سلسله های باستانی را احیا کند. غافل از آنکه ریخت و پاشهای بی حد و حصر در همین جشنها، یکی از عوامل بسیار تأثیرگذار در سقوط پادشاهی خودش را فراهم میکند.

از مناسبتهای جالب توجه در این روز، یکی هم اهدای جایزه صلح نوبل به میخاییل گورباچف، آخرین رئیس جمهور اتحاد جماهیر شوروی است. بنیاد جایزه نوبل، این جایزه را به خاطر تلاش او برای کم کردن تنشهای ناشی از جنگ سرد و باز کردن درهای شوروی به روی دنیا به او اهدا کرده اند.

آدمهای جالب توجهی هم در این روز به دنیا آمده اند که ویرژیل، شاعر رومی، از جمله معروفترینشان است. در ۱۵ اکتبر ۷۰ قبل از میلاد متولد شد و در ۱۹ قبل از میلاد هم درگذشت. اکبرخان، پادشاه مغول هم در همین روز در ۱۵۴۲ میلادی متولد شد. ایوانجلیستا تولیچلی، فیزیکدان و ریاضیدان ایتالیایی، میخاییل لِرمونتف، نویسنده روس و محمد ظاهرشاه، آخرین پادشاه افغانستان هم از دیگر متولیدین روز ۱۵ اکتبر هستند.

 

 

بهترین شهرهای دنیا برای زندگی معلولان

در آمارها و گزارشها شهرهای مختلفی به عنوان بهترین شهرها برای معلولان از هر جهت معرفی شده اند، مثلاً در اروپا شهرهای سالزبورگ و برلین جزو بهترین شهرها هستند. این دو شهر تمام موانع شهری مزاحم معلولان را حذف کرده اند. یکی دیگر از ویژگیهای شهر سالزبورگ این است که معلولان در تمام سطوح شهر ادغام شده اند و دولت آنها را از سایر افراد جامعه جدا نکرده است. همچنین این دو شهر توجه ویژه ای به راحتی استفاده از مکانهای عمومی برای معلولان داشته اند، از جمله مکانهای توریستی، رستورانها، کلیسا و… از این رو ممکن است شهری برای افراد دارای معلولیت جسمی مناسب باشد، اما برای افراد نابینا یا کمبینا نه؛ یا بالعکس ممکن است شهری برای نابینایان مناسب باشد و برای دیگر معلولان اصلاً مناسب نباشد. در نتیجه نوع معلولیت در انتخاب شهرهای دوستدار معلولان بسیار اهمیت دارد. بر اساس گزارشی که هر ساله در آمریکا تحت عنوان «بهترین و بدترین شهرها برای افراد دارای معلولیت» منتشر میشود، در  سال ٢٠١۶ به ترتیب شهرهای اورلند پارک، سکاتزدیل، لینکلن، گیلبرت و پئوریا، رتبه های نخست تا پنجم را به عنوان بهترین شهرها برای افراد دارای معلولیت کسب کرده اند. در این آمار شاخصهای مختلفی مد نظر قرار گرفته است؛ مثل تعداد سرانه پزشکان به تعداد افراد معلولان یا میزان دسترسی معلولان به پارکها. اما بر اساس گزارش دیگری که شهرهای مناسب برای نابینایان را مشخص کرده است، شهرهای برکلی، کالامازو، نیویورک، لاکراس و لوئیزویل، پنج شهر نخست مناسب برای نابینایان معرفی شده اند. در این گزارش معیارهایی مانند وضع پیاده روها، در دسترس بودن حمل و نقل عمومی، هزینه های زندگی و در دسترس بودن شغل برای افراد با تواناییهای مختلف در نظر گرفته شده است. جالب آن که شهر نیویورک که در گزارش دوم، جزو پنج شهر مناسب برای نابینایان معرفی شده، در گزارش «بهترین و بدترین شهرها برای افراد دارای معلولیت» در جایگاه ١٣۵ قرار گرفته است. بارسلونا بهترین شهر برای افراد دارای معلولیتهای جسمی است، به این دلیل که بارسلونا جزو نخستین شهرهایی است که در  سال ١٩٧٧ اقدام به نصب رمپهای مخصوص معلولان در پیاده روها کرد و از اواسط دهه ٩٠ اتوبوسها و متروهای اکثر شهرهای اسپانیا مجهز به سطوح شیبدار مخصوص ویلچر و بالابر ویلچر شده اند. همچنین در اسپانیا شهرهای بیلبائو، گرانادا، رئال مادرید، مالاگا، مورسیا، اوویدو، پامپلونا، وایادولید و ساراگوسا؛ مناسب برای نابینایان  معرفی شده اند. استانداردهای جهانی برای شهرهای دوستدار معلولان تنها به رفع موانع شهری خلاصه نمیشود، معلولان نیاز به قوانین حمایتی بیشتر و خاصتری دارند، قوانینی مثل دسترسی به مراقبتهای پزشکی، بیمه ها، سیستمهای حمایتی و…. همان طور که پیشتر اشاره شد، برلین جزو بهترین شهرها برای افراد دارای معلولیت است. این شهر در سالهای اخیر سیاستهای مناسبی را برای تبدیل شهر به مکانی برای دسترسی همه افراد و بدون مانع پیش گرفته است. در سال ٢٠١٣ این شهر موفق به کسب جایزه دسترسی شهری از اتحادیه اروپا شد، همچنین برلین به خاطر ایجاد یک محیط بدون مانع و سیستم حمل و نقل عمومی با دسترسی بسیار آسان، مورد ستایش قرار گرفته است. در این شهر معلولان اکثر قریب به اتفاق به مکانهای عمومی از جمله تئاترها و موزه ها به راحتی دسترسی دارند. دنور، کلرادو، آمریکا: برخلاف کوههای راکی که در کلرادو واقع شده اند، دنور منطقه ای نسبتاً صاف است. در واقع این شهر یکی از بهترین شهرهای آمریکا برای رفت و آمد با ویلچر است. این شهر هر ساله طیف گسترده ای از فعالیتهای تفریحی و فرهنگی را برای افراد معلول برگزار میکند. سیستم حمل و نقل عمومی دنور نیز مثال زدنی است و خدمات خاصی را برای سوار و پیاده شدن معلولان ارائه میدهد. بسیاری از موزه های این شهر نیز برای معلولان بهسازی شده اند. گدنیا، لهستان: اگرچه ممکن است قرار گرفتن یک شهر تاریخی مثل گدنیا در این لیست تعجبآور باشد، اما این شهر یکی از شهرهایی است که سیستم حمل و نقل عمومیش مناسب همه افراد است. گدنیا همچنین دارای یک سیستم اطلاعات منحصر به فرد، شامل علائم راهنمایی بریل برای نابینایان است. میلان، ایتالیا: میلان در  سال ٢٠١۶ برنده جایزه دسترسی شهری در اروپا شده است. میلان شهری است که برای هیچ کس خسته کننده نیست و افراد با تواناییهای مختلف میتوانند به راحتی در شهر تردد کنند. این شهر با این که شهری تاریخی به حساب میآید، اکثر موانع شهری را برای دسترسی راحتتر معلولان حذف و سیستم حمل و نقلش را بهسازی کرده است. سیاتل، واشنگتن، آمریکا: سیستم حمل و نقل عمومی سیاتل نزدیک به ۴٠ سال است که بهسازی شده، همچنین افرادی که از صندلی چرخدار استفاده میکنند، هزینه کمتری را برای استفاده از حمل و نقل عمومی پرداخت میکنند.

 

 

رکوردهای خواندنی از پارالمپیک پانزدهم

در مسابقات پارالمپیک ریو، در مجموع 4333 ورزشکار از 159 کشور به همراه تیم مستقل ورزشکاران پارالمپیک شرکت کردند. این بازیها برای اولین بار در آمریکای جنوبی برگزار شد و 220 رکورد جهانی و 432 رکورد پارالمپیک در 22 رشته ورزشی شکسته شد. این رقابتها، پس از بازیهای 2012 لندن، با 2.15 میلیون، بیشترین فروش بلیط را داشت. رشته های ورزشی کانو و ترایتلون، اولین حضور خود در این بازیها را تجربه کردند. چین با کسب 239 مدال (107 طلا، 81 نقره و 51 برنز) برای چهارمین بار متوالی در بالاترین رده جدول رده بندی مدالها قرار گرفت. 6 کشور آروبا، کونگو، مالاوی، سومالیا، سائوتوم و توگو، برای اولین بار در این مسابقات شرکت کردند. کشورهای قزاقستان، گرجستان، مالزی، ازبکستان و ویتنام، برای اولین بار در پارالمپیک صاحب مدال طلا شدند و کشورهای کیپ ورده، موزامیبک، قطر و اوگاندا، برای اولین بار روی سکو قرار گرفتند. در مجموع، 83 کشور حد اقل یک مدال از آن خود کردند. ایهار بوکی شناگر بلاروس، 6 مدال طلا و یک نقره بدست آورد. دانیل دایس از برزیل نیز موفق شد 4 مدال طلا، 3 نقره و 2 برنز را از آن خود کند. اما یکی از مهمترین رویدادهای این دوره از مسابقات پارالمپیک، سیامند رحمان از ایران بود که توانست وزنه 310 کیلوگرمی را بالای سر ببرد و رکورد ماندگاری را برای خود و کشورمان ثبت کند.

 

 

صدای خاطره. خاطرات یک صدابردار قدیمی

شاگردانش او را به «آقاراد» میشناسند، نام خانوادگیش «محمدی راد» است، اما در کتابهای ضبط شده پیش از انقلاب و اوایل انقلاب، با نام «مراد قره قلی» معرفی شده و در بین دوستان و همکاران آن دورانش، به آن نام شهرت دارد. ظاهراً نام خانوادگی «قره قلی» به دوران ثبت سجل احوال باز میگردد که در خانواده شان، نام خانوادگی بعضی از اعضا «قره قلی» ثبت شده و بعضی دیگر «محمدی» که در نهایت بعدها خود او اقدام به تغییر نام خانوادگی میکند. باری، یکی از دو صدابردار و مصحح استودیوی ضبط نوارهای درسی و غیر درسی در سازمان ملی رفاه نابینایان دوران پیش از انقلاب و مرکز رودکی پس از انقلاب است. او در کنار عبد ا…. غفاری، دیگر صدابردار و مصحح، طی چند سال، از آغاز تأسیس سازمان ملی رفاه، کتابهای متعددی ضبط کرده است که نقل خاطرات آن روزگار خالی از لطف نیست. با این نکته گفتگوی ما با مراد محمدی راد را میخوانید که او نزدیک به دو دهه معلم درس بینش اسلامی و قرآن در مجتمع آموزشی شهید محبی بوده و این روزها، دوران بازنشستگی را میگذراند. – در آغاز کمی از محیط آن روزگار سازمان بگویید. من در تاریخ 5 آذر 1353 با سمت صدابردار، وارد سازمان شدم. ساختمان سازمان قسمتی از آموزشگاه دکتر خزائلی بود که به همان عنوان دکتر خزائلی هم ثبت شده بود. آن ساختمان بنایی چهار طبقه بود که طبقه سوم و چهارم در اختیار سازمان بود. استودیو در طبقه سوم قرار داشت که البته سالها بعد، یک استودیوی دیگر هم در آن طبقه ساختند که مختص سازمان استثنایی بود. مدیریت سازمان با آقای واحدی بود و خانم صحت، همسر ایشان سرپرستی کتابخانه را بر عهده داشت. علاوه بر ارائه خدمات فرهنگی مثل ضبط کتاب و چاپ بریل، سازمان ملی رفاه اقدام به ارائه خدمات توانبخشی کرده بود که سرپرست بخش توانبخشی را هم آقای وارتانیان بر عهده داشت. یادم هست که یک گروه کارشناس از آمریکا آمده بودند تا مهارتهای مختلف مثل جهتیابی، آرایشگری و امور مختلف زندگی را به نابینایان آموزش دهند. خود من هم نزد آنها مهارتهای مختلف را آموختم. – ایده ضبط کتاب و چاپ کتب به بریل به وسیله چه کسی مطرح شد؟ ظاهراً مرحوم دکتر خزائلی ایده این کار را به آقای واحدی داده بودند. البته اعتقاد دکتر خزائلی این بود که ضبط کتاب کم هزینه تر از برگردان آن به خط بریل است. این را هم فراموش نکنم که قبل از تأسیس سازمان ملی رفاه نابینایان، چاپخانه روزنامه کیهان به صورت محدود، اقدام به برگردان بعضی از کتابهای درسی و همچنین فصلنامه ای به نام «فصلنامه نابینایان» به بریل را میکرد. با تأسیس سازمان، چاپخانه بریل هم به آن جا منتقل شد و یکی از کتابهایی که برگردانده شد، قرآن بدون ترجمه چاپ مصر بود که در 8 جلد به صورت چاپ زینک به بریل تبدیل شد. – آقای واحدی تا کی ریاست سازمان را بر عهده داشت؟ فکر میکنم تا اوایل سال 57. بعد از رفتن ایشان و همسرشان، میثمی نامی را به عنوان سرپرست سازمان انتخاب کردند که به نظر ساواکی بود. افکار بسته و دگمی داشت و چندان علاقه ای به ضبط کتاب نداشت. من کاملاً یادم هست که یک بار، یکی از دوستان مجموعه تلاوتهایی از استاد عبد الباسط را به عنوان امانت به من داد من هم تصمیم گرفتم آن نسخه را تکثیر کرده، در آرشیو کتابخانه قرار دهم تا علاقه مندان استفاده کنن. به محض این که آقای میثمی متوجه شد، واکنش نشان داد که این چه کاریست! چه دلیلی دارد قرآن در کتابخانه باشد؟ مگر این جا شورای انتخاب کتاب ندارد؟ من گفتم که یکی از اعضای آن شورا خود من هستم. – شما به وسیله چه کسی جذب سازمان شدید؟ من با آقای عبد ا… غفاری در مدرسه دوست بودم، از طرفی به کار با ضبط، به واسطه اینکه نماینده کلاس بودم، کاملاً تسلط داشتم. آقای غفاری مرا به مدیران سازمان پیشنهاد داد. وقتی من به استودیو رفتم، خیال آقای غفاری راحت شد، چون آشنایی زیادی با امور نابینایان نداشت. ادامه دارد.

 

 

آهنگ و درنگ. نوبل ادبیات به ملک الشعرای ترانه رسید

شاید برایتان عجیب باشد که ستون تخصصی موسیقی را چه به نوبل ادبیات؟! در دنیای امروز دیگر نمیتوان اتفاقاتی از این دست را عجیب به حساب آورد. نوبل ادبیات امسال را نه یک شاعر و نه یک قصه پرداز و رمان نویس به دست آورده است. امسال، بنیاد جایزه ادبی نوبل، یک ترانه سرا –البته به معنای واقعی آن- را شایسته دریافت این جایزه دانسته است. اینکه میگوییم ترانه سرا به معنای واقعی آن، منظور آن مفهومی است که برای واژه ترانه در دنیا در نظر گرفته میشود. از نظر تعاریف موسیقایی، ترانه در حقیقت خَلق کلامی است که یک ملودی را هم به همراه خود داشته باشد. این به آن معنا است که آن کس که کلام ترانه را میسراید، آهنگ آن را هم میآفریند و در حقیقت آهنگ و کلام، با هم و در جایگاه یک عنصر واحد در ذهن آفریننده آنها متولد میشوند. شاید در میان سرایندگان هموطن، عارف قزوینی و شیدا را بتوانیم از زمره ترانه سرایان راستین به حساب آوریم. البته در فارسی از لفظ مصنف هم برای افرادی که چنین توانمندی داشته باشند، استفاده میشود. حال جایزه نوبل ادبیات، امسال به یکی از همین دست آدمها تعلق گرفته است. «رابرت زیمرمن»، معروف به «Bob Dylan»، بیش از ۵ دهه است که به معنای واقعی در دنیای موسیقی پاپ، کانتری و فولک آمریکایی در حال آفرینش است. آواز میخواند، میسراید، آهنگ میسازد و ساز میزند. آدونیس، فیلیپ راس، موریکامی و میلان کوندرا، همگی از نامهایی هستند که امسال همراه دیلن نامزد دریافت این جایزه ارزشمند شده بودند و آنهایی که دستی در ادبیات داشته باشند خوب میدانند که هر کدام از این اسامی، وزنه ای در دنیای ادبیات به حساب میآیند، اما بنیاد جایزه ادبی نوبل برای آنچه که خلق عبارات نوین در موسیقی سنتی آمریکایی عنوان کرده، باب دیلن را شایسته دریافت این جایزه دانسته است.

 

دیلن در دهه شصت میلادی پا به دنیای هنر گذاشت. شرکت کلمبیا رکوردز قرارداد انتشار اولین آلبوم را در ۱۹۶۲ با او امضا کرد، اما این آلبوم ۵۰۰۰ نسخه بیشتر نفروخت. منتقدان زیادی بودند که مدیر انتشارات را برای بستن چنین قراردادی سرزنش میکردند، اما شاید هیچ کدامشان تصورش را هم نمیکردند که دیلن ۵۰ سال بعد، کوله باری از جوایز مختلف جهانی را در ویترین خانه اش به یادگار خواهد داشت. دریافت دوازده جایزه «Grammy» یک جایزه اسکار و یک جایزه «golden globe» تنها بخشی از جوایزی است که دیلن برای سالها آفرینش در عرصه کلام و موسیقی از آن خود کرده است. عرض اندام دیلن در دنیای ادبیات هم تازگی ندارد. یک بار در سال ۲۰۰۸ توانسته جایزه ادبی پولیتزر را که از جوایز بسیار معتبر این حوزه است به دست آورد.

 

باب دیلن را شکسپیر زمان هم لقب داده اند. طنز، استعاره، مجاز و کنایه در ترانه هایش فراوان یافت میشود. از همان سالهای آغازین فعالیتش، یعنی در دهه شصت قرن بیستم، پرچم آزادیخواهی به دست گرفته و به همراه چهره های دیگری چون «جون بائز» و «جانی کش»، برای احقاق حقوق بشر تلاش کرده است. آهنگهای فراوانی علیه سیاستهای آمریکا در جنگ ویتنام ساخته و خوانده است و فعالیتهای زیادی را ضد تبعیض نژادی و جنسی در آمریکا انجام داده است.

 

از باب دیلن بیشتر خواهیم نوشت و خواهیم خواند، اما حالا بد نیست به مناسبت دریافت این جایزه، یکی از قطعات بسیار شناخته شده او را با هم بشنویم. آنچه خواهیم شنید، ترانه ای است با نام «like a rolling stone» یا «مثل یک سنگ غلتان» البته «rolling stone» را به «آواره و سرگشته» هم میتوان ترجمه کرد. این آهنگ علارغم آن که در سالهای آغازین فعالیت دیلن ساخته شده، اما یکی از تأثیرگذارترین آهنگهای موسیقی پاپ به حساب میآید. سالها پیش مجله «rolling stones» طی یک نظرسنجی از میان پانصد آهنگ برتر موسیقی پاپ، این آهنگ را در جایگاه اول قرار داده است. این آهنگ را از
این لینک در وبسایت ایران سپید
دانلود کرده و گوش کنید.

۱۲ دیدگاه دربارهٔ «شهر خبر معلولین. انتشار 36 خبر در شمارگان بیستم»

سلام و درود بر داش امیر جووون خبرنگار محله بازم یه شهر خبر معلولین دیگه واسمون آوردی خب بزن بریم ببینیم این شهر خبر توش چیا هست
اول میریم سراغ اخبار معلولین در سایر خبرگزاریها
مهر میگه دغدغه ی ما ندیدن نیست بلکه دیده نشدنمون توسط جامعه است واقعاً که میگه باید شصت درصد شغل تلفن چی به نابیناها تعلق بگیره اگه این طور باشه ای بدک نیست ولی آیا نابینا فقط میتونه تلفن چی بشه آیا نباید سه درصد سهمیه ما در آزمونهای استخدامی لحاظ بشه
سهم نابینایان کشور از کتاب و نشر چقدر است؟ من بهتون میگم خیلی کم روزنامه به خط بریل فقط ایران سپید هستش که با توجه به مشکلاتی که در زمینه چاپ بریل هست حجمش کمه کتاب درشت خط تا آنجا که من میدانم خیلی خیلی کم هست یا اصلاً نیست کتب بریل هم همین طور خیلی کم هست آن هم بخاطر نبود امکانات لازم و کافی است کتاب خانه ی ملی اسناد فقط در شهر تهران بخش نابینایان دارد البته از حق نگذریم نهاد کابخانه های عمومی سعی کرده امروزه در سطح تمامی شهرها تقریباً کتابخانه ی عمومی مختص نابینایان ایجاد کند که ممنونشان هستیم ولی بازم کم است خیلی کم سایت نور مگز منابعش را به صورت میکرو فیلم در سایتش قرار داده و غیره و در ثانی اگه بخوایی فلان کتاب رو هم بدیم فلان جا ضبط کنه حداقل هشتاد تا صد هزار تومان خرج داره
نقض حقوق شهروندی باحذف نابینایان ازانتخابات مجلس/نواقص منشورحقوقیخب این یکی از نقض حقوق ماهاست یکی دیگرش عدم مناسب سازی معابر است که وضعش خیلی بدست یکی دیگر از نقض حقوق ماها در نظر نگرفتن سهمیه سه درصدی استخدامیست یکی دیگر از این حقوق که ندیده گرفته شده حذف کادر معلولین در سایت آمار ایران است نمیدانم چرا در سایت آمار آمده که چه قد سرمایه داری چه قد خانه داری متراژ منزلت چقدر است ایران زندگی میکنی یا خارج ولی نیامده معلول هستی یا نه مثل این که ما در این کشور جزو آدمها نیستیم
نگاه جامعه به نابینایان باید حقوق مدار باشدباشه حتماً
فراکسیون حمایت از حقوق معلولان در مجلس راه اندازی شود خدا کند هر چی زودتر این اتفاق بی افتد و پیشوندش قانون حمایت از حقوق معلولین و سایر قوانین حمایتیی تصویب شود
استفاده رایگان نابینایان از آثار فرهنگی جهان در گرو تصویب مجلس، خدا کند که اول ما به کنوانسیون کپی رایت ملحق شده و همین طور هم مجلس به زودی تصویب کند که ماها هم بتوانیم به رایگان از این محصولات فرهنگی جهان به طور رایگان دیدن کنیم
راه اندازی مراکز تربیت مربی شغلی و اشتغال نابینایان که اینم اگه انجام بشه خوبه
اشتغال و مناسب‌سازی معابر مهم‌ترین دغدغه نابینایان خراسان شمالی نه تنها خراسان شمالی بلکه دیگر دوستانمون در شهرای دیگه هم این دغدغه رو دارند
مسکن ۱۱ هزار و ۳۴۰ خانوار دارای دو معلول به بالا تامین می شود خدا کند که این گونه بوده تا این عزیزان که نیاز مبرمی به خانه دارند مشکلشان حل شود
مناسب سازی پارک بهاران در روز جهانی نابینایان خب خدا کند که روزی تمامی پارکها و اماکن تفریحی و سیاحتی و زیارتی و تمامی شهرای ایران مناسب سازی شوند خب مناسب سازی این پارک هم خبر خوبیست
اجرای ناقص قوانین مرتبط با معلولان/ثبت مشخصات ۱.۴ میلیون معلول بله اگه سامانه اینترنتی آمار ایران که داره آمار گیری میکنه الآن این آیتم گزینه فرد معلول را در سایر گزینه های خود گنجانده بود الآنم میشد آمار دقیقی از میزان معلولین ایران ارائه داد
۴۰ درصد فارغ التحصیلان نابینای فارس بیکار هستند خب منم یکی از این چهل درصدم که بیکاره
اعضای هیات رئیسه کمیسیون مشترک رسیدگی به لایحه حمایت از حقوق معلولان انتخاب شد خب اینم خبر خوبیه حداقل یه قدم در خصوص این مسئله برداشته شد خصوصاً که رئیس این اعضا انتخاب شدند که سابقه مدیریتی در بهزیستیت را دارند
از پکتوسیها هم متشکریم که مث همیشه در صدد رسوندن بهترین اخبار طرفندها و نرم افزارهای مناسب به قشر و جامعه هدف هستند
۳۰ درصد نابینایی‌ها به دلیل اختلالات ژنتیکی روی می‌دهد خودم هم از همین دسته نابیناها هستم
برخی وزارتخانه ها قانون ۳ درصد استخدام معلولان را اجرا نمی کنند این خیلی بده و یکی از نقض حقوقیست که حق ماهاست
تعداد کتاب‌های بریل پاسخگوی نیاز نابینایان نیست بله تعداد کتابهای بریل تکافوی نیاز ما نابیناها نیست خب میتوان برای از بین بردن یا کم کردن این مشکل از طرفندهای دیگر کشورهای پیشرفته استفاده کرد مثلاً یکی از موارد این است که در وظایف زندانیان که دارای تحصیلات عالیه از لیسانس تا فوق لیسانس هستند گنجاند که کتابهای نابینایان را بریل کنند البته تمام لوازم را هم برای انجام این کار باید مورد استفاده قرار داد یا بجای این که یک دانشجو که مرتکب جرمی تعزیری شده که شش ماه تا دو سال حبس است بجای آن مدت او را موظف کنیم تا این دو سال را به گویا کردن کتب بپردازد و غیره و ذالک
به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور ‌بین الملل کانون، ۱۹ کتاب بریل برای نوجوانان علاقه مند به شعر منتشر شد خب این هم خبر عالی برای نوجوانان است
۱۱۰ عنوان کتاب صوتی در اردبیل تولید شد این هم خبر خوبیست و انشالله در اختیار تمامی نابینایان سراسر کشور قرار گیرد
اما بریم سراغ اخبار اختصاصی ایران سپید
از شش نقطه ی جهان. نقاشیهای باور نکردنی نابینای نقاش جلل خالق واااییی این دیگه عجیب هستش جالبش هم اینست که بعد از نابینایی نقاش شده تازه اینکه با بروشور بریل قوطییهای رنگ رو مشخص میکنه جالبه
ثبت یک رکورد ملی توسط عرفان علیزاده در مسابقه سیمولتانه شطرنج نابینایان خوشا به غیرت عرفان خان که چنین کاری کرده و از آقای قائممقامی هم بخاطر حمایتش از عرفان ممنونیم
برابری در دسترسی، برخورداری از ایمنی، اولویتهای سال نابینایان ایران خب اینم رو کاملاً قبول دارم و ممنونم از نویسنده این مطلب
واگویه های یک شهروند، در بامداد یک روز خاص واقعاً روح همای بدر معلم دلسوز که در راه وظیفهش جانش را فدا کرد را گرامی میدارم روکشان شاد و یاد و نام و خاطرهشان گرامی باد و امیدوارم که دیگر این حادثه اسف بار تکرار نشود و به امید این که کفپوشهایی که برای مترو جهت نشان دادن الایم و پیدا کردن مسیر نابینایان استفاده میشود این قد استحکام داشته باشد که بعد از مدتی پاک نشده یا از بین نرود همین طور امیدوارم که مترو به نحوی مناسب سازی شود که به حداقلهای استانداردهای جهانی برسد
نابینایان رانندگی میکنند، نابینایان به فضا میروند. گزارشی از مجمع عمومی اتحادیه جهانی نابینایان در آمریکا ببین نابینایان دیگر کشورهای توسعه یافته جهان چه رؤیاهایی دارند و ما نابینایان ایرانی چه رؤیاهایی داریم آنان در فکر رانندگی و رفتن به فضا هستند ما در رؤیای عصای هوشمند و مناسب مناسب سازی مبلمان شهری به فکر و رؤیای مناسب سازی مترو بودن کتب مناسب برای پایان نامه و غیره اینستتفاوت بلاد کفر با بلاد اسلامی چون ایران
مناسبت های دیگرِ ۱۵ اکتبر را بشناسیم خب اینم جالبه که روز جهانی شستن دستها با روز جهانی عصای سفید یکیه وااایییی همسر لویی شانزدهم، هم در روز ۱۵ اکتبر محکوم شده عجیباً غریباً
بهترین شهرهای دنیا برای زندگی معلولان ببین من اگه بخوام از ایران برم یا میرم بارسلونا یا آمستردام پیش برادرم
رکوردهای خواندنی از پارالمپیک پانزدهم اینم عالی بود
صدای خاطره. خاطرات یک صدابردار قدیمی
خب امیر جون مرسی بابت این خبرای تووووپ به امید فرداییی بهتر برای همه ی نابینایان ایران روزت خوش و خدا نگه دار

سلام و درود بر داش امیر جووون خبرنگار محله بازم یه شهر خبر معلولین دیگه واسمون آوردی خب بزن بریم ببینیم این شهر خبر توش چیا هست
اول میریم سراغ اخبار معلولین در سایر خبرگزاریها
مهر میگه دغدغه ی ما ندیدن نیست بلکه دیده نشدنمون توسط جامعه است واقعاً که میگه باید شصت درصد شغل تلفن چی به نابیناها تعلق بگیره اگه این طور باشه ای بدک نیست ولی آیا نابینا فقط میتونه تلفن چی بشه آیا نباید سه درصد سهمیه ما در آزمونهای استخدامی لحاظ بشه
سهم نابینایان کشور از کتاب و نشر چقدر است؟ من بهتون میگم خیلی کم روزنامه به خط بریل فقط ایران سپید هستش که با توجه به مشکلاتی که در زمینه چاپ بریل هست حجمش کمه کتاب درشت خط تا آنجا که من میدانم خیلی خیلی کم هست یا اصلاً نیست کتب بریل هم همین طور خیلی کم هست آن هم بخاطر نبود امکانات لازم و کافی است کتاب خانه ی ملی اسناد فقط در شهر تهران بخش نابینایان دارد البته از حق نگذریم نهاد کابخانه های عمومی سعی کرده امروزه در سطح تمامی شهرها تقریباً کتابخانه ی عمومی مختص نابینایان ایجاد کند که ممنونشان هستیم ولی بازم کم است خیلی کم سایت نور مگز منابعش را به صورت میکرو فیلم در سایتش قرار داده و غیره و در ثانی اگه بخوایی فلان کتاب رو هم بدیم فلان جا ضبط کنه حداقل هشتاد تا صد هزار تومان خرج داره
نقض حقوق شهروندی باحذف نابینایان ازانتخابات مجلس/نواقص منشورحقوقیخب این یکی از نقض حقوق ماهاست یکی دیگرش عدم مناسب سازی معابر است که وضعش خیلی بدست یکی دیگر از نقض حقوق ماها در نظر نگرفتن سهمیه سه درصدی استخدامیست یکی دیگر از این حقوق که ندیده گرفته شده حذف کادر معلولین در سایت آمار ایران است نمیدانم چرا در سایت آمار آمده که چه قد سرمایه داری چه قد خانه داری متراژ منزلت چقدر است ایران زندگی میکنی یا خارج ولی نیامده معلول هستی یا نه مثل این که ما در این کشور جزو آدمها نیستیم
نگاه جامعه به نابینایان باید حقوق مدار باشدباشه حتماً
فراکسیون حمایت از حقوق معلولان در مجلس راه اندازی شود خدا کند هر چی زودتر این اتفاق بی افتد و پیشوندش قانون حمایت از حقوق معلولین و سایر قوانین حمایتیی تصویب شود
استفاده رایگان نابینایان از آثار فرهنگی جهان در گرو تصویب مجلس، خدا کند که اول ما به کنوانسیون کپی رایت ملحق شده و همین طور هم مجلس به زودی تصویب کند که ماها هم بتوانیم به رایگان از این محصولات فرهنگی جهان به طور رایگان دیدن کنیم
راه اندازی مراکز تربیت مربی شغلی و اشتغال نابینایان که اینم اگه انجام بشه خوبه
اشتغال و مناسب‌سازی معابر مهم‌ترین دغدغه نابینایان خراسان شمالی نه تنها خراسان شمالی بلکه دیگر دوستانمون در شهرای دیگه هم این دغدغه رو دارند
مسکن ۱۱ هزار و ۳۴۰ خانوار دارای دو معلول به بالا تامین می شود خدا کند که این گونه بوده تا این عزیزان که نیاز مبرمی به خانه دارند مشکلشان حل شود
مناسب سازی پارک بهاران در روز جهانی نابینایان خب خدا کند که روزی تمامی پارکها و اماکن تفریحی و سیاحتی و زیارتی و تمامی شهرای ایران مناسب سازی شوند خب مناسب سازی این پارک هم خبر خوبیست
اجرای ناقص قوانین مرتبط با معلولان/ثبت مشخصات ۱.۴ میلیون معلول بله اگه سامانه اینترنتی آمار ایران که داره آمار گیری میکنه الآن این آیتم گزینه فرد معلول را در سایر گزینه های خود گنجانده بود الآنم میشد آمار دقیقی از میزان معلولین ایران ارائه داد
۴۰ درصد فارغ التحصیلان نابینای فارس بیکار هستند خب منم یکی از این چهل درصدم که بیکاره
اعضای هیات رئیسه کمیسیون مشترک رسیدگی به لایحه حمایت از حقوق معلولان انتخاب شد خب اینم خبر خوبیه حداقل یه قدم در خصوص این مسئله برداشته شد خصوصاً که رئیس این اعضا انتخاب شدند که سابقه مدیریتی در بهزیستیت را دارند
از پکتوسیها هم متشکریم که مث همیشه در صدد رسوندن بهترین اخبار طرفندها و نرم افزارهای مناسب به قشر و جامعه هدف هستند
۳۰ درصد نابینایی‌ها به دلیل اختلالات ژنتیکی روی می‌دهد خودم هم از همین دسته نابیناها هستم
برخی وزارتخانه ها قانون ۳ درصد استخدام معلولان را اجرا نمی کنند این خیلی بده و یکی از نقض حقوقیست که حق ماهاست
تعداد کتاب‌های بریل پاسخگوی نیاز نابینایان نیست بله تعداد کتابهای بریل تکافوی نیاز ما نابیناها نیست خب میتوان برای از بین بردن یا کم کردن این مشکل از طرفندهای دیگر کشورهای پیشرفته استفاده کرد مثلاً یکی از موارد این است که در وظایف زندانیان که دارای تحصیلات عالیه از لیسانس تا فوق لیسانس هستند گنجاند که کتابهای نابینایان را بریل کنند البته تمام لوازم را هم برای انجام این کار باید مورد استفاده قرار داد یا بجای این که یک دانشجو که مرتکب جرمی تعزیری شده که شش ماه تا دو سال حبس است بجای آن مدت او را موظف کنیم تا این دو سال را به گویا کردن کتب بپردازد و غیره و ذالک
به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور ‌بین الملل کانون، ۱۹ کتاب بریل برای نوجوانان علاقه مند به شعر منتشر شد خب این هم خبر عالی برای نوجوانان است
۱۱۰ عنوان کتاب صوتی در اردبیل تولید شد این هم خبر خوبیست و انشالله در اختیار تمامی نابینایان سراسر کشور قرار گیرد
اما بریم سراغ اخبار اختصاصی ایران سپید
از شش نقطه ی جهان. نقاشیهای باور نکردنی نابینای نقاش جلل خالق واااییی این دیگه عجیب هستش جالبش هم اینست که بعد از نابینایی نقاش شده تازه اینکه با بروشور بریل قوطییهای رنگ رو مشخص میکنه جالبه
ثبت یک رکورد ملی توسط عرفان علیزاده در مسابقه سیمولتانه شطرنج نابینایان خوشا به غیرت عرفان خان که چنین کاری کرده و از آقای قائممقامی هم بخاطر حمایتش از عرفان ممنونیم
برابری در دسترسی، برخورداری از ایمنی، اولویتهای سال نابینایان ایران خب اینم رو کاملاً قبول دارم و ممنونم از نویسنده این مطلب
واگویه های یک شهروند، در بامداد یک روز خاص واقعاً روح همای بدر معلم دلسوز که در راه وظیفهش جانش را فدا کرد را گرامی میدارم روکشان شاد و یاد و نام و خاطرهشان گرامی باد و امیدوارم که دیگر این حادثه اسف بار تکرار نشود و به امید این که کفپوشهایی که برای مترو جهت نشان دادن الایم و پیدا کردن مسیر نابینایان استفاده میشود این قد استحکام داشته باشد که بعد از مدتی پاک نشده یا از بین نرود همین طور امیدوارم که مترو به نحوی مناسب سازی شود که به حداقلهای استانداردهای جهانی برسد
نابینایان رانندگی میکنند، نابینایان به فضا میروند. گزارشی از مجمع عمومی اتحادیه جهانی نابینایان در آمریکا ببین نابینایان دیگر کشورهای توسعه یافته جهان چه رؤیاهایی دارند و ما نابینایان ایرانی چه رؤیاهایی داریم آنان در فکر رانندگی و رفتن به فضا هستند ما در رؤیای عصای هوشمند و مناسب مناسب سازی مبلمان شهری به فکر و رؤیای مناسب سازی مترو بودن کتب مناسب برای پایان نامه و غیره اینستتفاوت بلاد کفر با بلاد اسلامی چون ایران
مناسبت های دیگرِ ۱۵ اکتبر را بشناسیم خب اینم جالبه که روز جهانی شستن دستها با روز جهانی عصای سفید یکیه وااایییی همسر لویی شانزدهم، هم در روز ۱۵ اکتبر محکوم شده عجیباً غریباً
بهترین شهرهای دنیا برای زندگی معلولان ببین من اگه بخوام از ایران برم یا میرم بارسلونا یا آمستردام پیش برادرم
رکوردهای خواندنی از پارالمپیک پانزدهم اینم عالی بود
صدای خاطره. خاطرات یک صدابردار قدیمی
خب امیر جون مرسی بابت این خبرای تووووپ به امید فرداییی بهتر برای همه ی نابینایان ایران روزت خوش و خدا نگه دار

سلام و درود بر داش امیر جووون خبرنگار محله بازم یه شهر خبر معلولین دیگه واسمون آوردی خب بزن بریم ببینیم این شهر خبر توش چیا هست
اول میریم سراغ اخبار معلولین در سایر خبرگزاریها
مهر میگه دغدغه ی ما ندیدن نیست بلکه دیده نشدنمون توسط جامعه است واقعاً که میگه باید شصت درصد شغل تلفن چی به نابیناها تعلق بگیره اگه این طور باشه ای بدک نیست ولی آیا نابینا فقط میتونه تلفن چی بشه آیا نباید سه درصد سهمیه ما در آزمونهای استخدامی لحاظ بشه
سهم نابینایان کشور از کتاب و نشر چقدر است؟ من بهتون میگم خیلی کم روزنامه به خط بریل فقط ایران سپید هستش که با توجه به مشکلاتی که در زمینه چاپ بریل هست حجمش کمه کتاب درشت خط تا آنجا که من میدانم خیلی خیلی کم هست یا اصلاً نیست کتب بریل هم همین طور خیلی کم هست آن هم بخاطر نبود امکانات لازم و کافی است کتاب خانه ی ملی اسناد فقط در شهر تهران بخش نابینایان دارد البته از حق نگذریم نهاد کابخانه های عمومی سعی کرده امروزه در سطح تمامی شهرها تقریباً کتابخانه ی عمومی مختص نابینایان ایجاد کند که ممنونشان هستیم ولی بازم کم است خیلی کم سایت نور مگز منابعش را به صورت میکرو فیلم در سایتش قرار داده و غیره و در ثانی اگه بخوایی فلان کتاب رو هم بدیم فلان جا ضبط کنه حداقل هشتاد تا صد هزار تومان خرج داره
نقض حقوق شهروندی باحذف نابینایان ازانتخابات مجلس/نواقص منشورحقوقیخب این یکی از نقض حقوق ماهاست یکی دیگرش عدم مناسب سازی معابر است که وضعش خیلی بدست یکی دیگر از نقض حقوق ماها در نظر نگرفتن سهمیه سه درصدی استخدامیست یکی دیگر از این حقوق که ندیده گرفته شده حذف کادر معلولین در سایت آمار ایران است نمیدانم چرا در سایت آمار آمده که چه قد سرمایه داری چه قد خانه داری متراژ منزلت چقدر است ایران زندگی میکنی یا خارج ولی نیامده معلول هستی یا نه مثل این که ما در این کشور جزو آدمها نیستیم
نگاه جامعه به نابینایان باید حقوق مدار باشدباشه حتماً
فراکسیون حمایت از حقوق معلولان در مجلس راه اندازی شود خدا کند هر چی زودتر این اتفاق بی افتد و پیشوندش قانون حمایت از حقوق معلولین و سایر قوانین حمایتیی تصویب شود
استفاده رایگان نابینایان از آثار فرهنگی جهان در گرو تصویب مجلس، خدا کند که اول ما به کنوانسیون کپی رایت ملحق شده و همین طور هم مجلس به زودی تصویب کند که ماها هم بتوانیم به رایگان از این محصولات فرهنگی جهان به طور رایگان دیدن کنیم
راه اندازی مراکز تربیت مربی شغلی و اشتغال نابینایان که اینم اگه انجام بشه خوبه
اشتغال و مناسب‌سازی معابر مهم‌ترین دغدغه نابینایان خراسان شمالی نه تنها خراسان شمالی بلکه دیگر دوستانمون در شهرای دیگه هم این دغدغه رو دارند
مسکن ۱۱ هزار و ۳۴۰ خانوار دارای دو معلول به بالا تامین می شود خدا کند که این گونه بوده تا این عزیزان که نیاز مبرمی به خانه دارند مشکلشان حل شود
مناسب سازی پارک بهاران در روز جهانی نابینایان خب خدا کند که روزی تمامی پارکها و اماکن تفریحی و سیاحتی و زیارتی و تمامی شهرای ایران مناسب سازی شوند خب مناسب سازی این پارک هم خبر خوبیست
اجرای ناقص قوانین مرتبط با معلولان/ثبت مشخصات ۱.۴ میلیون معلول بله اگه سامانه اینترنتی آمار ایران که داره آمار گیری میکنه الآن این آیتم گزینه فرد معلول را در سایر گزینه های خود گنجانده بود الآنم میشد آمار دقیقی از میزان معلولین ایران ارائه داد
۴۰ درصد فارغ التحصیلان نابینای فارس بیکار هستند خب منم یکی از این چهل درصدم که بیکاره
اعضای هیات رئیسه کمیسیون مشترک رسیدگی به لایحه حمایت از حقوق معلولان انتخاب شد خب اینم خبر خوبیه حداقل یه قدم در خصوص این مسئله برداشته شد خصوصاً که رئیس این اعضا انتخاب شدند که سابقه مدیریتی در بهزیستیت را دارند
از پکتوسیها هم متشکریم که مث همیشه در صدد رسوندن بهترین اخبار طرفندها و نرم افزارهای مناسب به قشر و جامعه هدف هستند
۳۰ درصد نابینایی‌ها به دلیل اختلالات ژنتیکی روی می‌دهد خودم هم از همین دسته نابیناها هستم
برخی وزارتخانه ها قانون ۳ درصد استخدام معلولان را اجرا نمی کنند این خیلی بده و یکی از نقض حقوقیست که حق ماهاست
تعداد کتاب‌های بریل پاسخگوی نیاز نابینایان نیست بله تعداد کتابهای بریل تکافوی نیاز ما نابیناها نیست خب میتوان برای از بین بردن یا کم کردن این مشکل از طرفندهای دیگر کشورهای پیشرفته استفاده کرد مثلاً یکی از موارد این است که در وظایف زندانیان که دارای تحصیلات عالیه از لیسانس تا فوق لیسانس هستند گنجاند که کتابهای نابینایان را بریل کنند البته تمام لوازم را هم برای انجام این کار باید مورد استفاده قرار داد یا بجای این که یک دانشجو که مرتکب جرمی تعزیری شده که شش ماه تا دو سال حبس است بجای آن مدت او را موظف کنیم تا این دو سال را به گویا کردن کتب بپردازد و غیره و ذالک
به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور ‌بین الملل کانون، ۱۹ کتاب بریل برای نوجوانان علاقه مند به شعر منتشر شد خب این هم خبر عالی برای نوجوانان است
۱۱۰ عنوان کتاب صوتی در اردبیل تولید شد این هم خبر خوبیست و انشالله در اختیار تمامی نابینایان سراسر کشور قرار گیرد
اما بریم سراغ اخبار اختصاصی ایران سپید
از شش نقطه ی جهان. نقاشیهای باور نکردنی نابینای نقاش جلل خالق واااییی این دیگه عجیب هستش جالبش هم اینست که بعد از نابینایی نقاش شده تازه اینکه با بروشور بریل قوطییهای رنگ رو مشخص میکنه جالبه
ثبت یک رکورد ملی توسط عرفان علیزاده در مسابقه سیمولتانه شطرنج نابینایان خوشا به غیرت عرفان خان که چنین کاری کرده و از آقای قائممقامی هم بخاطر حمایتش از عرفان ممنونیم
برابری در دسترسی، برخورداری از ایمنی، اولویتهای سال نابینایان ایران خب اینم رو کاملاً قبول دارم و ممنونم از نویسنده این مطلب
واگویه های یک شهروند، در بامداد یک روز خاص واقعاً روح همای بدر معلم دلسوز که در راه وظیفهش جانش را فدا کرد را گرامی میدارم روکشان شاد و یاد و نام و خاطرهشان گرامی باد و امیدوارم که دیگر این حادثه اسف بار تکرار نشود و به امید این که کفپوشهایی که برای مترو جهت نشان دادن الایم و پیدا کردن مسیر نابینایان استفاده میشود این قد استحکام داشته باشد که بعد از مدتی پاک نشده یا از بین نرود همین طور امیدوارم که مترو به نحوی مناسب سازی شود که به حداقلهای استانداردهای جهانی برسد
نابینایان رانندگی میکنند، نابینایان به فضا میروند. گزارشی از مجمع عمومی اتحادیه جهانی نابینایان در آمریکا ببین نابینایان دیگر کشورهای توسعه یافته جهان چه رؤیاهایی دارند و ما نابینایان ایرانی چه رؤیاهایی داریم آنان در فکر رانندگی و رفتن به فضا هستند ما در رؤیای عصای هوشمند و مناسب مناسب سازی مبلمان شهری به فکر و رؤیای مناسب سازی مترو بودن کتب مناسب برای پایان نامه و غیره اینستتفاوت بلاد کفر با بلاد اسلامی چون ایران
مناسبت های دیگرِ ۱۵ اکتبر را بشناسیم خب اینم جالبه که روز جهانی شستن دستها با روز جهانی عصای سفید یکیه وااایییی همسر لویی شانزدهم، هم در روز ۱۵ اکتبر محکوم شده عجیباً غریباً
بهترین شهرهای دنیا برای زندگی معلولان ببین من اگه بخوام از ایران برم یا میرم بارسلونا یا آمستردام پیش برادرم
رکوردهای خواندنی از پارالمپیک پانزدهم اینم عالی بود
صدای خاطره. خاطرات یک صدابردار قدیمی
خب امیر جون مرسی بابت این خبرای تووووپ به امید فرداییی بهتر برای همه ی نابینایان ایران روزت خوش و خدا نگه دار

دیدگاهتان را بنویسید