خانه
جستجو
Close this search box.
جستجو

چاپ بریل در دسترس همه ی نابینایان قرار خواهد گرفت

KWSP، یکی از شرکت‌های مهندسیِ معتبر انگلیسی است که نقشی کلیدی را در ابداع روش تازه‌ای برای چاپ بریل به عهده دارد. این روش، می‌تواند تأثیری بزرگ در بهبود کیفیت زندگی ۲۸۵ میلیون نابینا و کم‌بینا که در دنیا زندگی می‌کنند، ایجاد کند. این کمپانی در حال طراحی یک چاپگر بریل دیجیتال است.
به گزارش وبسایت پکتوس
KWSP به عنوان یکی از اعضای کنسرسیومِ اروپا این کار را بر عهده گرفته است. این کنسرسیوم، بخشی از برنامه ای است با نام «برنامه تحقیق و نو آوری با افق سال ۲۰۲۰».
این پروژه همزمان از همکاری مهندسان انگلیسی و مجار سود می‌برد و قرار است تغییری بنیادی در فناوری چاپ بریل ایجاد کند و در این مسیر، از رویکردی تازه بهره گیرد. به بیان ساده، میزان تأثیرِ این تغییر، به همان اندازه‌ای خواهد بود که مهاجرت از ماشین تایپ بریل به چاپ دیجیتالی به وجود آورد. چاپگری که با نام «B-My-Jet» معرفی شده قرار است این امکان را برای کاربران به وجود آورد که محتوای دیجیتالی را که می‌تواند شامل متن، نمودار یا نقشه باشد، در خانه یا محل کارشان به سادگی به صورت بریل چاپ کنند.
این تکنولوژی این امکان را به وجود می‌آورد که حجم قابل ملاحظه‌ای از محتوای دیجیتال، با قیمتی به مراتب ارزان‌تر از آنچه که امروز ممکن است، در اختیار نابینایان قرار گیرد.
هدف نهایی طراحان این است که بتوانند ابزاری رو‌میزی بسازند که بتواند اسکن و کپی را هم برای بریل امکان‌پذیر کند. در حال حاضر این پروژه فاز اول را پشت سر گذاشته و از آزمایش‌های امکان‌سنجی، سر‌بلند خارج شده است.
KWSP این پروژه را با شعبه‌ی مجارستانِ مرکز تحقیقات اروپا، «CERC» و یکی از معتبر‌ترین مراجع حوزه‌ی چاپ دیجیتالی «Alchemie Technology»، پیش می‌برد.
KWSP مسؤولیت طراحی و ساخت دستگاه را به عهده دارد و قرار است نسخه‌ی پیش‌تولیدِ آن را که شامل هِدِ چاپگر بریل هم می‌شود، ارائه کند.

شکل چاپ کردن با این چاپگر‌ها به کلی با سیستمی که تا به امروز انجام می‌شد، تفاوت دارد. سیستمِ امروزیِ چاپِ بریل، آنالوگ، غیر قابل انعطاف و دور از دسترسِ اکثریت نابینایان است.
چاپگر تازه، یک سخت افزار شخصی خواهد بود که از نظر قیمت هم با چاپگر‌های لیزری موجود در بازار رقابت خواهد کرد. این ابزارِ تازه، افق‌های نویی را در مقابل افراد نابینا و کم‌بینا خواهد گشود و دسترسی آنها را به اطلاعات بسیار تسهیل خواهد کرد. افزون بر این‌ها، این نو‌آوری از قابلیت استفاده در آموزش‌درمانی هم برخوردار است. قدرت این فناوری برای چاپ بریل، از فرایند خلاقانه‌ی کنترل شده و دقیق ناشی می‌شود.
بر اساس آنچه KWSP مدعی آن است، این ابزار نابینایان را قادر خواهد کرد که رؤیای چاپ دیجیتالی را به واقعیت تبدیل کنند و هر آنچه را که می‌خواهند، به سرعت به بریل برگردانند.
KWSP، با امکاناتی که در Brackley انگلستان دارد، پیش تولید و نمونه سازی این دستگاه را آغاز کرده و پیشبینی می‌شود این مرحله، تا آخر سال ۲۰۱۷ به طول انجامد.

«Kieron Salter»، مدیر این پروژه توضیح می‌دهد که آنها تا به حال توانسته اند در زمینه‌ی چاپ دیجیتالی برای اهداف خاص، چندین طرح موفق را به سر‌انجام برسانند و در این پروژه هم قطعاً موفق خواهند بود. استفاده کنندگان از این تکنولوژی قادر خواهند بود با هزینه‌ای معقول، هر آنچه را که می‌خواهند، به صورت دلخواهشان، در محلی که مد نظر خودشان است، چاپ کنند.
ما در طراحی این محصول سعی کرده‌ایم با نگاهی ۳۶۰ درجه به تکنولوژی‌های موجود، هر آنچه را که ممکن است در تکمیل این پروژه به ما کمک کند، استفاده کنیم.
ما از تمام تجربیات و دانشمان در تولید محصولات دیجیتال برای طراحی این محصول استفاده خواهیم کرد. در حقیقت همین تفکر خلاق است که به این پروژه ارزش می‌بخشد. نکته‌ی کلیدی موفقیت پروژه‌های KWSP آن است که ایده‌های عملی و خلاق را در یک حوزه پیدا می‌کند و سعی می‌کند آن را در حوزه‌های دیگری به کار بندد تا بتواند یکی از چالش‌های آن حوزه را مرتفع کند.
ما اسم این کار را ابداعات افقی گذاشته‌ایم.
Salter، این استراتژی را راهی برای بهبود کیفیت تولید و همینطور حل چالش‌های اجتماعی می‌داند. او در این باره می‌گوید: من معتقدم که مهندسان هم یک مسؤولیت اجتماعی دارند.
عرصه‌ای که ما در آن فعالیت می‌کنیم را می‌توان به عنوان نمونه‌ای به حساب آورد که نشان می‌دهد تکنولوژی و علوم مهندسی چطور می‌تواند کیفیت زندگی را برای عده‌ای ارتقا بخشد.

منبع

۳۸ دیدگاه دربارهٔ «چاپ بریل در دسترس همه ی نابینایان قرار خواهد گرفت»

سلاااام و درووود بر داش امیییر جوووووووونم
خوبی آیا
منم از این پیرینتر بریییییل میخواااام
به هر حال مرسی داش امیر جون بابت انتشار این خبر و مرسی بابت این پست تووووپ
دمت شدییید جییییز و سرت خوش و سلامت و روزت خوش و خدا نگهدار

سلام خانم کاظمیان.
هنوز پروژه کامل نشده و روانه بازار نشده تا بتونیم دقیق نظر بدیم.
اما معمول اینه که اکثر پرینتر ها، جداول زبان های مختلف هم بهشون اضافه میشه.
بنابر این، میشه امیدوار بود به احتمال زیاد از زبان فارسی هم پشتیبانی کنه.

سلام امیر جان اگر یه لقب بهت بدم دل گیر نمیشی ؟.
دوست دارم اسمت رو امیر تکنولژی بزارم و اختصارش امیر tk
اول از شما متشکرم بابت خبر و بعد هم از مهندسین انسان دوست بابت توجه و اختراع برای ماها جایگاهشان بی شک در بهشت بَرین است

سلام جناب حاتمی عزیز و گرامی.
به به چه دعایی.
امیدوارم این اخبار که بالقوه خوش هستند، بالفعل هم بشن و تأثیر عملی در زندگی نابینایان سراسر جهان بذارن.
به خانواده محترم و دخترای گلتون سلام برسونید.

هشدار پلیس فتا نسبت به انتشار ویروس باجگیر در ۲۴ ساعت گذشته
رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا در خصوص انتشار ویروس باجگیر جدیدی که طی ۲۴ ساعت گذشته بسیاری از سیستم‌های کامپیوتری بیش از ۷۲ کشور جهان در تمام قاره‌ها را آلوده کرده هشدار داد.
به نقل از پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا، سرهنگ دوم علی نیک‌نفس در خصوص معرفی باج افزار wannacrypt گفت: این باج افزار داده‌ها را رمز کرده و سپس درخواست ۳۰۰ دلار در قالب بیت‌کوین در قبال رمز گشایی آن و اجازه دسترسی صاحبان اطلاعات را می‌کند. سپس عنوان می‌کند که اگر تا ۳ روز مبلغ پرداخت نگردد میزان درخواستی آنها دو برابر خواهد شد و اگر مبلغ تا ۷ روز پرداخت نگردد، داده‌های رمز شده حذف خواهند شد.
وی ادامه داد: این باج افزار همچنین یک فایل با نام !Please Read Me!.txt به جا می‌گذارد که شامل متنی است که اعلام می‌کند که چه اتفاقی افتاده و باج ‌ درخواستی به چه صورت باید پرداخت شود.
نیک نفس توضیح داد: باج افزار wannacrypt فایل‌هایی با پسوندهای .backup .tiff .djvu .mpeg .class .java.accdb .sqlitedb .sqlite3 .lay6 xltm .pptm .ppsm .ppsx .ppam .potx .potm .sldx .sldm .vmdk . vsdx .onetoc2 .jpeg .docb .docm. dotm .dotx .xlsm .xlsb .xltx. docx .xlsx .pptx را رمزگذاری می‌کند.
رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری ادامه داد: این باج افزار به دیگر سیستم‌ها با به کارگیری آسیب پذیری کد اجرایی SMBv2 remote در سیستم‌های ویندوزی انتقال پیدا می‌کند (MS17-010). سازمان‌ها می‌بایست مطمئن شوند که آخرین به روز رسانی امنیتی ویندوز و به خصوص MS17-010 را به منظور جلوگیری از انتشار آن نصب کرده‌اند.
نیک نفس در خصوص اینکه چه کاربران یا سازمان‌های تحت تاثیر این باج افزار قرار گرفته‌اند، گفت: تعدادی از سازمان‌ها که بیشتر آنها در اروپا هستند متاثر از این باج افزار شده‌اند. در زیر نوشته یک پزشک از یکی از بیمارستان‌های لندن که تحت تاثیر این باج افزار قرار گرفته آمده است: «همه چیز از کار افتاده است، هیچ نتیجه آزمایشی نداریم، هیچ گروه خونی در دسترس نیست، تمام عمل‌های جراحی کنسل شده است.»
وی ادامه داد: بر طبق گزارش Symantec تاکنون رمزگشای این باج افزار موجود نیست و در همان ساعات اولیه فعالیت باج افزار بیش از ۷۴ کشور عمدتا در اروپا و آسیا را تحت تاثیر قرار داده است.
نیک نفس در تشریح میزان آلودگی در ۲۴ ساعت گذشته گفت: این باج افزار به سرعت در حال گسترش است و به تمامی قاره‌ها نفوذ کرده است.
وی در خصوص راهکارهای محافظتی برای جلوگیری از آلوده شدن سیستم ها به این باج افزار گفت: غیر فعال کردن SMBv1 با استفاده دستور Disable-WindowsOptionalFeature –Online –FeatureName smb1protocolبه کاربران کمک می‌کند تا مانع از آلودگی شوند.
نیک نفس با بیان اینکه تمامی سیستم عامل‌ها و نرم افزارهای خود را به روز نگه دارید، افزود: آپدیت‌های جدید گاهی شامل Patchهای آسیب پذیری هستند که ممکن است باج افزارها از آن استفاده کنند. لذا باید به محض ارائه وصله های امنیتی جدید سیستم را به روز رسانی مجدد کرد.
رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری ادامه داد: ایمیل‌ها یکی از اصلی‌ترین روش‌های انتشار باج افزار است. مراقب ایمیل‌های ناخواسته باشید. به ویژه ایمیل‌های که ضمیمه آن‌ها فایل‌های مایکروسافتی هستند. مطمئن شوید که ایمیل‌ها را از منبع مطمئن دریافت کرده‌اید و برای باز کردن فایل‌های ضمیمه، ماکرو را فعال نکنید.
به گفته وی پشتیبان گیری از داده‌های حساس ساده‌ترین راه برای مبازره با این باج‌افزار است.
شایان ذکر است این باج افزار از آسیب پذیری ویندوزی استفاده کرده واقدام به آلوده کردن سیستم‌ها نموده است. سیستم آلوده نیز سیستم‌های متصل به شبکه را آلوده کرده و این فرآیند ادامه می‌یابد. در صورت به روز رسانی سیستم عامل و دیفندر آن، از ابتلای سیستم جلوگیری به عمل می‌آید.

سلام خدمت امیر خان
بسیار هم عالی.یعنی اصلا عااااالیااااا.
امیدوارم هرچه زودتر به بهره برداری برسه, بعد با فاصله ای اندک از نظر زمانی به ایران هم پاش باز بشه.
فقط اسم شرکت kwsp هست یا kwps?چون دو سه جا ظاهرا هر دو ی اینا بود یه کم برام ایجاد شبهه کرد.
بازم خسته نباشی.

سلام امیر جان.
خبر خوبی بود. ممنون از زحمتی که کشیدی.
امیدوارم هرچی زودتر وارد بازار بشه و زبان فارسی هم بهش اضافه بشه.
یه درخواست داشتم.
اگه اخباری در رابطه با مسابقاتی دو و میدانی، گلبال، شطرنج که این اواخر بود و در حال حاضر هم برگزار میشه شرح بدی ممنون میشم.

سلام برسون.
موفق باشی.

سلام عباس جان. ممنونم.
خب تو مسابقات قهرمانی کشور دوومیدانی در بخش آقایان و در رده سنی بزرگسالان، اصفهان قهرمان شد.
در بخش بانوان و رده سنی بزرگسالان نیز قهرمانی به استان زنجان رسید.
اما در مسابقات قهرمانی کشور دوومیدانی نابینایان در رده سنی نوجوانان و جوانان، فارس در هر دو بخش آقایان و بانوان تونست قهرمان بشه.
مسابقات قهرمانی کشور گلبال هم در بابلسر در جریانه که در مسابقات دسته اول، همین امروز تهران و کردستان رفتن فینال و قزوین و اصفهان هم باید در رده بندی به مصاف هم برن.
یه خبر هم از جودوکاران کشورمون حاضر در مسابقات کشورهای اسلامی بدم که متأسفانه مهدی برجلو و احسان موسینژاد امروز در همون دیدار نخست شکست خوردن و حذف شدند، اما محمدعلی شنانی فعلا بازی اولشو برده.

سلام. به شدت به شدت دلم تحققش رو می خواد. پست های شما همیشه پر هستن از محتوا هایی که من دوست دارم بخونم و بدونم. ولی این یکی۱جور هایی گل اخباری بود که من در پست های شما تعقیبشون می کردم. ای کاش هرچه سریع تر به نتایج عملی برسه و قابل دسترس بشه و به دست ما هم برسه! ممنون از این خبر خوش!
پیروز باشید!

دیدگاهتان را بنویسید