خانه
جستجو
Close this search box.
جستجو

ارائه کتاب خودآموز Windows 10 پیشرفته برای نابینایان

انجمن علمی-فرهنگی موج نور اصفهان به اطلاع می‌رساند؛ این انجمن به دنبال فعالیت‌های انجمن که اساسا تألیف کتب خودآموز در زمینه‌های رایانه و تلفن همراه است؛ در ادامه‌ی کتاب خودآموز Windows 10 مقدماتی، کتاب خودآموز Windows 10 پیشرفته برای نابینایان را آماده توزیع کرده‌است.

به منظور اطلاع شما دوست ارجمند قسمتی از مقدمه کتاب را به حضورتان تقدیم می‌کنیم.

 

با گسترش استفاده از سیستم عامل ویندوز 10 و در پاسخ به خواست عزیزان، کتاب خودآموز ویندوز 10 را در دو جلد مقدماتی و پیشرفته عرضه کرده‌ایم. کتاب خودآموز ویندوز ۱۰ مقدماتی را پیش‌تر ارائه کردیم و هم‌اکنون کتاب پیشرفته‌ی آن پیش روی شماست.

با توجه به آنچه گفته شد و با در نظر گرفتن این نکته که این کتاب در ادامه کتاب قبلی است؛ از فصل ۱۲ آغاز می‌شود.

 

ساختار کتاب

مطالب کتاب به شکل زیر سازمان‌دهی شده است.

 • در فصل دوازدهم عملیات روی پرونده‌ها و پوشه‌ها را که بخشی از آن در فصل یازدهم  کتاب  Windows 10 مقدماتی از نظرتان گذشت، مورد بررسی قرار داده‌ایم؛ در این فصل با ایجاد میانبر بر روی میز کار، کلیدهای میانبر ضروری، آشکار کردن پسوند پرونده‌های شناخته شده و مخفی و آشکار کردن پرونده‌ها و پوشه‌ها آشنا می‌شویم.
 • فصل سیزدهم به مبحث جستجو اختصاص یافته است. انواع جستجو از جمله با نام، ؟ و *، تاریخ، اندازه، نوع، محتوا و جستجو با بیش از یک عامل را مورد مطالعه قرار می‌دهیم.
 • فصل چهاردهم شما را با کار با دیسک‌ها آشنا می‌کند؛ در این فصل مباحثی از قبیل File Explorer، دست‌رسی سریع، مشخصات دیسک‌ها، Disk Cleanup, Defragment و Format، مطرح شده‌است.
 • درفصل پانزدهم در مورد library، مخفی و آشکار کردن آن، library پیش‌ساخته، ایجاد و حذف یک library، افزودن و حذف یک پوشه به library و منظم کردن Library بحث می‌کنیم.
 • در فصل شانزدهم با Control panel و Settings آشنا می‌شویم؛ مباحثی مانند ورود به Settings و Control panel، نگاهی به پنجره‌های Settings و Control panel و جستجو در آنها، الگوی کار با Settings و Control panel و سفارشی کردن Control panel در این فصل طرح شده‌اند.
 • در فصل هفدهم به بررسی تنظیمات دست‌رسی آسان پرداخته‌ایم و ضمن نگاه به گزینه‌های آن، با تنظیمات Narrator، درشت‌نمایی و تنظیمات موش‌واره آشنا می‌شویم.
 • نصب و حذف برنامه‌ها، نصب فیزیکی و نرم‌افزاری سخت‌افزارها، فونت و برنامه‌های پیش‌فرض مباحثی هستند که در فصل هجدهم آموزش داده می‌شوند.
 • در فصل نوزدهم تنظیمات مواردی مثل حجم صدا، ضبط و پخش صدا، ورودی صدا، پخش صدا و صداگذاری روی رویدادهای ویندوز، بررسی شده‌اند.
 • فصل بیستم را به تنظیمات تاریخ، زمان، منطقه و زبان اختصاص داده‌ایم.
 • در فصل بیست و یکم تنظیمات شخصی‌سازی طرح شده‌است و تنظیمات مواردی از قبیل Start, Taskbar, System Tray، گزینه‌های Desktop، پس‌زمینه، رنگ‌ها و پوسته‌ها آموزش داده‌می‌شود.
 •  فصل بیست و دوم شما را با چگونگی مشاهده مشخصات سیستم و اتصال ویندوز 10 به حساب مایکروسافت، System restore، گزینه‌های انرژی و گزینه‌های نمایه‌آشنا می‌کند.
 • فصل بیست و سوم راه‌اندازی خودکار لوح فشرده و تنظیمات دستگاه‌های دیگر را آموزش می‌دهد.
 • فصل بیست و چهارم به آشنایی با اتصال ویندوز 10 به اینترنت و به روزرسانی سیستم عامل اختصاص یافته‌است.
 • فصل بیست و پنجم که آخرین فصل کتاب هم هست به معرفی برنامه‌های جانبی ویندوز 10 پرداخته‌است؛ در این فصل ابتدا برنامه Alarms and Clock معرفی شده و مواردی مانند زنگ هشدار، ساعت جهانی، Timer و کرنومتر بررسی شده. در ادامه برنامه Sticky Notes مورد بحث واقع شده. به دنبال آن ضمن آشنایی با  برنامه People افزودن مخاطب، جستجوی مخاطبین، عملیات روی مخاطبین و تنظیمات برنامه آموزش داده شده‌است و در پایان با آنتی ویروس Windows Defender آشنا می‌شویم.

این کتاب دارای سه ضمیمه هم هست:

 • در ضمیمه 1 با برنامه‌ی سخنگو (Narrator) فعال و غیر فعال کردن آن و کلیدهای برنامه، آشنا می‌شویم.
 • در ضمیمه 2 کلیدهای میانبر Windows 10 معرفی می‌شوند.
 • در ضمیمه 3 موضوعاتی مثل نصب Jaws، نصب موتور صوتی پارس‌آوای 3، ترمیم Jaws، حذف Jaws، تنظیمات صدای Jaws، انتخاب صدای دل‌خواه و نصب برنامه Fix Persion مطرح شده‌اند.

این کتاب دارای یک واژه‌نامه هم هست که در آن معنی و تلفظ بخش اعظم لغات ضروری ویندوز 10 ارائه شده‌است.

 

توجه در استفاده

 • در استفاده از کتاب توصیه می‌شود از همان ابتدا شخصاً به طور عملی کار کنید و منتظر شنیدن تمام کتاب نشوید.
 • سیستم عامل Windows 10 خدمات و گزینه‌های بسیار متعددی دارد که مورد نیاز همه نیست؛ بنابراین ما سعی کرده‌ایم خدمات و گزینه‌هایی را که بیشتر مورد نیاز نابینایان و کم‌بینایان است ارائه کنیم. و سعی کرده‌ایم با ایجاد بینش، طوری عمل کنیم که با استفاده از آموخته‌های خود بتوانید نیازهای تخصصی‌تر خود را شخصاً برآورده کنید.
 • توجه داشته‌باشید Windows 10 همواره در حال تغییر است و ممکن است بعضی از گزینه‌های ارائه شده در این کتاب با مواردی که شما در سیستم عامل خود می‌بینید متفاوت باشد.
 • Windows 10 علاوه بر Control Panel که در نسخه‌های سابق Windows موجود بود٬ قسمتی هم با نام Settings یا تنظیمات دارد که بسیاری از تنظیمات مربوط به Windows را می‌توان در محیطی ساده تر اعمال کرد؛ اما این بخش ما را از Control panel بی نیاز نمیکند٬. بنا بر این در این کتاب بعضی از تنظیمات را با استفاده از Control panel و بعضی دیگر را با استفاده از Settings نشان داده‌ایم.
 • عبارات انگلیسی که همراه صحبت‌ها می‌شنوید خروجی برنامه‌ی صفحه‌خوان Jaws نگارش 18 و برای عبارات فارسی، موتور صوتی پارس‌آوا نگارش 3 است که نوشته‌ها را به گفتار تبدیل می‌کند و از این راه تمام تعاملاتی که بینایان به کمک بینایی با سیستم دارند، برای نابینایان و کم‌بینایان به صورت صوتی قابل انجام می‌شود.
 • بنابراین آشنایی با صدای Jaws کاملا ضروری است. در طول کتاب هم تلاش ویژه‌ای برای تکیه روی گفته‌های Jaws و تسلط به آن شده است.
 • اطلاع از چگونگی کار با صفحه‌کلید ضروری است؛ چون فرمان‌ها و مطالب شما از این طریق به رایانه داده می‌شود.
 • نسخه‌ی Windows مورد استفاده در این کتاب نسخه‌ی 64 Bit Windows10 Professional می‌باشد؛ گرچه قریب به اتفاق مطالب ذکر شده روی گونه‌های دیگر Windows هم قابل استفاده است.
 • تمام مباحث توسط مؤلف نابینای این کتاب (مهندس نصرالله رضایی) به صورت عملی ارائه شده‌است.

 

محسن صدیقی مُشکِنانی- نصرالله رضائی حسین آبادی

شهریور ۱۳۹۶ ه. ش.

 

برای تهیه‌ی این کتاب می‌توانید روزهای زوج از ساعت 16 تا 18 و روزهای فرد از ساعت 12 تا 14 به جز روزهای تعطیل با تلفن 03136687033 تماس بگیرید.

 

به امید روزهای روشن‌تر.

۱۶ دیدگاه دربارهٔ «ارائه کتاب خودآموز Windows 10 پیشرفته برای نابینایان»

سلام، ضمن تشکر از شما؛ به اطلاع می‌رساند؛ در حال برنامه‌ریزی برای تهیه کتابی برای آموزش برنامه‌نویسی هستیم اما اینکه تا چه حد این تلاش به نتیجه برسد به شرایطی بستگی دارد که در آینده پیش خواهد آمد.

سلام دلم نیومد از این زحمتی که متحمل شدین ،تشکر نکنم
فقط یه نکته ،چرا زمان برقراریه تماس با شما این قدر کم هست در طول روز “من بیشتر وقت ها خواستم با شما تماس بگیرم خط اشغال بوده و بعد هم از زمان تئیین شده گذشته !

درود، توجه داشته‌باشید که علاوه‌بر خط تلفنی برای تماس با انجمن موج نور می‌توانید از پست الکترونیکی mojenoor84@gmail.com هم استفاده کنید؛ نکته بعد اینکه بسیاری از مواقع هم هست که در همان زمان که امکان پاسخ‌گویی وجود دارد و خط تلفن هم آزاد است؛ دریغ از یک تماس؛ به هرحال واقعاً تنظیم اینکه چه موقع خطوط خیلی اشغال هست یا چه وقت آزاد دست ما نیست اما با در نظر گرفتن متوسط اشغالی و عواملی از این دست در حال حاضر امکان افزایش ساعات پاسخ‌گویی ممکن نیست. باز هم به خاطر نبود امکانات لازم برای افزایش مدت‌زمان پاسخ‌گویی تلفنی عذرخواهی می‌کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید