خانه
جستجو
Close this search box.
جستجو
روز جهانی عصای سفید مبارک: دانلود پادکست عصای سفید با همکاری گروه رادیو آوان

سلام به اهالی محترم محله نابینایان.

 

از جایی که میدانید و اگر هم نمیدانستید عنوان پست به شما نشان میدهد، در روز عصای سفید هستیم؛ روزی پر از کلیشه. کلیشه های تکراری.

فکر نمیکنم کسی از خوانندگان باشد که از شنیدن اینکه روز عصای سفید مصادف با 15 اکتبر خارجی و 23 مهر داخلی است، ملول نشده باشد. بعید است کسی نداند که در سال 1921 یک عکاس نابینا شده ساکن شهر بریستول انگلیس به نام جیمز بیگ، دست به عصای سفید شد. حتما خسته شده اید بس که شنیدید: بعدها دو نفر آمریکایی برای قشر نابینا قانونی را به تصویب رسانده اند که تمام حقوق او در یک جامعه ی متمدن را در بر میگیرد. ببخشید که تکرار میکنم تصویب این قانون مصادف با روز 15 اکتبر بوده.

اینها را هم اگر به هر دلیلی خدایی نکرده نشنیده باشید، باز هم کلیشه هایی هستند که سال تا سال در حال تکرار شدن هستند. جشنهای در نوع خود پر هزینه و در بیشتر اوقات بی فایده، نمایش یکی دو نابینای موفق از رسانه های عمومی، شنیدن جملاتی از قبیل «معلولیت محدودیت نیست           »، «معابر باید برای نابینایان مناسبسازی شود»، و…

از این کلیشه ها که قرار نبود مطرح بشوند بگذریم، باید بِپُرسم: دقیقا چرا ما روز نابینا یا همان روز عصای سفید خودمان را به هم تبریک میگوییم؟ مگر در این روز چه کرده ایم که انتظار شنیدن تبریک از سایرین را باید داشته باشیم؛ به نظر میرسد بهتر باشد به جای تبریک این روز، از آن یاد کنیم و این یاد کرد را وسیله ای برای بیان نقائص قانونی-عرفی اطرافمان بدانیم؛ همچنین به جای گرفتن جشنهای بی معنی و پر های و هوی,‌این روز را بهانه کنیم و با هم به فکر ارائه ی راهکارهای معقول و ممکن  برای مسئولین امر باشیم.

از این کلیشه ها و درد دلها که بگذریم، محله ی نابینایان امسال هم برای روز عصای سفید دست خالی نیست.

فایلی که دانلود خواهید کرد، هدیه ایست از طرف گروه رادیو آوان، به سرپرستی خانوم افسانه صادقی و با بازی فرهنگ صلاح, نگار رضوانی,‌مهردخت مظاهری,‌داود موسوی و با متنی از هم محله ای خوبمون میر‌هادی نائینی  برای محله ی ما، محله ی نابینایان.

در این نمایش سعی شده تا به برخی از مشکلات عرفی نابینایان در هنگام تردد پرداخته شود. امید است کارهایی که زیر نظر رسانه ها انجام میشود نیز بتوانند منعکس کننده ی نیازها و خواسته های واقعی نابینایان در جامعه باشد.

 

این پادکست را میتوانید به همراه نمایشنامه و دکلمه خانم پریسا جهانشاهی که  به مناسبت این روز تدارک دیده شده از لینک زیر دریافت کنید.

 

دانلود پادکست ویژه روز جهانی عصای سفید با حجم 22 مگابایت

 

دلتون شاد و لبتون خندون!

۴۳ دیدگاه دربارهٔ «روز جهانی عصای سفید مبارک: دانلود پادکست عصای سفید با همکاری گروه رادیو آوان»

محسن جان سلام
خسته نباشی دلاور. خدا قوت پهلوان. درود بر تو قهرمان.بقیه شم که خودت دیگه بلدی.
زدم برا دانلود.ولی خب گوش نکرده میدونم کاری که تو زحمتشو بکشی, بد در نمیآد. پس دمتون گرم
مدال هم فراموش نشه.

سلااااااااااآآآآآآآآآآآآآآآآآآم و درووووود بر دیجی محسن
خوبی داااش
خوووووش میگذره یا نه
وااای عجب نمایشی بود کلی گوشیدم و لذت بردم فقط این پیرزنه خیلی خفن نفرین و دعا میکردااااا
خدا اولین مشکل من مشکل اینا هم بود
کتاااااب کتاااااااب میخواااااام اونم برا پایان نامه مگه لامذهب بینایییییش گیر میاد تا چه برسه به گویاش بریلشم پیشکشم
دوستان روز عصای سفید مبارک به امید اینکه روزی دیگه دغدغه ی کتاب توی این مملکت نباشه به امید اینکه قانون جامع حمایت از حقوق معلولین تصویب و مهمتر از اون ضمانت اجرا داشته باشه به امید اینکه کمتر چاله چوله گود مود جوب داشته باشیم به امید اینکه فیلمامون رادیو فیلم یا فیلم توضیحدار باشه به امید اینکه اون خانمه چون منِ احمد نمیبینه بهم جواب بله یا رد نده و فقط بخاطر خودِ وجود احمد بهم جواب رد بده یا بهم بله بگه به امید اینکه تشکلها دیگه به اسم ما با اسم ما بودجهی نگیرن و بعدشم معلوم نشه که اون پوله کجا رفت به امید اینکه ماها بیشتر در رسانه ها دیده بشیم به امید اینکه دیگه وقتی مردم ماها رو توی پیاده رو میبینن فک نکنن که گداییم و بجای اینکه بهمون پول بدن سعی کنن که مسیر رفت و آمد ماها رو حموارتر کنن به امید اینکه امکانات فقط برای تهران واسه نابیناها نباشه و شهرستانیها هم از همون امکانات بهره مند بشن به امید اینکه منِ احمد اگه وکیل شدم موکل فقط بخاطر اینکه نابینا هستم نگه تو که کوری برو پی کارت من وکیل بینا میگیرم صد درجه بهتر از تو به امید اینکه سازمان اسناد و کتابخانه ی ملی در همه ی شهرها بخش نابینایی داشته باشه نه فقط تهران به امید اینکه ماها بیشتر در جمع فامیل دیده بشیم و خانواده ها چون نابینا هستیم ماها رو هیچ جا نبرن
خب روز همه مبارک و به امید بهتر شدن راستی یه دعا داشت یادم میرفت به امید اینکه مرکز رودکی هم مث همیشه به قوت به کارش ادامه بده و مشکلاتش حل بشه
شبتون خوش و دم همه ی گوش کنی و نکنیهای نابینا گرم

سلام آقای صالحی. تشکر از زحمت عیدی روز عصای سفید. کاش همین یه روز هم به نام عصای سفید نبود چون در این روز دردامون تازه می شن و رسانه ها هم نمی ذارن از بدبختی هامون بگیم همه اش می خوان از نابینا یه موجود پاک و آسمونی و بی رنج و خندون نشون بدن….

سلاااااام محسن جان حال شما عزیزم! متن اول پست رو خعلی دوست داشتم. دمت گرم! و لایک! اما فایل صوتی رو خیلی خیلی دوست داشتم و کاری که شما انجام دادی مگه میشود که بد باشد؟
خخخخخ
قرررررررربونت
شاد باشی.
منتظر خود هات گوش کن هستیم. شاد باشی.

میگمااااااا تبریک نداره واقعا
مگه شما لامپ خونتون میسوزه به هم تبریک میگید؟؟؟ 😀 😀 😀 😀 😀
محسن جان هنوز پادکست رو گوش نکردم. میرم گوش میدم اگه شد برمیگردم. فقط اومدم تشکر کنم به خاطر پستت و یه صحیح است هم بگم به متن اول پستت. لایک

سلام داش محسن کم پیدای خودمون
کجایی تو؟
خوب متن اول پست لایک داشت
یادمه یه سال تو محبی یکی از مسئولین اومد و گفت من چند شب فکر کردم که برای روز عصای سفید چی به نابیناهای عزیز هدیه بدم
هیچی دیگه فکر ایشون آخرش به این ختم شد که به هر نابینا یه شاخه گل هدیه دادن با کمی وعده وعید وسلام
حالا بماند که اون گلای بدبخت چی به سرشون اومد

درود محسن. دمت گرم. چند نکته رو لازم دونستم بگم.
۱. موسیقی زیر دکلمه پایین بود ولی مناسبت داشت.
اگه یه کوچولو بیشتر بود بهتر حال میداد.
تو حین خوندن دکلمه یه افکت پخش شد. اگه خوب دقت کنی, متوجه میشی که موسیقی زیر صدا رو با فاصله ی کمی بالاو پایین اوردی. در واقع فاصله ی بین این و اُت کم بود, و این به هیچ وجه خوب نیست.
دکلمه هم که تموم شد, بهتر بود که موسیقی آروم آروم صداش زیاد بشه. میدونم کار سختیه و من از بیرون هی دارم میگم فلان کارو باید بکنی و فلان کارو نع. ولی خب حس میکنم اگه تو واس ما زحمت میکشی که قطعاً هم میکشی, پس ما هم باید نکات رو در بیاریم و بهت بگیم. به نظرم این حد اقلترین کاریه که میتونیم واس قدر دونی از زحماتت انجام بدیم.
۲. اون یارو که داشت توجهمونو به نمایش جلب میکرد, صداش طبیعی نبود و به نظرم داشت ادا در میاورد. اگه با دقت گوش بِدی, متوجهه منظورم میشی که چی میگم.
مخصوصاً اون تیکش که گفت با ما همراه باشید, معلوم بود طبیعی نیست.
اون یارو که گفت خندق احزابه, هم طبیعی اجرا نمیکرد و معلوم بود که انگاری تازه کاره.
موسیقی هم که بعد اجراش اومد ریتم شادی داشت که با اون توضیحات و اجرا مناسبتی نداشت.
نمیدونم اون کی بود که ادای پیرزنو در میاورد, ولی اونم انگاری طبیعی اجرا نمیکرد. کلاً اجرای نمایش ضعیف بود. موسیقی هم که بعد اجرای آخرین حرف اون پیرزن اومد که داشت دلسوزی میکرد با اون حالو هوا مناسبت نداشت و ضمن داشتن ریتم شاد, یه دفعه هم اومد که باعث به هم خوردن تمرکز مخاطب میشه.
البته ناگفته نَمونه که موضوع نمایش خییییلییی قشنگ بود و کلی حاااال کردم.
خلاصه ی کلام که, تو انتخاب موزیک هات دقت بیشتری کن, تو این و اُت کردن موزیکها و همچنین تو فاصله یه بین این دو دقت بیشتری داشته باش عزیزم.
باز هم یاداوری میکنم که اولاً نکاتی که گفتم فقط و فقط نظرات خودمند و لزوماً هم نمیتونند درست باشند, و دوماً هم گفتنشون به معنی نادیده گرفتن زحماتت نیست. ارادت و باز هم مرسی و ایول که خالصانه واسه مون زحمت میکشی. دوستت دارم.

سلام علی.
نکاتی که گفتی همه و همش جای بحث داره بدون تردید.
ولی من میخوام از فرصت استفاده کنم و نکته ای رو بگم.
نکته اینه که من روز دوشنبه هفته پیش استارت این کار رو زدم.
دلیلش هم اعلام آمادگی همین گروه رادیو آوان بود.
پیش خودم گفتم حالا که این گروه قبول کرده برای روز عصای سفید برنامه تهیه کنه چرا خودمون دست به کار نشیم و از همین جهت من با چند تا از بچه های خودمون به صورت مفصل در team talk صحبت کردم و اکثرا قول دادن که آیتم های خوبی رو تا پنجشنبه به من برسونند که زمان بیشتری برای تدوین کار باشه.
از بین آیتم هایی که قرار بود در برنامه پخش بشه فقط آیتم نمایشنامه گروه آوان سر موقع به من رسید و دکلمه خانم جهانشاهی.
افرادی هم که قول رسوندن آیتم رو به این ویژه برنامه دادند هم هنوز که هنوزه خبری ازشون نیست.
من کار تدوین این پادکست رو ۱۰ ساعت قبل از انتشارش شروع کردم و طبیعی هست که ایراداتی بهش وارد هست.
نکته اینجاست که افرادی مثل گروه رادیو آوان حاضر هستند که با نابینایان برای برنامه های مختلف همکاری کنند ولی بچه های خودمون حتی زمانی که قول همکاری میدهند هم تعهدی در رفتارشون دیده نمیشود.
ممنون که با دقت پادکست رو گوش کردی و خیلی صادقانه نظراتت رو نوشتی.

سلام. خیلی خیلی تشکر میکنم از محبتتون.
دکلمه پریسا واقعا خوب بود ولی من به خاطر کمبود وقتی که داشتم نتونستم کار رو قشنگ تر از این در بیارم.
این دکلمه و کلا پادکست جای کار بیشتری داشت که حالا ایشاالله در کارهای بعدی سعی میکنم بهتر از اینها کار رو آماده انتشار کنم.

سلام محسن جان
ضمن تبریک و تسلیت روز عصای سفید, امروز کمر عصایم شکست و کش آن پاره شد. از بس نتوانست سنگینی بار این روز را تحمل کند. خخخ
کار رو هم دانلود کردم و گوش دادم. دستت و دست همه کسانی که در این پادکست زحمت کشیده اند درد نکند. در مورد نقدهای علی هم نکاتی به ذهنم میرسه که در مورد متن و نمایش بیان کنم ولی چون کشِ عصایم شکسته حس و حال ندارم بگم. خخخ
موفق و پیروز باشید

سلام من اومدم! از دست این نمایشی ها خخخ! آقا موزیک شاد بفرست این طرف به جان خودم هرچی شاد تر باشی سبک تر میره شادش کن! اَییی چه صدام زشته! ملت صدا دارن ما هم صدا داریم! وووییی! خسته نباشی محسن حسابی خدا قوت! من برم که دیر کردم!

با سلام و گرامی داشتِ روزِ عصای سفید. دمِ همه ی عزیزانی که برای این پادکست زحمت کشیدن حسابی گرم. دکلمه ی پریسا خانم رو خیلی دوست داشتم و ازشون تشکر میکنم. راستی محسن جان ی خواهش کوچولو. اگه ممکنه آهنگی که با دکلمه میکس کرده بودی معرفی کن تا برم بدانلودم. مرسی. به امیدِ فرداهای بهتر برای همه‌مون.

سلام محسن جان خسته نباشی و ممنون .یه نکاتی هم دوست دارم با هم به صورت خصوصی در موردشون صحبت کنیم در یه فرصت مناسب
ومن هم این روز گذشته رو …هیچی دیگه مثله همه روز ها یه روز بود و گذشت دیگه
پاینده باشی

درود
جناب دکتر ،
روز جهانی عصای سپید ، روزی است که نابینا ها با عصای سپیدشان به خیابان ها خواهند آمد و رهگذران و سواره ها به استناد قوانین جدید با دیدن عصای سپیدشان خواهند ایستاد و اگر فرصت داشته باشند حتما پیاده شده و دست نابینایان را می گیرند و به اینها مدد رسانی خواهند کرد و روزی خواهد رسید که نیازی نیست سالی یک بار فقط و فقط آن هم چند روز بعد از آن قنبری بیاید و این روز گذشته و از تقویم عبور کرده را برایتان یادآوری نماید .راستی در اپلی کیشن بادصبا هم علاوه بر سالروز شهادت روز جهانی عصای سپید را در مناسبت هایش درج نموده بود و خوشا به خال نابینا ها که اینقدر مورد توجه و احترامند .
روزتان خوش و خوشی برایتان مستدام باد .

دیدگاهتان را بنویسید