خانه
جستجو
Close this search box.
جستجو

شهر خبر معلولین. انتشار سی و پنج خبر در شمارگان پنجاه و یکم

سلاااام به هم محلی های عزیزم.
فصل پاییز رو با همه ی وجودمون داریم حس می کنیم.
هموطنان خوبم در مناطق شمال غرب و شمال کشور در روز های اخیر شاهد بارش زیبای بارون بودن و هم شهری های تهرونی هم باید طی ساعات آینده، برای امشب تا فردا ظهر شاهد بارندگی در دیارشون باشن.
یه موج شناسنامه دار از سوی دریای سیاه به نیمه شمالی کشورمون رخنه کرده که هوای سرد ناشی از اون، ارتفاعات مناطق شمال غرب و دامنه های البرز رو هم طی امروز و فردا برفی میکنه.
گفتم برف.
آخ که چقدر من عاشق این پدیده ی زیبای خداوند هستم.
حالا که قدم های سپید اون رو در یک قدمی خودم حس میکنم، جاتون خالی قراره فردا صبح زود، با دوستانم در
وبسایت هواشناسی تهران ودر،
به دل کوهستان بزنیم و به منطقه کوهستانی دربند سر، شمشک و دیزین بریم تا اولین برف پاییزی رو با همه ی وجودمون حس و لمس کنیم.
برای دیدن بارش برف پس از شش ماه، دارم لحظه شماری میکنم، برفی که آخرین بار اون رو چهاردهم فروردین همین امسال در پیست آبعلی و گردنه امامزاده هاشم تهران تجربه کردم.
شما هم اگه نمی تونید مثل ما به دل کوهستان بزنید، حتماً امشب یا فردا صبح به کوچه و خیابون برید و زیر این بارون دل انگیز در تهران و بسیاری از استان های نیمه شمالی کشور لذت ببرید.
از برف و بارون و دنیای قشنگ هواشناسی که بگذریم، میرسیم به آخرین اخبار نابینایان و معلولین در بیست روز اخیر.
پس این شما، این هم پنجاه و یکمین شمارگان شهر خبر معلولین با انتشار 35 خبر و گزارش.

اخبار معلولین در سایر خبرگزاری ها

تعداد اخبار: 18 خبر

ایسنا: درمان گلوکوم با کشف پروتئین جدید

باشگاه خبرنگاران جوان: تنها موج سوار حرفه‌ای نابینای جهان

باشگاه خبرنگاران جوان: پشت پرده معضل ژنتیکی عجیب مردم خراسان شمالی چیست؟

فارس: طرح خدمات حمایتی در تمام مدارس استثنایی اجرا میشود

وبسایت پکتوس: استناد Google Map به اطلاعات کاربران برای ساختن نقشه‌ی مکان‌های دسترس‌پذیر

مهر: مناسب سازی باید به مطالبه جدی معلولان و سمنها تبدیل شود

ایرنا: دسترسی نابینایان به درگاه ملی خدمات دولت هوشمند

تسنیم: تعامل بهزیستی با بانک قرض الحسنه مهر ایران برای بهبود معیشت نیازمندان

مهر: سه طلا سوغات شطرنج نابینایان از قرقیزستان

روزنامه شهروند: لژیونر نابینای ایران در کایسری اسپور ترکیه

ایسنا: مناسب سازی ایستگاههای اتوبوس برای معلولین و نابینایان در شرق تهران

تسنیم: لایحه حمایت از معلولان در مجلس بررسی میشود

باشگاه خبرنگاران جوان: بدون حمایت، تئاتر معلولان نابود میشود

فارس: تعیین مجازات برای عدم اشتغال معلولان از سوی دستگاه‌های دولتی

عصر ایران: روش‌های طبیعی برای پیشگیری از نابینایی دیابتی

تفریحوار: جرد لتو «نابینا» شد تا به نقشش در فیلم Blade Runner 2049 رسید

وبسایت پکتوس: Freedom scientific از امکانات تازه در نسخه جدید jaws خبر میدهد

همشهری آنلاین: چاپ اسکناسی مخصوص نابینایان در انگلستان

اختصاصی ایران سپید

تعداد اخبار: 17 خبر

ایران سپید: خواننده نابینا در نقش حامی محیط زیست

محیط زیست، این روزها به دغدغه همه آنهایی بدل شده که نگران آینده زندگی بشر بر روی کره خاکی هستند. در میان هنرمندان هم فراوان میتوان آدمهایی را پیدا کرد که شب و روزشان را پای سوژه محیط زیست گذاشته اند. این طرف و آن طرف سخنرانی و مصاحبه میکنند و از مردم میخواهند الگوی رفتاریشان را در مواجهه با محیط زیست، اصلاح کنند و به دولتها و قدرتهای جهانی هشدار میدهند که با روندی که پیش گرفته اند به زودی باید فاتحه اکوسیستم را بخوانیم. «Stevie Wonder»، خواننده و آهنگساز نابینای آمریکایی است که چند وقتی است با مصاحبه هایش در رسانه های مختلف، دغدغه اش نسبت به محیط زیست را آشکار کرده است. با توجه به جایگاهی که واندر در موسیقی آمریکا و جهان در اختیار دارد، مصاحبه هایش بسیار مورد توجه مردم و رسانه ها قرار گرفته است. در همین راستا، او هفته گذشته هم طی مصاحبه ای که با موضوع توفانهای اخیر در آمریکا انجام داد، رویکرد قدرتهای جهانی به موضوع محیط زیست را فاجعه بار عنوان کرد و صاحبان قدرت را این طور به نقد کشید که «هر کس که شرایط حال حاضر محیط زیست زمین را میبیند و نمیتواند وقوع فاجعه را درک کند، به معنای واقعی کور است.» این جملات واندر واکنشهای زیادی را هم در شبکه های اجتماعی به دنبال داشت و چندین هنرمند سرشناس آمریکایی از موضع او اعلام حمایت کردند.

واندر که در کودکی، به عنوان یک کودک خارق العاده شناخته میشد و در بزرگسالی یکی از پر افتخارترین موسیقیدانان پاپ در نیمهء دوم قرن بیستم بهشمار رفته است، تا به امروز ۲۲ جایزه گرمی، یک جایزه «یک عمر دستاورد گرمی» و یک اسکار بهترین ترانه را دریافت کرده و بیش از ۳۰ ترانه راه یافته به جمع ده ترانه برتر روز داشته است.

او در سال ۱۹۸۹ به تالار مشاهیر راک اند رول و قبل از آن در سال ۱۹۸۳ به تالار مشاهیر ترانه سرایان راه یافت. واندر همچنین در سال ۱۹۹۹ موفق به دریافت جایزهء موسیقی پولار شد که باب دیلن و ری چارلز به ترتیب برندگان این جایزه در سالهای قبل و بعد از او هستند.

استیوی واندر که نابینا زاده شده است، از ۱۲ سالگی کارهایش با برچسب شرکت «موتاون رکوردز» منتشر شده و این همکاری تا به امروز همچنان ادامه دارد. او تا به حال ۱۰ آهنگ بعنوان شماره ۱ پر فروشترینهای موسیقی پاپ و ۲۰ آهنگ به عنوان شماره ۱ پر فروشترینهای «آر اند بی» در آمریکا داشته است. واندر در موسیقی به نقطه ای دست یافته که هر هنرمندی آرزوی رسیدن به آن را دارد. تا به امروز بیش از ۱۵۰ میلیون نسخه از آثار این خواننده، ترانه سرا و آهنگساز نابینا در نقاط مختلف دنیا به فروش رفته است. واندر در نواختن سازهای کلاویه ای نظیر پیانو و ملودیکا و همچنین درامز، بیس و گیتار، نوازنده ای چیره دست به حساب میآید. او کار حرفه ای را از کنار خیابان آغاز کرده و حالا جزو معروفترینهای موسیقی در دنیا است.

 

ایران سپید: کاربران ویندوزهای قدیمی باید به فکر کوچ باشند

یکی از دغدغه هایی که نه تنها میان کاربران نابینا که در میان اکثر کاربران رایانه وجود دارد، به روز کردن ویندوز و تغییر عادتهای قدیمی و تطبیق با نسخه های جدید ویندوز است. کاربران نابینا البته بیشتر درگیر چنین نگرانیهایی میشوند؛ چرا که یادگیری کار با ویندوز، بدون در اختیار داشتن راهنماهای بصری، کار دشواری است و وقتی یک کاربر نابینا کار با نسخه ای از ویندوز را یاد میگیرد، احساس میکند با مهاجرت به ویندوزهای جدیدتر، نیاز خواهد داشت تمام آموزشها را دوباره از آغاز فرا بگیرد. همین ماجرا هم باعث شده که حتی امروز که تقریباً دو سال از اعلام عدم پشتیبانی Microsoft از ویندوزهای XP و Vista میگذرد، هنوز با کاربران نابینایی مواجه باشیم که ترجیح میدهند یکی از این نسخه ها را استفاده کنند.

 

در میان نرم افزارهای رایج، بسیاریشان با توجه به دشواریهای ایجاد انطباق میان نسخه های جدید و بستر XP، دیگر تمایلی به ارائه نسخه های متناسب با این بستر ندارند. Google Chrome و Firefox از آن جمله اند. صفحه خوان jaws هم مدتها است که دیگر از XP پشتیبانی نمیکند. تنها صفحه خوانی که تا همین نسخه اخیر همچنان به XP و Vista وفادار مانده بود، NVDA بود که آن هم در خبری اعلام کرده دیگر قصد پشتیبانی از این سیستم عامل را نخواهد داشت. به گفته طراحان NVDA، نسخه ۲۰۱۷.۳، آخرین نسخه ای خواهد بود که از این سیستم عاملها پشتیبانی خواهد کرد. متولیان این صفحه خوان متنباز و رایگان، از دشواریهای ایجاد این انطباق به عنوان عاملی بازدارنده برای ارائه پشتیبانی از سیستم عاملهای قدیمی یاد میکنند و میگویند: «در حال حاضر چیزی حدود چهار درصد از کاربران NVDA، بر روی بستر XP یا Vista از این صفحه خوان استفاده میکنند. با توجه به عدم ارائه پشتیبانی از سوی Microsoft برای این نسخه ها و صرف نظر کردن سایر شرکتهای نرم افزاری از عرضه نسخه های متناسب، ما هم بر آن شدیم تا نسخه های بعدی را به گونه ای طراحی کنیم که فقط برای کاربران نسخه های هفت و بالاتر قابل استفاده باشند.» البته مسؤولین NVAccess، آخرین نسخه ای که از XP پشتیبانی میکند را هم بر روی وبسایت همچنان برای دانلود قرار خواهند داد. به این ترتیب، از اواخر نوامبر که قرار است نسخه ۲۰۱۷.۴ منتشر شود، دو نسخه برای دانلود در وبسایت NVAccess وجود خواهد داشت؛ نسخه ۲۰۱۷.۳ که برای کاربران XP بر روی سایت حفظ شده و آخرین نسخه که فقط برای کاربران نسخه های جدید ویندوز قابل استفاده خواهد بود.

عدم پشتیبانی صفحه خوانها و سایر نرم افزارهای کاربردی از ویندوزهای قدیمی را شاید بتوان به عنوان زنگ خطری برای کسانی به حساب آورد که هنوز خود را به نسخه های نوستالژیک، وفادار میدانند. این کاربران باید این نکته را هم لحاظ کنند که نسخه قدیمی از نظر امنیتی هم پشتیبانی نمیشوند. پس، هرچه زودتر باید فکری برای کوچ بکنند.

 

ایران سپید: مقصر کیست؟ والدین یا خودمان

سهیل معینی در ستون سخن هفته شنبه 25 شهریور ایران سپید نوشت: یکی از مشکلات رایج در جامعه نابینایان، عدم فراگیری مهارتهای اساسی زندگی از سوی نابینایان در طول زندگی کودکی و نوجوانی آنان و قبل از ورود به جامعه است. هرچند بخشی از این مهارتها در دوره بزرگسالی آدمها در جامعه شکل میگیرد، اما این مهارتها نقش اصلی در موفقیت افراد، به ویژه نابینایان بازی میکنند. از همین روست که کم نیستند نابینایانی که با وجود تحصیلات عالی و حتی داشتن شغل، از ارتباطات مؤثر اجتماعی محروم هستند. کمتر میتوانند با آدمها ارتباط بگیرند و به قول معروف در بستر جامعه رشد کنند. حال پرسش اینجاست که در این نقص، روند رشد و تکوین شخصیت اجتماعی نابینایان چه کسانی نقش دارند؟ قطعاً والدین نقش اساسی دارند، زیرا آنها هستند که به عنوان پدر و مادر مسئولیت اصلی تربیت فرزندان نابینای خود را دارند. آنها هستند که باید با درک نقش مؤثر ارتباط اجتماعی در کامیابی فرزندان نابینایشان به موقع اقدام به آموزش این مهارتها کنند، اما متأسفانه بسیاری از والدین خانواده های محروم جامعه که خاستگاه اصلی تولد و رشد اکثریت نابینایان جامعه هستند، خود دچار فقر فرهنگی هستند، اما مسئولیت دیگر این مشکل بر عهده خود نابیناهاست. بسیاری از این افراد از طریق آموزشهای رسمی و غیر رسمی بر اهمیت آموزش مهارتهای اساسی زندگی واقف میشوند، اما همتی برای فراگیری آن نشان نمیدهند و مشکل را به گردن والدین خود می اندازند. خود را قربانی جلوه میدهند و با نشستن در جایگاه طلبکاران فقط والدین خود را محاکمه و حکم محکومیتشان را مبنی بر کوتاهی در تربیتشان را صادر میکنند، اما هم به دلایل علمی و هم به دلیل وجود نابینایانی که علیرغم محرومیت اقتصادی و فرهنگی خانواده خود اقدام به فراگیری مهارتهای اساسی زندگی گرفته اند و چه به شکل تجربی و چه به شکل شرکت در دوره های آموزشی نقص تربیتی خود را اصلاح کرده اند. یک قربانی همیشه قربانی است، مگر خود نخواهد.

 

ایران سپید: مظلومی: تدابیر لازم برای مراسم روز جهانی نابینایان را دیده ایم

محمدرضا مظلومی، رئیس فدراسیون نابینایان و کمبینایان در گفتگو با ایران سپید، از برگزاری مسابقات مختلف در این فدراسیون و ناکامیهای تیم ملی گلبال بانوان در مسابقات گلبال قهرمانی آسیا و اقیانوسیه بانکوک میگوید: «مربیان و دست اندرکاران فدراسیون نابینایان و کمبینایان هیچ تفاوتی میان گلبال آقایان و بانوان قائل نشدند. شش اردو برای تیم گلبال آقایان برگزار شد و بعد از آن نیز شش اردو برای تیم ملی گلبال بانوان برگزار کردیم. آن چه باعث شد تیم گلبال بانوانمان نتیجه مطلوبی را از این مسابقات دریافت نکند، عدم حضورشان در مسابقات برون مرزی در سه سال گذشته است. چرا که به خاطر وجود تیم رژیم صهیونیستی و هم گروهی با تیم دختران گلبال ایران، نتوانستیم ملی پوشان را به مسابقات برون مرزی اعزام کنیم. دلیل بعدی شکست تیم ملی گلبال بانوان، رقابت سخت و نفسگیر در روز اول با تیم قدرتمند چین بود که با شکست تیم ایران، روحیه بچه ها تضعیف شد. عامل بعدی، جوانگرایی در تیم ملی بود، به طوری که سه نفر از دختران منتخب تیم برای بار اول به این مسابقات اعزام میشدند. این عوامل روی هم سبب شد نتوانیم نتیجه دلخواهمان را کسب کنیم و به مقام پنجم دست یابیم. بعد از بازگشت از مسابقات، نشستهای مختلفی را برای آسیبشناسی تیمهای آقایان و بانوان گلبال برگزار کردیم تا بتوانیم نقاط قوت و ضعف دو تیم را بررسی کنیم.» رئیس فدراسیون نابینایان و کمبینایان در ادامه میگوید: «در تیم گلبال بانوان، ضعفهایی در پرورش مربی داریم و باید کلاسهای مربیگری را در سطوح بالاتری برگزار کنیم. در مورد مسائل داوری از سطح جهانی در بخش نابینایان و کمبینایان عقب هستیم. آن چه در این امر از اهمیت بالایی برخوردار است، آموزش بازیکنان حرفه ای در سطح دختران است. همان طور که همه میدانند، دختران نابینا و کمبینای ما در شهرستانها از امکانات ورزشی کمتری برخوردار هستند و خانواده ها اجازه تردد در سطح شهر به تنهایی را به آنان نمیدهند. هرچند یک بانوی با استعداد گلبالیست در شهرستان داشته باشیم، اما عدم حضور در تمرینها این موفقیتها را کاهش میدهد. این گونه مسائل باید آسیبشناسی شوند تا بتوانیم گرهی از مشکلات را بگشاییم.» وی در ادامه این گفتگو به اعزام تیم ملی جودوی نابینایان اشاره میکند و می افزاید: «از بهمن سال گذشته اردوهای تیم ملی ما به طور مرتب برگزار میشوند. در سال جاری سه ورزشکار جودو را به مسابقات کشورهای اسلامی اعزام کردیم. هشت ورزشکار نیز به مسابقات آسیایی و اقیانوسیه اعزام شدند و همچنین برای مسابقات جام جهانی در  ازبکستان هم که 15 مهر ماه برگزار میشود، از 10 نفری که در تیم ملی جودو هستند، فقط سه ورزشکار به تشخیص سرمربی تیم به تورنمنت اعزام میشوند. ورزشکاران ما برای کسب سهمیه 2020 باید در مسابقات مختلف شرکت کنند.» مظلومی در خصوص مسابقاتی که از 18 تا 27 آذر ماه 96 برگزار میشوند، عنوان میکند: «در آذر ماه مسابقات آسیایی و اقیانوسیه فوتبال نابینایان در مالزی برگزار میشود که برای این مسابقات دو مرحله اردو در محلات و شیراز برگزار شده و از یازدهم نیز اردوی سوم مجدداً در شیراز برگزار میشود. قرار است از هم اکنون تا آذر ماه پنج مرحله اردو برای ورزشکاران داشته باشیم. گفتن این نکته ضروری است، چرا که این مسابقات انتخابی جام جهانی است و در این مسابقات سه کشور میتوانند سهمیه مسابقات را به دست آورند.» وی با اشاره به مسابقاتی که در کشور امارات برگزار میشود بیان میکند: «آذر ماه سال جاری مسابقات پاراآسیایی گلبال آقایان، گلبال بانوان، دو و میدانی، شنا و شطرنج جوانان در امارات برگزار میشود که با توجه به تمرینهای خوب ورزشکاران نابینا و کمبینا میتوانیم نتایج خوبی را از این مسابقات کسب کنیم.» مظلومی در ادامه صحبتهایش در مورد نشستی که با حضور رئیس شبکه سه سیما برگزار شد، میگوید: «ماه گذشته نشستی را با آقای پورمحمدی داشتیم که به ما قولهایی در مورد فرهنگ سازی ورزش معلولان و نابینایان، برخورد مردم با معلولان داده شد تا بتوانیم مردم را بیشتر با موفقیت افراد دارای معلولیت آشنا کنیم. همچنین در نشست اخیر هیئت رئیسه فدراسیون نابینایان و کمبینایان برنامه هایی را برای 15 اکتبر، روز جهانی نابینایان تدارک دیدیم، اما به علت مصادف شدن با شهادت امام سجاد (ع) مقرر شد مراسمی را برای تقدیر از ورزشکاران، پیشکسوتان نابینا، افراد مؤثر در حوزه افراد دارای مشکل بینایی و همچنین نابینایان موفق در 30 مهر ماه برگزار کنیم. این مراسم که متولی آن سید عباس عراقچی، عضو هیئت رئیسه است، با کمک اسپانسرهای مختلف و با حضور وزرا، نمایندگان خانه ملت و مدیران کشوری برگزار خواهد شد و از طریق شبکه سه سیما به طور زنده پخش میشود. برگزاری این مراسم برای جذب اسپانسر جهت مسابقات نابینایان و کمبینایان و جایگاه ورزش معلولان در جامعه است.

 

ایران سپید: پیگیری. فراخوان فریاد جمعیت خاموش

طبق آمار اعلام شده سازمان بهداشت جهانی، حدود ١١ درصد جمعیت کشورهای رو به توسعه را افرادی با درجه ای متفاوت از معلولیتهای مختلف تشکیل میدهند. ایران به دلایل زیاد، از جمله ازدواجهای فامیلی، تصادفات، سوانح حین انجام کار، بلایای طبیعی، بیماری، سکته و کهنسالی جزو یکی از معلول خیزترین کشورهای دنیا است. در سال ٨٣ قانون جامع حمایت از حقوق معلولان مطرح و تصویب شد، اما به دلیل عدم پیشبینی اعتبارات و ضمانت اجرایی هیچ وقت تمامی بندهای آن به طور کامل اجرا نشد. بعد از ١١ سال در سال ٩۴ دولت آقای روحانی بررسی لایحه را به اجرا گذاشت و لایحه دوباره به مجلس نهم فرستاده شد، متأسفانه مجلس بدون رأی در صحن علنی لایحه را به شورای نگهبان فرستاد و شورای نگهبان برای بار دوم با گرفتن ایرادهای اصولی لایحه را برای بررسی مجدد به مجلس برگرداند. در تاریخ دوم شهریور ماه 95 گروهی از معلولان جلوی مجلس شورای اسلامی جهت اعتراض به عدم بررسی و تصویب لایحه تحصن کرده و با نمایندگان محترم جلسه ای برگزار کردند که قول همکاری و مساعدت داده شد، اما یک هفته بعد 131 نفر از نمایندگان رأی به خارج شدن لایحه از دستور کار مجلس دادند. بعد از آن معلولان دچار نا امیدی مضاعف از عدم همراهی مسئولان شدند و به فکر راه حلی برای این مشکل افتادند. چاره اندیشیده شده منتج به تشکیل فراخوان در آبان ماه 95 شد. بهروز مروتی که 44 ساله و به دیستروفی شدید عضلانی مبتلاست، جرقه اولیه تشکیل فراخوان از سوی او زده شده است و تا کنون 5 هزار و 200 نفر از افراد دارای معلولیت یا خانواده های آنها به فراخوان سراسری پیگیری و تصویب لایحه حمایت از حقوق معلولان پیوسته اند. مروتی در مورد ایده اولیه تشکیل فراخوان میگوید: «فکر تشکیل فراخوان کمی پیچیده است، دوم شهریور ۹۵ تحصنی را جلوی مجلس شورای اسلامی با حضور معلولان ترتیب دادیم که موفق نبود، اما توانستیم به مجلس برویم و با چند نفر از نماینده ها از جمله آقایان مطهری و تاجگردون و سلمان خدادادی در مورد لایحه صحبت کردیم، نظرشان مساعد بود، منتها هفته بعد که لایحه در دستور کار مجلس قرار گرفت، ۱۳۱ نماینده رأی منفی دادند و لایحه از دستور کار خارج شد. مدتها از این موضوع گذشت تا کارگردان مستند زندگی من بعد از مصاحبه ای به من گفت میتوانی صدای بقیه معلولان باشی، همین جرقه باعث شد گروهی تشکیل دهم و بعد به پیشنهاد دوستان آن را به فراخوان تبدیل کنم. یک سال گذشته، برای نخستین بار در خیلی از شهرها، بعد از امضای متن فراخوان از خود افراد دارای معلولیت خواستیم که این نامه ها را به نمایندگان شهرشان در مجلس برسانند و در راه آگاه سازی آنها نسبت به حقوق افراد دارای معلولیت در جامعه بکوشند که این اقدام از سوی بچه ها انجام شد. امسال هم باز از اعضا خواسته ایم متن فراخوان را به اطلاع نمایندگان شهرشان برسانند.

مروتی در ادامه با بیان این که در خانواده معلول خیزی زندگی میکند و هفت نفر از اعضای خانواده اش دچار معلولیت هستند، میگوید: ما سه برادر مبتلا به دیستروفی عضلانی شدید هستیم؛ متأسفانه پدر و مادرم نیز به دلیل این که سالها در کار رتق و فتق امور ما بودند، مبتلا به مشکلات شدید جسمی و حرکتی شده اند. از طرف دیگر همسر من و یکی از برادرانم نیز با معلولیت در گیرند. همه اینها نشان میداد که ما از نزدیک تمام مشکلات افراد دارای معلولیت را با گوشت و خونمان لمس کرده ایم و تصور من و بسیاری از افراد دارای معلولیت این است که تصویب و اجرای لایحه حمایت از حقوق معلولان میتواند تا حدودی از بار مشکلات افراد دارای معلولیت و خانواده های آن کم کند؛ چرا که معتقدیم سازمان بهزیستی به تنهایی از پس همه حوزه های تحت پوششش بر نمیآید و تصویب این لایحه میتواند به عنوان بازوی کمکی سازمان بهزیستی هم عمل کند. مروتی معتقد است، بدون خود معلولان هیچ اتفاقی نیفتاده و نخواهد افتاد؛ به همین خاطر است که میگوید: خود معلولان باید وارد کار شوند تا هم حضور اجتماعیشان را تثبیت کنند و هم با ایجاد فعالیتها و حرکتهای مدنی در راه احقاق حقوقشان تلاش نمایند. تا زمانی که مطالبه گری عالمانه و با برنامه مبتنی بر آگاهی از حقوق مدنی و بین المللی و مستمر صورت نگیرد، هیچ اتفاقی نخواهد افتاد. تجربه کشورهای موفق در زمینه حقوق افراد دارای معلولیت نیز کاملاً گویای این نکته است که در آن کشورها نیز خود افراد دارای معلولیت وارد کار شده اند و امورشان را به دست گرفته اند.

از مروتی میپرسم بهتر نیست به جای حرکت شخص، این امر را هم به انجمنهای غیر دولتی متولی امور معلولان میسپردید؛ شاید این حرکتها نوعی تک روی قلمداد شوند؟ در پاسخم به فعالیتهای انجمنهای افراد دارای معلولیت در کشورهای توسعه یافته اشاره میکند و میگوید: در کشورهای توسعه یافته انجمنها صدای افراد جامعه هدفشان هستند و مسائل و مشکلات جامعه هدفشان را مطالبه و پیگیری میکنند و جامعه هدف هم از آنها حمایت و پشتیبانی میکند و خب وضع رفاهی آنها را هم میشود  دید و مقایسه کرد. در اینجا متأسفانه به جز چند انجمن محدود که فعالیتشان را مربوط به امور کلی و کلان کرده اند، بقیه انجمنها تنها به دادن خدمات حمایتی جزئی مثل دادن سبد کالا یا بردن اعضا به اردوهای تفریحی بسنده کرده اند و وارد حوزه های کلان نمیشوند. مسأله دیگر این است که متأسفانه بسیاری از انجمنها و تشکلهای مربوط به افراد دارای معلولیت خودشان را ملزم به پاسخگویی به جامعه هدفشان نمیدانند و اصلاً برنامه ای هم برای توانمند سازی یا مشارکت اجتماعی افراد دارای معلولیت ندارند. مروتی که خود را نگهبان کمپین میداند، از حمایت افراد و گروههای مختلف از کمپین خبر میدهد و می افزاید: تا امروز مسئولان سازمان بهزیستی، مدیر عامل تشکلهای معلولان سراسر کشور، بسیاری از هنرمندان و چهره های فرهنگی از کمپین سراسری پیگیری و تصویب لایحه حمایت از حقوق معلولان، حمایت مادی و معنوی خود را اعلام کرده اند. حدود ۲۰ نفر از نماینده های مجلس در کمپین حضور دارند؛ از جمله آقای دکتر محمود صادقی, آقای پژمانفر, خانم ساعی, آقای مختار و…. البته در راه اعتلای این کمپین دست تک تک افراد جامعه را میفشاریم و امیدواریم با فراگیری این کمپین صدای بزرگترین اقلیت جامعه که همان افراد دارای معلولیت است را به گوش نمایندگان مجلس برسانیم. در این راه از همه میخواهیم که با اطلاع رسانی در جهت فرهنگ سازی و اشاعه کمپین بکوشند.

 

ایران سپید: از شش نقطه ی جهان. نقاش نابینا، شادیهایش را روی بوم قلم میزند

این تابلوها به طرز خیره کننده ای زیبا هستند، اما وقتی میفهمید یک نابینا آنها را کشیده، فراتر از زیبایی، خارق الععاده به حساب میآیند. «John Bramblitt» خالق این آثار است. او که این چنین مدهوش کننده و اعجابآور رنگها را در هم میآمیزد و مناظر دلفریب را میآفریند، در سال 2001 نابینا شده است. جان در خصوص نقاش شدنش میگوید: پیش از نابینایی نقاشی نمیکرده و این کار را پس از نابینا شدن آغاز کرده است و حالا با کسب مهارت در این هنر، خود را در شادترین و سرخوشترین حالت ممکن احساس میکند. تابلوهای او عموماً مناظری از طبیعت یا پرتره اطرافیان خود یا چهره های معروف را شامل میشود که یا با اتکا به آنچه از دوران بیناییش در حافظه تصویری خود دارد یا به کمک نیروی خیالپردازی و تصور، آنها را رسم میکند. علت نابینایی این مرد 41 ساله اهل دالاس در ایالت تگزاس آمریکا، یکی از عوارض ناشی از بیماری صرع است که در میان علل نابینایی یکی از علتهای بسیار نادر منجر به نابینایی به شمار میرود. جان درباره روزهای نخست نابینا شدنش میگوید: ضعف بینایی من از زمان ورودم به دانشگاه آغاز شده بود، اما هیچ گاه در مخیله ام نمیگنجید که روزی ممکن است چشم پزشکم به من بگوید که دیگر نمیتوان برای برگشت بیناییم کاری کرد. اما بالاخره روزی که از آن وحشت داشتم فرا رسید. چشم پزشکم آب پاکی را روی دست من ریخت و صریحاً اعلام کرد که دیگر نباید امیدی به برگشت بیناییم داشته باشم. در ابتدا تمام آرزوهایم را نقش بر آب میدیدم. جهان را پایان یافته میپنداشتم و زندگی را رها کرده بودم. با خود تصور میکردم که وجودم دیگر خالی از فایده خواهد بود، تا این که یک سال پس از نابینایی، شروع به رسم کردم و کمی پس از آن، سعی کردم به کمک حافظه تصویری خود، رنگها را به هم بیامیزم و تصاویری را روی بوم نقاشی خلق کنم. نکته جالب درباره نقاشیهای جان این است که علیرغم نابینا بودن خالق این آثار، این تابلوها سرشار از رنگهای متنوعند. این نقاش نابینا میگوید: در ابتدا از این که درباره نقاشیهایم با کسی صحبت کنم وحشت داشتم، چرا که میترسیدم مرا به دیوانه بودن متهم کنند. مادر جان درباره نخستین برخورد خود با نقاشی پسرش میگوید: اولین بار که از نقاشیهایش برایم گفت، به دنبال کلماتی بودم که با دیدن نقاشیها به او بگویم که او را نرنجاند. اما به محض دیدن نقاشیها، آنها را فراتر از حد تصور خود یافتم. جان درباره شیوه کار خود میگوید: من نقاشی میکنم، چرا که احساس میکنم باید تصاویری را که در مغزم دارم به دیگران نشان دهم. او برای کشیدن پرتره افراد، ابتدا صورت آنها را لمس میکند و سپس سعی میکند آنچه را که با لمس کردن درک کرده، روی بوم نقاشی پیاده کند. شیوه ای که جان ابتدا نقاشی را با آن آغاز کرده نقاشی رنگ روغن بوده، اما او اکنون چند سالی میشود که از تکنیک اکریلیک در نقاشیهایش بهره میگیرد. جان ترجیح میدهد استودیو خود را کاملاً تاریک کند، اما از تعداد زیادی بلندگو برای پخش موسیقی در استودیو نقاشیش استفاده میکند. او معتقد است موسیقی این قابلیت را دارد که ذهنش را از رنگهای مختلف سرشار کند. او که در سال 2007 با «jaqi» از دوستان همدانشگاهیش ازدواج کرده، همسر و تنها فرزند خود را از موهبتهای بزرگ خداوند در زندگیش میداند و پرتره های زیادی را از چهره این دو، نقاشی کرده است. جان پرتره هایی را نیز از چهره های معروف عالم هنر نظیر باب مارلی و مرلین مونرو نقاشی کرده است. او از تکنولوژیهای جدیدی مثل پرینت سه بُعدی برای لمس چهره کسانی که تا به حال آنها را ندیده استفاده میکند. جان از طریق برپایی نمایشگاه نقاشی و فروش تابلوهایش امرار معاش میکند و تا کنون در تمامی ایالتهای آمریکا و بیش از 20 کشور دنیا اقدام به برپایی نمایشگاه کرده است.

 

ایران سپید: نابینایان، قشر پر توان جامعه

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نخستین نشست خبری خود با اصحاب رسانه، در پاسخ به سؤال ایران سپید مبنی بر رویکرد او به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به فعالیتهای هنری نابینایان، اظهار داشت: «نابینایان، قشر پر توان و خلاق جامعه هستند. خوشحالم که شما با طرح این سؤال، فکر مرا به سمت نابینایان و سایر معلولان معطوف ساختید.» صالحی در ادامه افزود: «یکی از مهمترین ویژگیهای نابینایان، داشتن نیروی خلاق در زمینه هایی مثل موسیقیست. بر همین اساس، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از فعالیتهای هنری افراد مستعد نابینا حمایت میکند.» بر پایه این گزارش، سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کابینه جدید حسن روحانی، رئیس جمهوری منتخب مردم، در نخستین نشست خبری خود با اصحاب رسانه که روز دوشنبه سوم مهر ماه در سالن کنفرانس ساختمان بهارستان برگزار شد، ضمن گرامی داشت هفته دفاع مقدس و فرا رسیدن ماه محرم، رسانه را رکن چهارم دمکراسی عنوان کرد و اظهار داشت: «رسانه ها چشم بیدار، ناظر و هوشیار مسئولان هستند و ما  هرچقدر بیشتر خود را در معرض انتقادات قرار دهیم، قطعاً بهره بیشتری خواهیم برد.» وی به گذشت یک ماه از دوران وزارتش اشاره کرد و درباره برنامه ای که به مجلس ارائه کرده است، اظهار داشت: «این برنامه در قالب 40 برنامه جزئی و 9 مسأله تنظیم شده که در سه بسته ارائه خواهد شد. بسته اول برنامه های حوزه هویت ایرانی و اسلامی با دو مسأله و ۹ برنامه، بسته دوم بسته تولید و مصرف فرهنگی با ۴ مسأله و ۱۲ برنامه، بسته سوم بسته مناسبات فرهنگی بین المللی با ۳ مسأله و ۱۲ برنامه.» صالحی ادامه داد: «برای اجرا شدن این برنامه، با مدیران و معاونان سازمانها و نهادهای تابع وزارت فرهنگ و ارشاد، نامه نگاری شده و مسئولیتهای هر کدام، با درج ستاره هایی مشخص شده تا بر اساس آنها، اقدامات خودشان را جهت اجرای برنامه تدوین کنند.» وی ابراز امیدواری کرد در راستای اجرای این برنامه در دوره چهار ساله آینده، سه تا پنج اقدام اساسی برای ایجاد تحول در حوزه فرهنگ و هنر و رسانه ایجاد شود و تا پایان مهر ماه بسته برنامه ها و اقدامات عملیاتی وزارت ارشاد به طور کامل تدوین شود. – دستور رئیس جمهوری برای برنامه ۱۰۰ روزه وزرا: صالحی در ادامه با اشاره به دستور رئیس جمهوری به وزرا برای ارائه گزارشی از عملکرد صد روزه هر وزارتخانه گفت: اقدام دیگری که در یک ماه گذشته انجام شد، تبیین برنامه صد روزه وزارت ارشاد بود که ما این برنامه را تدوین کرده ایم و متعهد به اجرای آن در این بازه زمانی هستیم.

 

ایران سپید: یادداشتبردار و چاپگر بریل در نمایشگاه تجهیزات توانبخشی

سومین دوره نمایشگاه تجهیزات توانبخشی، امسال هم مثل دو دوره پیش، در محل مصلای تهران برگزار شد. در این نمایشگاه، ۷۷ شرکت مختلف محصولات و تولیداتشان را در معرض تماشای عموم قرار دادند. در حوزه نابینایان هم برخی از تولید کنندگان و عرضه کنندگان محصولاتشان را به نمایشگاه آورده بودند. از آن جمله میتوان از خانه نور جانبازان بصیر و انجمن نابینایان آذربایجان غربی نام برد. در میان غرفه هایی که به نابینایان اختصاص یافته بود، دو غرفه بیشتر از بقیه مورد استقبال و توجه مراجعان قرار گرفته بودند. یکی غرفه ای بود که شرکت دانشبنیان سفیر ثریا سپاهان در آن چاپگر بریلی را که تولید کرده بود به نمایش گذاشته بود و دیگری غرفه شرکت دانش بنیان پکتوس بود که مثل پارسال، دستگاه Notetaker یا یادداشتبردارش را در معرض آزمایش مراجعان قرار میداد. چاپگری که شرکت سفیر تولید کرده و نام آن را دارکوب گذاشته، در حقیقت یک چاپگر سه هِد است که میتواند خط بریل را به صورت پشت و رو چاپ کند و این کار را هم با سرعتی معادل ۹۰۰ صفحه در ساعت، انجام میدهد. از مزایایی که تولید کنندگان برای محصولشان ذکر میکنند، میتوان به قابلیت تست هر ۱۳ چکش دستگاه و مشخص کردن شماره چکش خراب، سهولت دسترسی به بخش فنی دستگاه جهت تعمیر و تعویض قطعات و قابلیت چاپ بر روی کاغذهای A5 و شخصی سازی اندازه کاغذ اشاره کرد. قیمت دستگاه هم نسبت به نمونه های خارجی پایینتر به نظر میرسد. این دستگاه قابلیتهای دیگری هم دارد که به زودی به تفصیل به آن خواهیم پرداخت. یادداشتبردار پکتوس، دیگر محصول جالب توجهی بود که در این نمایشگاه در معرض دید عموم قرار گرفته بود. دستگاهی که امسال بر خلاف سال گذشته، مراجعان میتوانستند قالب و شکل نهایی دستگاه را هم مشاهده کنند. این Note taker بر مبنای سیستم عامل لینوکس طراحی شده و با وزنی حدود ۸۰۰ گرم، به عنوان یک دستگاه همراه، این قابلیت را دارد که نوشته ها را به صورت بریل و صوتی، در اختیار کاربر نابینا قرار دهد. همچنین، صفحه کلیدی که به شکل ماشین پرکینز طراحی شده به کاربر این امکان را میدهد که با استفاده از ترکیبهای بریل، متون مورد نیاز خود را بنویسد. در نسخه نمایشگاهی این دستگاه امکاناتی نظیر دیکشنری، قرآن، دفترچه تلفن، پخش کننده فایلهای صوتی، نرم افزار نوشتن متن و امکان اتصال به سیستم عامل اندروید از طریق بلوتوث، گنجانده شده بود. با توجه به وجود درگاه USB در این Note taker، کاربران قادر خواهند بود حافظه، صفحه کلید یا هر دستگاه USB را به آن متصل کنند. همچنین دستگاه از قابلیت اتصال به صفحه نمایش و نمایش نوشته ها بر روی نمایشگرهای معمول هم برخوردار است. این دستگاه از زبانهای فارسی و انگلیسی پشتیبانی میکند.

 

ایران سپید: صدای خاطره ها. گویندگی به من آرامش روحی میداد بخش پایانی

در ادامه گفتگو با سهیلا نوروزیان، گوینده و مسئول اسبق بخش نابینایان کتابخانه عمومی حسینیه ارشاد، به آنجا رسیدیم که مراجعان نابینا و کسانی که اساساً اهل مطالعه بودند، ضمن تأیید صدا و نوع خوانش ایشان، به ارائه نظرها و پیشنهادهای خود میپرداختند. همچنین خانم نوروزیان به این نکته اشاره کرد که به واسطه آقای گیلانی که با مرکز رودکی در رفت و آمد بود، از نظرات مراجعان آن مرکز نسبت به کار خود مطلع میشد. – به نظر میرسد تعداد گوینده های بخش نابینایان در زمان مسئولیت شما، زیاد نبود؛ ضمن این که آمار تولیدات شما در آن دوران نسبت به مرکز رودکی، پایینتر بود. بله! همین طور است. گوینده هایی که با ما همکاری میکردند، عموماً به واسطه خیریه بودن مجموعه، داوطلبانه کار میکردند. بنا بر این ما نمیتوانستیم تحت فشارشان بگذاریم، با این حال، خود بچه ها برنامه هایشان را به گونه ای تنظیم میکردند که در طول هفته، سه یا چهار گوینده ضبط داشته باشند. از طرفی، بعضی از کسانی که اظهار علاقه میکردند، بعد از ضبط یک کتاب احساس میکردند که نمیتوانند ادامه دهند و میرفتند. از آنجا که اغلب گوینده ها دانشجو بودند، پیش میآمد که برنامه های دانشگاهیشان با برنامه های ما تداخل پیدا کند و نتوانند به همکاریشان ادامه دهند. منتها در میان گوینده های آن زمان، کسانی بودند که کارشان خوب و مورد تأیید بود. مثلاً خانم قهرمانی، یکی از آن گوینده ها بود که کارش از طرف آقای گیلانی هم مورد تأیید بود، اما نمیدانم به چه دلیلی بعد از مدتی به همکاریش ادامه نداد. – کمی از وضعیت استودیوهای کتابخانه در آن زمان بگویید. استودیوی ما خیلی مجهز نبود. دستگاه ضبط، ساده بود و بر روی نوار کاست ضبط میکردیم. آن روزها حسینیه ارشاد خیلی هزینه نمیکرد، البته من طی صحبتهایی که با مدیران داشتم، وعده میدادند که در صورت آماده شدن ساختمان جدید کتابخانه، یک طبقه را به بخش نابینایان اختصاص میدهند. – آیا قبل از این که در حسینیه ارشاد مشغول به کار شوید، در سازمانها یا مراکز دیگر شغلی داشتید؟ من در طول دوران دانشجویی و بعد از ازدواج، به طور پراکنده مشغول به کار میشدم. مدتی در بخش رادیولوژی بیمارستان شهید مدرس کار میکردم، اما این شرایط دائمی نبود. – اشاره به خیریه بودن کتابخانه حسینیه ارشاد کردید؛ خود شما هم داوطلبانه کار میکردید؟ تا زمانی که گوینده صرف بودم، بله، البته چون برای مرکز رودکی هم ضبط میکردم، آقای گیلانی مبلغی به ازای هر نوار میپرداخت، اما از وقتی که استخدام کتابخانه شدم، دارای حقوق و مزایای بیمه شدم. – خود شما چقدر در انتخاب کتابهایی که میخواندید، دخالت داشتید؟ معمولاً کتابهایی که قرار بود من یا گوینده دیگر بخوانیم، از طرف آقای گیلانی که بر اساس خواسته های بچه ها بود، انتخاب میشد. گرچه در مواردی دچار اختلاف نظر میشدیم، اما اساساً کتابهای خوبی انتخاب میشد. من ترجیح میدادم کتابی که قرار است ضبط کنم، اول خودم مطالعه کنم تا ببینم دوستش دارم یا نه. معمولاً هم کتابهایی که تصمیم به ضبط آنها میگرفتم، به آقای گیلانی میگفتم و او هم مخالفت نمیکرد و میگفت که اتفاقاً این کتاب را بچه ها درخواست کرده بودند. منتها در طول آن سالها، تنها کتابی که رد کردم و ای کاش که آن کار را نمیکردم، ضبط کتاب «کوری» نوشته ژوزه ساراماگو بود. – همکاری شما بعد از مدتی ادامه پیدا نکرد. آیا علت خاصی دارد؟ قطعاً هر اتفاقی بی علت نیست. البته من علیرغم میل باطنی از حسینیه ارشاد بیرون آمدم. واقعیت این است که تغییر مدیریت حسینیه، تغییر سیاستهایی را در پی داشت که با روحیه من سازگار نبود. به همین علت احساس کردم که نمیتوانم ادامه بدهم. اما ارتباطم با بچه ها قطع نشد. سعی میکردم کتابهای درسی بچه ها را ضبط کنم. الآن هم اگر درخواستی برای ضبط کتاب، مخصوصاً کتابهای درسی داشته باشم، با کمال میل این کار را انجام میدهم. من گویندگی را دوست دارم، مخصوصاً برای کسانی که اهل مطالعه هستند.

 

ایران سپید: مسؤولین یا معلولین، کدام یک مخاطب حقیقی نمایشگاه تجهیزات توانبخشی هستند

نمایشگاه تجهیزات توانبخشی، شهریور ماه امسال، سومین دوره اش را پشت سر گذاشت. اولین دوره که برگزار شد، همه آنها که به بازدیدش رفته بودند، کاستیهایش را مرور میکردند، اما سر آخر این گونه خود را توجیه میکردند که هر دیکته نانوشته نمره اش بیست است و نمایشگاه تازه در آغاز راه است و کو تا برسیم به مدلهایی که در کشورهای پیشرفته برگزار میشود و به همین شیوه خود را و برگزار کننده های نمایشگاه تجهیزات توانبخشی را دلگرم میکردند که بدون شک دوره های بعدی، با بهره گیری از تجربه دوره اول، با کیفیتی مطلوبتر برگزار خواهد شد. شیوه برگزاری دوره دوم و سوم نمایشگاه، اما در ذهن مخاطبان چیز دیگری را القا میکرد. انگار هدف از برگزاری این نمایشگاه، نه جذب مخاطبان معلول و خانواده هایشان و آگاهی بخشی به آنها، که جلب نظر متولیانِ نهادهایی تعریف شده که عهده دارِ مسؤولیت خرید تجهیزات توانبخشی در سطح کلان برای این گروه هستند. چنانچه اگر هدف، جذب مخاطب معلول بود، تمهیدات برای برگزاری نمایشگاه، به گونه دیگری اندیشیده میشد. نوع هدف گذاری نمایشگاه تجهیزات توانبخشی را میشود با مقایسه ای ساده میان نمایشگاه تهران و یکی از نمایشگاههای نه چندان مطرح خارجی به سادگی دریافت.

 

آن چه در نمایشگاههای خارجی با موضوع معلولان و تجهیزات ویژه این افراد رخ میدهد، لزوماً در پی صرف هزینه های آنچنانی یا تخصصهای عجیب و غریب به دست نیامده است. اطلاع رسانی صحیح درباره مختصات نمایشگاه، از مهمترین ارکانی است که در برگزاری هر نمایشگاه ضروری مینماید. بازدید کنندگان هر نمایشگاه حق دارند در مورد جزئیات نمایشگاهی که قصد مراجعه به آن را دارند، اطلاعات دقیق داشته باشند. از ساعات برگزاری گرفته تا محل دقیق نمایشگاه و ریز برنامه های جنبی و موقعیت غرفه های مختلف. این اهمیت وقتی دو چندان میشود که اکثر بازدید کننده ها از میان افرادی باشند که به نوعی از انواع مختلف معلولیت دچارند.

 

در نمایشگاههای معتبر بین المللی، یکی از مهمترین ابزارهای اطلاع رسانی درباره جزئیات نمایشگاه، وبسایتی است که با همین هدف طراحی میشود. به عنوان نمونه، با مراجعه به وبسایت هر کدام از نمایشگاههای معتبر در حوزه معلولین، اولین نکته ای که جلب توجه میکند، توضیح مفصلی است درباره موقعیت جغرافیایی نمایشگاه و راههای دسترسی به آن. معمولاً در این توضیح، اطلاعاتی در باره مسیرهای دسترسی به نمایشگاه به کمک وسایل حمل و نقل عمومی یا خودرو شخصی ارائه میشود. همچنین توضیحات دقیقی درباره محل قرار گیری پارکینگ و ظرفیت آن و کیفیت دسترس پذیریش برای معلولان و ساعات فعالیت نمایشگاه و برنامه های جنبی به بازدید کنندگان وبسایت داده میشود.

قابلیت بارگیری بروشور یا راهنمای استفاده از امکانات نمایشگاه هم از دیگر مواردی است که معمولاً از طریق وبسایت برای کاربران قابل دسترس است.

رسم شایسته‌ی دیگری که معمولاً در نمایشگاه‌های معتبر رواج دارد، به کارگیری افرادی به عنوان راهنما در محوطه‌ی نمایشگاه و حتی ایستگاه‌های مترو، تاکسی یا اتوبوس در اطراف نمایشگاه است که دسترسی به محل نمایشگاه و استفاده‌ی بازدید کنندگان معلول از امکاناتش را تسهیل کند. رسمی که به جرأت می‌توان گفت در سه دوره‌ی گذشته هیچ فکری برایش نشده است. همین موضوع باعث می‌شود آسیب دیدگان جسمی به سختی در محوطه تردد کنند و نابینایان هم برای پیدا کردن غرفه‌ی مورد علاقه‌شان با دشواری‌های بسیار مواجه شوند.

 

از دیگر سو، با توجه به فراوانی دسته بندی‌ها در حوزه‌ی تجهیزات توانبخشی، در نمایشگاه‌های معتبر معمولاً تلاش می‌شود الگوی مشخصی برای چینش غرفه‌ها در نظر گرفته شود. به طور مثال، غرفه‌هایی که محصولات ویژه‌ی ناشنوایان را عرضه می‌کنند معمولاً در یک راه‌رو و در کنار هم قرار می‌گیرند و شرکت‌هایی که کالا‌های حوزه‌ی پزشکی و کار‌درمانی عرضه می‌کنند هم نزدیک به هم در نظر گرفته می‌شوند. اما این الگو در نمایشگاه تهران به شکل عجیبی رعایت نمی‌شود. به طوری که ممکن است در غرفه‌ای موزاییک‌های برجسته ارائه شود و در غرفه‌ی کناری، اتومبیل‌های مناسب‌سازی شده. همین موضوع هم نیاز به رفت و آمد در محیط نمایشگاه را برای آسیب دیدگان جسمی افزایش می‌دهد و دشواری‌هایی را موجب می‌شود.

امروزه نمایشگاه‌های تجهیزات توانبخشی در دنیا بستری برای تعامل رو در روی تولید کننده و مصرف کننده به حساب می‌آیند. به طور معمول، در کنار سالن اصلی نمایشگاه، سعی می‌شود با برگزاری نشست‌ها و کنفرانس‌های مختلف، امکان گفتگوی تولید کننده و مصرف کننده فراهم شود تا مخاطبان با محدودیت‌های تولید آشنا شوند و از روند پیشرفت در حوزه‌های مختلف مطلع شوند و تولید کننده‌ها هم بدون واسطه، نیاز مخاطبانشان را لمس کنند و برای تولیدات بعدی‌شان ایده‌های نو شکار کنند. چیزی که در این سه دوره‌ای که از نمایشگاه گذشته، خبر چندانی از آن به گوش نرسیده است.

القصه، با نگاهی به سه دوره‌ای که از نمایشگاه تهران می‌گذرد و مقایسه‌ی آن با سایر نمایشگاه‌های مشابه این طور به نظر می‌رسد که همیشه هم علت نقایص را نمی‌شود و نباید  در کمبود بودجه جستجو کرد. اگر هدف برگزار کنندگان از این نمایشگاه جلب نظر متولیانی نظیر سازمان بهزیستی و بنیاد شهید و امور ایثارگران و نهاد‌هایی از این دست است که هیچ؛ اما اگر هدف، جذب مخاطب واقعی تولیدات حوزه‌ی توانبخشی است، شاید بهتر باشد با دیدی نوین به شیوه و الگوی برگزاری نمایشگاه نگریست. خیلی وقت‌ها با هدف‌گذاری صحیح و بهره‌گیری از نظر کارشناسان و سر سوزنی خلاقیت، می‌توان نمایشگاهی را برگزار کرد که از سوی جامعه‌ی معلولان مورد استقبال قرار گیرد و تک تک معلولان، مشتاقانه جایی را برای این نمایشگاه در تقویم‌هایشان باز کنند.

 

ایران سپید: پیگیری. تفریح، حق همه شهروندان نابیناست

این هفته هم ستون پیگیری را به موضوع پارکهای آبی اختصاص دادیم تا بتوانیم اجحافی که درحق افراد دارای مشکل بینایی ایجاد شده است را بیشتر بررسی کنیم. در ادامه تحقیقات و گفتگو با مسئولان پارکهای آبی در مشهد و اصفهان و همچنین صحبت با مدیران وزارت ورزش و جوانان به این نتیجه دست یافتیم که با توجه به خصوصی بودن پارکهای آبی، اگر مدیرانشان احساس کنند حضور فرد یا گروهی میتواند از لحاظ حقوقی برایشان مشکل ایجاد کند، جلوگیری کنند. افراد دارای معلولیت آن هم با مشکل بینایی به خاطر آن که نمیتوانند فضای پارک آبی را مشاهده کنند، مرطوب یا خیس بودن این مجموعه میتواند باعث ایجاد خطراتی برای فرد شود. اگر در این میان اتفاقی هم برای فرد معلول رخ دهد، مسئولان پارک آبی باید پاسخگو باشند. این پارکها زیر نظر بخش خصوصی هستند و زیر بار مسئولیت نمیروند یا به قولی نمیخواهند برای خود مشکلی بتراشند. ما به عنوان رسانه پیگیری را ادامه دادیم و با امیرحسین افشار، مسئول روابط عمومی پارک ساحلی مشهد صحبت کردیم. طبق گفته های او به دلیل ازدحام جمعیت و پذیرش روزانه 1500 نفر در پارک ساحلی، نمیتوانند افراد نابینا را پذیرش کنند. چرا که حضور نابینایان در پارک آبی ممکن است سلامتیشان را به مخاطره اندازد. خبر جلوگیری از حضور نابینایان در پارک آبی زمانی بزرگ و پر سر و صدا شد که دو تن از نابینایان اصفهان برای تفریح به مجموعه آبی و استخر آبسار مراجعه کردند، اما با در بسته رو برو شدند. این امر باعث شد تا گفتگویی  با مسئول روابط عمومی پارک آبی آبسار انجام دهیم. فرزاد خبوشانی با ابراز تأسف از عدم ناهماهنگی میان کارمندان پارک آبی اصفهان میگوید: «این امر ممکن است اشتباه یک کارمند باشد و نباید به پای یک مجموعه نوشته شود. اگر فرد نابینایی وارد مجموعه ما شود، با داشتن دو همراه میتواند از امکانات تفریحی آبسار استفاده کند. تأکید ما برای حضور دو همراه به این دلیل است که یکی از همراه هان باید در بالای وسیله و دیگری در انتهای مثلاً سرسره آبی قرار گیرد. نفر اول نحوه حضور و جمع کردن دست و قرار گرفتن سر را برای فرد نابینا توضیح میدهد و با پایین آمدن فرد از سرسره، همراه دوم باید بلافاصله دوست نابینایش را از آب خارج کند تا نفر بعدی روی او سقوط نکند. دیگر وسایل هم به همین صورت قابل استفاده برای نابینایان هستند. محدودیتهایی هم که برای معلولان صورت میگیرد، برای حفظ سلامتی جان فرد است. من به عنوان مسئول روابط عمومی پارک آبی اصفهان اعلام میکنم در این مجموعه، ما پذیرای همه افراد هستیم و با ایجاد شرایطی از سلامت جانشان مراقبت میکنیم. نابینایان میتوانند طی هماهنگی با مجموعه آبی اصفهان از خدمات ما بهره مند شوند و با قرار دادن پزشک در پارک آبی  همه جوانب احتیاط را رعایت میکنیم تا فرد سالم و خوشحال از پارک خارج شود.» وی ادامه میدهد: «ماآماده رایزنی با انجمنهای نابینایی جهت مناسب سازی مجموعه نیز هستیم تا اگر این هماهنگی میانمان صورت گیرد، بتوانیم نوشته های روی تابلویی که بالای هر وسیله در پارک نصب شده است به صورت بریل یا صوتی درآوریم تا فرد نابینا هم بتواند به تنهایی این گونه اطلاعات را کسب کند. ما نیاز به طرح و ایده داریم و این طرحها در اختیار انجمنهای مرتبط با نابینایان است؛ چرا که آشنایی آنها از نیازهای جامعه هدفشان نسبت به ما بیشتر است و میتوانند ایده های پخته تری را برای اجرا به ما دهند. در خصوص آن دو دوست نابینا هم که به مجموعه آبسار آمده و به در بسته خوردند، باید بگویم ما در فکر جبران این موضوع هستیم و پذیرای این دو شهروند اصفهانی خواهیم بود تا مهمان افتخاری این مجموعه تفریحی شوند.» افراد دارای مشکل بینایی همچون دیگر شهروندان حق استفاده از فضاهای شاد و مفرح در هر شهر را دارند و سلیقه ای عمل کردن فقط باعث اجحاف در حق این شهروندان میشود.

پیگیری ایران سپید ادامه دارد.

 

ایران سپید: اعلام اسامی اردو نشینان شنای نابینایان

در پایان رکورد گیری و انتخابی تیم ملی شنای نابینایان و کمبینایان در دو رده سنی نوجوانان و جوانان، هشت شناگر جهت حضور در اردو انتخاب شدند. در مسابقات انتخابی شنا که به منظور شرکت در بازیهای پاراآسیایی جوانان با حضور ۱۵ شناگر برگزار شد، علیرضا امیری از مازندران، امیرحسین سعادتی مقدم و امیر رضا اسلامزاده از خراسان رضوی، رادین جعفری از البرز و ابو الفضل قاسمی از یزد در رده سنی نوجوانان و محمد ابراهیم عمرانی از خراسان رضوی، مسعود محمودی از مازندران و امیرمحمد صدیفی از البرز در رده سنی جوانان، توسط کمیته فنی انجمن شنا انتخاب شدند. بعد از نظر کمیته فنی، فهرست شناگران به فدراسیون نابینایان و کمیته ملی پارالمپیک اعلام خواهد شد. انتخاب این نفرات، برای حضور در بازیهای پاراآسیایی جوانان که در مالزی برگزار میشود، قطعی نیست و میبایست عملکرد این ورزشکاران در مسابقات قهرمانی کشور که آبان ماه برگزار خواهد شد، مورد ارزیابی قرار گرفته و چنانچه هر کدام در شرایط مناسب باشند، به این رقابتها اعزام خواهند شد.

 

ایران سپید: برخی درخواستهای نابینایان به نفع عموم آنها نیست

سهیل معینی در ستون سخن هفته شنبه اول مهر ایران سپید نوشت: نابینایان و کم بینایان کشور به عنوان یک گروه اجتماعی درخواستهایی از مسئولان دارند که آن را حقوق خود میدانند. مانند اشتغال، برخورداری از حمایتهای درمانی و توانبخشی، داشتن تجهیزات کمک زیستی یا برخی امتیازهای اجتماعی مانند معافیتهای مالیاتی و… که در بسیاری از مواقع خواهان درج این حقوق در قوانین رسمی کشورند، اما متأسفانه برخی درخواستها که عمومی هم میشوند، حتی در صورت تأمین خواست برخی از نابینایان به زیان منافع اکثریت این گروه است؛ مثلاً بسیاردیده میشود که نابینایان پیگیر کاهش ساعات کار خود در لایحه حقوق معلولان میشوند. واقعاً مبنای این درخواست چیست؟ چرا یک نابینا باید کمتر از بقیه مردم کار کند؟! کاهش ساعات کار فقط در مورد گروههایی از افراد دارای معلولیت قابل پذیرش است که عملاً حضور تمام وقت آنان در محلهای کار موجب کاهش شاخصهای سلامت آنها میشود. مانند افراد ضایعه نخاعی که در صورت نشستن در یک محل، در معرض زخم بستر قرار میگیرند یا به دلیل نبود سرویسهای بهداشتی مناسب برای آنها در محل کار، مجبور به پرهیز از آشامیدن مایعات و در نتیجه از کار افتادگی کلیه ها میشوند، اما این امر در مورد نابینایان صادق نیست. این گروه نیازی به کاهش ساعت کاری ندارد، اما نیاز به برخورداری از سرویسهای تردد به محل کار یا تجهیزات خاص دارند. فراموش نکنید امتیازهایی مانند کاهش ساعات کار روزانه، موجب کاهش انگیزه کارفرمایان برای جذب افراد معلول میشوند که بیکاری بیشتر آنان را در پی دارد. پس، از هر درخواستی حمایت نکنید. ببینید آن درخواست چه دستاوردی برای نابینایان دارد و در عین حال چه مضراتی. امتیازهای مورد درخواست باید متناسب با حقوق و شأن متقاضیان باشد وگر نه، نتیجه عکس به بار میآورد. راه حل، کسب آگاهی بیشتر و تعمق در طرح درخواستهای اجتماعی نابینایان و کمبینایان است.

 

ایران سپید: برگزاری کارگاه یک روزه اندروید برای نابینایان خوزستانی

جمعی از نابینایان خوزستانی، پنجشنبه ۳۰ شهریور را از صبح تا عصر با اندروید گذراندند. در این کارگاه که از ۹ صبح تا ۶ بعد از ظهر به همت نهاد کتابخانه های عمومی آبادان و در محل کتابخانه ثامن الائمه این شهر و با تدریس امید هاشمی برگزار شد، حاضران با مباحثی همچون مختصات صفحات لمسی، ویژگیهای مختلف سیستم عامل اندروید، معیارهای انتخاب گوشی مناسب برای نابینایان، اعمال تنظیماتی برای راحتی کار کاربران نابینا، تنظیمات صفحه خوانهای اندروید، نصب و راه اندازی موتور صوتی برای زبان فارسی، استفاده از مرورگر اینترنت و نرم افزارهای کاربردی برای نابینایان آشنا شدند. همچنین در طول کارگاه، حضار توانستند سؤالات و مشکلاتشان در حوزه اندروید را مطرح کنند. کتابخانه ثامن الائمه آبادان، با ناهار و میان وعده، از نابینایانی که در این کارگاه حاضر شده بودند، پذیرایی کرد.

 

ایران سپید: تجلیل از دانشآموزان معلول برگزیده استان تهران

مراسم تجلیل از برگزیدگان استان تهران در مسابقات فرهنگی، هنری و ورزشی دانشآموزان استثنایی کل کشور در مجتمع آموزشی سبحان و با حضور مسئولان آموزش و پرورش استثنایی شهر تهران برگزار شد.

در این مراسم شهناز کریمی، مدیر کل آموزش و پرورش استثنایی تهران ضمن تقدیر و تشکر از دانشآموزان برگزیده استان اظهار کرد: دانشآموزان مدارس استثنایی فعل توانستن را صرف کردند و در مسابقات کشوری با کسب رتبه های برتر درخشیدند. رویکرد در برگزاری و شرکت در این مسابقات توانمند سازی دانشآموزان است. رئیس آموزش و پرورش استثنایی شهر تهران اظهار کرد: امسال 135 دانشآموز با نیازهای ویژه در مسابقات ورزشی در رشته های گلبال، بوچیا، دو و میدانی، گویرانی، والیبال و آمادگی جسمانی و شطرنج شرکت کردند. وی با اشاره به شرکت 60 دانشآموز با نیازهای ویژه در مسابقات قرآن، عترت و نماز افزود: در مسابقات هنری و آوایی 25 دانشآموز با نیازهای ویژه شهر تهران حضور داشتند که مقامهایی را از آن خود کردند. کریمی با اشاره به مسابقات فرهنگی و ورزشی کارکنان آموزش و پرورش استثنایی اظهار کرد: بررسیهای علمی نشان میدهد که این فعالیتها، آثار مثبت در سلامت روحی و جسمی و افزایش نرخ بهره وری دارد که 32 نفر از کارکنان در مسابقات ورزشی (والیبال و تنیس) و فرهنگی (قرآن و نهج البلاغه) شرکت کردند. مسابقات فرهنگی، هنری و ورزشی کشوری دانشآموزان استثنایی که از اوایل تیر ماه آغاز و تا اواسط شهریور ماه ادامه داشت، در رشته های مختلف برگزار شد. در این مراسم همچنین از معلمان برگزیده در اولین دوره مسابقات قرآنی آموزش و پرورش استثنایی تهران تقدیر شد. عبد الرسول کریمی، مدیر فرهنگی و پرورشی سازمان آموزش و پرورش شهر تهران نیز در این مراسم با تقدیر از برگزیدگان این مسابقات گفت: در برگزاری این مسابقات چند هدف عمده را دنبال میکنیم. اول شناسایی استعدادها در مدارس استثنایی کشور، دوم آموختن شاد بودن و شاد زیستن به بچه ها با نیاز های ویژه و سوم تقویت خودباوری در این دانشآموزان. دانشآموزان باید یاد بگیرند فقط کسب رتبه در مسابقات مهم نیست و شرکت کردن و خود را سنجیدن بیشتر اهمیت دارد. مهم آن است که ما در زندگی نمره و رتبه خوب کسب کنیم. هنرنمایی دانشآموزان مدارس مختلف دانشآموزان مدارس استثنایی در گروههای مختلف معلولیت، از دیگر بخشهای این مراسم بود. در پایان این آیین، از دانشآموزان برگزیده در مسابقات ورزشی و فرهنگی هنری تجلیل شد. دانشآموزان پسر شهر تهران در مسابقات ورزشی کشوری در بخش نابینایان، مقام اول تیم گلبال نابینایان، 2 مقام دومی انفرادی در دو و میدانی نابینایان، مقام سوم شطرنج نابینایان، در بخش جسمی-حرکتی پسران سه مقام دومی بوچیا، مقام دوم تنیس نشسته، مقام سوم شطرنج، در بخش ناشنوایان پسران مقام دوم آمادگی جسمانی، مقام سوم فوتسال، در بخش کمتوانان ذهنی پسران کاپ اخلاق فوتسال، یک نقره و 2 برنز گویرانی را معلولان سندروم داون از آن خود کردند. دانشآموزان با نیازهای ویژه دختران نیز در بخش جسمی-حرکتی مقام سوم تنیس روی میز، در بخش ناشنوایان مقام سوم والیبال، نابینایان دختران مقام دوم شطرنج انفرادی، مقام سوم تیمی شطرنج، کمتوانان ذهنی دختران ورزشی مقامهای اول، دوم و سوم گویرانی، سه مدال نقره دو و میدانی سندروم، مقام سوم دو و میدانی کمتوانان را کسب کردند. بر اساس این گزارش، دانشآموزان با نیازهای ویژه در مسابقات فرهنگی و هنری قرآن، نماز و عترت دختران 6 مقام اول، پنج مقام دوم و سه مقام سوم، قرآن، عترت و نماز پسران هفت مقام اول، 6 مقام دوم و 2 مقام سوم را از آن خود کردند. همچنین دانشآموزان پسر با نیازهای ویژه در بخش هنری آوایی 2مقام اول تکنوازی را کسب کردند.

 

ایران سپید: قهرمانی دلپذیر در شطرنج نابینایان شهرداری تهران

سومین دوره از مسابقات شطرنج افراد دارای معلولیت در قالب پنجمین پارالمپیاد سازمان ورزش شهرداری تهران، با حضور 48 ورزشکار برگزار شد. ابراهیم کربلایی، دبیر انجمن ورزش معلولین شهرداری تهران در خصوص این مسابقات گفت: شطرنجبازان از 13 منطقه شهرداری در این رقابتها شرکت کردن که نسبت به پارسال، از نظر شرکت تعداد مناطق مختلف شهرداری، 30 درصد افزایش داشتیم، اما به لحاظ کمی، تعداد ورزشکاران با کاهش 35 درصدی همراه بود. کربلایی ادامه داد: از دلایل کم شدن نفرات، میتوان به اعزام همزمان تیم شطرنج نابینایان استان تهران به مسابقات کشوری قرقیزستان و عدم حضور معلولین شدید کهریزک اشاره کرد. معلولین جسمی-حرکتی و بیماران MS کهریزک در سال گذشته، با توجه به نزدیکی محل مسابقه به محل نگهداری آنها، استقبال بیشتری کرده بودند که متأسفانه در این دوره امکان جا بجایی برای آنان مقدور نبود. کربلایی در پایان به نتایج گروه نابینایان در این مسابقات اشاره کرد و گفت: در بخش نابینایان و کمبینایان، محمدعلی دلپذیر از منطقه 7 اول، ایمان تحویلی از منطقه 7 دوم و غلامحسین تحویلی از منطقه 1 در جایگاه سوم قرار گرفت. در بخش تیمی و با احتساب نتیجه کلیه گروههای معلولین، مناطق 17، 7، 1، 8، و 10 به ترتیب اول تا پنجم شدند.

 

ایران سپید: اعزام سه جودوکار نابینا به مسابقات جهانی

سرمربی تیم ملی جودوی نابینایان از اعزام سه ورزشکار به رقابتهای جهانی ازبکستان خبر داد. محمدرضا یوسفزاده با اعلام این خبر گفت: مرحله سوم اردوی آمادگی تیم ملی جودو با حضور ۸ ورزشکار در تهران برگزار شد و پنجم مهر به پایان رسید. اردوی چهارم نیز از روز دهم مهر آغاز خواهد شد. در پایان این مرحله، ملیپوشان جهت شرکت در مسابقات قهرمانی جهان عازم ازبکستان میشوند. یوسفزاده با اشاره به ترکیب تیم ملی اظهار داشت: محمدرضا خیر اللهزاده از مازندران در وزن +100 کیلوگرم، امید جعفری از خوزستان در وزن -81 کیلوگرم و میثم بنیطبا از اصفهان در وزن -60 کیلوگرم برای شرکت در رقابتهای قهرمانی جهان انتخاب شده اند. وی درباره غیبت نفرات اول رقابتهای قهرمانی آسیا گفت: مهدی برجلو در وزن -73 کیلوگرم و سعید رحمتی در وزن -66 کیلوگرم که در رقابتهای قهرمانی آسیا بر سکوی قهرمانی ایستادند، به دلیل آسیبدیدگی نتوانستند در این مسابقات شرکت کنند و برای بازیهای پاراآسیایی جاکارتا تمرین خواهند کرد. یوسفزاده از برگزاری اردوی چهارم تیم ملی در تاریخ دهم مهر خبر داد و گفت: در این اردو، از شدت فشار تمرینی کاسته میشود تا تیم برای شرکت در رقابتهای قهرمانی جهان آماده شود. مسابقات قهرمانی جهان از ۱۸ مهر آغاز شده و به مدت 3 روز ادامه خواهد داشت.

۲۴ دیدگاه دربارهٔ «شهر خبر معلولین. انتشار سی و پنج خبر در شمارگان پنجاه و یکم»

درود بر شما.
یادداشت بردار پکتوس، احتمال زیاد در بهمن ماه عرضه میشه.
در خصوص قیمت چاپگر ها که میبایست با بنیاد قرآنی روشندلان اصفهان، جناب نیکزاد تماس بگیرین بپرسید.
اما یادداشت بردار یا همون نوت تیکر پکتوس، هنوز قیمتش نهایی نشده اما براورد ها قیمتی در حدود هشت میلیون و ۹۰۰ هزار رو نشون میده.
البته با شرایطی تخفیف هم داره که برای جزئیاتش می تونید با شرکت تماس بگیرید.

علی جان سلام.
چاپگر های بریل رو که شرکت سفیر ثریا سپاهان و بنیاد قرآنی روشندلان اصفهان تولید کردن.
تا جایی که من اطلاع دارم، در حال حاضر در دو نوع دارکوب و تیزکوب تولید میشه.
توضیحات تکمیلی در خصوص دارکوب رو از لینک زیر
http://safirbraille.ir/%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B9-%DA%86%D8%A7%D9%BE%DA%AF%D8%B1-%D8%A8%D8%B1%DB%8C%D9%84/%D9%85%D8%AF%D9%84-%D8%AA%DA%A9-%D9%87%D8%AF-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DA%A9%D9%88%D8%A8.html
و توضیحات تکمیلی مدل تیزکوب رو از لینک زیر
http://safirbraille.ir/%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B9-%DA%86%D8%A7%D9%BE%DA%AF%D8%B1-%D8%A8%D8%B1%DB%8C%D9%84/%D9%85%D8%AF%D9%84-%D8%B3%D9%87-%D9%87%D8%AF-%D8%AA%DB%8C%D8%B2%DA%A9%D9%88%D8%A8.html
مطالعه کن.
شماره تماس شرکت هم اونجا هست که میتونی تماس بگیری ببینی ورژن های دیگه هم در دست تولید و عرضه دارن یا نه.
در خصوص یادداشت بردار پکتوس هم توضیحات لازم در گزارش وجود داشت.
اما اگه خواهان جزئیات بیشتر هستی، با شرکت تماس بگیر تا همکاران راهنماییت کنن.
البته اونم هر وقت عرضه بشه، قطعاً توضیحات کامل، فایل راهنمای متنی برای تک تک اپلیکیشن ها، فیلم آموزشی تصویری و هر آنچه که برای کار کردن مخاطب لازم باشه تهیه و منتشر میشه.
ارادت.

سلام علیرضا.
برای پاسخ به سؤالاتت به جواب کامنت یک مراجعه کن.
اما اینکه میگی ما باید خوابش رو ببینیم، متأسفانه تا زمانی که حمایت نهاد های مسئول در خصوص تجهیزات توانبخشی نابینایان به همین شکل باشه، آره باید خوابش رو دید.
اونور آب هم نابینایان قطعا توان خرید یادداشت بردار های ۲۵۰۰ تا شش هزار دلاری رو ندارن.
بیمه و نهاد های حمایتی هست که تجهیزات اینچنینی رو خریداری میکنن و در اختیار معلولینشون قرار میدن.

محمدرضا جان سلام.
لطف تو، مسئولیت من رو سنگینتر میکنه.
امیدوارم بتونم همیشه حامل اخبار جامعه هم نوعان خودم باشم.
البته از این به بعد تا اردیبهشت، دیگه حسابی درگیر وبسایت هواشناسی خودم با کانال تلگرامش هستم و باید در اون جبهه هم فعال باشم.
به همین خاطر شاید نتونم مثل ماه های گذشته، در محله فعال باشم.

سلام عزیز.
خب به ویژگی ها و کاربرد هاش که در گزارش اشاره شده.
اما انشا الله قراره در هفته های آتی، یک مراسم رونمایی برای این دستگاه بذاریم تا قبل از عرضه، خود کاربران بیان از نزدیک ببینن، تست کنن و بازخورد بدن.
قطعا به مناسبت اون رونمایی، گزارش کاملی رو به همراه یک مستند صوتی در پستی جداگانه، منتشر خواهیم کرد.

سلام آقای سرمدی! ممنون از اخبار! آیا بریل نوت تِیکِر قابلیت اتصال به تابلوهای هوشمند یا دِیتا شو رو داره؟ اگه بشه کاری کرد که این دستگاه بتونه از تمامی فرمتها پشتیبانی کنه و قابلیت تبدیل متون PDF و گرافیکی رو هم داشته باشه؛ انقلاب عظیمی در آموزش نابیناها ایجاد میشه. اون وقت میشه هر نابینایی معلم کلاسهای عادی بشه و هر دانش آموزی از تمامی مطالب تابلو استفاده کنه. در سالهای اخیر، دانش آموزان نابینا خیلی مشکلاتشون بیشتر شده چون معلمها با تابلو هوشمند مطالبشونو ارائه میکنند؛ دیگه نمیشه ازشون خواست همینطور که مینویسند بخونند. خیلی هم هنر کنند یکی دو اسلاید رو بلند توی کلاس برای فرد نابینا بخونند و فرد بیشتر اطلاعات رو از دست میده. لطفا توی این دستگاه، قابلیت اتصال به تابلوهای هوشمند رو بگنجونید یا در زمینه مناسبسازی تابلوهای هوشمند پروژه ای رو شروع کنید.

سلام ندا خانم.
در خصوص پشتیبانی از فایل های pdf گرافیکی یا به قول معروف عکسی، خب اینکه مربوط به بحث گسترده OCR فارسی میشه و مادامی که این امکان در ایران فراهم نشه، طبیعتاً نه بریل نوتها و نه نرم افزار های تبدیل متن به گفتار فارسی، قادر به پشتیبانی از اون نیستند.
اما در خصوص تخته هوشمند که در برخی کلاس های مدارس نصب شده، باید بگم این تخته ها عمدتاً از روی کامپیوتر دیتا های خودشون رو پخش میکنن.
امکان اتصال نوت تیکر از طریق بلوتوث به کامپیوتر وجود داره.
البته این امکان باید یا از طریق جاز باشه و یا nvda.
شما می تونید به کامپیوتر کلاس یا لپتاپ معلم از دو طریق متصل بشین.
اگه دانشآموز بخواد تکالیف خودشو به دبیرش نشون بده، میتونه نوت تیکر رو از طریق کابل HTMI به تلویزیون کامپیوتر یا لپتاپ متصل کنه تا معلم، تکالیف فرد نابینا رو ببینه.
از طرفی، امکان اتصال بیسیم به وسیله بلوتوث فراهم شده که نوت تیکر به یک سیستم ویندوزی متصل بشه.
در این صورت، چنانچه معلم فایل های وردی رو از کامپیوتر یا لپتاپش روی تخته هوشمند نمایش بده، دانشآموز نابینا هم میتونه خروجی بریل نوشته های متنی رو روی نمایشگر بریل نوت تیکرش داشته باشه.
حتی معلم میتونه فایل ها رو قبل از نمایش، به خود دانشآموز بده تا از طریق فلش، داخل دستگاه بریزه و همزمان که معلم توضیح میده، اونم خروجی بریل و صوتی رو داشته باشه.

سلام
خبر های این قسمت بسیاار جالب هست مخصوصا قانون گزاری برای عدم اشتغال نابینایان و تعیین مجازات برای اون!!!!!!
راستی آقای بنی تبار اصفهانی هم که رفتند مسابقات جهانی باریک الله کلا ما خوشحال میشیم تیم ملی رو اصفهانی ها تشکیل بدند !!!!
میگم طرف های ما برف و بارون کی میاد آیا؟

سلام بانو.
آره خب. اصفهان در رشته های مختلف ورزشی، استان فعالی هستش.
از برف و بارون هم فعلا در مناطق فلات مرکزی ایران و شهر اصفهان خبری نیست.
امروز در استانتون احتمال بارش های پراکنده هست. اما فکر نکنم در خود شهر اصفهان خبری بشه.

با سلام خدمت شما میخواستم بدانم هنوز مشخص نیست قانون جامع معلولین چه زمانی تصویب میشود راستش این را شنیده ام که در این قانون برای افراد دارای جسمی حرکتی علاوه بر مستمری فعلی مستمری دیگری هم باید داده شود میخواستم بدانم صحت دارد تشکر از شما

دیدگاهتان را بنویسید