خانه
جستجو
Close this search box.
جستجو

بوستان خبر (۱): برگزاری اختتامیه نخستین دوره جشنواره رسانه‌ای معلولان

بسم الله الرحمن الرحیم و سلام!

پیشاپیش روز جهانی عصای سفید و بزرگ‌داشت نابینایان بر همه نابینایان، به‌ویژه هم‌محله‌ای‌های گرامی مبارک باد!

 

بیش از یک ماه پیش، سرانجام، اختتامیه نخستین دوره جشنواره رسانه‌ای معلولان برگزار شد و برگزیدگانش تقدیر گردیدند. اگرچه این خبر اکنون کهنه و سوخته به شمار می‌رود، ولی از آنجا که هنوز در محله منتشر نشده است، بر آن شدم ساکنان محله را در جریان آن بگذارم. تا امروز منتظر بودم یکی از دوستان آشنا با خبر و خبررسانی این کار را انجام دهد که گویا مشغله‌های روزمره یا هر چیز دیگری آنان را از اطلاع‌رسانی در محله بازداشته است. تا اعلام حضور یکی از دوستان توانمند در عرصه خبر، خبرهای موردی و نصفه‌نیمه مرا تحمل کنید و با نگاه لطف خود بپذیرید.

 

اختتامیه نخستین جشنواره بین‌المللی رسانه‌ای معلولان در اصفهان برگزار شد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، اختتامیه نخستین جشنواره بین‌المللی رسانه‌ای معلولان شامگاه شنبه در اصفهان برگزار شد. حدود یک‌هزار و ۵۰۰ اثر در دو بخش اصلی و ویژه از استان‌های اصفهان، مازندران، خراسان رضوی، قم، خوزستان، کردستان، آذربایجان شرقی و تهران و در بخش بین الملل از کشورهای اوگاندا، کانادا، پاکستان، چین و لبنان به باشگاه خبرنگاران معلول ارسال شد.

در بخش ویژه مسابقه، ۲۹۶ اثر از معلولان جسمی، حرکتی، قطع نخاعی، نابینایان و ناشنوایان و یک هزار و ۸۲ اثر توسط خبرنگارانی که در مورد معلولان نوشتند، مورد ارزیابی قرار گرفت.

در بخش اصلی ۳۸ نفر و در بخش ویژه ۱۵ نفر در بخش‌های مصاحبه، گزارش، خبر، مقاله و عکس، مقام‌های اول تا سوم را به خود اختصاص دادند و مورد تقدیر قرار گرفتند.

 

ارسال حدود ۱۵۰۰ اثر به باشگاه خبرنگاران معلول اصفهان

دبیر جشنواره بین‌المللی رسانه‌ای معلولان در این جشنواره گفت: یک هزار و ۴۷۸ اثر در دو بخش اصلی و ویژه به باشگاه خبرنگاران معلول اصفهان ارسال و مورد ارزیابی قرار گرفت.

منصور گلناری با اشاره به ضرورت نشان دادن توانمندی معلولان اظهار داشت: در این راستا آثاری از خبرنگاران معلول و خبرنگاران عادی که برای معلولان نوشته بودند، در قالب برگزاری جشنواره، جمع‌آوری و مورد ارزیابی قرار گرفت.

وی افزود: این جشنواره در دو بخش اصلی و ویژه برگزار شد که در بخش اصلی یک‌هزار و ۸۲ اثر و در بخش ویژه ۲۹۶ اثر ارسال شد.

دبیر جشنواره با بیان اینکه آثار در قالب‌های مختلفی ارائه شده است، گفت: مصاحبه، گزارش، خبر، مقاله، عکس، کاریکاتور، کلیپ‌های صوتی و تصویری و …از جمله قالب‌هایی هستند که شرکت کنندگان آثار خود را ارائه کرده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: در بخش اصلی، ۳۸ نفر و در بخش ویژه ۱۵ نفر توانستند مقام‌های اول تا سوم را به خود اختصاص بدهند.

گلناری با اشاره به اینکه جشنواره به صورت بین المللی برگزار شده، اظهار داشت: خبرنگاران معلولی از کشورهای اوگاندا، کانادا، پاکستان، چین و لبنان برای این جشنواره آثار خود را ارائه کردند که متأسفانه به دلایلی همچون تعداد کم آثار و مشکل رفت و آمد به ایران با توجه به شرایط اقتصادی فعلی، امکان حضور آنها در اصفهان میسر نشد.

دبیر جشنواره بین‌المللی رسانه‌ای معلولان افزود: برای تقدیر از آنان، تقدیرنامه‌ای برای آنها از طریق ایمیل ارسال خواهد شد.

وی ادامه داد: به غیر از اصفهان، از استان‌های مازندران، خراسان رضوی، قم، خوزستان، تهران، کردستان و آذربایجان شرقی آثاری به جشنواره ارسال شده بود که تسهیلات اقامتی به مدت دو روز برای آنها در اصفهان فراهم شده بود که بتوانند امروز در آیین اختتامیه اولین جشنواره رسانه‌ای معلولان حضور یابند.

گلناری با بیان اینکه ۱۰ درصد افراد کشور را جامعه معلولان تشکیل می‌دهند، گفت: آیا معلولان به اندازه ۱۰ درصد از امکانات شهری، اشتغال، تحصیل و … بهره‌مند هستند. ما در همه زمینه‌ها به جامعه معلولان بدهکاریم.

وی خاطرنشان کرد: مناسب‌سازی برای معلولان در اصفهان انجام شده و امیدواریم اصفهان به صورت نمونه در حوزه مناسب‌سازی معلولان مطرح شود و وظیفه را بشناسیم و به آن عمل کنیم.

 

حضور معلولان در اجتماع نشان دهنده مطالبه‌گری آنهاست

مدیرکل بهزیستی استان اصفهان نیز در این جشنواره با اشاره به مطالبه گری معلولان اظهار داشت: تا حضور معلولان در جامعه نباشد، مطالبه‌گری آنها جدی گرفته نمی‌شود و به گوش کسی نمی‌رسد.

مرضیه فرشاد افزود: باشگاه خبرنگاران معلول با پیگیری‌های مستمر از سال ۹۴ آغاز شد و استقبال بی‌نظیر معلولان از این باشگاه و عضویت آنان در آن و حضورشان در جامعه قابل تحسین است.

وی با بیان اینکه حضور معلولان در اجتماع نشان دهنده مطالبه‌گری واقعی آنها از جامعه است، گفت: خبرنگاران معلول درخواست و نارضایتی خود از عدم مناسب‌سازی را به گوش مسئولان می‌رسانند و مسئولان نیز با دیدن معلولان در جامعه وظیفه خود می‌دانند برای این قشر از جامعه مناسب‌سازی کنند.

 

مدیرکل بهزیستی استان اصفهان ادامه داد: تعریف معلولیت در سبد خانوار اجتماعی باید دیده شود و نیاز به اصلاح فرهنگ وجود دارد و این تغییر نگرش با رفتار مناسب و منطقی امکان‌پذیر است.

وی با اشاره به اینکه در سال ۹۶ برای بار دوم قانون جامع حمایت از معلولان بازنگری شد، اظهار داشت: در اردیبهشت ماه امسال شورای نگهبان، تخصیص سه درصدی اشتغالزایی به معلولان را پیگیری کرد.

منبع: خبرگزاری تسنیم، ۱۸ شهریور ۱۳۹۷

 

برترین های جشنواره رسانه‌ای معلولان در اصفهان تقدیر شدند

به گزارش عصر اصفهان، اختتامیه نخستین جشنواره بین‌المللی رسانه‌ای معلولان با ارائه ۱۳۷۸ اثر در دو بخش اصلی و ویژه برگزار شد و یکهزار و ۸۲ اثر در بخش اصلی و ۲۹۶ اثر در بخش ویژه از استان‌های اصفهان، گیلان، مازندران، خراسان رضوی، خوزستان، تهران، قم، آذربایجان شرقی، کردستان و همچنین از کشورهای اوگاندا، پاکستان، کانادا، چین و لبنان در این جشنواره شرکت کردند که در نهایت ۳۸ اثر در بخش اصلی و ۱۵ اثر در بخش ویژه به عنوان آثار برتر انتخاب شدند.

مدیرکل بهزیستی استان اصفهان در این جشنواره بین‌المللی با بیان اینکه از فرآیند خوبی که طی شده تا باشگاه خبرنگاران معلول به این نقطه برسد بسیار خرسند هستم، گفت: تکرار این موضوع را زیاد دیده‌ایم که یک فکر و خلاقیتی شکل بگیرد اما متاسفانه بعد از مدتی فراموش شود، اما آن چیزی که ارزش دارد احترام و پیگیری اعضای باشگاه خبرنگاران معلول است.

مرضیه فرشاد، بیان اینکه امروزه حضور معلولان در سطح جامعه بیشتر شده است، افزود: این حضور بیشتر سبب نمایان‌تر شدن عدم مناسب‌سازی برای معلولان شده و به تبع آن نیز مطالبه ایجاد و همین مطالبه سبب به سرانجام رسیدن کارها می‌شود.

وی افزود: باشگاه خبرنگاران معلول(آسنا نیوز) با ایجاد یک فضای مؤدبانه و مقتدرانه، نارضایتی بیشتری نسبت به گذشته را نمایان کرده که این نارضایتی را به فال نیک می‌گیریم و این واقعیت و نقص ما بیشتر نمایان می‌شود.

فرشاد با بیان اینکه به دنبال اصلاح دید جامعه نسبت به معلولان هستیم، ادامه داد: نمی‌گوییم افرادی که برای معلولان وقت نمی‌گذارند بی احساس هستند بلکه به دنبال اصلاح فرهنگ هستیم که زمان نیاز دارد و این تغییر نگرش با رفتار مناسب و منطقی ایجاد می‌شود.

 

ارائه ۱۳۷۸ اثر در نخستین جشنواره بین‌المللی رسانه‌ای معلولان

منصور گلناری، دبیر نخستین جشنواره بین‌المللی رسانه‌ای معلولان گفت: با تلاش در سه سال گذشته، تشکیل باشگاه خبرنگاران معلول و برگزاری این جشنواره به دنبال اثبات توانمندی بیشتر معلولان بودیم و ۸۰ درصد این جشنواره به همت معلولان برگزار شد که قابل تحسین است.

گلناری پیرامون برگزاری نخستین جشنواره بین‌المللی رسانه‌ای معلولان افزود: این جشنواره در دو بخش اصلی و ویژه برگزار شد که بخش اصلی مربوط به آثار معلولان و بخش ویژه مربوط به افرادی است که معلول نیستند ولی آثار مرتبط با حوزه معلولان را منتشر کرده‌اند.

مدیرعامل انجمن بیماران آسیب نخاعی استان اصفهان ادامه داد: شرکت کنندگان در بخش اصلی جشنواره در ۱۲ رشته شامل گزارش، صفحه‌بندی، عکس خبری، عکس سوژه‌ای، فن بیان، خبر، مقاله، کاریکاتور، مصاحبه تصویری، طنز و قطعه ادبی و در بخش ویژه در پنج رشته شامل عکس، مصاحبه، گزارش، خبر و مقاله آثار خود را ارسال کردند.

دبیر نخستین جشنواره بین‌المللی رسانه‌ای معلولان گفت: این جشنواره از ابتدا به صورت بین‌المللی اعلام شد ولی در بخش جوایز، بخش بین‌المللی حذف شد چون تجربه اولمان بود و تعداد آثار نیز کم بود و دوم اینکه به دلیل شرایط موجود امکان حضور این افراد با مشکلاتی همراه بود ولی به صورت ایمیل یا از طریق پست لوح تقدیر و یادبودی را به شرکت کنندگان خارجی اهدا خواهیم کرد.

سحر مشایخی عضو باشگاه خبرنگاران معلول (آسنانیوز) بابیان اینکه یکی از راهکارهایی که سبب شکوفا شدن توانایی معلولان و خارج شدن آنها از درد معلولیت و نگاه ترحم‌آمیز جامعه می‌شود افزود: باید دید معلولان به چه شغل و هنری علاقه دارند تا اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنند و به عنوان یک صاحب فن دیده شوند که خبرنگاری یکی از همین مشاغل است.

وی که عضو انجمن بیماران آسیب نخاعی استان اصفهان نیز هست، افزود: به پیشنهاد دبیر جشنواره در اردیبهشت ماه سال ۹۴ با ۲۰ معلول، باشگاه خبرنگاران معلول تأسیس و پس از یک سال آموزش فعالیت خود را آغاز کرد.

 

ما معلولان از خود می‌گوییم تا حقیقت گم نشود

محمدجواد خادمی عضو دیگر باشگاه خبرنگاران معلول نیز در این جشنواره به تشکیل این باشگاه اشاره کرد و گفت: به راستی در این سال‌ها که صدها سایت و پایگاه خبری، اخبار را منتشر می‌کنند هدف راه‌اندازی باشگاه خبرنگاران معلول چیست؟ عده‌ای در پاسخ این سوال گفتند متولیان این امر به دنبال اسم درآوردن هستند، عده‌ای دیگر گفتند معلولان را سرکار گذاشته‌اند اما واقعیت این است که ما معلولان از خود می‌گوییم تا حقیقت گم نشود.

مدیرعامل انجمن روشن بین اصفهان افزود: افراد زیادی تلاش کردند مشکلات معلولان را بیان کنند که قابل تحسین و قدردانی است اما تنها یک نابینا می‌داند ندیدن چیست، یک ناشنوا می‌داند نشنیدن چیست و یک معلول جسمی حرکتی می داند روی ویلچر نشستن یعنی چه.

به گفته وی، با راه‌اندازی باشگاه خبرنگاران معلول در حقیقت به دنبال کمک کردن به خودمان هستیم تا بتوانیم در امتداد احیای حق‌ معلولان گامی برداشته باشیم.

 

باشگاه خبرنگاران معلول، صدای معلولان است

سما زمانی عضو دیگر باشگاه خبرنگاران معلول و عضو انجمن خانواده ناشنوایان استان اصفهان در این جشنواره با بیان اینکه باشگاه خبرنگاران معلول در حقیقت صدای ما معلولان است، افزود: آموزش خبرنگاران، شناسایی نیروهای نخبه، برگزاری کلاس‌های آموزشی، مطالبه‌گری و تغییر دیدگاه جامعه نسبت به معلولان از جمله اهدافی است که در این باشگاه دنبال می‌کنیم.

در پایان مراسم با حضور مدیران و مسئولان استان اصفهان از نفرات برتر نخستین جشنواره بین‌المللی رسانه‌ای معلولان تقدیر به عمل آمد و لوح تقدیر و تندیس جشنواره با هدایای نقدی به برگزیدگان اهداء گردید و از اتفاقات قابل تحسین در این رویداد فرهنگی خبری این بود که یکی ازخبرنگارانی که حائز رتبه شده بود جایزه خود را به معلولان اهداء کرد.

منبع: پایگاه خبری عصر اصفهان، ۱۸ شهریور ۱۳۹۷

 

نفرات برتر

اختتامیه نخستین جشنواره بین‌المللی رسانه‌ای معلولان، شنبه ۱۷ شهریورماه ۱۳۹۷ در اصفهان برگزار گردید. حدود ۱۵۰۰ اثر در زمینه مصاحبه، گزارش، خبر، مقاله و عکس از چند کشور رسیده و داوری شده بود و در این مراسم افرادی که رتبه اول تا سوم را کسب کرده بودند اعلام گردید و تندیس به همراه تقدیرنامه اعطا گردید.

با توجه به اینکه این‌گونه جشنواره‌ها موجب رشد و ارتقای تجارب و دانش معلولان در رشته‌های مختلف ارتباطات و اطلاع‌رسانی و مدیریت رسانه می‌شود، امید است مدیران و نهادهای دولتی و نیز تشکل‌های مردمی بیش از گذشته به این‌گونه موضوعات اهتمام داشته باشند.

 

بخش ویژه

عکس:

سوم: سهیلا گندمکار، فاطمه علیزاده

دوم: مجتبی جهانبخش

هیچ اثری حائز رتبه اول نشد.

 

مصاحبه:

سوم: سجاد صابری؛ گردشگران طبیعت؛ پرداختن به گردشگری معلولان هزینه نیست.

دوم: آذین عطریان؛ هفته‌نامه یاقوت؛ معلولین آسیب نخاعی چشم انتظار حمایت دستگاه‌ها.

اول: مریم دره‌شیری؛ آوای رسا؛ نه به این زودی اما موفق می‌شوم.

 

گزارش:

سوم: مهتاب دره‌شیری؛—؛ بریس پوشان حرفه‌ای.

دوم: آلاء توحیدی‌‍راد؛ روزنامه همشهری؛ ساز ناکوک بودجه برای کودکان فلج مغزی.

اول: زهره قندهاری؛ روزنامه اصفهان زیبا؛ در مجلس نماینده نداریم، چون حق ورود نداریم.

 

خبر:

سوم: نازیلا انصاری‌پور؛ خبرگزاری ایمنا؛ بیکاری معلولین و قانونی که خاک می‌خورد.

دوم: عاطفه قلع‌ریز؛ خبرگزاری مهر؛ بهره‌برداری از ساختمان جدید بیماران آسیب نخاعی.

اول: هاجر احمدی؛ روزنامه عصر اصفهان؛ حمایت قطار شهری اصفهان از معلولان و نابینایان.

 

مقاله:

سوم: فاطمه صادقی‌تبار؛ توان‌نامه؛ تصویرسازی و خیال روشندلان.

دوم: نفیسه راهداری؛ خبرگزاری فارس؛ دست‌هایی که همه زیبایی‌های دنیا را می‌خواند.

اول: نازیلا انصاری‌پور؛ خبرگزاری ایمنا؛ سکوت لال اطلسی.

 

بخش اصلی

صفحه بندی:

سوم: دوماهنامه ” باران”؛ انجمن دفاع از حقوق معلولین قروه؛ صباح سلطانی

دوم: فصلنامه ” ازنو”؛ انجمن حمایت از بیماران آسیب نخاعی؛ آزاده شاهین.

اول: فصلنامه “توان‌نامه”؛ موسسه اندیشه نوین معلولین فرهیخته قم؛ محمد نوری.

 

گزارش:

سوم: ساجده رضوی‌زاده؛ آسنا نیوز؛ کنگره بین‌المللی صرع در اصفهان. محمد عبادی؛ فصل‌نامه ازنو؛ دورکاری راه‌حلی مناسب برای اشتغال معلولین.

دوم: سما زمانی؛ آسنا نیوز؛ جشنواره ملی ازدواج زوج‌های ناشنوا. ربابه محمدزاده؛ صبح آمل؛ لطف مادرانه در خانه امید.

هیچ اثری حائز رتبه اول نشد.

 

گزارش صوتی و فن بیان:

سوم: زهرا شمس. فائزه علی‌اکبری.

دوم: فریبا قربانی؛ باشگاه خبرنگاران معلول.

اول: الناز شکوهی؛ انجمن روشن‌بین.

 

مصاحبه تصویری:

سوم: سهند سلیمان فلاح.

دوم:اصغر فخاری.

هیچ اثری حائز رتبه  اول نشد.

 

عکس خبری:

سوم: ربابه محمدزاده.

دوم: اصغر فخاری.

هیچ اثری حائز رتبه اول نشد.

 

عکس سوژه‌ای:

سوم: ساجده رضوی‌زاده. سمانه میرزایی.

دوم: امین یاراحمدی.

اول: رشید مسجدی.

 

طنز:

سوم: مریم پناهی درچه؛ —؛ ” چقدر خَرید؟!”.

دوم: محمدرضا عسگری؛ ” تخیلات مضحک یک نویسنده”.

هیچ اثری حائز رتبه اول نشد.

 

قطعه ادبی:

سوم: سمیرا علیپور؛ —؛ مادر.

دوم: سارا قبادی؛ —؛ امروز که بیدار شدم.

اول: سحر مشایخی؛ فصلنامه ازنو؛ عطر پونه.

 

مصاحبه:

سوم: جمشید نصرآزادانی؛ وب سایت پرستو ۹۶؛ گفتگو در یک صبح قشنگ.

دوم: مریم رحمانیان؛ آسنا نیوز؛ گفتگو با خیرین انجمن آسیب نخاعی.

اول: ربابه محمدزاده؛ صبح آمل؛ گفتگو با مادر و همسر مدافع حرم.

 

خبر:

سوم: بتول قربانی؛ آسنا نیوز؛

چهاردهمین کنگره صرع در اصفهان. سحر مشایخی؛ آسنانیوز؛ باشگاه خبری معلولان مهمان خانه ریاضیات.

دوم: نوشین پورملاعباسی؛ باشگاه خبرنگاران معلول؛ دومین یادواره ۱۰۰ شهید شرق اصفهان.

اول: محمدجواد خادمی؛ خبرگزاری مهر؛ پلیس برای معلولان بدون ایست خواهد بود

 

مقاله:

سوم: اعظم قاسمی؛ توان‌نامه؛ بزرگراه نجات جهانیان. مصطفی امینی هرندی؛ —؛ آقای استاندار، معلولیت محدودیت نیست، محرومیت است

دوم: ابوذر سمیعی؛ توان‌نامه؛ رسالت رسانه یا ژست سالانه.

اول: محمدعلی سمیعی؛ توان‌نامه؛ مولانا و معلولیت.

 

کاریکاتور:

سوم: آسیه خلیلی. پریسا عباسپور.

دوم: مصطفی ستاریان.

اول:مریم پگاه‌راد.

 

منبع:

با اندکی تغییر از تارنمای «دفتر فرهنگ معلولین»

 

در پناه یکتای هستی‌بخش!

«علاء الدین»

۸ دیدگاه دربارهٔ «بوستان خبر (۱): برگزاری اختتامیه نخستین دوره جشنواره رسانه‌ای معلولان»

سلام بر علاء الدین عزیز
بسیار تشکر از این پست
دقیقا همزمانی این جشنواره با جشنواره کودک اصفهان که شاید بخاطر همین هم پوشانی این جشنواره زیاد دیده نشده و منهم نفهمیدم.
شاید بین افراد معلول و در کانالها و گروههای معلولیتی اخبار این جشنواره منتشر میشده, ولی چون دنبال اثرگذاری و تاثیر هستیم, خودم بعنوان یک معلول چرا هیچ خبری بین افراد غیرمعلول از این جشنواره در شهر اصفهان ندیدم؟
و باز کاش برای زمانبندی آن بیشتر دقت میشد تا تحت تاثیر یک جشنواره بزرگتر با هزینه های کلان, قرار نگیرد و بهتر بتوان اثرات آن را حس کرد. شاید بطور مقطعی مثلا رسانهای اصفهان به آن پرداخته باشند ولی قطعا بیشترین تمرکز روی جشنواره کودک و نوجوان اصفهان بوده و ای داد و ای فریاد.
و باز کاش حداقل آثار افراد با معلولیت بینایی در این سایت منتشر میشد. نه تکه تکه در کانالها و گروههای دیگر بخشی از آن منتشر شود. به هر حال امیدوارم شاهد شکوفایی بیشتر این کارها باشیم

سلام!
متأسفانه من هم که پیگیر نتیجه جشنواره بودم، کمتر پوشش خبری جدی رو از طرف خبرگزاری‌ها مشاهده کردم. حتی چند بار هم به رایانامه جشنواره برای دریافت نتایج جشنواره نامه فرستادم که جوابی ندادند. پس از شش ماه انتظار البته شاید می‌تونستند زمان بهتری رو به برگزاری اختتامیه اختصاص بدند. اما از این‌ها و چند اشکال دیگر که بگذریم، گام مثبت و قابل توجهی در جهت معرفی درست و خالی از ترحم و اغراق معلولان به جامعه است که فقط و فقط اگر ادامه یابد ارزشش را حفظ خواهد کرد.

سلام .
از همه عوامل تشکر میکنم .
خسته نباشند ،خسته نباشید ،خسته نباشیم .. .
به نوبه خود به نفرات برتر تبریک میگم و برایشان موفقیت های بیشتر را آرزومندم .
علاء الدین با شمام :اگه پنبه ها رو از تو گوشتون بیرون بیارید و گوش شنوا داشته باشید .می شنوید آنچه را باید بشنوید .!!علاء الدین :اگه دید و نگرش و فرهنگ خودتون رو اصلاح کنی دید جامعه خود به خود اصلاح می شود .!!
گفتم شما به دل نگیر خواستم حوصله ایشان سر نره .
بابت خبررسانی سپاس گزارم .

سلام. واقعا جای چنین پست و خبری تو سایت کم بود. منم انتظار داشتم لااقل مسئولین برگزاری این برنامه که اتفاقا از دوستان هم نوع خودمون هم هستند اطلاع رسانی بیشتری میکردند. از شما هم سپاس گزارم که این مطلب رو منتشر کردید.

دیدگاهتان را بنویسید