خانه
جستجو
Close this search box.
جستجو

انتشار کتاب خودآموز تسهیل زندگی نابینایان با استفاده از تلفن‌های همراه با سیستم‌عامل اندروید برای نابینایان، جلد اول

به نام خدا

انجمن موج نور اصفهان به اطلاع می‌رساند که خودآموز تسهیل زندگی نابینایان با استفاده از تلفن‌های همراه با سیستم‌عامل اندروید برای نابینایان جلد اول آماده توزیع می‌باشد.

در زیر مقدمه این کتاب جهت ملاحظه شما دوستان ارائه‌شده‌است.

برای تهیه این کتاب می‌توانید به فروشگاه اینترنتی انجمن به آدرس http://shop.mnsi.ir مراجعه کنید یا با تماس با شماره تلفن ۰۳۱۳۶۶۸۷۰۳۳ از ساعت ۱۶ تا ۱۸ در روزهای زوج و ۱۲ تا ۱۴ در روزهای فرد، به جز روزهای تعطیل یا ارسال ایمیل به پست الکترونیکی انجمن به نشانی mojenoor84@gmail.com اقدام به خرید کتاب کنید.

به امید روزهای روشن‌تر.

مقدمه

امروزه سیستم‌عامل اندروید شرکت گوگل محبوب‌ترین سیستم‌عامل تلفن همراه در جهان است. این محبوبیت سبب شده برنامه‌های متعددی با کاربردهای مختلف برای این سیستم‌عامل ارائه شود. با توجه به مجهز بودن این سیستم‌عامل به امکانات دسترس‌پذیری، بسیاری از این برنامه‌ها می‌توانند سبب تسهیل زندگی روزمره افراد نابینا شوند.

در این کتاب دو جلدی تلاش شده تعدادی از مفیدترین برنامه‌های موجود برای اندروید که از دسترس‌پذیری مناسبی برخوردارند و می‌توانند در مستقل شدن افراد نابینا نقش مهمی داشته‌باشند تدریس شود.

لازم به یادآوریست که در زمینه‌های مختلف تعداد زیادی برنامه وجود دارد و آموزش همه آنها امکان‌پذیر نیست. به علاوه این نرم‌افزارها دائماً در حال بروزرسانی و تغییر هستند. هدف از آموزش نرم‌افزارهای انتخاب‌شده آشنایی کلی کاربران با نحوه کار با نرم‌افزارهای مختلف و ایجاد توانایی کار با برنامه‌های جدید با استفاده از آموزش‌های ارائه‌شده‌است.

ساختار کتاب

مطالب این کتاب در پنج فصل و پنج ضمیمه سازماندهی شده‌است:

 • در فصل اول که به فوریت‌ها اختصاص یافته، با دریافت کمک از افراد بینای داوطلب با استفاده از برنامه Be My Eyes، تشخیص اسکناس‌های ایرانی با برنامه Money Check، دریافت خدمات اورژانس ۱۱۵ با تشخیص خودکار آدرس با برنامه اورژانس ۱۱۵، دسترسی به برخی خدمات دستگاه‌های دولتی با برنامه دولت همراه و اطلاع از اوقات شرعی با برنامه‌های Islam Tools و باد صبا آشنا می‌شویم.
 • در فصل دوم با عنوان حمل و نقل به بررسی سفارش آنلاین تاکسی و موتورسیکلت با برنامه Snap، سفارش آنلاین غذا با برنامه Snap Food و سفارش آنلاین تاکسی با برنامه‌های Tap30 و Maxim می‌پردازیم.
 • در فصل سوم با انجام عملیات مالی مختلف مثل کارت به کارت، پرداخت قبوض، خرید شارژ و… با دو برنامه آپ و پات می‌پردازیم.
 • در فصل چهارم که به خرید آنلاین اختصاص یافته ابتدا با نحوه کار با برنامه فروشگاه بامیلو آشنا می‌شویم؛ سپس نحوه اطلاع از تخفیف در خدمات و کالاها در نزدیکی خود با استفاده از برنامه نتبرگ را بررسی می‌کنیم و در نهایت با خرید بلیت هواپیما، قطار، اتوبوس و رزرو هتل با برنامه علی‌بابا آشنا می‌شویم.
 • نهایتا در فصل پنجم با کار با دو برنامه نیازمندی‌های محبوب دیوار و شیپور و نحوه مشاهده آگهی‌ها و انتشار آگهی در آنها آشنا می‌شویم.
 • در ضمیمه ۱ با امکانات Talkback برای افزایش کارایی شامل خواندن ID عناصر بدون برچسب و برچسب‌گزاری عناصر آشنا می‌شویم.
 • در ضمیمه ۲ به کار با فروشگاه Play شامل نصب و بروزرسانی یک برنامه می‌پردازیم.
 • ضمیمه ۳ به نحوه کار با فروشگاه بازار شامل ثبت‌نام و نصب، خرید و بروزرسانی یک برنامه در فروشگاه بازار اختصاص یافته‌است.
 • در ضمیمه ۴ به عملیات عمومی شامل نصب یک برنامه با استفاده از پرونده APK آن و حذف یک برنامه پرداخته‌شده‌است.
 • در ضمیمه ۵ می‌توانید به لیست اشارات انگشت در سیستم‌عامل اندروید و برنامه Talkback دسترسی داشته‌باشید.

این کتاب دارای یک واژه‌نامه هم هست که در آن اکثر لغات انگلیسی به کار رفته در کتاب، همراه معادل فارسی آن‌ها ارائه شده‌است.

توجه در استفاده

لطفاً در استفاده از کتاب به نکات زیر توجه فرمائید:

 • سیستم‌عامل به کار گرفته شده در این کتاب سیستم‌عامل اندروید نسخه ۶.۰.۱ می‌باشد.
 • نسخه نرم‌افزار Talkback به کار گرفته‌شده در این کتاب ۶.۲ می‌باشد.
 • نسخه APK برنامه‌های تدریس شده در کتاب در پوشه‌ی Tools قرار داده‌شده‌اند.
 • در این کتاب زبان پیش‌فرض برای کار، فارسی است؛ در عین حال کاربر در صورت تمایل می‌تواند با توجه به امکانات صفحه‌خوان و امکان تغییر زبان در هر برنامه از سایر زبان‌ها نیز استفاده کند.
 • بهتر است در هر قسمت، پس از تمرین و تسلط نسبی به قسمت بعدی بروید.
 • عبارات دیگری که همراه صحبت‌های گوینده می‌شنوید، خروجی صفحه‌خوان Talkback نسخه ۶.۲ به همراه موتورهای صوتی ESpeak TTS نسخه ۱.۲ و ETIEloquence نسخه ۱.۱.۸ است؛ صفحه‌خوان، نوشته‌های خروجی برنامه‌ها را به گفتار تبدیل می‌کند.
 • با کلمات و عباراتی که از صفحه‌خوان‌ها می‌شنوید به خوبی مأنوس شوید؛ زیرا وقتی با نرم‌افزارها، وب، رایانه و تلفن همراه کار می‌کنید؛ عملا توسط صدای آن‌هاست که می بینید.

قدردانی

در این جا فرصت را غنیمت شمرده و از حمایت خانه‌ی ریاضیات اصفهان، به ویژه آقای دکتر علی رجالی، و از همکاری آقایان  میثم امینی، جواد ایزدی، اسماعیل رفاهی، علی شفیعی علویجه، و خانم‌ها هنگامه کاظمیان و راضیه جمالیان که در تهیه‌ی این کتاب ما را یاری کردند و از شما که با نظرات خود موجب ارتقای این کار و کارهای بعدی می‌شوید قدردانی می‌کنیم.

محسن صدیقی مشکنانی، نصرالله رضائی

۱۲ دیدگاه دربارهٔ «انتشار کتاب خودآموز تسهیل زندگی نابینایان با استفاده از تلفن‌های همراه با سیستم‌عامل اندروید برای نابینایان، جلد اول»

دیدگاهتان را بنویسید