خانه
جستجو
Close this search box.
جستجو

تغییر امنیتی و چند کلمه احتمالا حرف حساب

سلام.

موضوع از همون زمانی شروع شد که خود مجتبی مدیر و مالک سایت بود.

بعضی وقتها بدون دلیل مشخص سایت از دسترس خارج میشد.

مجتبی بررسی میکرد و جایی هم که از دستش کاری بر نمیومد از سرویس دهنده ها درخواست کمک میکرد ولی مشکل اینجا بود که هیچ وقت نتیجه مشخصی نمیگرفتیم.

البته میدونستیم بعضی سعی در مختل کردن سایت دارن، ولی نه دلیلش برامون مشخص بود و نه نوع مریضی این بندگان خدا.

تو همون زمانها ظاهرا کسانی به انحاء مختلف به مجتبی پیام میدادن که ما به سایتت دیداس میزنیم یا میشناسیم کی این کار رو میکنه.

علت مذکورشون هم این بود که امنیتتون رو ببرید بالا تا ال نشه و بل نکنیم.

معنا و مفهوم این حرف این بود که باید کلی هزینه بیشتر صرف میشد تا دوستان مریض راضی میشدن. چون توی ایران سرویس دهنده ها معمولا امنیت ضد دیداس ارائه نمیکنن و اگرم بکنن خیلی گرونه.

راستی اسم اونهایی که پیام میدادن رو مجتبی هیچ وقت به من نگفت و در واقع چون خودش مسئولیت رسمی داشت دلیلی هم نداشتم که اصرار کنم.

خلاصه نهایتا کارمون این شده بود که هر وقت سایت از دسترس خارج میشد، از طریق پنل سرور یا به عبارت دیگه همون دد هاست ریستش میکردیم و کار راه می افتاد.

قضیه بعد از رفتن مجتبی هم ادامه داشت تا این که چند روز پیش در اقدامی تازه و به گفته خود روان پریش حمله کننده، از طریق یکی از قفسه های افتیپی اسکریپت مخرب آپلود کردن و با ورود به دیتابیس، عنوان سایت رو تغییر میدادن و یا از طرف مدیران پستای نامربوط میگذاشتن.

در مشورتی که با سرویس دهنده و چند نفر آشنای دیگه در جهت رفع مشکل داشتیم، نهایتا و با عرض تأسف، مجبور به مسدود کردن قفسه ها شدیم.

بنا بر این و تا اطلاع ثانوی که حداقل از نظر من میتونه زمانی باشه که به امنیتی خیلی بیشتر از این رسیده باشیم، لطفا لینکهای آموزشی و غیره رو از هر طریقی دوست داشتید، البته مستقیم در پست قرار بدید تا بعدا ما اصلاحشون کنیم و فایلها رو به داخل هاست سایت لیچ کنیم.

شاید برای بعضی این سؤال پیش بیاد که آیا به همین راحتی تسلیم شدید؟

با این که هدف حمله کنندگان به سایت هم قطعا همین بوده باید بگم بله تسلیم شدیم.

در مقابل هشت سال زحمتی که تک تکمون کشیدیم تا این همه فایل و نوشته ارزشمند در قالب یه آرشیو بزرگ جمع بشه، به خاطر این که بیخودی با طرح شکایت به کسی اتهام نزده باشیم و شاید تا حدی هم چون راهی که خیلی هزینه بر و سخت نباشه نداشتیم تسلیم شدیم.

واقعیت اینه که من به عنوان مدیر فنی صرفا برای سایت یه اپراتورم و اطلاعاتم در اون حد نیست که خط به خط کدهای php  رو بخونم و خرابهاش رو در بیارم.

واقعیت اینه که هیچ سرویس دهنده ای هم حاضر نیست نه به صورت دائم برای ما مانیتورینگ انجام بده و نه حاضره کدهای ما رو سم زدایی کنه. چون یه کار پر دردسر و زمان بره و تازه اگرم کسی حاضر به انجامش باشه هزینه های بسیار هنگفتی داره.

واقعیت اینه که اصولا با همین امنیت فعلی و حتی با نبستن قفسه ها هم اگر غرض و مرضی در بین نبود ما میتونستیم مثل گذشته به فعالیتمون ادامه بدیم.

قضیه اینه که اگه کسی دانش لازم رو داشته باشه، حتی ممکنه مثل چند سال پیش سرویس gmail رو هم بتونه هک کنه. ولی اونهایی که ما باهاشون طرفیم، صرفا به یه هاست حمله میکنن و تازه بدون این که دانشی داشته باشن، با چهارتا خط کد که کسایی دیگه نوشتن خرابکاری میکنن و کسی هم عزمی برای این که جلوشون رو بگیره نداره.

به نظرم کمتر کسی کارنامه این هشت سال فعالیت محله و به خصوص اگه بخوام از طرف کادر فعلی حرف بزنم، کارنامه فعالیت این یک سال و چند ماه آخر رو از نظر کارهای نتیجه بخش درخشان نمیدونه.

ما داریم اون چه از دستمون بر میاد رو با تمام وجود انجام میدیم و شعارمون همونیه که مجتبی همیشه مطرح میکرد.

«(نقل به مضمون البته) اگه حتی یک نفر از فعالیت این سایت استفاده ای ببره ما کارمون رو انجام دادیم.

بارها و بارها میشنویم که دوستانی از کتابی که در بخش کتابخونه دانش آموزی پیدا کردن و باعث پیشرفت زیاد در تحصیلشون شده، از پستی که خوندن و زندگیشون رو متحول کرده، از دوستایی که اینجا پیدا کردن، از پیدا کردن شریک زندگیشون در این جمع صمیمی و از همدلیها و دور همیهای فراموش ناشدنی به واسطه وجود مجموعه محله نابینایان میگن. ولی صد افسوس که وقتی چنین مسائلی پیش میاد ما کمتر مساعدت کننده ای رو پیدا میکنیم.

خیلی خوب بود اگه یه عزم بزرگ برای جلوگیری از چنین حوادثی شکل میگرفت.

کاری که از دست من برای حفاظت از محتوای ارزشمند سایت بر میومد محدود کردن قفسه ها بود که خودم اسم تسلیم روش میذارم. گرچه خوشحال میشم اگه این اقدام کمترین سدی در مقابل بعضی آدمهای روان پریش باشه.

کار شمایی که داری این مطلب رو میخونی چی میتونه باشه؟

تا به حال از خودتون سؤال کردید غیر از آدمهای مریضی که در موردشون گفتیم، کی ممکنه بخواد به سایتهای نابینایی آسیب بزنه؟

آیا این بیماران روانی واقعا به گفته خودشون قصد خیر دارن؟

اگه نیت درستی پشت این جور کارها بود، چه دلیلی دارن که پشت اسامی جعلی مثل ایوب کلفت قایم میشن؟

آیا این ترس رو ندارن که وجدان خودشون هم در مورد کارشون قضاوت مثبتی نداره و همین باعث مخفی کاریشون میشه؟

کاش اگه اطلاعاتی در مورد این خرابکاریها و کسایی که عاملشون هستن دارید، با ما هم در میون بذارید تا با مدارکی مستدل و قانونی یک بار هم که شده جلوشون رو بگیریم.

کاش اونهایی که کمترین اطلاعات فنی برای مبارزه با چنین خرابکاریهایی دارن، دست کمک ما رو بفشارن و بی شیله پیله و با خلوص نیت کمک کنن تا اون قدر امنیت اجتماعی توی فضای مجازی حداقل منحصر به خودمون ایجاد کنیم، که کسی بعد از این جرأت نکنه دست به اخلال و خرابکاری بزنه.

یک بار دیگه میگم؛ ما داریم حداکثر تلاشمون رو برای اعتلای نابینایان در همه جوانب انجام میدیم و کوچکترین منتی هم نداشته و نداریم؛ اما بالاخره خستگی و دلزدگی همون طور که به سراغ بسیاری قبل از ما اومد، به سراغ ما هم میاد و البته حتما بعد از ما هم کسانی پیدا میشن که این راه رو ادامه بدن.

ولی باید ترسید از روزی که این مانع تراشیها و خرابکاریها، انگیزه ای برای ادامه راه توسط هیچ کس باقی نگذاره که در این صورت فقط اونهایی دستشون به جایی بند نیست که توی مناطق محروم آموزشی زندگی میکنن و حتی خودشون دسترسی مستقیم به اینجا هم ندارن و از طریق معلمین و آشنایانشون مطالب و فایلها به دستشون میرسه

چند نفر بین ما هستن که وجدانشون از چنین اتفاقی به درد نمیاد و ازش نمیترسن؟

به امید عزمی راسخ و گامی مؤثر برای نیومدن اون روز.

۴۴ دیدگاه دربارهٔ «تغییر امنیتی و چند کلمه احتمالا حرف حساب»

واقعاً آدم متأسف که چه عرض کنم کلاً داغون میشه وقتی می بینه همچین مسائلی پیش میاد.
البته این روان پریشیها که تقریباً دلیلش مشخص هست.
گفتنش فقط وقت من رو میگیره و شاید هم با ادبیاتی که من دارم باعث آزرده خاطر شدن همین روان پریشان بشه.
ولی من همیشه توصیه به همه می کنم که اگر با کسی دشمن هم هستید، دشمنیتون رو به طرف مقابل مثل مرد نشون بدید.
اگر من با سعید مشکل دارم، خب بیام مشکلم رو به سعید بگم.
حالا یا سعید و من سعی می کنیم مشکل رو یه جوری حل کنیم یا همدیگر رو تهدید می کنیم و یا …..
ولی اینکه شما با اسامی جعلی سعی در نشون دادن مشکلتون با یه شخص رو دارید که نشد مردونگی.
همه من رو تقریباً تو این سایت می شناسند.
شاید ادبیاتم خاص خودم باشه
ولی:
خائن نیستم،
مثل قانون آمریکا که میگه اگر اسلحه داشته باشی باید نشون بدی که اسلحه داری، من هم اگر با کسی مشکل داشته باشم، جلوی خودش مشکلم رو میگم، جلوش لازم باشه فحش می دم، اگر بخوام از در صلح وارد شم باز هم به خودش میگم.
ولی سعید باید قبول کنی که بخشی از این روان پریشیها که به دوستان دست داده، بنیان و اساسش رو خودتون دستشون دادید.
یه نمونه ی کوچکش رو بگم و بس.
دیگه اینکه همه میگن یه باندبازی بین نابینا ها شده که مسأله ای تکراری و قابل بررسیست.
ولی بعضی اوقات شما این سرنخ رو به طرفی که مثل من کامل این موضوع رو قبول نداره می دید که شده برای این مسأله تحقیق کنم.
الان در سایت شما عده ای بدون اینکه شما پستهاشون رو تأیید کنید، داره نوشته هاشون منتشر میشه.
به عبارتی این ژنهای خوب نویسنده هستند.
این یعنی فرق گذاشتن، این یعنی ژن خوب که تو جامعه هم شعارهای خوبی برای رفعش داده میشه، این یعنی ستون تفرقه، این یعنی ااینکه من مالک هستم و هرچی من بگم و هرکی رو خواستم می تونه هر نقشی داشته باشه، این یعنی دور شدن از اتحاد، این یعنی ……..
شما اگر می خوای این مشکلات حال چه کوچکش و یا چه بزرگش حل بشه، اول باید همه رو به یه چشم ببینی.
مهم نیست در چه زمینه ای، مهم این هست که اگر کبابی هست، برای همست و اگر نون خشکی باقی مونده باز برای همست.
اینکه اگر قرار فعالیتی بشه و یا خشتی جا به جا بشه باید از همه خواست و اگر قرار یه کوه هم جا به جا بشه بازم باید از همه خواست.
دوست دارم خیلی واقعیتهای دیگه رو هم بنویسم ولی دارم احساس می کنم زبونم داره میره به سمت همون ادبیات خاصم.
نتیجتاً اینکه:
جناب مشکل فقط کسانی نیستند که خراب کاری می کنند.
مقصر اصلی کسانی هستند که بهانه ی خراب کاری رو دست خرابکارها میدن.
مقصر کسانی هستند که در ظاهر یه شعار می دهند و در باطن شعار ذهنی خودشون رو عملی می کنند.
مقصر کسانی هستند که نتونستند اتحاد واقعی رو که ازش دم می زنند، به واقعیت تبدیل کنند.
مقصر کسانی هستند که فکر می کنند فلانی دوستشون هست و این در حالی هست که دقیقاً دارند مار تو آستین پرورش میدن.
مقصر کسانی هستند که فکر می کنند چون داوود و امثال داوود ادبیات تلخی دارند، پس نتیجه می شه اینا دشمن ما هستند و این رو به مخاطب هم القا می کنند.
ببخشید اگر زیاد شد.
حرفهای دلم بود.
گفتم می نویسم شاید به درد خورد.

درود
ببین داوود! در مورد من، یا کلا کادر فعلی یا سابق محله، هیچ دشمنی با تو وجود نداشته.
فقط مسئله ای هست که نمیدونم چرا هیچوقت درکش نمیکنی.
این که خیلیها دوست ندارن کسی کاسه داغتر از آش برای مشکلاتشون باشه و تو مواقعی هست که چنین نقشی رو بدون این که ازت خواسته باشن برای خودت در نظر میگیری.
مثلا به عنوان یا متن یه پست از نظر املایی یا نگارشی گیر میدی، یا مثل همین پست کلا میزنی جاده خاکی!
به هر حال در مقابل این طرز فکر چه مال تو باشه چه هر کس دیگه فقط میتونم بگم به فرض که ما در دسته بندی موهومی که گفتی واقعا مقصر باشیم، این حق برای افراد دیگه فراهم میشه که ضربه بزنن و مثلا کل محتوای اینجا رو بپرونن چون بهشون توجه نشده؟
واقعا متأسفم برای این طرز فکر!
این جوری باشه که هر خواننده مجله یا روزنامه ای هم اگه مطلبی فرستاد و چاپ نشد فرداش باید بره شیشه های دکون اونی که مطلبش رو نزده بیاره پایین دیگه!
ببین! چه ما گرداننده اینجا باشیم و چه هر شخص یا گروه دیگه ای اینجا رو مدیریت کنه، بالاخره سلایقی و اهدافی داره که ممکنه به مزاق شخص یا گروه دیگه ای خوش نیاد و این طبیعیه.
موضوع اینه که اصولا حقی برای خرابکاری اونم از پشت پرده و از طریق بزدل ترین آدمایی که صرفا همون پشت پرده هاشون همه فن حریفن، چه قانونی، چه اخلاقی و چه شرعی وجود نداره.
من به عنوان یک شخص حقیقی به نام سعید درفشیان بروجنی، اینجا و در مقابل همه اعلام میکنم که هیچ نقطه تاریک و نامفهومی از من تو فضای مجازی در کل سالهای فعالیتم نمیتونید پیدا کنید، این رو قله افتخارم میدونم و هر کی تونست خلافش رو ثابت کنه، بلافاصله از همه فضای مجازی و برای همیشه بیرون میرم.
به قول خودت تو هم هر حرف و مسئله ای با هر کی داری رو در رو بهش میگی که همینم نشونه شجاعت و باعث افتخاره.
پس ما با هم حداقل تو این پست اختلاف نظری نداریم و من نمیدونم چرا باید با ریشه یابی غلطت از خرابکاری ناجوانمردانه اون بی هویتها خرابش کنی؟!

من با هوشتر از این حرفها هستم که با تحریکهای مسخره ی شما وارد یه بازی بشم که تش برید به بقیه ی نابینا ها بگید که ما داوود چوبینی رو شستیم گذاشتیم کنار.
دیگه بازیهاتون قدیمی شده.
می دونم سانسور میشم ولی می نویسم برای اینکه شک ندارم حد اقل خود تو می خونی.
این کامنتهای شما به در مورد کامنت قبلی من به خوبی به با هوشهای نابینا منتقل می کنه که شما و کادرت دنبال چی هستید.
شما اول مالکیت domain گوشکن رو به اسم محسن صالحی ثبت کنید بعد صحبت از اعتماد و امنیت کنید.
بای

سلام. در شرایط فعلی به عقیده من این عاقلانه ترین تصمیمی بود که گرفتید. سه سال پیش اتفاق وحشتناکی برای سایت شب روشن افتاد و یک شبه همه چیز به طرز باور نکردنی نابود شد و هنوز که هنوزه خیلیهاش رو نشد بازیابی کنند. امیدوارم هیچ وقت هیچ وقت چنین واقعه ای برای گوش کن پیش نیاد که با این تدبیر انشا الله پیش نخواهد اومد. من که خیلی کاری از دستم بر نمیاد جز این که آرزو کنم همیشه پر انرژی و قوی باشید در مسیری که دارید طی میکنید.

سلام، فقط می‌تونم بگم متأسفم. البته حالا که پیش اومده دلم می‌خواد یه تشکر صمیمانه و یه دستت درد نکنه جانانه به همه‌ی کسانی که این فضا را از گذشته تا به حال برای فعالیت دوستای نابینا و کم‌بینا فراهم کردند بگم.
دلم نمی‌خواد این را بنویسم اما چه کنم که به آدمایی که این مریضی را دارند باید گفت:
تا … شود هر آنکه نتواند دید.

درود. باعث تاسفه. همونطور که شما به خوبی به یاد دارید من سالهاست که هم به شما و هم به مجتبی این نکته رو گوشزد کردم که هر سایت نابینایی که ایجاد میشه چون مخاطب خاص داره الزاما تمامی اشخاصی که در این سایتها ثبت نام میکنند موظفند که مشخصات دقیق خودشون رو به مدیران سایت اعلام کنند. و مدیران سایتها ضمن حفظ اطلاعاتی مثل شماره تلفن شخص و یا آدرس و کد ملی او از هویت حقیقی طرف مطمئن باشند.
آیا امروز شما از تمامی اعضای این سایت شناخت دقیقی دارید؟
آیا نام و مشخصات همه ی اعضای این سایت با واقعیت مطابقت کاملی میکنه؟
خلاصه ما باید بپذیریم که سایتهایی مثل این سایت رو نباید با سایتهای معمولی یکی دونست.
اعضای این سایت همه و یا اکثریت رو نابینایان تشکیل میدن و باید تمام اطلاعات مورد نیاز درباره اونها رو مدیریت در اختیار داشته باشه.
تا چنانچه مشکلی از جایی ایجاد شد هم از نظر قانونی بشه به راحتی پیگیریش کرد و هم بشه جلوی هرگونه آسیب رسانی رو کاهش داد.
کاش این قضیه رو جدی بگیرید تا دچار مشکلاتی از این دست نشید.
ما بارها شاهد بروز انواع اتفاقات تلخ بودیم.
چرا از اونچه که تا کنون رخ داده درس نمیگیریم؟

جناب نظری،
چرا من باید کد ملیم رو در اختیار یک سایت مثل گوش کن قرار بدم؟
مگر گوشکن یک سازمان قانونی، یا یه سازمان خصوصی و یا حد اقل یک ngo رسمی است؟
بعضی وقتها آدم یه چیزایی از یه کسایی میشنوه که قابل باور نیست.
من برای سایتی مثل گوش کن هیچ وقت حاضر نمی شم کد ملی ثبت کنم.
وقتی نظر میدیم باید نظرمون عملی باشه
فکر نمی کنم خود گوش کنیها راضی به دریافت چنین اطلاعات محرمانه ای از کاربراشون باشند که اگر باشند، خیلیها حاضر به دادن چنین اطلاعاتی از قبیل کد ملی و شماره ی شناسنامه نمیشن.

جناب چوبینی.
من هم مثل همه ی دوستان عضو این سایت حق داشتم نظر شخصی خودم رو بیان کنم.
و مخاطب اصلی من جناب درفشیان و یا مدیران این سایت بودند نه مخاطبین دیگری مثل خودم:
چون یا از نظر مدیران این سایت نظر من قابل اجراست یا نیست و یا بخشیش قابلیت اجرا داره یا نداره، بیشتر از این که نیست.
پس همونطور که شما نظراتی رو ابراز کردید که ما همگی خوندیمشون شما هم میتونید فقط خواننده ی نظرات امثال من باشید.
و من هیچ دلیلی برای واکنش نشون دادن شما در قبال نظراتم نمیبینم.
مگر اینکه شما مخالف آزادی بیان و ابراز عقیده ی اشخاص دیگه ی جامعه باشید.
که در این صورت من میتونم من بعد از هر نوع اظهار نظری خودداری کنم.
تا موجبات رنجش و یا بروز واکنش از سوی شما رو فراهم نیاورم.
وقتی ما در یک سایت اختصاصی مثل اینجا شاهد وقایعی نامناسب بودیم چه راه حل بهتری سراغ دارید که بشه از طریق اون سایت و رفتار اعضای اون رو کنترل کرد؟
سالهاست که ما با مشکلاتی مواجه میشیم که معمولا از سوی اشخاصی که هویت نامشخصی دارند رخ میده.
و کمتر از سوی اونهایی که هویتشون برای مدیران سایت احراز شده مسئله ای پیش اومده.
بجای مخالفت محض با نظر من بهتر نیست راه حلی منطقیتر و عملیتر رو پیش پای مدیران سایت بزارید تا من بعد تا حد ممکن دچار اینگونه خرابکاریها و رفتارهای روان پریشانه نشیم؟

درود
من خودم از طرفداران پر و پا قرص وجود مشخصات کامل برای کاربران هستم.
ولی در شرایطی که برای ما پیش اومده وجود مشخصات کامل هم خیلی کاری رو درست نمیکنه.
چون مثلا منی که شماره تلفن و حتی کد ملیم رو هم ثبت کردم، وقتی مریضی روانی داشته باشم، از طریق فیلتر شکن و این جور چیزها آیپیم رو مخفی میکنم و خرابکاریم پشت اسامی جعلی مخفی میشه.
ما الان نزدیک به هزار تا کاربر اینجا داریم و به جرأت میتونم بگم بیش از ۶۰ درصدشون رو از نظر هویتی میشناسیم.
ولی به گفته خود این ایوب فلان، احتمالا وقتی شناخته بشه همه تعجب میکنن چون کسی هست که هیچ کس به مغزش خطور نمیکرده اون این کار رو کرده باشه.
شاید بهتر باشه کلا آیپیهای بین المللی رو مسدود کنیم تا همه آیپیها از داخل کشور باشه و در این صورت اگرم کسی جرأت خرابکاری داشته باشه فورا شناسایی میشه.
البته اگه بخوایم از این جور کارها بکنیم دیگه فکر نکنم به همچین فضایی بشه گفت فضای مجازی.
حالا باید دید آیا ما ظرفیت استفاده از فضای مجازی با همه آزادیها و امکاناتش رو داریم یا نه.
گرچه پیش از همه احتمالا باید نظر مساعد داوود رو داشته باشیم و اگه بهش برنمیخورد قدم بعدی رو برداریم.
من مطمئنم کسانی هستن که دقیقا میدونن چه کسی داره به سایت ضربه میزنه و به هر دلیل واقعا ناموجهی چیزی نمیگن.
مشکل ما وقتی حل میشه که دقیقا بدونیم خرابکار و اخلالگر بینمون چه شخص یا اشخاصی هستن.
فقط در این صورته که از طریق قانون میشه متعهدشون کرد قدم کج برندارن.

سلام جناب نظری عزیز،
من احترام خاصی برای شما و نظراتتان قائل هستم.
من هم طبق آزادی بیان در مورد نظرات شما نظرم را گفتم.
چرا فکر می کنید صحبتهای شما لزوماً باید شنونده اش مدیران سایت باشند.
من فقط گفتم چون سایت گوشکن سایتی قانونی و رسمی نیست، دلیلی هم ندارد ما کد ملی خودمون رو تقدیم دوستان بکنیم.
کد ملی طبق توصیه های دوستان فقط باید در اختیار مراجع قانونی و سازمانهای دولتی و غیر دولتی رسمی قرار بگیره.
چرا من باید برای خوندن چندتا متن آشپزی و یا چیپس و پفک کد ملیم رو در اختیار این عزیزانی قرار بدم که صرفاً مدعی هستند؟

از شما سپاسگزارم.
توجه شما و باقی دوستان را به چند نکته جلب میکنم تا همه ی ما بهتر به دلیل احراز هویت از سوی مدیران سایتی مثل گوشکن بیشتر اهمیت دهیم.
درست است که ما در محیط مجازی به انواع فعالیتها مشغولیم:
اما نباید فراموش کنیم که ما اشخاصی حقیقی هستیم با هویتی کاملا مشخص، پس با در نظر گرفتن این نکته ی بسیار مهم هیچ دلیلی ندارد که ما با هویتهای نامشخص در شبکه های مجازی دست به فعالیت بزنیم.
اگر کاری که انجام میدهیم از نظر قانونی و یا اخلاقی و یا انسانی نادرست باشد: چه با نام حقیقی خود و چه با نام مستعار و غیر واقعی خلاف است.
چه در شبکه های مجازی باشد و چه در زندگی روزمره،
تفاوتی نمیکند که ما در کجا داریم عملی خلاف را مرتکب میشویم.
اما اگر آنچه از ما سر میزند یا کلامی بر زبان می آوریم یا آموزشی میدهیم و یا هر کار دیگری که میکنیم با نام و هویت
خودمان باشد ما را در قبال آنچه که میگوییم و میکنیم مسؤول و متعهد میسازد.
ما پاسخگوی هر آنچه که میگوییم و میکنیم خواهیم بود.
در چنین اوضاع و احوالیست که دیگران میتوانند نظرات و افکار ما را مورد نقد و بررسی قرار دهند و خوب و بد اعمال و افکارمان را ارزیابی کنند.
پس لاجرم ما نیز با دقت بیشتری با ایشان وارد گفتگو و تعاملات اجتماعی خواهیم شد.
اما اگر ما با هویتهای جعلی در محیطهای مجازی وارد شویم بجز آسیب رساندن به هر آن کس که از او به هر دلیل خوشمان نمی آید هیچ عملی انجام نمیدهیم.
و پاسخگوی هیچکس هم نیستیم.
و اگر روزی روزگاری قانون هم بخواهد با ما برخورد کند کارش چندان سهل نخواهد بود، زیرا یافتن اشخاصی بی هویت کار چندان ساده ای نیست.
دست کم وقتگیر خواهد بود.
در ثانی سایتهایی مثل گوشکن که مخصوص نابینایان هستند به چه دلیل ایجاد شده‌اند؟
بجز اینکه نابینایان ارتباطات حضوریشان به دلایل گوناگون با یک دیگر دشوار بود، گروهی را بر آن داشته تا با ایجاد یک چنین سایتهایی راهی برای دور هم جمع شدن این قشر خاص از جامعه را فراهم سازند.
افراد نابینا در هرجای این کشور که باشند به جهت نابیناییشان با هم میتوانند در ارتباط مستمر باشند و از کمک و همراهی یکدیگر بهره‌مند شوند.
پس وقتی ضرورتهای غیر قابل انکار آنها را در اینگونه شبکه های مجازی دور هم جمع کرده است چرا با هویتهای غیر واقعی با یک دیگر مرتبط باشند.
فرض کنید فردا دو نفر با نام داوود چوبینی بیایند و در اینگونه سایتها ثبت نام کنند آن وقت دیگر نابینایان از کجا و با چه ابزاری باید بفهمند که داوود چوبینی حقیقی کدام و داوود چوبینی تقلبی کدام است؟
مشکل اینجاست که ما گمان میکنیم دنیای مجازی باید ما را در خود پنهان کند و ما آزادانه در آن دستمان برای هرگونه فعالیتی باز باشد.
در حالی که دنیای مجازی تنها امکاناتی به ما میدهند تا بتوانیم با سهولت بیشتری با یکدیگر در رابطه باشیم.
نه اینکه خودمان را پشت یک نام غیر واقعی پنهان کنیم و باعث رنج و آزار دیگران شویم.
تا کنون برخی از دوستان ما در همین سایتها با یک دیگر دوست شده اند و با هم ازدواج کرده اند، آیا همین عمل نشان از آن ندارد که ما بجز شفافیت در بیان و عملکرد و صراحت در افشای هویتهایمان چاره ی دیگری نداریم؟

کامنتتون رو کامل لایک میکنم.
منم هیچوقت جایی هویت جعلی استفاده نمیکنم چه سایت ایرانی باشه چه خارجی و چه حتی گروههای ایمیلی.
یک ایمیل دارم که به اسم خودم نیست، اما نام و نام خانوادگیم رو اسم خودم نوشتم.
من معتقدم اگه واقعا حرفی داریم و میدونیم حق با ماست و دیگران باید نظرمون رو بدونن چه نیازی هست که هویتمون مخفی بمونه؟
تازه اگه مردم پی نبرن خدا که از همه چیز آگاهه.

تمام صحبتهای شما را لایک می کنم.
من خودم از جمله افرادی هستم که همیشه هویتم در همه ی سایتها روشن بوده.
شاید به دلیل علاقه ای که به منچستر یونایتد دارم، اوینگونه تصمیم گرفتم که نام نمایش داده شده در سایت به شکل منچستر باشد ولی این دلیل بر پنهان کردن هویتم نیست که اگر بود مثلاً به شما ایراد می گرفتم که چرا اسمم رو اینجا افشا کردید.
من هم مثل سعید و شما روشن بودن هویت رو تأیید می کنم ولی بحث کد ملی خیلی خیلی شخصی هست و نمیشه این رو در اختیار هر کسی قرار داد.
جناب نظری بپذیرید که همه ی ما انسان هستیم و انسان هم موجودی پیچیده که در هر لحظه ممکن هست هر کاری ازش سر بزنه.
مثلاً من با محسن صالحی دوست هستم. آقا چرا مثلاً، دوست هستم دیگه.
محسن رو مثال زدم چون بیرون فضای مجازی کاملاً می شناسمش و با اخلاقیاتش آشنام.
محسن رو مثال زدم چون می دونم ناراحت نمیشه و می دونه که چیزی که میگم صرفاً یه فرض هست.
حالا محسن صالحی به عنوان مدیر این کد ملیها رو جمع کرد و به هر دلیلی بعد از مدتی شخصیتش تغییر کرد زبونم لال و این کد ملیها رو فروخت به یه نابیناهایی که به اسم هیأت اهل بیت از خیرین پول می گیرند و خدا می دونه کجا خرج می کنند.
این مثالی که زدم واقعاً واقعی بود ها.
هیأتهای نابینایی داریم در حوزه ی اهل بیت که کد ملی بچه ها رو جمع می کنند و با روضه خوانی بر سر خیرین در صدد گرفتن بودجه هایی هستند.
بگذریم
حالا اگر محسن این کار رو کرد، من چه شکلی می تونم قانوناً مچ صالحی رو بگیرم.
صالحی خودت بیا اصلاً جواب بده.
البته دکتر صالحی نه ها محسن صالحی.
شایدم محسن رفت با کد ملی من به یه شکلی یه ایرانسل خرید و یه کارایی کرد شیطون.
بعد من چه کنم.
اصلاً اصولاً چه شکلی میشه به سایتی که نه نماد الکترونیک داره و نه به عنوان یه ngo ثبت شده اعتماد کرد.
من همه چیز رو میسنجم و بعد مخالفت می کنم.
البته همه ی اینها شاید اتفاق افتادنش یه درصد هم نباشه ولی هست دیگه.
محسنم به قول مجتبی انسان هست دیگه درست.
محسن هم ممکن در مقاطعی از زندگی یه کارایی به سرش بزنه درست.

من نگرانی شما رو از بابت مورد سوء استفاده واقع شدن اطلاعات شخصی رو درک میکنم.
اما برای حل این مشکل باید گشت و راهکارهای قانونی مناسب پیدا کرد:
تا جامعه ی نابینایی کشور بتونه در یک محیط مجازی نسبتا امن با هم به تبادل اطلاعات بپردازه.
و بتونه در عین احترام به حقوق همه ی افراد نابینای عضو این مکان در بالا بردن سطح آگاهی و آموزش اونها بکوشه.

سلام واقعا شرم و خجالت بر کسانی که دست به چنین کاری زدن حتی اگر برادر یا دوستم هم چنین کاری کرده باشه از نظر بنده محکوم و بی شرمانه هست آخه آدم ناحسابی من شخصا منتظرم خانم کریمزاده کتاب های مورد نظرم را این جا قرار بدن تا بعد در اختیار دانش آموزانم قرار بگیره چرا این کار احمقانه را انجام میدی؟ به فرض این که تو با شخص خاصی مشکل داشته باشی چرا واسه بقیه درد سر درست می کنی؟ خدا به راه راست هدایتت کنه

در مورد کتابخانه دانش آموزی نگرانی وجود نداره و کماکان با تمام توان در راستای تکمیلش تلاش میکنیم.
چون شاید یکی از مهمترین و با ارزشترین کارهایی که الان داریم از طریق سایت انجام میدیم، همین باشه که کتابهای آموزشی و کمک آموزشی رو به دانش آموزان برسونیم.

سلام!
متأسفانه هیچ چیز از برنامه‌نویسی و مسائل فنی اینترنت نمی‌دونم وگرنه در حد توان همراهی می‌کردم. ولی به‌هرحال، از این‌که مرض یک یا چند نفر جانور انسان‌نما این‌طور زحمت عده‌ای رو به باد میده فقط می‌تونم اظهار انزجار کنم.

سلام از اتفاق پیش اومده فقط میشه تاسف خورد و بس.
همون جور که دکتر گفتن دقیقا دو سال پیش با همین ترفند سایت شب روشن رو با بیش از ۵۰ ۶۰ گیگ فایل زدن زمین و کل هاست دانلودی ما رو ریست کردن.
اتفاق وحشتناکی که هنوزم هنوزه شب روشن رو از لحاض محتوایی دچار مشکل کرده.
البته من قبلا تجربه ی تلخم رو در اختیار بر و بچ گوش کن گذاشته بودم و چه خوب که مدیران گوش کن چنین تصمیم خوبی رو گرفتن.
و خیلی خوشحالم که نهایت ضربه شون همون عوض کردن اسم و پست زدن بوده نه پاک کردن زحمت دیگران.

سلام خدمت همه ی دوستان عزیز و سلام خدمت اقای درفشیان عزیز و دیگر دوستان کادر مدیریت سایت گوش کن دوستان خواهشا پست رو به حاشیه نکشید بله متاسفانه خیلی ها هستن که میان کد مخرب رو اپلود میکنن اینو بدونید هیچ وقت نمیشه امنیت رو صد درصد کامل کرد ولی میشه تا حد قابل قبولی امنیت رو بالا برد خود بنده هر روز سایت خودمون رو اسکن میکنم که مشکلی از لهاز امنیتی نباشه اما این دلیل نیست که من بگم اقا ما امنیتمون بالا هست به خدا قسم میخورم این سایت خیلی چیزا ازش یاد گرفتم من از این که کاری ازم بر نمیاد انجام بدم از خودم شرمم میاد درسته دیگه خیلی کم سر میزنم اما هرجا میرم میگم من همه چیزم رو از گوشکن و شب روشن یاد گرفتم آهای دوستی یا دوستانی که سعی در خراب کاری سایت دارید مطمین هستم این کامنت رو میخونی کارت درست نیست شاید این دنیا دستت رو نشه شاید با چند خط کد php که از نت کپی میکنی و به دیتابیس سایت تزریق میکنی بگی آره من سایت رو هک کردم به همون خدا قسم اون دنیا تاوانشو میدی نکن برادر من نکن به خودت ذرر میزنی عذر میخوام اگه کامنتم طولانی شد و چرت آقای درفشیان بنده مزاحمت میشم یسری افزونه بهت معرفی میکنم که میتونه کار ساز باشه و سایت رو هم مخفی کن فعلا یا حق

سلام.
منم ناراحت میشم وقتی ببینم هر سایتی با مشکل مواجه بشه و ناراحتم از اینکه چندین سایت نابینایی از بین رفت و محتوای شب روشن از دست رفت و خیلی از مطالبش حذف شد.
و خوشحالم که حداقل خیلی نتونستن مشکل خاصی ایجاد کنن.
به نظرم میاد از مهندسها و برنامه نویسها کمک بگیرین چه همنوع باشند چه افراد بینا.

سلام سعید. با توجه به تعصبی که به اینجا ازم سراغ داری فکر میکنم میزانِ تنفرم از اینطور مریضهای انساننما رو درک میکنی. من با وجودِ اینکه خیلی چیزی بلد نیستم هر کمکی ازم بر بیاد بگو در خدمتم.
آرزوی موفقیت و بزرگتر شدنِ روز افزون برای محله ی نابینایان.

سلام با تاسف و اینا نمیشه کاری کرد
کاش کسایی که واقعا خبر دارن این آدم نماها کی هستن معرفی میکردن و کسایی هم که کاری ازشون برمیاد دست بکار بشن
واقعا حیفه بلایی که سر شب روشن اومد اینجا هم تکرار بشه
که امیدوارم اونا هیچوقت اون روزو نبینن

با عرض سلام و ادب و تشکر فراوان و خسته نباشید.
امیدوارم این حمله و غم آخر برامون باشه.
ببخشید سؤالاتی برام پیش آمده!
قیمت سرویس دهنده‌هایی که فاقد امنیت ضد دیداس هستند چقدر است؟ (الان چقدر می‌پردازید؟)
سرویس دهنده‌هایی که امنیت ضد دیداس ارائه می‌کنند چه قیمتی است؟ (در این صورت چقدر باید بپردازید؟)
مابه تفاوت قیمت سرویس دهنده بدون امنیت ضد دیداس و با امنیت ضد دیداس چقدر است؟

همیشه شاداب و با انرژی و آرام و بردبار باشید.

سلام خدمت شما.
بنده هیچ قصد دفاع یا صحت‌گذاری بر کار ناپسند شخص مذکور را ندارم.
هیچ گونه دعوا و قصد جسارت هم ندارم.
همان‌طور که با ۳۲ حرف می‌توان کلمات زیادی ساخت با ۱۰ عدد از ۰ تا ۹ هم می‌توان بی نهایت عدد ده رقمی ساخت.
یعنی آیا کسی نمی‌تواند بیش از یک شماره تلفن داشته باشد؟
یعنی آیا کسی نمی‌تواند با کارت ملی غیر از کارت ملی خودش ثبت‌نام کند؟
فکر کنم خواستن معرف هنگام ثبت‌نام (بهترین راه) به خاطر کشف هویت و اینکه مدیران محترم مطمئن شوند در عالم واقعیت انسانی با این اسم و فامیل وجود دارد یا نه؟
با توجه به
https://gooshkon.ir/1398/03/%d9%86%d8%ad%d9%88%d9%87-%d8%ab%d8%a8%d8%aa-%d9%86%d8%a7%d9%85-%d8%af%d8%b1-%d9%85%d8%ad%d9%84%d9%87-%d9%86%d8%a7%d8%a8%db%8c%d9%86%d8%a7%db%8c%d8%a7%d9%86-%db%8c%d9%87-%da%a9%d9%88%da%86%d9%88%d9%84/
پاکسازی انجام شده.
حالا شخص فوق ذکر:
چگونه ثبت‌نام شده؟
آیا معرف داشته؟
آیا پس از ثبت‌نام از معرف استعلام شده؟ پرسیده شده که آیا شما انسانی با این نام و نام خانوادگی را دیده یا لمس کرده یا می‌شناسید؟
….
اگر بعد از تأیید و ثبت‌نام تغییر داده! پس بند ۵ در قوانین ثبت‌نام چرا بلافاصله اجرا نشده؟

آیا خواستن معرف و قوانین صرفاً … ؟

پیروز باشید.

سلامی مجدد خدمت همه اقای درفشیان عزیز شاید اینجا جاش نباشه بگم ولی قسمت تماس با ما مشکل داره من ی مشکل داشتم خواستم ارسال کنم همه چیز رو نوشتم هرچی رو دکمه ارسال کیلیک کردم کار نمیکنه گفتم اطلاع بدم اگه مشکلی هست حل کنید

با درود خدمت همگی
هرچند دیر اومدم ولی، اولا، تأسفِ خود را برای اینجور خرابکار ها اعلام میدارم، و دوم اینکه، ماه همیشه تا آخر پشت ابر نمیمونه، هرکی هستو هرچی هست بالاخره یه روزی دستش رو میشه، ظاهرا اون خراب کار خودشم خیلی خوشحال میشه که یه روزی شناخته بشه و باعث تعجبِ مردم باشه، منم خوشحال میشم اگه اون روز بیاد، چون خیلی دلم میخواد ببینم تعجب میکنم یا برام جای تعجبی نداره
در آخرم خسته نباشید میگم به همه ی عزیزانی که تا الان برای همنوعانشون گام برداشتن، و مفید واقع بودن

سپاس از نظر همه دوستان.
آقای هندآبادی پیشنهاد شما در حال بررسی و آزمایش هست.
شنونده عزیز: بحث معرف و احراز مشخصات با بحث ما متفاوت هست و در واقع برای این منظور کمکی بهمون نمیکنه. گرچه به هر حال ما همین حالا هم بر اساس شناخت کاربران از همدیگه ثبت نامشون میکنیم.
نهایتا سجاد! من تماس با ما رو چک کردم مشکلی نداره. احتمالا باید دقت بیشتری میکردی.

دیدگاهتان را بنویسید