اطلاعیه انتشار کتاب خودآموز Google Docs برای نابینایان

به نام خدا

انجمن موج نور اصفهان به اطلاع می‌رساند، کتاب خودآموز Google Docs برای نابینایان بر روی یک لوح فشرده آماده توزیع می‌باشد.
در این کتاب نحوه استفاده از برنامه پردازش‌گر متن تحت وب Google Docs را می‌آموزید.

برای آشنایی بیشتر، مقدمه این کتاب در ادامه آورده‌شده‌است.

برای تهیه این کتاب می‌توانید به فروشگاه اینترنتی انجمن به نشانی

http://shop.mnsi.ir

مراجعه‌کنید؛ یا با شماره ۰۳۱۳۶۶۸۷۰۳۳ در روزهای یک‌شنبه از ساعت ۱۶ تا ۱۸ و در روزهای سه‌شنبه و پنج‌شنبه از ساعت ۱۲ تا ۱۴ به جز روزهای تعطیل تماس‌بگیرید و یا به پست الکترونیکی انجمن به نشانی

mojenoor84@gmail.com

ایمیل ارسال‌کنید.

به امید روزهای روشن‌تر.

 

مقدمه

امروزه استفاده از برنامه‌های تحت وب بین کاربران رایانه بسیار گسترش پیدا کرده‌است.

یکی از این برنامه‌های تحت وب Google Docs است که توسط شرکت گوگل و به صورت رایگان در اختیار کاربران قرارگرفته‌است. این برنامه یک پردازش‌گر متن است که به کاربرانش امکان نوشتن، ویرایش و قالب‌بندی اسناد را می‌دهد.

در کتاب پیش رو شما با نحوه استفاده از این برنامه با بهره‌گیری از صفحه‌خوان آشنا می‌شوید.

ساختار کتاب

این کتاب در دوازده فصل و یک ضمیمه تهیه‌شده‌است.

 • در فصل اول که به مفاهیم اولیه اختصاص‌دارد ابتدا با Google Docs آشنا می‌شویم. سپس به نحوه ثبت‌نام در سایت Google می‌پردازیم و در انتها با نحوه فعال‌کردن پشتیبانی از صفحه‌خوان در Google Docs آشنا می‌شویم.
 • در فصل دوم با محیط Google Docs آشنا می‌شویم. در این فصل ابتدا نگاهی کلی به محیط Google Docs می‌اندازیم؛ سپس به صورت مفصل‌تر با قسمت‌های نوار منو، نوار ابزار اصلی، نوار ابزار حالت و نما و دکمه‌های سطح بالا آشنا می‌شویم.
 • در فصل سوم که به خواندن، نوشتن و ویرایش سند مربوط است با مواردی شامل ایجاد یک سند، نوشتن به دو زبان فارسی و انگلیسی، بازکردن یک سند از داخل فضای Google Drive یا رایانه، خواندن و حرکت در سند، حرکت بین عناصر، انتخاب، جستجو و جایگزینی و در انتها نحوه برگرداندن یک سند به نسخه‌ای قدیمی‌تر آشنا می‌شویم.
 • در فصل چهارم که به کار با سند اختصاص‌دارد با دانلود سند با قالب‌های مختلف، ارسال سند با استفاده از ایمیل، انتشار سند در اینترنت، اعمال تنظیمات صفحه، چاپ سند، اشتراک سند و در انتها با نحوه تغییر سطح دسترسی افراد، واگزاری مالکیت به فردی دیگر و لغو اشتراک سند آشنا می‌شویم.
 • در فصل پنجم که مربوط به قالب‌بندی است به مواردی شامل معرفی فونت؛ مشخص‌کردن نوع، اندازه و رنگ فونت؛ اعمال ویژگی‌هایی مثل ذخیم، مورب و زیرخط‌دار؛ معرفی پاراگراف؛ مشخص‌کردن جهت متن؛ مشخص‌کردن چینش متن؛ افزایش و کاهش حاشیه پاراگراف؛ تعیین فاصله بین خطوط و در انتها به نحوه تعیین کادر برای پاراگراف می‌پردازیم.
 • در فصل ششم که به لیست اختصاص‌دارد ابتدا به نحوه ایجاد لیست‌های شماره‌ای، لیست‌های غیر‌شماره‌ای و لیست‌های چند‌سطحی می‌پردازیم. سپس نحوه افزودن، حذف و جا به جایی موارد لیست؛ سفارشی‌کردن شماره‌گزاری یا بولت‌ها؛ تبدیل انواع لیست به یک‌دیگر؛ تنظیم شماره‌های لیست و در آخر مشخص‌کردن پیش‌وند و پس‌وند برای شماره‌گزاری لیست را می‌آموزیم.
 • در فصل هفتم که مربوط به جدول است با ایجاد جدول؛ حرکت، خواندن و نوشتن در جدول؛ افزودن یک سطر یا ستون به جدول؛ حذف یک سطر، یک ستون یا کل جدول؛ هم‌اندازه‌کردن همه سطرها یا ستون‌ها و در نهایت با نحوه مشخص‌کردن ویژگی‌های جدول آشنا می‌شویم.
 • در فصل هشتم، درج عناصر قسمت اول، نحوه درج یک تصویر؛ اعمال تنظیمات تصویر؛ مشخص‌کردن عنوان و توضیح تصویر؛ درج خط افقی؛ درج پاورقی؛ حرکت بین پاورقی‌ها و خواندن آنها؛ درج سرصفحه و پاصفحه؛ تعیین مشخصات سرصفحه و پاصفحه؛ حذف سرصفحه و پاصفحه؛ درج شماره صفحه و در انتها نحوه درج تعداد صفحات را می‌آموزیم.
 • در فصل نهم، درج عناصر قسمت دوم، به نحوه درج شکستگی؛ درج پیوند؛ کپی، ویرایش و حذف پیوند؛ درج شرح؛ حرکت بین شرح‌ها و خواندن آنها؛ پاسخ‌دادن به یک شرح و ویرایش و حذف یک شرح؛ درج نشانه؛ حذف نشانه و در پایان به روش درج فهرست مطالب می‌پردازیم.
 • در فصل دهم که به سبک اختصاص‌دارد ابتدا با نحوه تعیین سبک پاراگراف؛ سفارشی‌کردن سبک‌ها و چگونگی تنظیم سبک‌های سفارشی به عنوان سبک‌های پیش‌فرض آشنا می‌شویم. در ادامه به روش اعمال ویژگی‌های بخشی از سند بر روی بخشی دیگر؛ چسباندن متن بدون قالب‌بندی و در انتها به نحوه حذف قالب‌بندی یک متن می‌پردازیم.
 • در فصل یازدهم که به ابزار اختصاص‌دارد مواردی شامل مشخص‌کردن زبان سند؛ تصحیح با استفاده از پیش‌نهادهای املایی و دستوری؛ تصحیح به وسیله کادر محاوره‌ای Spelling and grammar check؛ استفاده از لغت‌نامه شخصی؛ مشاهده آمار مربوط به تعداد کاراکترها، کلمات و صفحات یک سند؛ کار با فرهنگ لغت و در آخر نحوه تایپ گفتاری در Google Docs را یاد می‌گیریم.
 • در فصل دوازدهم مبحث ابزار را ادامه‌می‌دهیم. ابتدا با ارائه پیش‌نهاد ویرایش، پذیرش یا رد تک به تک پیش‌نهادهای ویرایش و پذیرش یا رد همه پیش‌نهادها آشنا می‌شویم. سپس به نحوه مقایسه دو سند می‌پردازیم و در انتها با تنظیمات محیط ویرایشگر Google Docs آشنا می‌شویم.
 • در ضمیمه ۱ می‌توانید همه کلیدهای میانبر Google Docs را مشاهده‌کنید.

توجه در استفاده

لطفاً در استفاده از کتاب به نکات زیر توجه فرمائید:

 • سیستم‌عامل به كار گرفته شده در اين كتاب Windows 10 Pro نسخه ۳۲ بیتی مي‌باشد.
 • نسخه JAWS به کار گرفته‌شده در این کتاب نسخه ۲۰۱۹، بروزرسانی ژوئن می‌باشد.
 • بهتر است در هر قسمت، پس از تمرین و تسلط نسبی به قسمت بعدی بروید.
 • عبارات دیگری که همراه صحبت‌های گوينده می‌شنوید، خروجی صفحه‌خوان JAWS نسخه ۲۰۱۹ و موتور صوتی پارس‌آوا نگارش ۳ است؛ صفحه‌خوان، نوشته‌های خروجی برنامه‌ها را به گفتار تبدیل می‌کند.
 • با کلمات و عباراتی که از صفحه‌خوان‌ها می‌شنوید به خوبی مأنوس شوید؛ زیرا وقتی با نرم‌افزارها، وب، رايانه و تلفن همراه كار مي‌كنيد؛ عملا توسط صدای آن‌هاست که می بینید.

قدردانی

در این جا فرصت را غنیمت شمرده و از حمایت خانه‌ی ریاضیات اصفهان، به ویژه آقای دکتر علی رجالی، و از همكاري آقايان  میثم امینی، سعید درفشیان، اسماعيل رفاهي، علی شفیعی علویجه، و خانم نگین رادمنش كه در تهيه‌ي اين كتاب ما را ياري كردند و از شما که با نظرات خود موجب ارتقای این کار و کارهای بعدی می‌شوید قدردانی می‌کنیم.

نصرالله رضائی

درباره انجمن موج نور

به نام آفریدگار قلم معرفی انجمن علمی-فرهنگی موج نور اصفهان انجمن علمي-فرهنگي موج نور اصفهان با حمايت علمي خانه رياضيات اصفهان و پشتيباني سازمان بهزيستي استان اصفهان و شهرداري اصفهان، به همت جمعی از اساتید دانشگاه و تعدادی از نابینایان و کم‌بینایان تأسیس و فعاليت¬هاي خود را از سال 1384 هجری شمسی (2005 میلادی) آغاز نموده است. هدف اصلی انجمن آموزش رايانه معمولی به نابينايان و کم¬بينايان فارسی زبان برای کارآفرينی و رفع نيازهای روزمره آنهاست. مهم‌ترین فعالیت انجمن، تولید کتب خودآموز در زمینه‌ی رایانه و تلفن همراه است؛ بر این اساس تا کنون حدود ۷۰ عنوان کتاب خودآموز به صورت صوتی، همراه با کار عملی و بر روی لوح فشرده (CD DVD) در انجمن تولید و به گروه هدف ارائه شده است. فعالیت‌های دیگر انجمن عبارت‌اند از: • تولید کتب صوتی در زمینه‌های مختلف فناوری اطلاعات (فاوا)، جهت‌یابی، تلفن همراه و آمار و ریاضی. برگزاری دوره‌های مختلف آموزشی مانند کلاس های آموزش استفاده از رایانه عادی ومهارتهای زندگی به نابینایان،آموزش آمار و ریاضی. • تهیه نرم‌افزارهای کاربردی؛ مثل قرآن و نهج البلاغه. • پاسخ‌گویی تلفنی به سؤالات و ارتباطات موثر با فارسی زبانان داخل وخارج کشور. • شرکت در سمینار‌های برگزار‌شده در داخل و خارج کشور و ارائه مقالات. • اطلاع‌رسانی از طریق سایت و سامانه تلفن گویا. • پیگیری مناسب‌سازی سایت‌ها و برنامه‌ها و تهیه‌ی استانداردهای طراحی برنامه و سایت. • مناسب‌سازی مبلمان شهری از جمله مناسب کردن پیاده‌رو‌ها. • گویاسازی چراغ‌های راهنما و اتوبوس‌های شهری. • برگزاری جلسات برنامه ریزی برای اشتغال نابینایان و کمبینایان و تلاش برای کارآفرینی برای آنان . • تولید فیلمهای مختلف برای شناساندن توانمندیهای نابینایان به مردم وکارفرمایان و خانواده های نابینایان • همکاری با سازمان‌ها، شرکت‌ها، انجمن‌ها و دانشگاه‌ها. راه‌های ارتباط با انجمن علمی-فرهنگی موج نور اصفهان به شرح زیر است: تلفن تماس و پاسخ‌گویی به سؤالات: 03136687033 روزهای یک‌شنبه از ساعت ۱۶ تا ۱۸ و روزهای سه‌شنبه و پنج‌شنبه از ساعت ۱۲ تا ۱۴ به جزء روزهای تعطیل. تلفن سیستم اطلاع‌رسانی: 03136688000 در تمام ساعات شبانه‌روز. پست الکترونیکی: mojenoor84@gmail.com نشانی سایت اینترنتی: www.mnsi.ir نشانی پستی: اصفهان، خیابان سعادت‌آباد، رو به روی مقبره‌ی بانو امین، جنب ورزشگاه امین، خانه‌ی ریاضیات اصفهان، بخش نابینایان. فاکس: 03136692014. کانال انجمن در پیام‌رسان تلگرام: @mojenoor به امید روزهای روشن‌تر.
این نوشته در آموزش, آموزش های خریدنی, اطلاع رسانی, صوتی, کامپیوتر, کتاب صوتی, نرم افزار های کاربردی ارسال و , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

5 Responses to اطلاعیه انتشار کتاب خودآموز Google Docs برای نابینایان

 1. 1
  Eagle says:

  سلام. اولش سپاس و البته خسته نباشید برای تلاش ارجمندتون. بعدش این که من هنوز کتابو تا آخر نخوندم. ولی این جوری که بوش میاد فکر نکنم در این کتاب حرفی از قدرت OCR گوگل که امروزه بسیار مورد استفاده نابینایان قرار می گیره و ضمنا پشتیبانی قابل قبولی هم از فارسی داره به میون اومده باشه. حقش بود این مبحث به طور مبسوط مورد بحث قرار می گرفت. باز هم ممنون. و دوباره سپاس.
  تا های. به امید کتابهای هر چه پر بارتر.

  • 1.1

   سلام بر شما دوست عزیز و فرهیخته، بله همان‌طور که نوشتید درمورد OCR در این کتاب بحث نشده؛ چون اولا فکر می‌کنیم جای بحث درباره آن به این کتاب مربوط نیست؛ ثانیا قبلا دوستان به این موضوع به صورت مفصل پرداخته‌اند؛ اما با این همه در صورت احساس نیاز آماده‌ایم به آن بپردازیم. به هر جهت پیشنهاد شما به اطلاع دست اندرکاران خواهدرسید. با عرض تشکر از شما و آرزوی موفقیت برای جناب عالی.

 2. 2
  زهرا مرادی says:

  با عرض سلام و با تشکر از زحمات شما, موفق و سلامت باشید

 3. 3

دیدگاهتان را بنویسید