خانه
جستجو
Close this search box.
جستجو
نوشتن به خط بریل بسیار سریعتر از تایپ معمولی در اندروید ویژه نابینایان

درود به همه شما هم‌محلی‌ها و امیدوارم که حالتون عالی باشه

طبق مندرجات یه پست در وبلاگ مربوط به فدراسیون نابینایان آمریکا، از زمانی که شرکت اپل در نسخه هشت و نسخه‌های بعدی سیستم عامل دستگاه‌هاش ورود اطلاعات به خط بریل رو فراهم کرد، نابینا‌ها کلی از این قضیه استقبال کردند. خیلیا معتقدن صفحه‌کلید معمولی با گوشی‌های لمسی پدر آدمو درمیاره و نوشتن به خط بریل روی گوشیِ لمسی، خیلی سریع‌تره به‌طوری که آدم میتونه توی چت‌های متنی که با چشم‌دار‌ها در‌می‌گیره و تند نوشتن پا به پای اونا سخت میشه، شرکت کنه. حالا گوگل هم صفحه‌کلید بریل تاک‌بک رو برای اکثر دستگاه‌های اندرویدی منتشر کرده.

برنامه صفحه‌کلید نابینایی، این امکان رو فراهم می‌کنه که دستاتون رو بذارید روی صفحه گوشی و مثل ماشین پرکینز فِرت و فِرت تایپ کنید. این قابلیتِ با‌حال، از نسخه 8.2 مجموعه برنامه‌های دسترس‌پذیری اندروید[1] به بعد، در دسترس شماست و در اندروید‌های نسخه پنج به بعد، کار می‌کنه.

برای تنظیم کردنِ صفحه‌کلید بریل، توی تنظیمات تاک‌بک میتونید پیداش کنید. میتونید زبونش رو تنظیم کنید که فعلا فقط انگلیسی رو داره، جای نقاط رو جابجا کنید، مشخص کنید اگه زود دستتون رو برداشتید نقاط تایپ بشن یا نه، و حالتِ خونده شدن یا نشدن حروف و کلمات در هنگامِ تایپ رو تعیین کنید.

برای اینکه موقع نوشتن، صفحه‌کلید بریل رو انتخاب کنید، هر وقت صفحه کلید نشون داده میشه، یه دکمه «تغییر روش ورود[2]» اون پایین صفحه نمایش هست که میتونید انتخابش کنید. اگه از تاک‌بک استفاده نمی‌کنید، یه هشدار بهتون میده که باید قبل از استفاده، حتما تاک‌بک رو اجرا کنید. اولین باری که صفحه‌کلید بریل رو فعال کنید، توی حالت آموزشیه که بهتون میگه تلفن رو چطوری نگه دارید، از چه ژست‌هایی باید استفاده کنید، و یادتون میده یه چند‌تا حرف بنویسید. بعدش هم که دیگه آماده نوشتن میشید.

برای استفاده از این صفحه‌کلید نابینایی، دستگاهتون حالا یا تبلت یا گوشی رو به صورت افقی طوری نگه دارید که صفحه نمایش روبروتون نباشه و ضمن فاصله با شما، درگاه شارژ به سمت راست قرار داشته باشه. با انگشت شست و انگشت کوچیکه، تلفن رو بگیرید و سه تا انگشت میانی یعنی انگشت انگشتری، انگشت میانی، و انگشت اشاره هر دو دست رو در دو طرف سمت چپ و راست روی صفحه نمایش قرار بدید. مثل ماشین پرکینز که با دست چپتون یک دو سه رو میزنید و با دست راست چهار پنج شش رو. حالا راحت شروع کنید به نوشتن. برای این‌که فاصله بزنید، یه انگشت رو به راست بکشید و برای پاک کردنِ یه حرف، انگشتتون رو به چپ بکشید. اگه دو‌انگشتی به راست بکشید، میرید خطِ بعدی و اگه به چپ بکشید، یه کلمه رو پاک می‌کنید. اگه دو‌انگشتی به پایین بکشید، صفحه‌کلید، مخفی میشه و اگه سه‌انگشتی بکشید به پایین، صفحه‌کلیدِ بعدی توی گوشی جایگزینِ این صفحه‌کلید میشه. اگه دارید کادرِ جستجو یا فرمی رو پر می‌کنید که دکمه ارسال[3] داره، کافیه دو‌انگشتی بکشید به بالا تا اطلاعات ارسال بشه. نهایتا اینکه اگه سه‌انگشتی بکشید به بالا، فهرست گزینه‌ها ظاهر میشه که مثلا حالت‌های نوشتن بلند یا کوتاه‌نویسی، ژست‌های موجود، ورود به حالت آموزشی، یا رفتن به تنظیمات صفحه‌کلید رو میتونید انتخاب کنید.

میدونید چیه؟ به نظرم امکان خیلی خوبیه ولی باید همگی متحد بشید از گوگل بخواهید که زبون فارسی رو هم اضافه کنه. این برنامه هنوز جای کار داره. مثلا کوتاه‌نویسی‌ها موقع خونده شدن میتونن بهتر خونده بشن. اگه خواستید وسط یه کلمه یه حرف اضافه کنید، از نقاط چهار پنج شش استفاده کنید تا با حروفی که در کوتاه‌نویسی معنی خاصی دارن قاطی نشه. وقتی مشغول تایپ آدرس اینترنتی یا ایمیل هستید، علامت قبل از حرف رو بزنید که حروف مشترک با اعداد، به صورت عدد تایپ نشن. و کاش وقتی یه فرم رو پر می‌کردیم، میتونستیم یه ژست بزنیم وارد کادرِ بعدی بشه که نمیشه و باید از دکمه بعدی[4] که در پایین صفحه نمایش قرار داره استفاده کرد. کاش مثلا وقتی دو‌انگشتی می‌کشیدیم بالا، خودش همون کار دکمه بعدی رو واسمون انجام می‌داد.

اوناییتون که حال و حوصلهش رو دارید، تجربه کنید و تجربیاتتون رو در اختیار همه قرار بدید.

خوش بِذگره!

[1] Android Accessibility Suite

[2] Change Input Method

[3] submit

[4] next

۲۵ دیدگاه دربارهٔ «نوشتن به خط بریل بسیار سریعتر از تایپ معمولی در اندروید ویژه نابینایان»

سلام.
اول که بگم تاکبک هشت از اندروید شش به بعد کار میکنه اون طوری که در سایت گوگل خوندم.
بعد هم تشکر میکنم از مطلب عالیتون.
برای من که تایپ لمسی بلد نیستم یعنی این یکی رو میتونم راحت یاد بگیرم؟
و ای کاش صفحه خوان خود سامسونگ هم چنین قابلیتی داشت آخه من احتمال زیاد میخوام وقتی گوشی بگیرم از صفحه خوان خود سامسونگ استفاده کنم!
و مطلب آخر هم میشه برای من که بلد نیستم با پرکینز بنویسم، میشه یه توضیحی بدین؟
آخه من همیشه با لوح و قلم فقط بریل نوشتم!
و اونقدر انگشتم درد میگیره و باد میکرد دوران مدرسه که دیگه همون لوح و قلم رو هم سالهاست کنار گذاشتم!
و فقط با گوشی موبایل و صفحه کلید کامپیوتر بلدم تایپ کنم!
بازم ممنونم از این مطلب ارزشمندتون یه مقداری امیدوار شدم به اندروید گرفتن.
فقط اگه این دلار نجومی بذاره!

علیک
اول که بگم این فقط یه ترجمه بود و هرچی نوشته بود نقل قول شد.
بعد هم خواهش میکنم بابت توجهتون.
برای شما که تایپ لمسی بلد نیستید این یکی رو بهتر میتونید یاد بگیرید.
و ای کاش صفحه کلید سامسونگ همچین امکانی نداره فعلا.
و مطلب آخر هم توضیحاتی که توی خود متن اومده، کافیه به نظرم و ادامه کار رو باید حضوری از کسی عملی یاد بگیرید اگه با تمرین نتونستید به جایی برسید.
بازم ممنون که به این نوشته توجه داشتید و امیدوارم دلاری که طی دهه‌های اخیر مربوط به تمدن جدیدمون نجومی شده، حد‌اقل طی قرون بعدی بِتونه از این حالت نجومی در بیاد

سلام
واقعا خوبه که بتونیم امکانش باشه تا فارسی هم بنویسیم
این که بشه ازشون خواست که فارسی رو هم اد کنند که چه خوب میشه حالا همه متقاضی این قضیه شیم لطفا
راستی یه سوال ذهن منو درگیر کرده
می‌پرسم اگه دوست داشتی جواب بده
به هر دلیلی از مدیریت گوشکن کشیدی کنار که البته حتما طبق منطقی که داری سنجیدی و تصمیم خودتو گرفتی
من چون در اون برهه از زمان توی سایت نبودم پس اطلاعات ندارم بنابراین نفیا و یا اثباتا قضاوتی ندارم.
ولی یه واقعیت هستش که با بودن تو به نظرم در مجموع سایت از لحاظ محتوا کیفیت بالایی داشت
و هم از نظر کمیت و تعداد مخاطبان فعال
البته من زحمات بچه‌های فعلی رو هم مفید میدونم ولی مجتبی خادمی یه چیز دیگه هستش
خب صد البته حداقل از دیدگاه من انتقاداتی هم وارد بود ولی وقتی کل رو آدم مورد بررسی قرار میده به این نتیجه میرسم که
با رفتنت سایت ضربه خورد
تعصبی نسبت به طرز فکرم ندارم و میتونه اشتباه باشه
و تاکید میکنم مبنای عقیدم فقط استنباط شخصی از برایند حضور مجتبی و مقایسه آن با عدم حضور مجتبی هستش
لطفا دقت کنید اثبات مجتبی به معنای نفی دیگران نیست
چرا رفتی و چرا برنمیگردی
همین
منظورم به عنوان مدیر هستش نه به عناوین دیگه

درود عطا
به نظرم واقعیت اونیه که هر کسی از نظر خودش چی میبینه. چیزی که شما میگی رو نه من میتونم تأیید کنم و نه میتونم رد کنم.
به هر حال، استفاده کار‌آمد از بستر تیمتاک، تلاش برای برقراری توازن میان تیمتاک و وبسایت، تلاش برای تشکیل و حفظ گردهمایی‌ها با حضور تعداد قابل توجهی از اعضا در کنار هم، و تولید محتوای به‌روز، اگه به واسطه هر کسی دنبال بشن، میتونن جزو عواملِ پیشرفت یه همچین مجموعه‌ای باشن. اینه که ممکنه سبک‌ها، شدت‌عمل‌ها، چینش افراد، زمان و محیط، در هر برهه از تاریخِ یه مجموعه، متفاوت باشن و دست به دست هم بدن تا در هر مقطع زمانی، شاهد فرود و فراز‌های اجتناب‌پذیر یا اجتناب‌ناپذیر باشیم. یه مجموعه میتونه به‌جای اینکه قائل به فرد باشه، قائل به مدل مدیریتی باشه. اینطوری، افراد، نقش مجری رو در سیستم ایفا میکنن و نه نقش ستون سیستم رو.
مؤسس این سایت، منی هستم که به خاطر منافع شخصیم و رسیدگی به زندگی‌ام، قصد داشتم به کلی رهاش کنم و امثال شهروز و محسن که کاندیدا شدند، در واقع به تمامیت مجموعه محله نابینایان لطف کردند تا با مسئولیت‌پذیری، باعث بشن این رها کردنی که به واسطه من داشت اتفاق می‌افتاد، منجر به نابودیِ مطالب محله نشه. افرادی هم که از کادر اومدند اعلام ادامه همکاری کردند یا جدیدتر اضافه شدند، اون‌ها هم لطف کردند. مثل تمام ما و شمایی که در این نُه سال، همگی به هم دیگه لطف کردیم، به هم دیگه یاد دادیم، از هم دیگه یاد گرفتیم، و منجر به پیشبرد این مجموعه و پیشرفت خودمون شدیم.
رفتم. چون داشتم از غافله صاحب‌خونه شدن و کسب درآمد جا می‌موندم، چون اونقدر اتحاد و پیوستگی میان نابینایان نایاب بود که به این نتیجه رسیدم نخواهم تونست اینجا رو به یه انجمن سراسری و ملی رفاه نابینایان ایران تبدیل کنم، و داشتم در یک دایره باطل دوروبر خودم بیهوده می‌چرخیدم، و تمام چیز‌هایی که به نظرم می‌شد بگم و آموزش داده بشه و کلیت خط فکری که نیاز میدونستم در جامعه‌ی هدف ایجاد بشه، از نظرم شکل گرفته بود.
بر‌نمی‌گردم چون کسی که مودی باشه دیگران نباید روی اون فرد حساب کنند. چون دوباره به همون نتایج قبلی میرسم. چون تا حد مطلوبی اینجا در خصوص موضوعات مختلفی که در چارچوب قوانین فعلی حاکمیت مجازه، اشباعه.
اگه اینجا با رفتنم ضربه خورد، شاید یکی از دلایلش مؤسس بودنم باشه. مثلا اگه مؤسس این سایت محسن بود و بعدا قرار بود من جاش بیام، شاید همین بلا سر خودم میومد.
به هر حال، اینکه همه یکی بشیم و یه نفر داوطلب فرایند و متن الگوی نامه ارسالی به گوگل برای اضافه شدن زبان فارسی رو ردیف کنه، میتونه حرکت توپی باشه.

مجتبی خادمی خدا بهت عمر دوباره نداده که بیشینی هی پست بنویسی پست نشریه آزاد بره پایین من نجورمش. خدا بهت مهلت داده بلکم توبه کنی. وخ جا این قرتی بازیا نماز بخون آکله، تا نزدمت یه وری شی. شکلک رهگذر با دسته بیل

سلام مجدد مجتبی جان
خب اعتراف می‌کنم از منطقت که توضیح دادی چرا رفتی و چرا برنمیگردی قانع شدم
حالا که علت رفتنت رو فهمیدم که برای توسعه زندگی شخصیت احتیاج داشتی که بیشتر وقت اختصاص بدی، خب اگر منم بودم شاید همین تصمیم رو میگرفتم.
آره متحد نیستیم
ولی تشکیل یه انجمن رفاه یه ایده خوبی هستش که اگر محقق بشه روزی چه خوب میشه
محسن و باقی که فعالند به نظرم تمام تلاش خودشون رو به کار میگیرند و به نظر من کم فروشی نمیکنند هر چند اول راهند
با این همه آرزو میکنم یه روزی تصمیم بگیری برگردی به نظرم جات خالیه
نامه به گوگل هم اگه بشه خیلی خوبه من که دوست دارم اتفاق بیفته

سلام مجتبی جان. ممنونم از پست کاربردیت. گرچه اندروید من پایینه و اصلا این صفحه کلید به کارم نمیاد، ولی میتونه برای خیلیا مفید باشه. امیدوارم زبون فارسی هم به زودی با اتحاد نابینایان ایران به این صفحه کلید اضافه بشه. بازم از این پست ها بذار تا حالشو ببریم و ببرند.

بازم اگه حسش بود پست میذارم ولی من دنبال یه صفحه کلیدی هستم که از صفر تا نُه و ستاره و مربع یعنی دوازده تا کلید داشته باشه و بشه به صورت تی‌نُه باهاش با گوشی لمسی به صورت بولوتوسی نوشت. اگه کسی سراغ داره میخوام تهیه کنم.

با سلام به شما جناب خادمی!
من این قابلیت رو از همون ابتدا تست کردم و نتیجه عالی بوده و هست.
راستش به دلیل نیاز خیلی زیادم به تایپ به زبان انگلیسی، این قابلیت خیلی به دردم خورده و میخوره.
من هم مثل شما خیلی علاقه مندم که این قابلیت به زبان فارسی هم گسترش پیدا کنه.
اما فقط بحث علاقه نیست و کارهایی هم کردم که الآن خدمت شما و دوستان دیگه عرض میکنم:
من با نرم افزار Be My Eyes, و از قسمت Special Help یا همچین چیزی، زنگ زدم به گوگل و با یکی از کارمندای بخش دسترسپذیری صحبت کردم و در اون لحظه، فقط در مورد موتور صوتی گوگل حرف زدم و خواهش کردم با توجه به اینکه تنها گزینه ی فعلی برای خوندن زبان فارسی ESpeak هست، زبان فارسی هم به این موتور صوتی اضافه بشه.
بعد از حدود ۲ ۳ هفته ای میل که بین من و یک فرد خوشفکر از گوگل رد و بدل شد، ایشون در یک ایمیل خبر خوبی به من داد.
اون خبر اینه که گوگل اضافه کردن زبان فارسی به موتور تبدیل متن به گفتارش رو در برنامه هاش قرار داده و کار داره پیگیری میشه.
حالا من به شما قول میدم که باز به این دوست خوبمون ایمیل بزنم و در مورد خط بریل به زبان فارسی هم باهاشون صحبت کنم.
امیدوارم کارها خوب پیش بره و اتفاقهای خوبی بیفته.
برقرار و پیروز باشید.

سلام
ایول!
خوشحالم که افرادی حتی قبل از انتشارِ این خبر، امتحان کردند و اینقدر پیگیرند.
امیدوارم تلاش‌هات مجددا جواب بده و اتفاق جالبی رو در زمینه ابزار‌های فارسی برای نابینایان شاهد باشیم.
لذت ببر از زندگی

به به سلام، از این ورا، مثل پدری هستی که سرپرستی بچه اش را واگذار کرده و حالا بعد از مدتها یادش افتاده که یه بچه ای هم بوده، خخه. به هر حال خوشحالم که باز اینجا میبینمت، خبر جالبی بود، ولی من تایپ صوتی با استفاده از asr گوگل را ترجیح میدم، فقط کافیه با یک لحن همگون و یک نواخت براش بخونی و اون تایپ کنه، حتی باهاش نامه اداری هم نوشتم و فقط یه ویرایش کوچولو لازم داشت، موفقتر باشید.

مجتبی نظرت را برای توسعه دهندگان بخش دسترس پذیری گوگل در مورد استفاده از کیبورد بریل اندروید از طریق یک دوست خیلی خوب ارسال می کنم. و حتما به دست آدم مرتبط و درستش می رسد. امیدوارم توجه بشه. هر چند من اصلا می یونه ای با خط بریل ندارم. حتی از نوع اندرویدیش. موفق باشی.

دیدگاهتان را بنویسید