شما چطور؟ تونستید اسکرین ریدر تلویزیون تونو فعال کنین؟

یه سلام گرم تو آخرین روزای مهر به دوستان خوب و گرم و پرمهر محله.
امیدوارم اصل حالتون خوب باشه و چرخ زندگی خوب بگرده. اون وسط مستا، یه دست اندازی، مشکل کوچولویی چیزی هم اگه بود، در حد یه قلقلک و تفریح باشه.
نگید برو بابا دلت خوشه، آرزو کردم دیگه.
خب بریم سراغ اصل مطلب.
ماجرا از این قراره که ما چند روز پیش یه تلویزیون ال جی خریدیم. البته بگم با گارانتی نبودا. خلاصه، تلویزیون اومد و کارای نصب و تنظیم و راه اندازی و این صحبتا تموم شد. آقای نصاب هم فقط توضیحاتی در مورد دکمه های صدا و تغییر شبکه و چگونگی جابجا شدن بین رسیور دیجیتال و ماهواره بهمون داد و از بیان توضیح درباره سایر کلید های کنترل و کارکردشون صرف نظر کرد و با ما خداحافظی کرد و رفت.
خلاصه ما هم که سخت ترین قسمت، یعنی بحث نحوه جابجا شدن بین دیجیتال و ماهواره رو یکی دو بار پیش ایشون هم تمرین کرده بودیم، سرگرم تست کردن و این ور و اون ور رفتن بودیم که چشمتون روز بد نبینه. یهویی دیدیم تلویزیون سکوت کرد. خواهش و التماس و فحش و تهدید و این چیزا از ما و نمیتونم و برو بابا و چی کار کنم بهمم ریختی و این چیزا هم از تلویزیون. یعنی بهتون بگم در عرض نیم ساعت تلویزیون تبدیل به هیچ شد.
القصه، یه مامان بینا که کنار دستمون بود، گفت مادر هیچی توی صفحه نیست و فقط داره می چرخه و یه تماس imo با یه بینای انگلیسی خوان هم به ما فهموند که تلویزیون باید از ابتدا تنظیم بشه و همه چی پریده. لازمه این نکته رو بگم که توی این تلویزیون ستاپ باکس دریافت شبکه های دیجیتال و همین طور رسیور ماهواره داخل خود تلویزیون هست و ما موقع کار، فقط یه ریموت کنترل در اختیار داریم و شاید این یه کمی کار رو پیچیده تر میکنه.
خب، میدونم دِلایِ آماده ای دارین و همگی کم و بیش بالاخره با این مسائل مسخره سر و کار پیدا کردین.
-تلویزیونی که همین چند دقیقه پیش هزینه کردیم و برامون تنظیمش کردن و الان بعد نیم ساعت دوباره باید چند ده هزار تومن هزینه کنیم و یکی رو بیاریم دوباره تنظیمش کنه
همه بگیم وا جیباااااا
-تلویزیونی که هنوز از هیچ کدوم از امکاناتش سر در نیاوردیم که همه چیزش پریده و هیچ کاریش نمیشه کرد
وا تلویزیوناااااا
-هیچ بینایی که بتونه انگلیسی رو خوب بخونه و تنظیمات تلویزیون رو به کمکش انجام بدیم، فعلا در دسترس نیست
همه بلند بگین وا چشمااااااا،
-تلویزیونی که کمترین امکانات دسترس پذیری برای معلولین درش وجود نداره، حتی یه آهنگ شروع و پایان که آدم نابینا بفهمه تلویزیون روشنه یا خاموش، چه رسد به این که مثلا موقع حرکت روی گزینه ها، یه صدای بیپی چیزی داشته باشه که بفهمی دستورات ریموت به تلویزیون رسیده یا نه
باز همه مون با هم بگیم وا دسترس پذیریاااااا
خلاصه در اوج عصبانیت و ناراحتی و سرخوردگی بودم و هیچ کاری هم از دستم بر نمیومد جز این که از دختر همسایه خواهش کردیم بیاد و یه سرچ سرسری بکنه و حد اقل چند تا شبکه پیدا کنه تا ببینیم روزای آینده چی کار میتونیم بکنیم و همین شد.
حالا میخوام یه گزارشی از فعالیت هایی که کردم و نتایجی که به دست اومد به اطلاعتون برسونم.
۱.سرچ توی اینترنت خبرای خوشی داشت. شرکت ال جی ادعا کرده بود که بر روی تلویزیون هایی که رابط کاربری webos دارن، یه اسکرین ریدر قرار دادن تا امکان دسترسی به منو های تلویزیون برای نابینایان هم فراهم بشه و حتی آدرس هم داده بود که توی تنظیمات تلویزیون چه مسیری رو برید تا بتونید این امکان رو واسه خودتون فعال و غیر فعال کنین. شما هم میتونید این توضیحات رو این جا بخونید و اگه تلویزیون ال جی دارید که webos داره، این مسیرو توی تنظیماتش برید و ببینید به چه نتیجه ای می رسید. البته همه استادین ولی محض یادآوری، برای این که ببینید تلویزیونتون webos داره و این که چه ورژنی هست، مدل تلویزیون رو، یه سرچ بکنین. من همین کارو کردم و متوجه شدم webos 3.0 داره.
۲.حرکت بعدی این بود که از یه بینا بخوایم همین مسیر رو توی تلویزیون ما بره و نتیجه رو بهمون اعلام کنه و همین شد.
خب، حتما حدس می زنید چی شد؟

  • ازمون سؤال کرد آیا میخواید این امکان فعال بشه؟

 

  • تلویزیون ما شروع کرد به حرف زدن؟

 

  ما از خوشحالی جیییییییییغ کشیدیم و تا صبح از سر و کول تلویزیون بالا رفتیم؟

متأسفانه باید بگم نه. هیچ کدومش.
امکانات دیگه ای مثل wideo description وجود داشت اما چیزی تحت عنوان screen reader یا اصطلاحات مشابه که همون مفهوم رو داشته باشه، پیدا نشد که نشد.
۳.حالا واسه این که تلخی این قضیه یه کم گرفته بشه، باز یه سر بزنین به این لینک و ببینین ال جی به طور کلی، توی بحث دسترس پذیری چه فعالیت هایی کرده. خب منم همینا رو خوندم که هی انگیزه پیدا کردم که بیشتر کوشش کنم. وقتی بهرحال این ادعا ها هست، بالاخره یه راهی برای دسترسی بهشون باید وجود داشته باشه.
۴.گام بعدی که به ذهنم رسید، این بود که از کسانی که تجربه و دانش خوبی درباره ال جی و تلویزیون هاش دارن، جویا بشم. اگرچه شاید چون این قابلیت زیاد مورد تقاضا نیست، متخصصان هم اصلا از وجودش اطلاعی نداشته باشن. مثل narrator توی ویندوز یا صفحه خوان ها که خیلی از متخصص های کارکشته کامپیوتر هم ممکنه در موردشون هیچی ندونن.
همون جور که خیلیامون درست حدس زدیم، پشتیبانی ال جی، یعنی همون گلدیران با توضیحاتی که ما بهشون دادیم، پاسخ نهاییشون این بود که اگه هم همچین چیزی وجود داشته باشه، توی دستگاه هایی که ما توی ایران داریم، نیست.
البته گلدیران تمایل بیشتری برای پاسخ گویی به ما نداشت چون تلویزیون ما تحت گارانتی اونا نبود. هرچند من براشون این جور توضیح دادم که حرف شما کاملا صحیحه و من بشخصه نباید انتظاری بابت خدمات پس از فروش از شما داشته باشم ولی چون امروز ۲۳ مهر، روز جهانی عصای سفید و نابینایان هست و این هم مسأله ای هست که نه تنها من، بلکه تمام نابینایان باهاش مواجهن و پیگیری شما و به نتیجه رسوندن این مسأله میتونه هم برای شما نفع اقتصادی داشته باشه و مشتریان جدیدی رو به سمت شما جذب کنه و از طرف دیگه بحث مسئولیت اجتماعی و تعهد شما نسبت به این قشر رو پر رنگ میکنه و باز هم این براتون مفیده ولی نهایتا قرار شد از پشتیبانی فنیشون تماس بگیرن و این ارتباط و فعالیت شروع بشه که نشد و راستش من هم دیگه خسته شده بودم.
خوبه این ها رو هم اضافه کنم که تماس با یه تعمیرگاه مجاز ال جی و یه آشنا که خودش از نصاب های لوازم خانگی ال جی بود و قرار بود از همکارهای صوتی و تصویریشون برامون سؤال کنه، به هیچ نتیجه چشمگیر و بدرد بخوری منجر نشد.
اما دوستای گلم، واسه این که این پست خاطره گویی صرف نباشه و یه ثمری هم داشته باشه، در ادامه:
۱. ازتون دعوت می کنم به این لینک هیجان انگیز سر بزنین تا مطمئن بشین که تلویزیون دارای صفحه خوان، یه رؤیا نیست. توی این لینک شما میتونید تجربه یه نابینا که یه تلویزیون سامسونگ ۳۲ اینچ خریده و صفحه خوانشو فعال کرده و داره باهاش خیلی خوشگل کار میکنه رو بِشنَوین. هرچند که توضیحات اون دوست نابینامون به زبان انگلیسیه ولی من توصیه می کنم حتی شما دوستانی که مثل من انگلیسی خوبی هم ندارین،از دستش ندید. توی فایل کمی که جلو برین صدای اسکرین ریدر تلویزیون شنیده میشه. چیز جالبیه کلا.
۲. شمایی که تلویزیون های الجی، سامسونگ، سونی یا شارپ دارین، هر کدوم به این لینکا سر بزنین و ببینین توضیحاتی که اون ها در مورد دسترس پذیری داشتن، قابل فعال شدن و استفاده هست یا نه.
خب لینکای ال جی رو که قبلا دیدیم.
این لینک ها واسه هم محلی های سامسونگ دار:
https://www.samsung.com/us/support/answer/ANS00049943/ و این لینک
البته این توضیحات واسه یه مدل خاص هست که فک می کنم بهرحال بتونه راهنمای خوبی باشه واسه همه سامسونگ دار ها که حدودا کجا و دنبال چه گزینه ای بگردن.
کسانی که تلویزیون شارپ دارن برن به این لینک
و این هم یه لینک واسه تلویزیون های سونی:
https://www.sony.net/SonyInfo/accessibility/vision/#bravia3.حالا نوبت شماست:
اونایی که کنجکاون و تا ته و توی یه مطلب رو در نیارن، آروم نمیگیرن
اونایی که به فرد بینایی که وقت و حوصله داره دسترسی دارن تا با هم بشینن و منو های تلویزیون رو زیر و رو کنن و گنج اسکرین ریدرش رو بکشن بیرون
بچه هایی که تلویزیون گارانتی دار تهیه کردن یا توی بخش پشتیبانی تلویزیون ها، آشنایی فامیلی چیزی دارن
دوستانی که قبلا این موضوعو در آوردن و الان میتونن انتقال تجربه داشته باشن
بچه ها لطفا بررسی کنین و بیاین توی کامنتا بنویسین یا پست مستقل بزنین که
آیا شما تونستین به امکانات خاصی دسترسی پیدا کنین؟
آیا شما تونستین از مراکز پشتیبانی خودتون اطلاعات خاصی به دست بیارین؟
بچه ها اگه واسه تلویزیون هامون آپدیت های مربوط به کشور های دیگه، مثلا امریکا که قانون دسترس پذیری توش تصویب شده رو بگیریم، آیا ممکنه این امکان توش فعال بشه؟
آیا میشه از فروشگاه webos اسکرین ریدر رو گرفت و روی تلویزیون نصب کرد؟
و سؤالاتی از این دست که منتظر مهندسای محله هستیم تا بیان و پاسخ بدن.
منو ببخشید که پستم طولانی شد، روز و روزگارتون خوش

درباره محب

صبح چهارمین روز امرداد 62 که به مشهد رسید، من نیز متولد شدم. از همان ماه های نخست زندگی پدر و مادرم کشف کردند که نابینایی همزاد من است. نخستین ماههای نوزده سالگیم که سپری می شد، برای تحصیل به تهران آمدم و این شهر که البته دو سال از دوران تحصیل ابتدایی را نیز در آن گذرانده بودم، خودش را در تقدیر من جای داد. و اینک در تهران زندگی می کنم، شهری که دوستش دارم. در دانشگاه های علامه طباطبایی و دانشگاه تهران دو مقطع کارشناسی و ارشد را گذرانده ام و برای ادامه دیگر انگیزه ندارم. چند سالی هست که استخدام آموزش و پرورشم. مثل خیلی های دیگر شب و روز و خواب و خوراکم اینترنت است؛ چیزی که بی آن نمی شود نفس کشید و نمی شود زندگی کرد. کافیه دیگه نه؟ نفسم بند اومد.
این نوشته در اجتماعی, خاطره, صحبت های خودمونی ارسال و , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

36 پاسخ به شما چطور؟ تونستید اسکرین ریدر تلویزیون تونو فعال کنین؟

 1. 1

  درود. لذت بردم از پست و احسنت به تلاش و پشت کارَت.
  در این مورد هیچ اطلاعی ندارم وگرنه در اختیار میذاشتم با کمال میل.
  ولی خب اگه دستگاهی سیستم عامل داشته باشه, قطعاً امکانش زیادتره که با یه همچین چیزی رو به رو بشیم و صفحه خوان یا حتی قابلیتهای دیگه ای هم داشته باشیم یا خودمون اضافه کنیم.
  مرسی از تجربیات ارزشمندت و مرسی از این پست مفید و کاربردیت.

 2. 2

  سلام ممنون از پست تلویزیون ما سامسونگ هستش روش سیستم عامل تایزن داره, تو سایتِ سامسونگ گفته تو منوی setting میری تو accessibility voice guide رو on میکنی صدا میده! متاسفانه برا ما خبری از voice guide نیست و به گارانتیش هم زنگیدم گفتن نمیدونیم! الآن چند ماه هست که درگیرشم ظاهرا سامسونگ روی ultra هاش voice guide داره و ما اون قدر نداشتیم بریم ultra بگیریم امیدوارم روزی بیاد که همهچی گویا بشه هر چند که الآن خیلی پیشرفت داشتیم نرم افزار seeing ai خیلی به درد میخوره فقط بدیش این هست که باید ios داشته باشی بازم از پست ممنونم موفق باشید.

  • 2.1
   محب says:

   سلام جناب جمشیدیان
   آره منم درباره سامسونگ خوندم ولی خب نمیدونم در عمل این امکانات کجا جا می مونن؟
   منم آرزو می کنم طی سال های آینده اتفاق های خوبی رو تو حوزه دسترس پذیری شاهد باشیم.

 3. 3

  فوق العاده بود این پست! از همین امشب تحقیقاتم رو شروع میکنم. مرسی

  • 3.1
   محب says:

   درود آقای ملکی
   منم به امید دوستان پر انگیزه ای مثل شما این پستو زدم.
   خیلی از دوستان هستن که واقعا اهل پیگیری و تلاش تا رسیدن به نتیجه هستن.
   همین شما جوونا دیگه، از ما که گذشته ننه.
   منتظر خبرای خوب هستیم از طرف شما

 4. 4
  کاربر 2018 کاربر 2017 says:

  سلام بله در تلویزیون های ال جی هم این طور هستند ما یه تلویزیون ال جی مدل lf62000 gi گرفتیم منو ها شو که چک می کردیم قسمت دست رس پذیر بودن رو گذاشته بود ولی در این مدلی که ما خریده بودیم کار نمی کرد. دفترچه رو که نگاه کردیم مدل ۶۵۰۰۰ که هوشمند بود داشت ولی دیگه ما که به اون دسترسی نداشتیم که تستش کنیم. از لحاظ دسترس پذیری فکر کنم سامسونگ بهتر باشه چون خودش هم تبلیغ کرده بود…

  • 4.1
   محب says:

   سلام کاربر ۲۰۱۷
   ممنون از اشتراک تجربه تون.
   بله وقتی توی سایت هاشون نگاه می کنیم با قاطعیت نوشتن که بله ما همچین امکاناتی داریم ولی در عمل دوتا داره صدتا نداره.
   امیدوارم با تبادل تجربیات دوستان، نهایتا به یه نتیجه مفید برسیم که کدوم برند دسترس پذیری بهتر و واقعی تری داره
   ممنون از شما

 5. 5
  رعد بارانی رعد بارانی says:

  یادمه چن سال پیش تلوزیونمون وقتی روشن میشد اول ی دیلینگی صدا ازش میومد و من چقدر باهاش ور رفتم تا اون صدا رو حذف کردم و چون از نیاز نبین ها بی خبر بودم چقدر به سازنندگان تلوزیون توی دلم فحش دادم که چه کارای عجیبی میکنن.
  یادمه عابر بانک هم بلند بلند حرف میزد و باز من توی دلم براشون خیرات میفرستادم. خخخ حتی روی زمین به اون راهی که برای عصا زدن ساختن. چون واقعا نمیدونستم اینا برای کمک به ی قشر دیگست. از وقتی که دونستم باهاشون مهربونتر شدم و بهشون لبخند میزنم. و به این فکر می کنم چه چیزهای دییگه ای توی دنیا وجود داره و من از سر نادانی وجودشو اضافه میدونم

  • 5.1
   محب says:

   درود رعد عززززززیزززززم
   امیدوارم همه انسان ها مثل تو آگاه و مهربون تر بشم.
   به پست جدیدت سر زدم، خیلی قشنگ بود ولی دیر اومده بودم و کامنت نزاشتم.
   آره رعد جون، اون روز که تلویزیونمون بهم ریخت، حرصم در اومده بود که خدایا، این هیچ صدایی نداره و الان من از کجا بدونم روشنه اصلا یا خاموش.
   خخخخ خب اینم از گرفتاری های ماست و خوبه که آدما به ضرورت وجود بعضی چیزا برای بعضی گروه های خاص پی ببرن و اون ها رو لحاظ کنن.
   مرسی از حضور گرم و مهربون و صمیمیت بانووووووو

 6. 6

  سلام
  چه جالب!
  مال ما هم L G هست اما فکر کنم دو سه سال پیش گرفتیمش نمیدونم آیا دسترس پذیر هست یا نه,
  از کجا میشه فهمید؟

  • 6.1
   محب says:

   درود بر بانو کاظمیان عزیز
   خیلی خوش اومدید به پست تلویزیونی ما.
   خانم کاظمیان اگه دوستی دارید که بتونه وارد منو های تلویزیونتون بشه، باید دنبال گزینه accessibility بگرده و اون جا دنبال screen reader یا audio guide یا بالاخره همچین چیزی.
   یا این که مدل تلویزیونتون رو سرچ کنین ببینین اصلا رابط کاربری webos داره یا نه
   موفق باشین بانو.

 7. 7
  molti says:

  والا تلویزیون ما سامسونگ است و کار کردن باهاش خیلی راحت است بعد هم به نظر من اگر رسیور ماهواره گویا باشه خیلی بهتر است مگرنه تلویزیون گویا بودنش خیلی به کار من که نمیاد اما اگر رسیور گویا بود خیلی راحت بودم در سرچ کانالها یا مرتب کردن کانالها و خیلی موارد دیگه

  • 7.1
   محب says:

   بله جناب moltisays. شاید هم اصل مطلب همین باشه ولی در تلویزیون ما شرایط این جوریه که دستگاه ماهواره از تلویزیون جدا نیست بلکه داخل خود تلویزیونه.
   همین طور در تلویزیون هم یه سری امکانات هست که خب میشه ازش استفاده نکرد ولی وقتی تلویزیون دارای این امکانات شده و ما هم هزینه شو پرداخت کردیم، چرا استفاده نکنیم. مثلا همین بحث انواع صدا که برای ما نابینایان میتونه جذاب باشه. وقتی تلویزیون ۵ تا حالت مختلف صدا داره، من میتونم روی یک حالت خاص بگم تنظیمش کنن و همیشه همون صدا هم باقی بمونه ولی اگه تلویزیون دسترس پذیر باشه، با توجه به چیزی که دارم با تلویزیونم می شنوم میتونم حالت های دیگه صدا رو فعال کنم و ازش لذت ببرم.
   بهرحال ممنون از اظهار نظر شما دوست گرامی

 8. 8
  مسعود میر خلف says:

  خب حالا گیریییم مکشوفات محققین و فضلای حوزه علمیه گوش کن به نتیجه هم رسید و مدل های برند های مختلف هم بر ما مکشوف شد.
  آیا به قول فرد پاسخ گو در گلد ایران، که فک کنم نمایندگی ال جی در ایران هست، این مدل ها در ایران براحتی پیدا خواهد شد؟؟
  دنبال جواب این هم باشیم

  • 8.1
   محب says:

   جناب میرخلف، بحث دسترس پذیری در ابتدای راه هست و حتی توی کشور های پیشرفته هم شاید به این راحتی نشه یه تلویزیون دسترس پذیر پیدا کرد. شاهد این مدعا سرچ انگلیسی ای بود که من کردم و متوجه شدم که این جوری نیست که نابینایان بقیه نقاط دنیا الان مدت ها باشه که از این نوع دستگاه ها استفاده کنن و موضوع کاملا براشون حل شده باشه. من فکر می کنم تصویب قوانین مرتبط با دسترس پذیر کردن لوازم صوتی و تصویری، مدت زیادی نباشه که توی برخی کشور ها تصویب و پیگیری شده.
   نکته بعدی این که ببینید ما در زمینه لوازمی از این دست به میزان خیلی زیادی وارد کننده هستیم و بنابر این خیلی نباید نگران این بحث باشیم که حالا گیریم مشکل ررو حل کردیم، از کجا معلوم که توی ایران بتونیم اون مدل ها رو پیدا کنیم. به نظر من کارشناسان گلدیران اگه میگن یه همچین چیزی هم اگه باشه، توی ایران نیست، بیشتر از سر نا آگاهی هست. وقتی تلویزیون ها دارن به سمت هوشمند شدن پیش میرن، وقتی ال جی داره تلویزیون هایی تولید میکنه که سیستم عامل دارن و این امکان جزو امکانات سیستم عامل هست، چه فرقی می کنه که این جا ایران باشه یا سنگاپور. دستگاه همون دستگاهه و سیستم عاملش هم همون سیستم عامل. خب شما میدونید توی بحث هایی که وابسته به داخل هست قضیه فرق می کنه. مثلا الان تلویزیون ما video description داره ولی این به چه درد من میخوره وقتی که حالا حالا ها کار داره تا تلویزیون ملی ما به این فکر بیفته که برای سریال ها و فیلم هاش باید video description هم تولید کنه.
   من گمان می کنم حد اقل توی این زمینه ها که دست اندرکار واقعی شرکت های بزرگ خارجی هستن، خیلی نباید با نا امیدی به قضیه نگاه کرد. وقتی آخرین ورژن گوشی ها و لپ تاپ ها و تلویزیون ها رو میشه با همه امکاناتشون تو بازار رسمی و غیر رسمی ایران پیدا کرد، در اختیار داشتن دستگاه های دسترس پذیر هم خیلی نباید دور از تصور باشه.

 9. 9
  محمد شریفی says:

  سلام بر خانم محب گرامی ممنونم از اشتراک تجربیات با ما ‌‌. راستش مال ما l g هست حدود یک سال پیش خریدیم منوی فارسی نداره

  • 9.1
   محب says:

   درود به شما آقای شریفی عزیز.
   تلویزیون ما هم منوی فارسی نداره و البته بنظرم اگه تلویزیون شما اسکرین ریدر داشته باشه، به احتمال زیاد زبانش همون انگلیسی باید باشه تا صفحه خوان هم اونو پشتیبانی کنه.
   دنبال کلمه هایی مثل accessibility بگردید و وقتی پیداش کردید امکانات مربوط ب vision رو بررسی کنین.
   البته ببخشید من دارم این جوری توضیح میدم. خواستم به مسأله کلی پاسخ داده باشم. یعنی اگه دوستی میخواد دنبال این گزینه ها بگرده و دقیقا نمیدونه دنبال چه کلمه هایی باشه، این کامنت بتونه براش مفید باشه.

 10. 10

  سلام خانم محب. مرسی از پست پر هیجانتون که مطالب مفید هم داشت. من خیلی دوست داشتم یه بخشی توی سایت داشتیم که کلا بچه ها وسایلی که یا کاملا دسترس پذیر شدن یا به نوعی با ترفند هایی میشه همه یا اکثر امکانتشو استفاده کردو معرفی می کردن و در موردش توضیح میدادن. یه چنین امکانی باعث میشه اگر من یه روزی قرار شد برای خونه مجردیم جهیزیه بخرم خخخ، بدونم چه وسایلی تا چه حد دسترس پذیر هستن. فوقش اینه که اگر کسی مدل خاصی داشت که دسترس پذیر بود و مالک اون وسیله اطلاعات دقیقتری از مدل های مشابه نداشت با چند نفر از دوستان به کمک هم تحقیقات جامعتری می کردیم و پست اون شخص رو آپدیت می کردیم تا اطلاعات کاملتری به طرفداران اون محصول بده.

  • 10.1
   محب says:

   سلام به شما آقای محمدرضای گرامی.
   اتفاقا خیلی فکر خوب و پیشنهاد عالی ای هست. جدای از ما که به هر حال روابطی با هم نوعامون داریم، خیلی از افراد نابینا و کم بینا هستن که به دلایل مختلف با هم نوعای خودشون هیچ رابطه ای ندارن و این باعث میشه که اون بحث تبادل تجربیات رو اصلا نداشته باشن.
   این بخش برای همه ما، به ویژه دوستانی که روابط درون گروهیشون محدوده، یا برای خانواده هایی که فرزند نابینا و کم بینا دارن و هنوز اطلاعات جامعی ندارن خیلی خیلی میتونه مفید باشه.
   امیدوارم به زودی شاهد این بخش توی محله باشیم.

 11. 11
  مهدی ترخانه says:

  درود بر خانم محب گرامی .
  فکر میکنم که برند های معتبر , برای بعضی از کشورها مثل آمریکا یا اروپا یک جور سیستم طراحی میکنند و برای آسیا , یک جور شاید .
  این رو که در گوشی های هم مدل شاهدش بودم .
  منم احتیاج به یک تلویزیون جدید دارم و خیلی مدتیست که یه فلترون ال جی قدیمی دارم , که فکر نمیکنم چنین قابلیتی داشته باشه چون خودم منوهاش رو دیدم .
  اما مشتاقانه دنبال این هستم که در صورت خرید , هر چند هم گرون , اما اون چیزی رو بگیرم که بتونم مستقلانه باهاش کار کنم .
  به خصوص که ریسیور ماهواره رو هم اگه داخلش تعبیه کرده باشند , حتما مشمول صفحه خوان تلویزیون باید بشه و این خیلی خوبه .
  کم کم داره به این سمت میره و حتی برندهایی مثل سامسونگ رو شنیدم که اگه یخچال و تلویزیون و بقیه رو از اون برند داشته باشین , میتونین با موبایل سامسونگتون اونها رو کنترل کنین .
  به هر حال امیدوارم که پست عالی تون بتونه دوستان باهوش رو مشتاق کنه و یه سری از مارک های دسترس پذیر رو بهمون معرفی کنه .
  با تشکر , موفق باشین .

  • 11.1
   محب says:

   درود بی پایان به شما آقای راننده خوب محله مون.
   مرسی که شما هم به پست ما سر زدید.
   این که شرکت ها محصولی که برای هر منطقه میزنن با منطقه دیگه فرق میکنه، نباید بعید باشه، به قول شما حد اقل در زمینه گوشی ها ما اینو شنیدیم.
   ولی بهرحال این که تلویزیون های هوشمند دارن بازارو پر می کنن و معمولا اینا سیستم عامل دارن و این که از سوی قوانین بعضی کشور ها، قرار دادن امکانات دسترس پذیری یک امر الزامی داره میشه، حقایقی هست که میتونه انتظار ما رو هم بالا ببره هرچند که توی این منطقه زندگی می کنیم و قوانین کشورمون هم فعلا با این حرفا کاری ندارن.
   من فکر می کنم حتما و حتما جستجو کنید و هر جور شده یه مدل دسترس پذیر رو بخرید. برای ما یه اضطرار پیش اومده بود که باید زودتر می خریدیم و متأسفانه نتونستم قبل از خرید، خیلی برای پیدا کردن مدل دسترس پذیر وقت صرف کنم.
   امیدوارم به زودی خبر خرید یه تلویزیون پر حرف رو از طرف شما بشنویم و بیاییم بهتون تبریک بگیم.
   بله منم به بچه های باهوش و با انگیزه که تعدادشون هم توی جمع نابیناها کم نیست امیدوارم و مطمئنم به زودی تلویزیون های دارای اسکرین ریدر جای خودشو بین بچه ها باز میکنه و یه امید تازه به زندگی ساده و مستقل تر بین بچه ها شکل میگیره.
   ممنون از شما

 12. 12

  درود
  همیشه می‌شه روی شرکت‌های ایرانی حساب کرد تا از روی نادانی هر امکان مفیدی شرکت اصلی روی محصولاتش می‌ذاره رو بردارن. متاسفانه سطح ناآگاهی از امکانات دسترس‌پذیری توی ایران خیلی بالاست.
  من چند هفته پیش داشتم به یکی از قسمت‌های پادکست انگلیسی Main Menu گوش می‌کردم. توش صفحه‌خوان دستگاه تلویزیون هوشمند آمازون به اسم Fire TV رو معرفی می‌کرد. خیلی صدای عالی‌ای داشت. همینطور شنیدم که اخیرا فیلیپس هم شروع کرده تلوزیون‌هاشو دسترس‌پذیر کنه.
  خیلی از تلوزیون‌ها الآن سیستم عاملشون یه نسخه تغییر یافته از اندروید هست. بنابر این شاید بشه ESpeak رو هم روشون نصب کرد و محتوای فارسی رو هم خوند. در غیر این صورت کاربری صفحه‌خوان تلوزیون برای کاربرای ایرانی محدود خواهد بود، خصوصا کسایی که با زبان انگلیسی هیچ آشنایی‌ای ندارن.
  امید که مشکلتون حل بشه. شاد باشید.

  • 12.1
   محب says:

   درود به شما جناب امینی
   بله متأسفانه همین جور هست که شما میگید. احتمال حذف امکانات مناسب، صرفا به دلیل نا آگاهی. یاد حرف رعد بزرگ افتادم که توی کامنتای بالاتر گفتن چقد از صدای موقع روشن و خاموش شدن تلویزیون عصبانی و کفری می شدن. خودمم یادمه بعضی وقتا یه ویندوز نصب می کردیم، بعد همین که می خواستیم بریم سراغ نریتورش، متوجه می شدیم که دوستان این امکان رو خیلی قشنگ ازش حذف کردن و دیگه ادامه ماجرا ها.
   فایر تی وی رو منم خوندم، چیز های دیگه ای هم دیدم که چون خیلی با اون برند ها آشنا نبودم، این جا ننوشتم که یه وقت اطلاعات غلط ندم.
   کلیتش اینه که این حرکت توی دنیا شروع شده و توی کشور ما هم باید دیر یا زود بهش توجه بشه. شاید یکی از انگیزه های من برای زدن این پست، تلنگری برای همین حرکت و مطالبه در قشر نابینا و کم بینای جامعه مون باشه. چه اشکالی داره ما هم چنین مطالبه ای رو از قوه مقننه و سایر بخش های مرتبط داشته باشیم. مثلا اسنوا که داره توی همین ایران تولید میشه، باید این آگاهی رو پیدا کنه که اساسا چنین موضوعی هم وجود داره و همین طور از طرف جامعه ازش درخواست بشه که باید این امکانات رو هم در محصولات خودش لحاظ کنه.
   مرسی از حضور ارزشمندتون توی این پست.
   منم امیدوارم روزنه جدیدی برای همه مون گشوده بشه

 13. 13
  کاربر 2018 کاربر 2017 says:

  در یکی از فروشگاههای آنلاین خودی دیدم یه تلویزیونی با سیستم عامل اندروید زده بود… اتفاقا مارکش هم مث تلویزیون شما بود… اما شرکت ها سعی دارن با سیستم عامل مختص به خودشون دستگاه هاشون رو طراحی کنن بازار هم چون رقابتیه به نفع ما شده یه شرکت که این امکان رو که بذاره بقیه هم می ذارن… در این فایلی که از سامسونگ گذاشته بودید اون فردی که داشت آموزش می داد واقعا جالب بود تمام قسمتهای تنظیمات رو می خوند…

  • 13.1
   محب says:

   ممنون از حضور گرم دوباره شما دوست گرامی.
   بله اون فایل توضیح خیلی جالب بود. دقیقا استقلال خیلی بالای یه فرد نابینا رو می شد توش شنید. همون جور که شما هم حتما شنیدید، اون فرد تقریبا همه کار ها رو خودش انجام داد و فقط یکی دو جا از فرد بینایی که کنارش بود سؤال کرد که الان روی صفحه چی هست. شاید اگه اون هم نبود اتفاق خاصی نمی افتاد و اون فرد نابینا واقعا با مشکل جدی مواجه نمی شد.
   بله همین رقابتی بودن بازار و قوانینی که توی کشور های دیگه تصویب میشه و قدرت اجرایی هم داره و موجی که توی دنیا راه میفته من رو هم خیلی امیدوار می کنه.
   سربلند باشید

 14. 14

  سلام خانم محب، پستتون واقعاً مفید بود و از اطلاعاتی که دادید ممنونم، و اما حضور شما و بقیه ی اهالی محله عرض کنم که مدتی است که این مساله از طرف انجمن موج نور درحال پیگیری است، برادرم که در شرکت اسنوا مساله را پیگیری کرده و talk back و e-speak را بر روی تلویزیون های آنها نصب کرده می گفت که به صورت نصفه نیمه و به زبان فارسی صفحه را می خواند، رفع نقایص این کار منوط به پیگیری های بیشتر ما است که در حال انجام است. دلیل این که خبر فوق به صورت رسمی از طرف بنده یا موج نور اعلام نشده این است که این کار فعلاً به صورت آزمایشی انجام شده و هم اکنون نیز برای رفع نقایص در حال پیگیری است. با تشکر.

  • 14.1
   محب says:

   درود به شما آقای حاتمی گرامی
   از حضور شما توی این پست سپاس گزارم.
   خبر خیلی خوبی بهمون دادید که امیدوارم توی این کامنت های پایین، دوستانی که به این پست سر می زنن، این کامنت رو که یکی از بهترین کامنت های این پست هم هست ببینن.
   من اولا از انجمن موج نور بخاطر پیگیریشون و همین طور از برادر شما بخاطر فعالیتشون توی شرکت اسنوا بابت این بحث تشکر می کنم.
   دوما امیدوارم انجمن موج نور که همیشه فعالیت های خیلی سازنده و بنیادین ارزنده ای انجام میده، الگوی سایر انجمن ها و گروه ها توی اقصی نقاط کشور قرار بگیره.
   سوما از دوستان انجمن موج نور تقاضا می کنم اگه بحث اسنوا و دسترس پذیری لوازم صوتی و تصویریش، به نتایج قابل قبولی رسیده، حتما یه گزارش تهیه کنن و حتما اطلاع رسانی عمومی داشته باشن تا دوستانی که میخوان لوازم صوتی تصویری تهیه کنن، در جریان قرار بگیرن و اگه دارن هزینه می کنن، خب محصولی بخرن که براشون مفید تر هست. اتفاقا ما خودمون اول می خواستیم اسنوا بخریم که بنا به دلایلی صرف نظر کردیم و مثلا اگه میدونستیم تا چند ماه دیگه تلویزیون های اسنوا دسترس پذیر میشن، خب تا اون موقع بهر حال صبر می کردیم.
   ممنون از شما و آرزوی موفقیت

  • 14.2
   علاء الدین says:

   سلام!
   خبر بسیار بسیار خوبی بود. به امید روزی به همین نزدیکی که خبر نهایی گویا شدن منوهای تلویزیون‌ها و دیگر دستگاه‌های مورد استفاده رو بشنویم.

   • 14.2.1
    محب says:

    درود به شما
    البته هنوز توی مرحله تحقیقات هستن دوستان در اسنوا.
    ما هم امیدواریم هرچه زودتر تلویزیون های اسنوا رو هم با منو های دسترس پذیر در اختیار داشته باشیم

 15. 15
  کاربر 2018 کاربر 2017 says:

  سلام سهباره من در بررسی هایی که داشتم تلویزیون سامسونگ مدل های MS در معرفی این دستگاه ها در اینترنت در فروشگاه های خودمون زده بود با اجرای دستور فارسی. یعنی همون فرمان صوتی. اگه کسی از دوستان خواست تلویزیون بخره این مدل رو هم تست کنه ببینه تا چقدر این سیستمش جواب می ده شاید هم صفحه خوان داشته باشه اینا خبر ندارن… از مهندس حاتمی هم بابت این خبر نیمه رسمی هم بسیار سپاس گزارم.

  • 15.1
   محب says:

   برای سومین بار سلام علیکم
   خیلیی خیلی ممنون از جستجو ها و گزارش نتایجتون کاربر ۲۰۱۷ عزیز.
   درباره ال جی هم این بحث فرمان صوتی بود که می گفت میکروفونی در ریموت دستگاه تعبیه شده که برای فرمان های صوتی میشه ازش استفاده کرد.
   حتما توی سامسونگ و بقیه برند ها هم هست اما گستره عملکردش چقدر باشه، یعنی چه مواردی رو بشه باهاش کنترل کرد، دیگه نمیدونیم.
   بهر حال سپاس از اطلاع رسانی های شما

 16. 16
  احمد says:

  سلام. من احمد حیدری هستم و توی هلند زندگی میکنم. حرفت کاملا درسته و من حدود ۴ ماه پیش یک تلوزیون سامسونگ دیدم که اسکرین ریدر داشت که البته با نام ویس گایدنس یا وویس گاید یا یه همچین چیزایی بود خیلی حال ندارم بنویسم فقط در این حد بگم که عالی بود. همه جای تلوزیون رو میخوند میشد با کنترل تایپ کرد و به یوتوب و صفحات اینترنتی رفت و خلاصه همه کاری میشد کرد و من اینا رو دقیقا خودم انجام دادم

  • 16.1
   محب says:

   درود به شما آقای احمد.
   ممنون که از تجربه مستقیم خودتون با اسکرین ریدر برامون حرف زدید.
   حالا املاش مهم نیست مهم خودشه. همین طور هر جایی یه اسمی براش میزارن ولی اصل قضیه اینه که اسکرین ریدر هست دیگه.
   خوش و سلامت باشید و سپاس از حضورتون توی این پست

 17. 17

  سلام
  پست جالبی بود. من هم خیلی دنبال تلویزیون سخنگو هستم، البته از همه ی امکانات تلویزیون و رسیور فقط یک چیزش برام مهمه که معمولاً کسی ازش استفاده نمی کنه و اون هم امکان ضبط زمانبندی شده (scheduled Recording) هست یعنی این که تلویزیون یا ماهواره رو بتونیم تنظیم کنیم که سر ساعت معین روشن بشه، برنامه ای رو ضبط کنه و دوباره خاموش بشه. موقعی که بینا بودم همیشه اینجوری تلویزیون تماشا می کردم یعنی یک ویدئوی سونی داشتم که خودش روشن می شد، برنامه ی دلخواهم رو ضبط می کرد و خاموش می شد بدون این که هیچ تداخلی با تماشای تلویزیون داشته باشه یا لازم باشه من روشن یا خاموشش کنم. الآن این قابلیت به صورت خیلی ناقص تر از اون ویدئوی سونی، در رسیورهای ماهواره وجود داره ولی سخنگو نیست به جز یک مدل انگلیسی که به صورت سخنگو ساخته شده، ولی حیف که وارد کردنش ممنوعه!
  اگه کسی چنین امکاناتی رو پیدا کرد یا تلویزیونی دید که قابلیت ضبط زمانبندی شده به صورت سخنگو داشته باشه یا رسیور سخنگو که استفاده ازش ایراد شرعی نداشته باشه، لطفاً به من هم اطلاع بده. از خانم محب به خاطر این پست مفید ممنونم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *