درگذشت استاد محمدرضا لکا

بدین وسیله به اطلاع کلیه نابینایان گرامی میرساند, مطلع شدیم استاد گرانقدر نابینا و یکی از نوابغ بزرگ موسیقی ایران جناب استاد محمدرضا لکا به دلیل بیماری امروز صبح دار فانی را وداع گفت.
برای بازماندگان صبر و شکیبایی و برای ایشان از خداوند متعال طلب رحمت و مغفرت میکنیم
استاد محمدرضا لکا نه تنها پیانو را در بالاترین سطح ممکن نواخت, بلکه با در انداختن شیوه ی نوین و علمی آموزش این ساز به نابینایان چشم اندازی جدید برای جامعه ی هدف به وجود آورد.
درگذشت این استاد بی بدیل موسیقی را تسلیت میگوییم.
زندگی صحنه ی یکتای هنرمندی ماست
هر کسی نغمه ی خود خواند و از صحنه رود
صحنه پیوسته به جاست.
خرم آن نغمه که مردم بسپارند به یاد

روحشان شاد و یادشان گرامی باد.

درباره امید بدویان

سلام! نام؟ امید. نام خانوادگی؟ badvian بدویان. تحصیلات کارشناس روانشناسی و کودکان استثنایی, دانشگاه تهران. حرفه؟ مدرس و مترجم و یه کوچولو هم روانشناس ترک اعتیاد. بچه کجایی؟ تهران. خب از خودت بگو: چی بگم؟ سن؟ 27 سال. تاریخ تولد؟ 7/8/68. حرفه هنری؟ موسیقی چی میزنی؟ هیچی والا معتاد نیستم. درست جواب بده, میگم چه سازی کار میکنی؟ آهان پیانو. زبان؟ نه حالا اگه شیرینی دیگه هم دارین عیبی نداره. میگم زبان هم بلدی؟ در حد تدریس و ترجمه. همین؟ والا چی بگم خو بپرسید میگم. کامپیوتر؟ نه ممنونم دارم یک دونه میگم کامپیوتر آشنایی داری؟ آهان بله. بگو ببینم مسلطی؟ والا به من گفتن به خودت مسلط باش. همین. عجب! میگم به اینا مسلطی؟ به کیا دقیقا؟ بچه اینقدر من رو معطل نکن! میگم به زبان مسلطی؟ گفتم که در حد تدریس و ترجمه. چیزی هست که اعتراف نکرده باشی؟ والا! چی بگم! از بادنجان و کدو متنفرم. قرمز یا آبی؟ ترجیحا بنفش! بچه من رو مسخره کردی؟ میگم پرسپلیس یا استقلال؟ آهان پرسپلیس دیگه چی بلدی؟ والا به زبانهای آلمانی ایتالیایی و اسپانیایی و عربی آشنا هستم. مسلط؟ به خودم مسلطم استرس هم ندارم میگم کامل بلدی؟ در حد این هست که بتونم گلیم خودم رو از آب بکشم بگم مسلط هستم خالی بندیه خو. مطلقی؟ نه نسبی هم میتونم باشم بستگی به متغیر داره. من رو مسخره کردی بچه ی نادان؟ میگم نابینای مطلقی؟ آهان فقط نور و سایه میبینم. راه ارتباط با تو چیه؟ والا! حرف زدن دیگه! منظورم اینه که راه های ارتباطی؟ اسکایپ omid.b25 علاقه هات؟ آشپزی تا حدی فوتبال, فیلم, شنا, موزیک. خب ببریدش بند 8! حکم: مهمون مایی ابد و یک روز یعنی چی؟ همین که گفتم یعنی بخوای نخوای ابد و یک روز حکم تو هست باید به هم محلیات خدمت کنی. فهمیدی؟ راستی تا یادم نرفته اینم بگم خدمت کن, یاد بگیر, و یاد بده بچه جون خسیس هم نباش. چشم حتما خب دیگه روده درازی هم نکن! ببریدش. زندگی صحنه ی یکتای هنرمندی ماست هر کسی نغمه ی خود خواند و از صحنه رود صحنه پیوسته به جاست خرم آن نغمه که مردم بسپارند به یاد
این نوشته در اطلاع رسانی, موسیقی ارسال و , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

24 پاسخ به درگذشت استاد محمدرضا لکا

 1. 1
  فرشته says:

  سلام. جای تاسفه که من ایشون رو نمیشناختم. افسوس وقتی شناختم که ایشون دار فانی رو وداع گفتند. روحشون شاد و یادشون گرامی. از لطفت هم خیلی متشکرم امید عزیز. موفق باشی

 2. 2
  علی اصغر حسنپور says:

  درود. درگذشت این عزیز رو تسلیت میگم. و امیدوارم که روهشون مورد رحمت الهی قرار بگیره

 3. 3
  ابراهیم says:

  وای خدای من
  آقای لکا شهید محبی و …
  نمیدونم چی بنویسم چه روزایی داشتیم ما تو شهید محبی
  روحشون شاد

 4. 4
  داوود حاجنصیری says:

  سلام. وای که چقدر سر من داغ شد! اصلا باورم نمیشه! همین الآن این خبر تلخ رو خوندمش! ما توی شهید محبی خاطرات زادی با لکا داشتیم! خود من یادمه وقتایی که چروه سرود میخواست سرود تمرین کنه با اجازه آقای بزرگنیا، میشستم پشت پیانو، لکا برام اکورد میگرفت و منم آهنگای کودکانه میزدم! یادش بخیر چه روزایی داشتیم! خیلی استاد خوبی بود خدا رحمتش کنه! یادمه میخواستم براش یه ارگ PSR500 بفروشم ولی خودش دوباره پشیمون شد! خیلی ازش خاطره دارم! خدا رحمتش کنه بنده خدا رو! کی باورش میشه که من بدبخت دومیش باشم!

 5. 5
  محمد عسکری محمد عسکری says:

  سلام. منم درگذشت آقای لکا رو تسلیت میگم. گرچه اصلاً ایشونو نمیشناختم. روحش شاد؛ یادش گرامی باد.

 6. 6

  بینهایت از این اتفاق متأثر و متأسف هستم. روحشون شاد. امیدوارم پشتکار و توانمندی ایشون نقشه راه ما باشه.

 7. 7
  گوشه نشین says:

  سلام از شنیدن این خبر بسیار متاثر شدم من نام ایشان را از طریق ایران سفید زیاد خواندده و شنیده بودم اما هیچوقت از نزدیک ملاقاتشان نکرده بودم به هرحال خدا رحمتش کند روحش شاد لطفاً اگر ممکنست شرح حالی از ایشان نوشته شود

 8. 8
  محمدرضا راشاد says:

  نمیدونم چی بنویسم. استادم بود. دانشمند، مهربان، صبور و آرام. به آرامش ابدی پیوست و تا ابد داغدارمون کرد. خیلی زود بود. خیلی. روحت شاد آداش جان.

 9. 9
  بهروز افروز says:

  سلام. دیروز ظهر مراسم تشییع جنازشون بود. و چقدر جانکاه! انگار جون ما رو هم با خودش برد زیر خاک! هرگز این روز سرد بهاری رو فراموش نمی کنم. عمر همکاریمون به دو سال نرسید ولی سوز رفتنش تا آخر عمر به جونم می مونه. دیروز چقدر سرد بود! خیلی سرد!

 10. 10

  سلام. بی نهایت خبر تلخی بود. از بیماری ایشون خبر نداشتم. باعث افتخار من هست که اسمم در بین تعداد بیشمار شاگردان ایشون هست. خاطرات شیرینی از سالهای دور با ایشون دارم. روحشان شاد و یادشان گرامی باد.

 11. 11
  Eagle says:

  محمدرضا لکا رو جسته گریخته تو محبی می دیدم. ولی متأسفانه رابطه خاصی بینمون نبود، اصلا نمی دونم یه بارم سلام علیک کرده باشیم یا نه. با این همه، هنرمند بزرگی بود و البته همیشه قابل احترام. یادش زنده و گرامی باد. ولی یه چیزی عجیبه! دو تا محمدرضا همین اخیرا از جامعه نابینایان رفتن، یکی محمدرضا چشمه اون یکی هم لکا. پست درگذشت هر دوشونم اینجا تو محله زده شد، محمدرضای اولی بیش از صد تا کامنت خورد، ولی این دومی تا الآن ده تا بیشتر نخورده، البته من یازدهمیشم. شما جدی نگیرین! بای تا های.

  • 11.1
   محمدرضا راشاد says:

   های بر عقاب تیزپرواز محله. هنوز نمیتونم باور کنم که لکای نازنینمون دیگه پیشمون نیست.
   من فکر میکنم دلیل اینکه اولین محمدرضا بیشتر از صدتا کامنت داشت، به خاطر فعالیتی بود که توی محله انجام میداد و اصطلاحا بیشتر جلوی چشم و در دسترس هم‌محلی‌ها بود.

 12. 12
  javad.tyros says:

  تسلیت عرض میکنم.
  روحش شاد یادشگرامی باد.

 13. 13
  داوود حاجنصیری says:

  سلام به همگی دوستان عزیز. برای اون دست از عزیزانی که جناب لکا رو نمیشناسند عرض میکنم که مجموعه آلبوم تکدرخت که با هنرمندی خواننده محبوب نابینا، استاد غلامحسین اشرفی و تنظیم آهنگ مرحوم محمود رضایی ضبط شده، کار نوازندگی پیانو در این آلبوم، هم به عهده مرحوم محمدرضا لکا، نوازنده چیره دست پیانو و فکر میکنم در ایران اولین فرد نابینا بودن که این ساز رو بخوبی و چیره دستی خاص خودشون مینواختن، اجرا شده. اونهایی که دوست دارند بیشتر با کارهای استاد لکا آشنا بشن، سری به آلبوم تکدرخت بزنن و به صدای پیانوی این عزیز از دست رفته گوش بدن و یه فاتحه نثار روح پرفتوح ایشون بکنن. روحش شاد و یادش تا ابد در دلها جاوید و گرام باد

 14. 14
  مرد اردیبهشت says:

  مدت‌ها بود با خواندنِ هیچ خبری این اندازه اندوهگین نشده بودم. بی‌اندازه تلخ بود مبتلا‌شدن به بیماری و درگذشتشان. آرزوی شادمانی و آرامشِ جاودانی دارم برای روانِ استادِ نازنینم. تسلیت می‌گم به تمامیِ دوستان، عزیزان، هنرجویان و دوست‌دارانِ ایشان.

 15. 15
  محمد جواد عسکری بشکانی says:

  سلام. ایشان چند سال داشتند و چه بیماری ای داشتند؟ بسیاری از بیماریها (نه همه آنها) با پزشکی ایرانی-اسلامی درمان می شود. اما بدبختانه شما زمانی خبر می دهید که کار از کار گذشته است.

 16. 16
  محمد جواد عسکری بشکانی says:

  برای نمونه، یکی از کسانی که پزشکان غربزده می خواستند، پای سیاه شده اش را جدا کنند، با رفتن به مطب دکتر روازاده و درمان یکی از شاگردان نامبرده، دکتر محمدرضا معینی پایش را از دست نداد.

 17. 17
  محمد جواد عسکری بشکانی says:

  البته چنین کسانی بسیارند؛ اما این یک مورد را چون خودم در جریان کارش بودم، اینجا گفتم.

 18. 18
  تینا says:

  سلام. مدتی بود که تصمیم جدی برای یادگیری پیانو داشتم و ایشون تنها استاد انتخابیم بودن اما متاسفانه چون عملی کردن تصمیمم رو به چند سال بعد موکول کردم، سعادت شاگردی ایشون رو برای همیشه از دست دادم. خیلی متاثر شدم خیلی. وقتی آدم با سواد و نابغه ای از بینمون میره، حس میکنم هزار هزار کتاب ارزشمند رو جلو چشمام آتیش میزنن و من هیچ کاری از دستم ساخته نیست و فقط با تمام وجود درد میکشم.
  یادشون گرامی

 19. 19
  امید بدویان says:

  سلام یاران وقتتون خوش ممنون از همراهی و همدردی شما.
  من چندین سال در مکتب این بزرگوار تلمذ کردم و افتخار شاگردی ایشون رو داشتم. به هر حال سپاس از شما

 20. 20

  هُوَ الباقی
  انجمن علمی-فرهنگی موج نور اصفهان درگذشت استاد نابینای موسیقی محمدرضا لکا را به خانواده، شاگردان، موسیقی‌دوستان و جامعه‌ی نابینایان و کم‌بینایان، تسلیت عرض کرده، برای بازماندگان، عمر با عزت و سرشار از موفقیت آرزو دارد.

 21. 21

  سلام، فقدان این استاد بزرگ را به جامعه ی نابینایان و خانواده ی محترمشون تسلیت عرض می کنم، یکی دو بار در حد سلام علیک ایشون را دیده بودم، خدایش بیامرزد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *