خانه
جستجو
Close this search box.
جستجو

توضیحاتی در مورد خبر انتشار نسخه جدید eSpeak TTS

درود دوستان گرامی. لازم دیدم در مورد مطلبی که در مورد پست

ایسپیک tts و مشکلاتش و یک راه حل

اخیرا منتشر گردیده است پاره ای توضیحات ارائه کنم. توجه داشته باشید که من در بخش توسعه زبان فارسی ایسپیک کدهای زبان فارسی را توسعه می دهم و انتشار برنامه ای که در حدود صد زبان و گویش را پشتیبانی می کند بر عهده مدیر پروژه که در حال حاضر آقای ریس دان هستند می باشد.
این کم لطفی است اگر تصور شود که من و دوستانم زبان فارسی را در این مدت رها کرده و توسعه نداده ایم. با نصب ایسپیک تی تی اس متوجه برخی از این تغییرات در زبان فارسی خواهید شد. البته از آنجا که این نرم افزار یک برنامه با کد منبع باز می باشد دیگر برنامه نویسان نیز با لایسنس های محدود قادر به انتشار کد اجرایی برنامه می باشد. و ما خوشحالیم که در حال حاضر این کار انجام شده است. توجه داشته باشید که قرار نیست در چنین پروژه هایی هر کس کد خود را منتشر کند و اگر کسی این کار را انجام می دهد باید مسئولیت رسیدگی به مشکلات و هماهنگیهای تمامی زبان ها را بر عهده گرفته و مجوزهای قانونی مربوط به انتشار برنامه را داشته و رعایت کند. مانند منتشر کننده ایسپیک تی تی اس برای اندروید که این مسئولیت را به عهده گرفته است. و موارد قانونی مربوط به مجوزهای انتشار برنامه ایسپیک را نیز رعایت می کند.
شما با نصب این نسخه با مشکل هنگ کردن ها و وقفه ها که در اندرویدهای جدید به وجود می آمدند مواجه نمی شوید اما خواهید دید که همچنان در برخی نسخه های اندرید به ویژه نسخه های قدیمی تر پس از ریستارت گوشی هوشمندتان ایسپیک دیگر فارسی نمی خواند و فقط انگلیسی صحبت می کند و نیاز است دوباره زبان فارسی انتخاب شود. چون این مشکل از کد هسته ایسپیک ناشی می شود و باید توسط مدیر پروژه ایسپیک آقای ریس دان برای آن راه حلی پیدا شود. البته به نظر می آید ناسازگاری های نسخه های جدید ایسپیک با اندریدهای قدیمی به راحتی قابل حل نیست و شاید بهترین راه این است که اندریدهای قدیمی از نسخه های قدیمی استفاده کنند.
و اما در مورد این که در سایت ایسپیک فارسی فایلهای قابل نصب اندروید قرار داده شده است در واقع یک بی نظمی محسوب می شود، چون درست آن این بوده که کاربران از سرورهای رسمی مانند گوگل پلی برنامه را دریافت و نصب کنند، آن به این معنی نیست که مسئولیت انتشار برنامه ایسپیک برای اندروید با من می باشد. علت این کار این بوده است که ایسپیک برای اندروید توسط آقای ریس دان با مجوز آقای جاناتان دادینگتون به شکل غیر رایگان ارائه شده است و کاربران ایران قادر به پرداخت هزینه آن در گوگل پلی نبوده اند، به همین دلیل من از آقای جاناتان دادینگتن درخواست مجوز اختصاصی برای انتشار رایگان ایسپیک برای اندروید تنها به شکل محدود و در حدود مرزهای ایران را نمودم که ایشان لطف کردند و این اجازه نامه کتبی صادر شد. تا کاربران ایرانی قادر به استفاده از ایسپیک اندروید باشند. من بارها از کاربران ایرانی خواسته ام درخواست شان برای انتشار نسخه جدیدتر برای اندروید را در سایت رسمی پروژه ایسپیک در بخش issue بنویسند اگر این درخواستها زیاد باشد فورا رسیدگی می شد. اما متاسفانه گزارشات کمی به تعداد انگشتان دست برای پروژه ارسال شده است. پروژه ایسپیک برنامه ای متعلق به شما است و به طور جدی حمایت و نگهداری توجه و مسئولیت شما کاربران عزیز نیاز دارد.
با تشکر

شادیار خدایاری توسعه دهنده زبان فارسی در پروژه ایسپیک

۴۱ دیدگاه دربارهٔ «توضیحاتی در مورد خبر انتشار نسخه جدید eSpeak TTS»

سلام شادیار جان
ببخشید
آیا برنامه ای برای ارتقاع و بروزرسانی ایسپیکِ ویندوز هم دارید یا خیر؟
یعنی تا کی باید منتظرِ ایسپیکِ ۱.۱۶
هم برای کامپیوتر
و هم برای اندروید بمانیم؟
چون هنوز هم ایسپیک
مشکلاتی دارد
که البته قطعاً خودتان به آنها واقف هستید
واقعاً زحماتتان قابلِ تقدیر است
موفق باشید

درود دوست گرامی عرض کردم. که ما زبان فارسی را به طور مداوم توسعه می دهیم. اما انتشار ایسپیک که شامل صد زبان است بر عهده مدیر پروژه است و تا آنجا که من اطلاع دارم این کار به زودی انجام می شود. اما مشکل این است که ایسپیک به eSpeak-NG ارتقاع یافته و نسل جدید ایسپیک نیاز به بازنگریها و اصلاحات صدها فایل تشکیل دهنده هسته آن و زبانهای آن دارد که کار زمان بری است و به تدریج در حال انجام است.

سلام
تشکر می کنم از کارایی که شما و دیگر دوستان پارسی زبان برای ایجاد و بهبود موتور ای اسپیک انجام دادید. واقعا تحول و انقلابی بود که مثال زدنیه. شما ماهیگیری رو یاد بچه ها دادید و ماهی به بچه ها ندادید که این خعلی خوبه.
اما هیچ دقت کردی پستی که زدی رو در یه کامنت قبلا زده بودی و در ادامه، سایت رسمی پروژه ایسپیک بخش issue که میگی رو آدرسشو توی پستت و توی اون کامنت واسه بچه ها ننوشتی؟
با احترام
خادمی

سلام. پوزش میخوام که به جای شادیار پاسخ میدم. شما میتونید از آدرس https://github.com/espeak-ng/espeak-ng/issues اقدام به ثبت مشکلات ایسپیک کنید تا به دست آقای دان برسه و در معرض بررسی دیگر مشارکت‌کنندگان قرار بگیره. بعد از ورود به صفحه‌ی فوق باید دنبال دکمه‌ای به نام New Issue بگردید. البته بهتر از من میدونید که برای امکان ثبت issue، باید ابتدا در سایت github ثبت نام کرده و یک حساب کاربری ایجاد کنید.

درود مجتبی حالتان چطور است؟ می دانی که من اصلا عضویت سایت گوش کن را نداشتم و زحمت قرار دادن پستها را به عهده دوستان دیگرم می گذاشتم. چون فرصت زیادی برای پاسخ گویی به کامنتها و موارد هاشیه ای که پس از گذاشتن پست باید رسیدگی شود را نداشته ام و با بی پاسخ ماندن دیدگاه ها دوستانم از ما دلخور می شدند. پس برخی نکات را در زیر مطالب نویسندگان دیگر همان طور که اشاره کردی کامنت می کردم. اما دوستان فرمودند تعداد کمی از خوانندگان کامنتها را کامل می خوانند بهتر است خودت آنها را پست بگذاری. حالا من مانده ام با نظر آنها و نظر شما… داستان من گویا شبیه آن داستان ملا نصرالدین و پسرش که سوار خر بودند شده است…
اما در مورد لینک سایت فقط کافی است دوستان زحمت کشیده و عبارت eSpeak-ng را در گوگل نوشته و به صفحه ای از زیر مجموعه سایت github.com بروند.
در مورد این که برخی دوستان فرموده بودند که من جایی اعلام نکردم، که بروید issue بگذارید برای سایت بین المللی پروژه espeak درست است به طور رسمی این کار هیچ وقت انجام نشده است و نباید هم انجام شود. من که به عنوان یکی از توسعهه دهنده گان ایسپیک نمی توانم کمپینی برای اعلام نظری خاص را راه بیندازم. اما در همین گوش کن دوستان زیادی هستند که گاه به گاه هر یک یک جور این برنامه ایسپیک بیچاره را دست کاری می کنند یکی مود می کند یکی دیکشنری کم می کند یکی می افزاید یکی فارسی می کند یکی پهلوی می کند و ماشا الله آن قدری دانش کامپیوتر دارند که بتوانند یک سایت جمع سپاری کد را یافته و در پروژه مورد نظرشان یک مورد را گزارش کنند. یا برای دوستان دیگرشان اطلاع رسانی کنند.
البته کاملا قابل درک است که برخی کاربران نیازهای خاصی دارند یا جای یک امکان را در ایسپیک خالی می بینند اما راه درست این کار دست کاری کردن بی در و پیکر و بدون نظارت این برنامه بیچاره نیست، راه درستش این بوده که نظرشان را در همان سایت جمع سپاری کد به اشتراک بگذارند و در صورت استقبال دیگر کاربران آن امکان پیشنهادی توسط توسعه دهندگان پیاده سازی و سپس توسط کاربران داوطلب تست و نهایتا پس از اطمینان از صحت کار برنامه منتشر می گردد.

سلام یادمه قبلا اومدم تو سایتتون ولی با گوشی اندروید نمیشد داخلش گشت بزنی. من مشکلات اسپیک رو در پست خودم اعلام کردم و اگه لینک سایتتون رو اینجا بزارید بازم میام اونجا میگم ببینم راه حلی واسه بر طرف کردن مشکلات دارید یا بروزش میکنید. ببخشید شما همش حرف میزنید ولی انجام نمیدید

سلام تشکر و قدردانی بسیار از شما وهمکارانتان در توسعه زبان فارسی برای نرم افزار ایسپیک. واقعا کار بزرگیست و مفید. ولی ذکر یهه نکته: سایت گوش کن الآن به عنوان یه مرجع و تابلوی اعلانات عمومی فعال است. اگر این اطلاع رسانی در این سایت شده بود قطعا کم کاری نمی شد.

درود دوست من
مایلم ابتدا چند نکته را به عرضتان برسانم، ایسپیک یک سیستم مبتنی بر هوش مصنوعی است و به این شکل کار نمی کند که تمام تلفظهای واژگان را در یک دیکشنری نگهداری کند و برای هر کلمه تلفظ آن را بیاورد. بلکه ایسپیک برای هر واژه تصمیم می گیرد بر اساس آموخته هایش آن واژه را چگونه تلفظ کند. پس اگر یک واژه اشتباه تلفظ شود شاید نیاز به آموزش سیستم باشد شاید هم اشکالی در کد نویسی و الگوریتمهای تشخیصی که من طراحی کرده ام وجود داشته باشد که باید رفع شود. البته واژه های استثنا هم ممکن است وجود داشته باشد. در مورد این نوع واژه ها ما سختگیری زیادی می کنیم. چون افزایش این واژگان ممکن است سرعت عمل سیستم را پایین بیاورد. در واقع دوست من احسان اسمائلی نظارت بر این بخش را بر عهده دارد.
شما واژگان پیشنهادی خودرا می توانید از طریق مراجعه به سایت ایسپیک فارسی که لینکش در شناسنامه من هست اعلام کنید. تا بررسی شوند. ولی تا حد ممکن سعی کنید از پیشنهاد این واژگان بپرهیزید. برخی موارد که پذیرفته نمی شوند. عبارتند از نام های خارجی، اسامی شهرها ،واژگان انگلیسی که به فارسی نوشته می شوند. ، اصطلاحات بسیار تخصصی که فقط در رشته ای خاص کاربرد دارند. و به ویژه عبارات عربی که در فارسی روز مره کاربردی ندارند پذیرفته نمی شوند. دقت داشته باشید که ایسپیک برای خواندن واژگان عربی طراحی نشده است و باید تیمی بومی کشورهای عربی زبان عربی را در ایسپیک توسعه دهند. که البته خبر خوش این است که این کار در حال انجام است. ایسپیک فارسی تنها قادر است واژگان عربی اعراب گذاری شده را تلفظ کند.

سلام ضمن تشکر از شما اما پروژه ایسپیک خیلی وقته که به حال خودش رها شده و تنها برخی اوقات پستهایی از شما مبنی بر انجام فلان تغییرات و فلان اقدامات میشه ولی در عمل هیچ اتفاقی نمیفته.ظاهرا فقط میخوایین اسمتون همراه این پروژه آورده بشه و بس.من به شخصه هنوز از ایسپیک اولی که ارائه شده دارم استفاده میکنم چون تغییر چندانی تو ورژنهای بعدی به اون صورت نبوده و در عمل هیچ ارتقایی صورت نگرفته.چندین پیشنهاد هم تو سایت پروژه ایسپیک ارسال کردم ولی هیچ بازخوردی داده نشد.موفق باشید

سلام. تغییرات زمانی مشخص میشن که پروژه به‌روز بشه و نسخه‌ی جدید ایسپیک بیرون بیاد. اگر از صفحه‌خوان NVDA استفاده کنید، تغییرات رو توی نسخه‌های مختلف ایسپیکی که همراه NVDA هست میبینید. البته مشکلاتی که دوستان اشاره میکنند با انتشار نسخه‌ی نهایی ایسپیک توسط مدیر پروژه حل خواهد شد.

سلام سپاس از زحماات شما اما بنده اسپیک ۱ ۴۸ ۰۵ را ب دوستان پیشنهاد میکنم چون مشکلات اسپیک tts را نداره

مشکلات اسپیک tts که در آخرین بروز رسانی بر طرف نشد . متوقف شدن در اندرید شیش . خواندن مطالب فارسی ب لهجه ی عربی در بعذی از سایت ها مانند تلگرام وب ‌یا وقتی که زبان گوشی روی انگلیسی باشد

سلام با تشکر از زحماتتون
یه سوال آیا اون نسخه ی ۲۰۱۷ که تو پست مذکور اومده بود واقعا نسخه ی رسمی؟ آیا شما تو سایتتون قرارش دادید؟ و این که اگه میشه یه لیست تغییرات در کنار هر آپدیت گذاشته بشه که مخثوثا تغییرات مربوط به زبان فارسی اطلاع داده بشه خیلی عالیه
با تشکر

سلام، حرفهای شما کاملاً درست ولی وقتی که ESpeak به روز نمیشه و در اندرویدهای ۶ و ۷ درست کار نمیکنند و یا از کار می افتند، ما چه چاره ای داریم که از نرم افزارهایی که به صورت غیر رسمی توسط افراد دیگه طراحی میشند، استفاده کنیم.

سلام.
ببخشید منم واقعا تشکر میکنم از espeak و nvda که واقعا تحول عظیمی در زندگیم هست، اما منم حس میکنم از nvda 2016.3 به بعد، espeak ویندوز به روز نشده و خودم شخصا تغییری حس نکردم یا کلمات اشتباهی رو ندیدم که درست شده باشه.
فرمودین بازخورد بدیم که البته من همین امروز دیدم، وقتی هم مطلبی مینویسم نمیدونم چطوریه که به جواب نمیرسم.
مثلا چندتا از مشکلات espeak رو تو سایت گذاشته بودم که آخر به هیچ نتیجه ای هم نرسیدم و نمیدونم چطوری باید این مشکلات رو حل کنم.
البته یک قسمت کوچیک بررسیهام اشتباه از آب در اومده بود که تو کامنتها درستش کردم.

https://gooshkon.ir/1396/05/%d9%85%d8%b7%d9%84%d8%a8%d9%8a-%d9%83%d9%87-%d9%85%d9%8a%d9%86%d9%88%d9%8a%d8%b3%d9%85-%d9%87%d9%85-%d8%a2%d9%85%d9%88%d8%b2%d8%b4%d9%87-%d9%87%d9%85-%d8%af%d8%b1%d8%ae%d9%88%d8%a7%d8%b3%d8%aa-%d9%83/

ببخشید نسخه sapi5 espeak کی قراره منتشر بشه؟
من صدای مورد علاقم iven3 هست، اما تا حالا به espeak sapi5 اضافه نشده و من نمیتونم فایلام رو با صدای مورد علاقم ضبط کنم.
یک سؤال دیگه هم داشتم لطف کنین جواب بدین ممنون میشم.
اگه یک فرد بینایی به برنامه های گویا علاقه داشته باشه، آیا مجاز به استفاده از espeak برای اندروید هست؟
اصلا چرا espeak برای اندروید باید پولی باشه؟
ببخشید سؤالات و کامنتهام طولانی شد تشکر میکنم لطف کنین جواب بدین.
از کار ارزشمندتون هم تشکر میکنم مجدد، اجرتون با خدا و اهل بیت باشه.

همونطور که در پاسخ به شماره‌ی ۱۵ نوشتم، ESpeakNG 1.49.2 برای ویندوز منتشر شده ولی SAPI5 نیست. در ضمن زبان عربی هم چون هنوز مشکلاتی داره توی این نسخه نیست.
ایسپیک برای اندروید رو آقای دان پولی در فروشگاه Play قرار داده؛ اما مجوز استفاده‌ی رایگانش رو به کاربرای ایرانی داده.

سلام. شما که به حسابن زحمت میکشین این پرژه ی ایسپیک رو مدیریت میکنید, من خیلی عذر میخوام که میگم. اول برین سایته espeak.ir رو بروز کنید. که بعد از دو سال هنوز ایسپیکش ۱ ۴۸ ۱۱ هست. شما که هی تا یکی ی پست ِ خوب میزاره, میاین زود برای این که کارِتون خراب نشه میاین پست میزارین میگین استفاده نکنید استفاده نکنید همه چیزم میگین خطا میده خطا میده, خب کو! شما دو ساله دارین هی میگین نسخه جدید, بعد فکر میکنید ما مریض هستیم, دیگه یادمون میره, بیخیال میشین. ضمنن. کیی گفته که از nvda 2017.4 ایسپیک ۱.۴۹ اضافه میشه. آقا از nvda 2017.1 اضاف شده. شما دیگه! این espeak t t s هیییییچ مشکلی نداره, هیچگونه مشکلی. از اندروید ِ چهار من باهاش کار کردم تا پنج و شیش. بهتر از ایسپیک هم هست. شما هی میاین میگین آقای ریسدان آقای ریسدان. خب چجوریه nvda ایسپیکش بروز هست. ولی اندروید نیست؟ شما حتی ی گزینه نذاشتین که ما بتونیم خودمون کلماتی که ایسپیک اشتباه میخونه رُ مستقیم توی ایسپیک وارد کنیم, بعد همش میگین برین توی سایت, بنویسین, وقتی هم مینویسیم, انگار ننوشتیم. شعار ندین! عمل کنید! با تشکر از شما که مثلا زحمت میکشید تا مشکلات ِ ما بر طرف بشه. یا حق!

دیدگاهتان را بنویسید